راهنمای نگهداری و پرورش گل آرالیاارالیا

گیاه آلاریا

 

نحوه نگهداری و پرورش گل آرالیا

در این مقاله از بیتوته، با نحوه نگهداری و پرورش گل آرالیا آشنا می شوید. گل آرالیا (Fatsia japonica) گیاهی همیشه سبز از خانواده عشقه است که به دلیل برگ های بزرگ و براق خود، به عنوان یکی از گیاهان زینتی محبوب شناخته می شود. این گیاه بومی مناطق جنوب شرقی آسیا و ژاپن است و در شرایط آب و هوایی معتدل و گرم به خوبی رشد می کند.

گل آرالیا (Fatsia japonica) گیاهی همیشه سبز و از خانواده آرالی ها است که بومی آسیای شرقی و جنوب ژاپن می باشد. این گیاه دارای برگ های بزرگ، براق و سبز رنگی است که به شکل لوبیا برعکس هستند. آرالیا گیاهی محبوب برای نگهداری در آپارتمان ها و فضاهای داخلی است و به دلیل مقاومت در برابر نور کم، یکی از گیاهان مناسب برای نگهداری در مکان های کم نور محسوب می شود. برگ های گل آرالیا مانند گیاه پاپیتال و پنجه ای با 5 ، 7 و 9 بریدگی عمیق گل ها با هم متفاوت هستند، همیشه سبز، با رنگ سبز روشن و براق، سریع الرشد و ارزان.

 

شرایط نگهداری گل آرالیا

نور

گل آرالیا به نور غیر مستقیم آفتاب نیاز دارد. قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگ ها می شود. در فصل تابستان، آرالیا را می توان در بالکن یا تراس قرار داد، اما باید از قرار گرفتن آن در معرض نور مستقیم آفتاب جلوگیری کرد.

 

دما

دمای مناسب برای نگهداری گل آرالیا بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد است. این گیاه در برابر سرما مقاوم نیست و در دمای زیر 10 درجه سانتیگراد آسیب می بیند. در زمستان، آرالیا را باید در مکانی گرم و دور از جریان مستقیم باد قرار داد.

 

رطوبت

گل آرالیا به رطوبت بالای هوا نیاز دارد. برای افزایش رطوبت اطراف این گیاه می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 

• غبارپاشی روزانه برگ ها با آب ولرم

• قرار دادن گلدان آرالیا در کنار یک ظرف آب

• استفاده از دستگاه بخور سرد

 

آبیاری

گل آرالیا به آبیاری منظم نیاز دارد. در فصل رشد (بهار و تابستان)، خاک گلدان باید همواره مرطوب باشد. در فصل پاییز و زمستان، آبیاری را باید کاهش داد و اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود.

 

کوددهی

برای رشد بهتر گل آرالیا، می توان از کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در فصل رشد (بهار و تابستان)، هر دو هفته یک بار، کود را به خاک گلدان اضافه کنید.

 

گل اورلایا

نگهداری گل آلانیا

 

تعویض گلدان

گل آرالیا به سرعت رشد می کند و نیاز به تعویض گلدان دارد. هر دو سال یک بار، گلدان آرالیا را با گلدانی یک سایز بزرگ تر تعویض کنید.

 

هرس

هرس به حفظ شکل و زیبایی گل آرالیا کمک می کند. شاخه های خشک، آسیب دیده و بیمار را هرس کنید. همچنین می توانید برای پرپشت شدن آرالیا، شاخه های جوان را هرس کنید.

 

تکثیر گل آرالیا :

گل آرالیا را می توان با روش های زیر تکثیر کرد:

 

قلمه زدن

در این روش، قلمه های ساقه ای به طول 10 تا 15 سانتیمتر را از گیاه مادر جدا کنید. قلمه ها را در گلدانی حاوی خاک سبک و مرطوب بکارید و آن ها را در مکانی گرم و روشن قرار دهید. پس از ریشه دار شدن قلمه ها، آن ها را به گلدان های مستقل منتقل کنید.

