تازه های گیاهان،حیوانات و آکواریوم


نگهداری گیاه برگ قاشقی, پرورش گل برگ قاشقی

روش نگهداری گل قاشقی

گل قاشقی با نام انگلیسی Desert privet و نام علمی Peperomia magnoliaefolia که در فارسی پیرومیا،…


آموزش و تغذیه عروس هلندی عروس هلندی

 

تعیین جنسیت عروس هلندی :

روش تعیین جنسیت در عروس هلندی کاری سخت و مهم است.

 

پرنده نر
- در اکثر مواقع گونه (لپ) پرنده نر پررنگتر از جنس ماده است که این علامت 100 درصد نیست چون اگر تغذیه پرنده ماده خوب باشد می تواند رنگ آن پر رنگ باشد.


- در اکثر پرنده های جنس نر تاج بلند تر و رو به جلو می باشد 70 در صد پرنده نر این علامت را دارند.


- دم پرنده نر صاف و بدون علامت است. 90 درصد پرنده نر این گونه هستند.

- صورت پرنده نر زرد پرنگ است.

 

پرنده ماده
پرنده ماده بر عکس پرنده نر است.
لازم به ذکر است که این موارد بیشتر در مورد نژاد خاکستری و یا معمولی است و تعیین جنسیت در نژاد آلبینو، لیتیون و صورت سفید صدق نمی کند.
بهترین روش برای تعیین جنسیت انجام تست ژنتیک است که در حال حاضر در ایران نیز انجام می شود.

 

عروس هلندی

 

تربیت و آموزش و تغذیه عروس هلندی :
هر چه قدر عروس شما کوچکتر باشد تربیت آن ساده تر است.


اولین قدم این است که شاهپرهای عروستان را که 8 تا 10 پر بزرگ هست قیچی کنید مراقب باشید که آن ها را خیلی کوتاه نکنید و اگر وارد نیستید این کار را به یک فرد خبره بسپارید.

 

پرها باید طوری قیچی شوند که پرنده تان بتواند تا ارتفاع نیم متری بپرد.


حالا پرندتان را روی انگشتتان بگذارید و اجازه بدهید مدتی همان جا بماند شما باید این کار را چندین بار در روز تکرار کنید تا این که پرنده احساس امنیت کند و به شما خو بگیرد.


مرحله بعدی این است که یک اسم برای پرنده تان بگذارید و آن را همیشه صدا کنید تا به آن اسم عادت کند اینجوری هر وقت که آن را صدا کنید آن با سرو صدا کردن جوابتان را می دهد.

 

عروس هلندی می تواند کلمات را تکرار کند، برای این کار شما باید خیلی وقت صرف کنید و یک کلمه را چندین و چند بار تکرار کنید و البته جایزه هم یادتان نرود.


باید بگویم که نرها علاقه بیشتری به این کار دارند آن ها از ماده ها پر سرو صداتر هستند ولی باهوشتر نیستند کوکو من ماده هست اون کمتر از پانی که نر هست آواز می خواند.

 

پانی یک عروس خاکستری است که خیلی قشنگ آواز می خواند هر ریتم سوت که می زنم آن هم تقلید می کند و اگر شما دوست نداریر که عروستان صوت بزند باید بگم که اصلا این کار را جلوی آن نکنید برای اینکه آن استعداد خیلی خوبی در این زمینه دارد.

 

آن ها به راحتی می توانند صدای زنگ ساعت، مایکروویو، دزد گیر ماشین و ... را در بیاورند.

 

عروس ها وقتی که در قفس هستند به نظر می آید که پرنده های آرامی باشند ولی باید بگم که اصلا این طور نیست فقط کافی است که آن ها را از قفس شان بیرون بیاورید آن وقت می فهمید که چه موجودات فضولی هستند و به همه جا سرک می کشند، من و همسرم هر وقت که تخته نرد بازی می کنیم باید آن ها را در قفس بگذاریم برای اینکه دوست دارند مهره ها را بقاپند و باهاشون بازی کنند.

