کشف قدیمی ترین خالکوبی جهان در مصر 

کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی ۵۰۰۰ ساله در مصر

 

محققان موفق به کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی ۵۰۰۰ ساله در مصر شدند.

 

خالكوبی ها تصوير يک گاو وحشی و يک گوسفند بربری را روی بازوی مرد موميايی و موتيف هايی S مانند را روی بازوی زن موميايی نشان می دهند.

 

اين كشف قدمت سنت خالكوبی در آفريقا را 1000 سال افزايش می دهد. دانیل آنتون، یکی از نویسندگان گزارش و سرپرست بخش انسان شناسی زیستی در موزه بریتانیا می گوید این کشف، درک ما از چگونگی زندگی مردم در آن دوران را دگرگون می کند.

 

 

موميايی مرد در حدود 100 سال پيش كشف شده است و اسكن های پيشين سن او را در حدود 18 تا 21 سال تخمين زده بودند. اين مرد در اثر ضربه خنجر به پشتش كشته شده است. لكه های تاريک روی بازوی اين موميايی در ابتدا بی اهميت تصور شد اما در نهايت اسكن های فروسرخ نشان دادند اين لكه ها خالكوبی هايی از دو جاندار شاخدار هستند كه روی يكديگر را پوشانده اند. يكی از آنها گاوی با دمی بلند و شاخ های بزرگ و ديگری گوسفندی بربری است با شاخ هايی تاب خورده و شانه های خميده.

 

روی شانه راست مومیایی زن نيز چهار تصویر به شکل S دیده می شود

 

روی شانه راست مومیایی زن نيز چهار تصویر به شکل S دیده می شود. اين تصاوير زير پوست موميايی ها قرار دارند و رنگ آن نيز از جنس دوده است.

 

باستان شناسان تا پيش از اين تصور می كردند زنان تنها در عهد باستان خالکوبی می کرده‌اند اما یافته های جدید نشان می دهد خالكوبی در ميان هر دو جنسيت رواج داشته است. محققان همچنین باور دارند که خالکوبی ها نشان دهنده موقعیت اجتماعی، شجاعت و میزان دانش فرد از جادو بوده است.

 

تاریخ نگاری رادیوکربنی نشان می دهد آنها در حد فاصل 3351 و 3017 پيش از میلاد زندگی کرده اند

 

این دو مومیایی در گورهایی کم‌عمق در جبلین بخش جنوبی مصر علیا و 40 کیلومتری جنوب اقصر كشف شدند. تاریخ نگاری رادیوکربنی این دو مومیایی نشان می دهد آنها در حد فاصل 3351 و 3017 پيش از میلاد زندگی می کرده اند، يعنی كمی پيش از آنكه فرعون اول كل منطقه را در سال 3100 پيش از ميلاد يكپارچه كند.

 

تا پيش از اين، قديمی ترين خالكوبی جهان در بدن موميايی آلپی به نام اوتزی مشاهده شده بود، مردی كه در حد فاصل سال های 3370 و 3100 پيش از ميلاد زندگی می كرده است، اما خالكوبی های او تصويری نبوده و تنها خطوطی عمودی و افقی هستند.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------