آموزش و تغذیه عروس هلندی طوطی عروس,نگهداری عروس هلندی

طوطی عروس

 

عروس هلندی یا Cockatiel کوچکترین عضو از خانواده طوطی های کاکل دار در استرالیا می باشد. عروس هلندی پرنده می باشد که پس از مرغ عشق جزو محبوب‌ ترین پرندگان زینتی به حساب می آید.

 

مکان نگهداری عروس هلندی

اگر تصمیم به نگهداری عروس هلندی گرفته اید، باید مکان مناسب برای این کار را فراهم کنید. مکان نگهداری از عروس هلندی، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا این مکان، باید منبع آرامش و امنیت پرنده باشد. خصوصیات مکان نگهداری عروس هلندی تقریبا شبیه به محیط نگهداری قناری ها می باشد. برای انتخاب این مکان به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

اولین کاری که بعد از خرید طوطی عروس هلندی باید انجام دهید، خرید یک قفس مناسب برای پرنده است. بهتر است قبل از آوردن عروس هلندی به خانه خود، محل زندگی او را مشخص کنید تا بعد از آمدن عروس هلندی، مجبور به جا به جایی متعدد او نشوید؛ زیرا در این صورت، طوطی عروس هلندی ممکن است استرس بگیرد.

 

در هنگام انتخاب قفس عروس هلندی توجه داشته باشید که قفس پرنده باید به اندازه ای بزرگ باشد تا او بتواند به راحتی در آن بال بزند و آزادی عمل داشته باشد. بهتر است قفسی بخرید که پرنده داخل آن بتواند پروازهای کوتاه را انجام دهد.

 

از آنجایی که طوطی عروس هلندی خیلی زود یاد می گیرد که درب قفس را باز کند، توصیه می کنیم قفسی بخرید که پرنده نتواند در آن را باز کند و از قفس خارج شود. درب ورودی قفس باید مانند قفس کاسکو ها به شکلی باشد که ظرف آب و دانه پرنده خیلی راحت از آن بیرون بیاید.

 

مکان نگهداری عروس هلندی نباید تاریک باشد. یعنی بهتر است کمی روشنایی به داخل قفس پرنده تابیده شود؛ زیرا اگر محیط تاریک باشد، پرنده با کوچکترین صدایی می ترسد و خود را به اطراف قفس می کوبد.

 

مکان نگهداری از عروس هلندي باید به دور از باد کولر و باد پنکه باشد. در نتیجه اگر قفس پرنده در کنار پنجره است، بهتر است درب پنجره را ببندید.

 

قفس پرنده نباید در معرض نور شدید خورشید قرار داشته باشد؛ زیرا نور و گرمای آفتاب، طوطی عروس هلندی را تلف می کند.

 

حداقل ارتفاع قفس این پرنده از زمین، یک متر است.

بهتر است قفس عروس هلندی را در هال یا پذیرایی خانه و جاهای شلوغ منزل خود قرار دهید تا ترس پرنده از انسانها بریزد.

 

بدترین مکان برای نگهداری عروس هلندی، آشپزخانه است؛ زیرا در این مکان، گازها و بوهای مختلف پخش می شود و ممکن است باعث ناراحتی پرنده ها شود.

 

مکان نگهداری عروس هلندی باید به گونه ای باشد که پرنده بتواند آزادانه پرواز کند.

 

طوطی عروس هلندی

 

نگهداری عروس هلندی در پاسیو

پاسیو، یکی از مکانهای عالی برای نگهداری از عروس هلندی است. بعضی از افراد، تصمیم می گیرند که قفس مخصوص برای نگهداری عروس هلندي را در پاسیو قرار دهند. بهتر است محیط پاسیو را با گیاهان مرتفع و درختچه ها پر کنید تا شرایط برای زندگی پرنده طبیعی تر شود. توجه کنید که محیط پاسیو باید فاقد جانوران ریز و موذی مانند مگس، پشه و سوسک باشد تا موجب آزار عروس هلندی نشوند. اگر داخل پاسیو، سوراخ یا محفظه ای وجود دارد که پرنده می تواند از آن عبور کند، بهتر است آن قسمت را با حفاظ و توری بپوشانید.

