این حیوانات می توانند حرف بزنندحیواناتی که نمی دانستید می توانند حرف بزنند.

همه این حیوانات روش خودشان را برای برقراری ارتباط با انسان دارند و چیزهایی که می گویند واقعا شگفت انگیز و گاهی خنده دار است.

ویکی نهنگ قاتلی است که در فرانسه زندگی می کنند. دانشمندان او را بررسی کردند تا ببینند آیا می‌تواند حرف‌ زدن انسان را تقلید کنند و از توانایی او شگفت زده شدند. و یکی می تواند چند کلمه از جمله «سلام»، «بای بای» و «امی» که نام مربیش است را تکرار کند.

 

همه این حیوانات روش خودشان را برای برقراری ارتباط با انسان دارند و چیزهایی که می گویند واقعا شگفت انگیز و گاهی خنده دار است.

 

کلاغ

کلاغی به نام «جولیان» کمتر از یک سال داشت که یک کوهنورد در کانکتیکات او را پیدا کرد. جولیان بیمار بود و بالش شکسته و عفونی شده بود، به همین دلیل او را به مرکز توانبخشی حیوانات فرستادند تا زخم هایش درمان شود و از آن زمان همانجا زندگی می کنند.

 

اگر چه او دیگر نمی تواند پرواز کند، اما روحیه خود را از دست نداده است. جولیان حرف زدن را دوست دارد و با گوش دادن به حرف های کسانی که از او مراقبت و بازدید می کنند کلمات و عبارات زیادی را یاد گرفته است.

 

کلاغی به نام جولیان حرف زدن را دوست دارد و کلمات زیادی یاد گرفته است

 

طوطی آمازون Yellow-naped Amazon

این پرنده نیز استعداد زیادی در صحبت کردن دارد که از گونه طوطی های آمازون به حساب می آید. این طوطی در پشت گردن خود دارای زائده زرد رنگی است که می تواند نشانه خوبی برای شناسایی آن باشد. این پرنده مثل سای خانواده طوطی های سخنگو؛ صدای انسان را به خوبی تقلید می کند. این پرنده توانایی زیادی در کپی کردن صداهای اطراف خود دارد. طوطی آمازون زرد و نارنجی می تواند از سن جوانی صدای انسان را تقلید کند. مهم ترین عامل برای به سخن درآوردن آمازون زرد، تعامل بین صاحب طوطی با طوطی مورد نظر است.  این پرنده نیز همچنین می تواند صدای آهنگی را که می شوند را تقلید کند.

 

طوطی آمازون Yellow-naped استعداد زیادی در صحبت کردن دارد

 

نهنگ قاتل

ویکی نهنگ قاتلی است که در فرانسه زندگی می کنند. دانشمندان او را بررسی کردند تا ببینند آیا می‌تواند حرف‌ زدن انسان را تقلید کنند و از توانایی او شگفت زده شدند. ویکی می‌تواند چند کلمه از جمله «سلام»، «بای بای» و «امی» که نام مربیش است را تکرار کند. حرف زدن ویکی دقیقا مثل انسان نیست، اما می توانید بفهمید چه می گوید. دانشمندان حرف زدن حیوانات را نشانه هوش زیاد آن ها می دانند.

 

ویکی نهنگ قاتلی است که در فرانسه زندگی می کنند

 

طوطی آمازون تاج زرد

طوطی آمازون تاج زرد که بسیار بازیگوش و مهربان است. این پرنده در جنگل های بارانی جنوب و شمال آمریکا یافت می شود. تاج زرد در بین دیگر پرندگان طوطی آمازون، سخنران بسیار قهاری است. برخی از گونه های این طوطی توانایی بالای برای صحبت کردن دارند اما برخی دیگر هرگز صحبت نمی کنند. 

 

عوامل محیطی نظیر محیط زندگی و فرکانس صدای انسان در به حرف آمدن طوطی تاج زرد بسیار دخیل هستند. این پرنده با صدای بلندی که دارد بسیار شناخته شده است. از دیگر نکات مهم آمازون تاج زرد عمر طولانی آن است که می تواند بیش از 60 سال عمر کند.

 

طوطی تاج زرد در بین دیگر پرندگان طوطی آمازون، سخنران بسیار قهاری است

 

سار اروپایی

بوباس، سار اروپایی، جوجه کوچکی بود که صاحبش آن را در جاده پیدا کرد. سار‌های اروپایی گونه بسیار پر سر و صدایی هستند. صاحب بوباس می گوید این پرنده عباراتی که به صورت روزمره می شنید را تکرار کرد، مثل «سلام بوباس» «تو خیلی نازی» و «تو خیلی زیبایی». بوباس واقعا صاحبش را دوست دارد و همیشه کنار اوست.