 

وقتی هم که بیرون از قفس هستند دوست دارند که پیش من بازی کنند و اگر جایی باشم که نتوانند من را ببینند با صدای بلند صدام می کنند و راه می افتند که پیدام کنند.


آن ها دوست دارند که با نوکشان چیزهایی را بکنند این کار هم به متوقف کردن رشد نوکشان کمک می کند هم اینکه نوعی بازی برایشان به حساب می آید بنابراین توصیه من به شما این است که چند تا تکه چوب در قفس شان بگذارید.

 

عروس هلندی

 

گذاشتن آینه برای پرندگان یک تکنیک منسوخ شده است و تنها باعث افسردگی پرنده می شود چون از آینه پاسخی دریافت نمی کند و پذیرش جفت در آینده را نیز برای پرنده شما سخت خواهد کرد.

 

آینه برای طوطی عملی نادرست است

بعضی از صاحبان طوطی ها از اینه استفاده می کنند. یعنی یک اینه جلوی طوطی خود می گذارند که طوطی با آن سرگرم شود این اشتباه بزرگی است چون طوطی شما از هر نوعی که باشد معتاد آینه خواهد شد و دیگر جدایی برایش از آینه امکانپذیر نخواهد بود. طوطی تصویر خود در آینه را همدم و جفت خود تلقی می کند. تا جایی که آنقدر به آینه دل بسته می شود که گاها حتی علاقه ای به صاحب خود نشان نمی دهد و اگر بخواهید آینه را از جلوی آن بردارید پس از مدتی طوطی کاملا افسرده شده و به خود آسیب های جدی می زند. مثلا مبتلا به بیماری پرکنی می شود.

 

به هیچ عنوان آینه را به طوطی نشان ندهید.

 

عروسها مثل بچه ها دوست دارند بازی کنند یا با شما یا با اسباب بازی هایشان، آنها به راحتی خودشان را با وسایل های اطرافشان سر گرم می کنند مثلا ممکن است که ساعت ها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی که خودشان انداختند بازی کنند و اصلا خسته هم نشوند.


برایشان وسیله های کوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوکشان آن ها را از زمین بلند کنند.
من که برای عروس هام پر طاووس گذاشتم فکر آن هم نمی کردم که به آن علاقه ای نشان بدهند.

 

یک چیز خیلی ساده که خیلی دوست دارند گوش پاک کن است این یکی را حتما توصیه می کنم یک سر گوش پاک کن را شما بگیرید و سر دیگرش را به عروستان بدهید آن وقت می بینید که چه حرکات با مزه ای می کند و اگر دو تا عروس دارید بگذارید خودشان دوتایی با هم بازی کنند و شما شاهد بازی آن ها باشید.

 

من برای عروس هام یک نردبان و تاب بیرون از قفس شان گذاشتم اینطوری محدوده بازیشان تقریبا به یک جا محدود می شود.


اگر وقتتان را برای عروستان نگذارید و با آن بازی نکنید افسرده می شود و یک جا کز می کند و گاهی اوقات هم سعی می کند که با صدا شما را متوجه خودش کند.


یادتان نرود که آن ها همه چی را می فهمند و اگر جزء آدم هایی هستید که نمی توانید حداقل 15 یا 20 دقیقه وقتتان را برایشان بگذارید، عروس هلندی را به عنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.

 

قفس:
قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که به راحتی بتوانند بال هایشان را باز و بسته کنند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرند.


از آنجایی که جثه عروس ها بزرگتر از جثه مرغ عشق ها و قناری هاست بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی باشد.


کف قفس روزنامه بگذارید و هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشویید.