 

قفس:

قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد که به راحتی بتوانند بال هایشان را باز و بسته کنند و از یک تیرک به تیرک دیگر بپرند.

 

از آنجایی که جثه عروس ها بزرگتر از جثه مرغ عشق ها و قناری هاست بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی باشد.

 

کف قفس روزنامه بگذارید و هفته ای یک بار قفس را تمیز کنید و جای آب و دانه را هم خوب بشویید.

 

اگر پرندتان دست آموز است، هر از گاهی آن را از قفس بیرون بیاورید، عروس هلندی من هر وقت که برای مدت طولانی در قفس می ماند با صدای بلند شروع به جیغ زدن می کند و به محض اینکه آن را بیرون بیاورم می رقصد تعجب نکنید آن واقعا می رقصد به این صورت که بال هایش را باز می کند و مدام دور خودش می چرخد و سرش را سریع این طرف و آن طرف می کند و این کار را تا وقتی که بلند صداش کنم ادامه می دهد.

 

 

خواب عروس هلندی :

عروس ها شب ها باید حداقل 10 ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابند.

 

نکته:

گاهی اوقات شب ها فرقی نمی کند عروسها، مرغ عشقها، فنچها ... کلا پرنده ها ممکن است که از یک چیزی بترسند و شروع به پر زدن بکنند در این حالت شما باید هر چه سریعتر چراغ اتاقشان را روشن کنید و با آن ها حرف بزنید و آن ها را آرام کنید چون در این حالت خیلی وحشت زده می شوند و خودشان را محکم به اطراف و سقف قفس می زنند و به خودشان آسیب می رسانند گاهی اوقات سرشان را خون می اندازند پس با نهایت سرعت به دادشان برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش کنید.

 

دمای نگهداری از عروس هلندی

عروس هلندی، پرنده ای است که نژاد آن در طبیعت زندگی می کنند؛ در نتیجه هم در هوای سرد و هم در هوای گرم می توانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند. با توجه به شرایط دمای طبیعی محل زندگی عروس هلندي، باید دمای خانه را به درستی تنظیم کنید تا این پرنده اذیت نشود. بهترین بازه دما برای نگهداری از عروس هلندی، بین 27 تا 35 درجه سانتی گراد است. در تابستان و برای خنک نگه داشتن بدن پرنده، می توانید آنها را هر روز یا یک روز در میان استحمام کنید.

 

علاوه بر دمای محیط، رطوبت نیز یک عامل مهم در حیات و سالم ماندن عروس هلندی است. برای تامین رطوبت مورد نیاز عروس هلندی، می توانید از دستگاه بخور استفاده کنید یا یک پارچه خیس را روی قفس عروس هلندي بیندازید.

 

تغذیه ی جفت مولد در حین تخم گذاری

در زمانی که جفت شروع به تخم گذاری می کند تغذیه ی آن ها از مهمترین بخش های تکثیر هست که باید دقت و نظارت زیادی روی آن صورت بگیرد تا تخم گذاری جفت به جوجه تبدیل شود. قبل از هر تخمی که پرنده ی ماده بگذارد حداقل دو بار جفت باید عمل جفت گیری را انجام بدهد تا نطفه در تخم تولید شود و در اکثر مواقع جفت هایی که بعد از اولین تخم دیگر جفت گیری نمی کنند تخم هایی پوچ خواهند داشت.