 

بوباس، سار اروپایی، جوجه کوچکی بود که صاحبش آن را در جاده پیدا کرد

 

مرغ عشق

مرغ عشق ها یک حیوان خانگی بسیار معمولی است که هوش زیادی برای صحبت کردن دارد این پرنده بومی استرالیا است. مرغ عشق اساسا یک پرنده اجتماعی است که می تواند واژگان سخت را یاد بگید. در سال 1995 مرغ عشقی توانست 1728 کلمه را بر زبان بیاورد و این موضوع باعث تعجب همگان شد تا جایی که در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شد. البته همه مرغ عشق ها توانایی یادگیری این حجم از حروف را ندارد اما به طور متوسط می توانند 300 تا 500 کلمه را یاد بگیرند.

 

مرغ عشق ها نیز با تکرار کلمات قادر هستند برخی حروف و صداها را یاد بگیرند. هر دو نوع نر و ماده مرغ عشق ها قادرند صدای انسان را تقلید کنند. اما طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است گونه نر این پرنده توانایی بیشتری برای یادگیری دارد.

 

مرغ عشق ها نیز با تکرار کلمات قادر هستند برخی حروف و صداها را یاد بگیرند

 

فیل ها

کوشیک، فیل ۲۲ ساله‌ای است که در باغ وحش کره جنوبی زندگی می کند و از سال ۲۰۰۶ بازدیدکنندگان را با توانایی عجیب خود شگفت زده کرده است. او می تواند حرف بزند، اما برای این کار از دهانش استفاده نمی کند.

 

در واقع او نوک خرطومش را در دهانش می‌گذارد تا صدای انسان را تقلید کند. کوشیک علاوه بر تقلید کلمات می تواند صدا و لحن انسان را هم هنگام مکالمه تقلید کند.

 

کوشیک، فیل ۲۲ ساله‌ای است که در باغ وحش کره جنوبی زندگی می کند

 

ملنگو یا گردن حلقه ای هندی

ملنگو یا گردن حلقه ای یک طوطی واقعا پر سر و صدایی است این پرنده قادر است بین 200 الی 250 کلمه را یاد بگیرد توانایی آنها برای یاد گیری صدای انسان، در گونه های مختلف متفاوت است. این بستگی به فرکانس صدای مالک با پرنده مورد آموزش دارد. این پرنده می تواند صدای انسان را در محیط باز نیز تقلید کند و به هر سمتی که می رود آن را اجرا کند. این پرنده با شنیدن موسیقی نیز می تواند صدای انسان را تقلید کرده و همچنین صدا انسان را با کیفیت خوب ادا کند.

 

ملنگو یا گردن حلقه ای هندی می تواند صدای انسان را در محیط باز نیز تقلید کند

 

اورانگوتان ها

راک، اورانگوتانی است که در باغ وحش ایندیاناپولیس زندگی می کند و از سال ۲۰۱۲ سوژه تحقیقات زبان است. این تحقیق شامل تقلید صداها و لحن های مختلف است. راکی صدا‌های جدید را یاد گرفت و حتی لحن فردی که صحبت می کرد را تقلید کرد. اگر کسی با صدای آهسته حرف می زد راکی هم آهسته جوابش را می داد.

 

راک، اورانگوتانی است که در باغ وحش ایندیاناپولیس زندگی می کند

 

طوطی راهبه

طوطی راهبه یا شاهزاده خانم که به عنوان طوطی فرنگی نیز شناخته شده است معمولا در سراسر اروپا، جنوب و شمال امریکا یافت می شود. این پرنده نیز مانند دیگر طوطی‌ها می تواند صحبت کند. البته طوطی راهب نیز به مراقبت و آموزش مناسب نیاز دارد. این پرنده نیز با شنیدن حرف تکراری از صاحب خود می تواند آن را تقلید کند.

 

این پرنده بسیار اجتماعی است مربی این پرنده با واکنش و احساساتی که از خود نشان می دهد می تواند احساسات پرنده را برانگیخته کرده و آن را وادار به سخن گفتن نماید. این پرنده اجتماعی قادر است هر صدایی که از محیط بیرون می شنود را تقلید کند.

 

طوطی راهبه با شنیدن حرف تکراری از صاحب خود می تواند آن را تقلید کند

 

طوطی خاکستری آفریقایی

احتمالا شنیده اید که طوطی ها می توانند حرف بزند، اما انیشتین، طوطی آفریقایی ۳۱ ساله که در باغ وحش تنسی زندگی می کند حداقل ۲۰۰ کلمه و صدا بلد است. او همیشه در حال یادگیری چیز‌های جدید است. مثلا به تازگی یاد گرفته غرش ببر را تقلید کنند.