 

اگر پرندتان دست آموز است، هر از گاهی آن را از قفس بیرون بیاریند، کوکو هر وقت که برای مدت طولانی در قفس می ماند با صدای بلند شروع به جیغ زدن می کند و به محض اینکه آن را بیرون بیاورم می رقصد تعجب نکنید آن واقعا می رقصد به این صورت که بال هایش را باز می کند و مدام دور خودش می چرخد و سرش را سریع این طرف و آن طرف می کند و این کار را تا وقتی که بلند صداش کنم ادامه می دهد من عاشق این کارش هستم.

 

خواب عروس هلندی :
عروس ها شب ها باید حداقل 10 ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند.

 

نکته:
گاهی اوقات شب ها فرقی نمی کند عروسها، مرغ عشقها، فنچها ... کلا پرنده ها ممکن است که از یک چیزی بترسند و شروع به پر زدن بکنند در این حالت شما باید هر چه سریعتر چراغ اتاقشان را روشن کنید و با آن ها حرف بزنید و آن ها را آرام کنید چون در این حالت خیلی وحشت زده می شوند و خودشان را محکم به اطراف و سقف قفس می زنند و به خودشان آسیب می رسانند گاهی اوقات سرشان را خون می اندازند پس با نهایت سرعت به دادشان برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

 

غذا:
اگر پرندتان خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد یک فرمول یک در یک که حاصل تلاش من و همسرم است به شما معرفی می کنم بخوانید و به جان ما دعا کنید.


اول از همه یک تخم مرغ بپزید و زرده آن را جدا کنید آن را له کنید و کمی آب جوش اضافه کنید چند تا بیسکویت مادر و اگر مغزنان باگت دارید یک مقدار به مایعتان اضافه کنید اگر ندارید می توانید از نان سوخاری استفاده کنید و در آخر کمی آرد نخودچی بریزد و تمام مخلوط را در بک میکسر (مخلوط کن) بریزید و بگذارید مواد با هم خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.

 

تا الان که ساده بود اما حالا به بخش تخصصی تر می رسیم.


یک سرنگ 10 سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر به سر این سرنگ وصل کنید، این لوله را می توانید از مغازه هایی که دوچرخه تعمیر می کنند بخرید (فکر می کنم که اسم این لوله کرمک دوچرخه باشد) ارتفاع این لوله باید حد اکثر 5 سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده برود.

 

حلا سرنگ را 8 تا 10 سی سی پر کنید، با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کنید و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلقش کنید و تا چینه دان پایین ببرید حالا این مایع را با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام بدهید حیوان تقلا زیادی می کند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر می رود و یک بار دیگر باید این کار را تکرار کنید.

 

اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده تان را کنترل کنید می توانید آن را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون بماند بپیچید و بعد به آن غذا بدهید این کار ساده تر است.


باید چندین بار در روز به پرنده تان به این صورت غذا بدهید.


بهترین زمان برای غذا دادن به پرنده تان وقتی است که چینه دانش تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرندتان می توانید متوجه این قضیه شوید.

 

پیش از هر بار غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشویید و این کار را دوباره بعد از غذا دادن تکرار کنید.


یادتان باشد وقتی که خودتان می خواهید دستی پرنده تان را بزرگ کنید باید این کار را تا زمانی که پرنده تمام پرهایش در بیاید و کاملا بزرگ شود ادامه بدهید.


معمولا این پرنده ها باید 1 ماه و 2 هفته تغذیه شوند (40 تا 45 روز) البته این زمان تقریبی هست و بستگی به پرنده تان دارد یک مسئله دیگر که نباید یادتان برود این است که در این فاصله دانه در قفسشان بگذارید تا ببینند و به دانه ها نوک بزنند.

 

هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خودتان به پرنده غذا می دهید کم کنید تا پرنده مجبور شود خودش دانه بخورد، این مرحله یک مقدار سخت است و باید حوصله کنید، یک وقت فکر نکنید که پرندتان باید تا می تواند دانه بخورد، آن ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترسشان بگذارید.