 

کاشت بذر

در این روش، بذرهای تازه رسیده را در گلدانی حاوی خاک سبک و مرطوب بکارید. گلدان را در مکانی گرم و روشن قرار دهید. پس از جوانه زدن بذرها، آن ها را به گلدان های مستقل منتقل کنید.

 

خوابانیدن شاخه ها

خواباندن شاخه ها روش دیگری برای تکثیر آرالیا است. برای این کار، شاخه ای از گیاه را انتخاب کنید و آن را به صورت افقی در خاک گلدان قرار دهید. سپس، شاخه را با خاک بپوشانید و آن را با گیره یا سیم به زمین ثابت کنید. پس از ریشه زدن شاخه، می توانید آن را از گیاه مادر جدا کرده و به گلدان جداگانه منتقل کنید.

 

گیاه آرالیا

گیاه ارالیا

 

علت ریزش برگ آرالیا :

• گیاه خیلی تشنه است و هوا خیلی خشک، گلدان ها را به مدت ده دقیقه دردون تشت یا سطل پر از آب وارد کنید و سپس خارج کنید، آبیاری را تنظیم نمایید.

 

• زمستان گذرانی 6 هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبیاری در این مدت رمز گل دهی با کیفیت عالی آن در سال آینده است.

 

• گل ها می ریزند و برگ ها خم می شوند: عامل آن آبیاری بیش از اندازه، تشنگی و یا گرم بودن هوا است. شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

• اگر گلدان گل آرالیا بزرگ باشد گل نمی دهد.

 

• نور متوسط می خواهد اگر خیلی نور کم باشد برگ های آن رنگ پریده می شوند.

• اگر نور خیلی زیاد باشد لکه های قهوه ای روی برگ های آرالیا می افتد.

 

آفات و بیماری های گل آرالیا :

آرالیا نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است، اما ممکن است در معرض آفات و بیماری های زیر قرار گیرد:

 

شپشک آرد آلود : این آفت باعث ایجاد لکه های سفید رنگ روی برگ ها می شود. برای از بین بردن شپشک آرد آلود، می توانید از سم های مخصوص یا محلول آب و صابون استفاده کنید.

 

کنه قرمز : این آفت باعث ایجاد لکه های زرد رنگ روی برگ ها می شود. برای از بین بردن کنه قرمز، می توانید از سم های مخصوص یا محلول آب و صابون استفاده کنید.

 

کنه تار عنکبوتی : کنه تار عنکبوتی از دیگر آفات شایع آرالیا است. این آفت با ایجاد تارهای عنکبوتی روی برگ ها باعث آسیب به گیاه می شود. برای کنترل کنه تار عنکبوتی، می توان از سموم کنه کش مخصوص استفاده کرد.

 

پوسیدگی ریشه : این بیماری در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می شود. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، آبیاری را به اندازه انجام دهید و از خشک شدن خاک گلدان جلوگیری کنید.

 

لکه برگی : لکه برگی از دیگر بیماری های شایع آرالیا است.

 

نکات مهم :

• برای جلوگیری از ریزش برگ ها، گیاه را به طور منظم آبیاری کنید و از خشک شدن خاک گلدان جلوگیری کنید.

 

• برای افزایش رطوبت هوا اطراف گیاه، می توانید از روش های ذکر شده در بخش رطوبت استفاده کنید.

 

• در فصل زمستان، گیاه را از جریان مستقیم باد دور نگه دارید.

• برای تمیز کردن برگ های گیاه، از پارچه نرم و مرطوب استفاده کنید.

 

سخن پایانی :

آرالیا گیاهان زیبا و همه کاره ای هستند که هم در داخل خانه و هم در فضای باز می توان از آنها لذت برد. مراقبت از آنها نسبتاً آسان است و به حداقل هرس نیاز دارند. با مراقبت مناسب، گیاه آرالیا شما برای سال های طولانی رشد خواهد کرد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------