 

طوطی آفریقایی که در باغ وحش تنسی زندگی می کند حداقل ۲۰۰ کلمه و صدا بلد است

 

مرغ مینا

مرغ مینا یکی از بهترین پرندگان سخنگو در سراسر آسیایی جنوب شرقی است. این پرنده بخاطر دقت در گفتار صدای انسان، کاملا شناخته شده است. این پرنده قادر است دامنه وسیعی از صدا ها را تقلید کند.

 

مرغ مینای هندی معروف به تپه هندی و مرغ مینای معمولی دو گونه شناخته شده اصلی هستند. که بیشتر توانایی در صحبت کردن را در میان سایر مرغ میناها دارند. آنها قادرند سخنان انسان را تقریبا با همان لحن اصلی تقلید کنند. برخی دیگر از گونه مینای تپه ای مانند تپه ای جنوبی نیز توانایی صحبت کردن دارد. این گونه هرگز به اندازه مینای معمولی و یا هندی توانایی سخن گفتن ندارند.

 

مرغ مینا یکی از بهترین پرندگان سخنگو در سراسر آسیایی جنوب شرقی است

 

هاسکی سیبری

سگ ها نمی توانند از زبان و لب‌هایشان برای ایجاد کلمات استفاده کنند، اما سعی می‌کنند با استفاده از صدا‌هایی که از ما می‌شنوند، صدا‌هایی تولید کنند که شبیه کلمات مثل «نه» یا «دوستت دارم» و … به نظر برسد. مثلا بلیز، سگ هاسکی وقتی صاحبش می گوید به لانه اش برود می گوید: «نه».

 

سگ هاسکی وقتی صاحبش می گوید به لانه اش برود می گوید: «نه»

 

طوطی کاکلی

طوطی های کاکلی پرنده های بسیار پر سر و صدای هستند که خیلی خوب صحبت می کند.این طوطی قادر است طیف گسترده ای از صداها را تقلید کند اما توانایی صحبت کردن آن به صورت کامل بستگی به کیفیت  آموزشی دارد که می بیند. طوطی کاکلی دارای تنوع خوبی در جهان است که 21 گونه آن کشف شده است. از این گونه ها، طوطی rose-breasted cockatoo yellow crested cockatoo and long-billed cockatoo از توانایی سخنرانی بهتری برخوردار هستند.

 

کاکلی ها نیاز به مراقبت ویژه توسط صاحب خود دارند تا حرف زدن را یاد بگیرند آنها تمایل زیادی به یاد گیری کلماتی را دارند که توسط صاحبشان به دفعات تکرار شود. 

 

این پرنده سخن گو به راحتی می تواند کلمات را تقلید کند. اما اگر در هنگام آموزش با تن صدای مختلف آموزش داده شود یادگیری کلمات برایش دشوار خواهد بود. آنها هر کلمه را به آسانی در ذهنشان نمی سپارند این پرنده از طریق آموزش های مناسب می تواند صدا ها را تقلید کند. 

 

طوطی های کاکلی به راحتی می تواند کلمات را تقلید کند

 

مرغ چنگ

مرغ چنگ می تواند هرچیزی که می شنود را تقلید کند، از صدای تفنگ لیزری در بازی های ویدئویی تا صدای یک پرنده دیگر در طبیعت. این صدا‌ها آنقدر واقعی هستند که به سختی می‌توان باور کرد یک پرنده آن را تولید می‌کند.

 

مرغ چنگ می‌تواند هرچیزی که می شنود را تقلید کند

 

طوطی آمازون پیشانی آبی

آمازون پیشانی آبی یک حیوان خانگی بسیار محبوب است این پرنده بومی آمریکای جنوبی است. از این رو آن را پیشانی آبی می نامند چون روی پیشانی آن یک لکه آبی بسیار زیبا قابل مشاهده است. برای اینکه بتوان این پرنده را به حرف آورد باید وقت کافی صرف کنید.

 

آمازون پیشانی آبی تمایل به زندگی کردن با یک هم نوع خود را دارد. و از جمعیت زیاد خوشش نمی آید. این پرنده قادر است فقط صدای انسان را تقلید کند. یکی از ویژگی های جالب توجه پیشانی آبی این است که اگر خوب آموزش دیده باشد می تواند ساعت ها برای شما صحبت کند این پرنده با صدای دل نشین و شیرینی که دارد بسیار شناخته شده است. 

 

طوطی پیشانی آبی اگر خوب آموزش دیده باشد می تواند ساعت ها برای شما صحبت کند

 

گربه های بنگال

منگو‌، گربه بنگالی است که به نظر می رسد واقعا می شنود و جواب می دهد. منگو حرف زدن را دوست دارد، اما صاحبش می‌گوید چیزهای مورد علاقه او بوسیدن دیگران و سفر کردن است.

 

منگو‌، گربه بنگالی است که به نظر می رسد واقعا می شنود و جواب می دهد

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------