حیوان ممکن است در این دوران یک مقدار ضعیف شود ولی نگران نباشید براش یک مقدار تخم مرغ بپزید زرده آن را جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید و در یک ظرف بریزید و در قفسش بگذارید.

 

عروس هلندی

 

یک کار دیگر هم می توانید انجام بدهید آن هم پختن گندم هست، آن ها گندم پخته خیلی دوست دارند.


من 12 تا مرغ عشق و یک عروس هلندی (کوکو) را به همین صورت بزرگ کردم.

 

خوب حالا چه دانه ای باید به عروس هلندی بدهیم؟

1. ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی است)

2. تخم کتان (حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی)

3. کافیشه

4. شاهدانه (پرچرب و محرک است و بهتره که کمتر از آن استفاده کنید)

5. تخمه آفتابگردان

 

من دانه های ترکیبی را بیشتر ترجیح می دهم شما می توانید این دانه ها را با هم مخلوط کنید و تخمه آفتابگران را در ظرف جداگانه ای برای پرنده تان بگذارید.

 

علاوه بر دانه حتما حتما برایشان میوه، سبزیجات، حبوبات پخته و سبز شده بگذارید.

 

مثل:
1. کاهو (تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آوره)

2. جعفری (جعفری را با ساقه های بلند بگذارید چون ساقه را به برگ ها ترجیح می دهند)

3. کلم بروکلی

4. جوانه گندم ( حاوی ویتامینB6 - E - F)

5. جوانه ماش

6. سیب

7. هویج (سرشار از ویتامین A و املاح معدنی)

8. گندم پخته

9.ذرت پخته

10.تخم مرغ پخته (سفیده)

 

نکته: ممکن است سبزیجاتی را که می خرید قبلا سم پاشی کرده باشند بنابراین آن ها را خوب بشویید تا مشکلی برای پرندتان بوجود نیاید.


باید بگویم که این موجودات کوچولوی دوست داشتنی همه چیز می خورن شما می توانید از غذاهایی که خودتان می خورید هم به آن ها بدهید ولی من خودم این کار را نمی کنم. شوری، شیرینی و چربی زیاد برایشان خوب نیست.

 

عروس های من پاپ کرن خیلی دوست دارند، هر وقت که در قفس هستند و نمی خواهم صدایشان در بیاید به آن ها پاپ کورن می دهم، باید بگویم که یک صدا خفه کن درجه یک است.


داخل قفسشان پودر صدف و کف دریا بگذارید.

 

گذاشتن پودر صدف و کف دریا برای پرنده ها ضروری است پودر صدف مواد معدنی زیادی دارد و به هضم غذا به خصوص دانه کمک می کند.

 

می توانید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده که تقریبا 20 دقیقه در آب جوشیده استفاده کنید.


کف دریا پوسته یک نوع نرم تن دریایی است که حاوی کلسیم هست که باعث استحکام نوک و مانع رشد بیش از نوک پرنده می شود باید بگم که هر وقت پرنده تان می خواهد تخم بگذارد بیشتر از قبل کف دریا می خورد چون این ماده باعث استحکام پوسته تخم ها می شود.


هر چند هفته یک بار مولتی ویتامین داخل آبشان بریزید و یادتان نرود که آب پرنده هر روز باید عوض شود.

 

شیوه حمام کردن عروس هلندی :
پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوکشان پرهایشان را تمیز و مرتب می کنند، یک ظرف آب ولرم برایشان بگذارید تا خودشان را بشویند و شما هم با دیدن آن ها لذت ببرید.

 

من در سینک ظرفشویی یک مقدار آب می ریزم و بعد عروس هلندی هایم را می گذارم تا خودشان را بشویند و بازی کنند و بعد با یک حوله خشکشان می کنم ولی اگر هوا سرد باشد با سشوار کاملا خشک شان می کنم. (سشوار باید با درجه کم و با فاصله 30 سانتی متر از پرنده دور باشد)

 

بلوغ:
عروس هلندی تقریبا 2 سالگی به بلوغ می رسد و در این سن تا حدودی مهاجم و سلطه گر می شود (حتی عروس های دست آموز)، این حالت پس از مدتی از بین می رود پس جای هیچ نگرانی نیست.


در سن بلوغ نرها حالت دفاعی پیدا می کنند ولی ماده ها به نظر می رسد که این حالت ها را ندارند.

 

مراقبت از عروس هلندی :
اگه پرندتان دست آموز است و آزادانه داخل خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) می ترسند و ممکن است که با سر در دیوار یا پنجره بروند.


عروس هلندی ها مثل طوطی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفسشان را نزدیک پنجره باز نگذارید که باد مستقیم، به آن بخورد.

 

دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.

اگر خدای نکرده مریض یا زخمی شدند خیلی زود پیش یک دامپزشک بروید.

 

جفت گیری:
عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت می خورند شما ممکن است که یک جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشید که هیچ وقت جفت گیری نکنند ولی اگر جفت بخورند پدر و مادر خیلی خوبی می شوند و از جوجه هایشان بخوبی نگهداری می کنند.


معمولا 3 تا 4 تخم می گذارند ولی ممکن است که 1 یا 2 تاشون پوچ باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد.


فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابد و نر هم به آن دانه می دهد.


نر و ماده هر دو با هم و به کمک هم جوجه ها را بزرگ می کنند.

وقتی که جوجه ها بزرگ شدند و به دانه خوردن افتادن آن ها را از پدر و مادر جدا کنید و در یک قفس دیگر بگذارید.


خوب این ها چیزهایی هستند که شما باید در مورد عروس هلندی هایتان بدانید، امیدوارم که به دردتان بخورد.


عروس هلندی ها پرنده های قشنگی هستند که به سادگی دست آموز می شوند.

 

یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا 30 تا 35 سانتی متر و تقریبا می شود گفت که 15 تا 25 سال عمر می کنند البته اگر از آن ها خوب مراقبت کنید تا 30 سال هم می توانند زنده بمانند وقتی که می ترسند یا اینکه هیجان زده می شوند کاکلشان را (تاج) سیخ می کنند و در حالت نرمال و ریلکس روی سرشان به حالت خوابیده است.


آن ها دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت کردن آن ها باید وقت زیادی صرف کنید، البته می توانید وقتی که خیلی کوچک هستند و هنوز پدر و مادرشان به آن ها غذا می دهند بخرید و خودتان دستی بزرگشان کنید.

 

عروس هلندی دوست دارد که ازقفس بیرون بیاید و با ما بازی کند، وقتی آن را صدا می کنم می آید و روی سرم می شیند.


اگر پرنده تان دست آموز باشد با نوک زدن به انگشتانتان به شما می فهماند که سرش را بخارانید و معمولا با برگرداندن سر آن به جهات مختلف شما را هدایت می کند، اگر عروستان نوک انگشتانتان را نوک زد و شما آن را خاراندید و دیدید که نمی گذارد و دوباره نوکتان می زند شک نکنید که آن گرسنه است و می خواهد غذا بخورد پس آن را بگذارید داخل قفس تا دانه نوش جان کند.

 

راستی اگر قصد دارید چنین پرنده دوست داشتنی را نگه دارید یادتان باشد که آن ها هر چیزی که برق بزند و آویزان باشد دوست دارند و با آن بازی می کنند پس مراقب انگشترهایتان باشید و از آن ها در خانه استفاده نکنید چون ممکن است که نگین هایش را بکنند این موضوع در مورد ساعت و گوشواره (بخصوص وقتی که روی شانه شما نشستند) صدق می کند البته ناگفته نماند لباسهایی که ملیله و منجق دارند از این قاعده مستثناء نیستند.


منبع:forum.patoghu.com

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------