 

از آنجا که جفت بعد از اولین تخم بیشتر تمرکزشان را برای خوابیدن روی تخم می گذارند و به خصوص پرنده نر که بیشتر وقت را در لانه سپری می کند دیگر چندان تمایلی به جفت گیری ندارند و با تغذیه مناسب و تحریک پرنده نر باید جفت را وادار به جفت گیری کرد و بهترین راه این است که تا زمانی که تخم گذاری ادامه دارد غذاهای گرم و تحریک کننده مثل تخم کتان، کافیشه و شاهدانه و جوانه گندم را قطع نکنید و بعد از اینکه مطمئن شدید جفت تخم گذاری شان تمام شده سریعا غذاهای گرم را از لیست غذایی شان حذف کنید تا در زمانیکه روی تخم خوابیدن و یا جوجه ها در سن زیر سه هفته ای هستند دوباره قصد جفت گیری و تخم گذاری نداشته باشند.

 

غذای مست کننده عروس هلندی

 

تغذیه عروس هلندی

چگونگی تغذیه عروس هلندی

اگر عروس هلندی شما هنوز بچه و یا اصطلاحا جوجه باشد نمی تواند همانند بزرگسالان و یا پرندگان بالغ دانه بخورد. بنابر این برای تغذیه عروس هلندي کوچک (جوجه) باید از روش دیگری مثل روش زیر استفاده کنید:

 

برای تغذیه عروس هلندی کوچک می توانید از ترکیب چند عدد بیسکویت مادر،  مقداری آب جوش، خمیر نان باگت (می توانید به جای آن از آرد نخودچی استفاده کنید) و زرده تخم مرغ آب پز استفاده کنید. مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید تا مایه کامل یک دستی حاصل شود.

 

سپس لوله‌ ی نرم و باریک ۵ سانتی متری تهیه کرده و آن را به سر سرنگ ۱۰ سی سی متصل کنید، توجه داشته باشید که ارتفاع لوله باید به صورتی باشد که مستقیماً وارد چینه دان پرنده گردد. بعد از این کار با یک دست  خود نوک پرنده را باز کرده  و با دست دیگر خود لوله را به صورتی بسیار آرام وارد حلق پرنده کنید. سپس مایه حاصل شده را با فشار در چینه دان عروس هلندی کوچک خالی کنید، اما توجه داشته باشید که در صورت آرام جان دادن این کار احتمال بالا آوردن غذا توسط پرنده وجود دارد.

 

احتمال این وجود دارد که پرنده بخواهد شروع به بال زدن کند و یا تقلای زیادی داشته باشد. در این صورت می توانید او را طوری درون پارچه‌ اینگه دارید که فقط سر پرنده بیرون باشد و سپس به او غذا بدهید.

 

روزانه باید چندین بار به پرنده غذا بدهید و زمان مراجعه برای تغذیه عروس هلندی هنگامی است که چینه دان حیوان کاملا خالی شده است، البته برای تشخیص خالی و یا پر بودن چینه دان عروس هلندی کافی است که به شکم حیوان دست بزنید. پیش از هر بار تغذیه عروس هلندی کوچک وسایلی مثل  لوله و سرنگ را به خوبی با آب جوش و مایع ظرفشویی شستشو دهید و سپس با سرکه سفید خوب ضد عفونی کرده و با آب فراوان بشویید.

 

  بیشتر بخوانید: علت چرت زدن عروس هلندی

 

تغذیه ی عروس هلندی تا قبل از رسیدن به بلوغ جنسی چیست؟

دانه ی ارزن و کتان صلیترین دانه ای است که باید در این زمان به عروس هلندی ها بدهید. در واقع باید ارزن به مقدار ۷۵۰ گرم و کتان ۲۵۰ گرم را مخلوط کنید و در اختیار پرنده عروس هلندی قرار بدهید.

 

البته باید بدانید تمامی تغذیه ی عروس هلندی به دانه ی کتان و ارزن ختم نمی شود. شما باید در رژیم غذایی آن ها از انواع سبزیجات تازه و میوه جات استفاده کنید.

 

بهترین سبزی هایی که برای تغذیه ی عروس هلندی ها مناسب هستند شامل: کاهو، اسفناج، کلم بروکلی، برگ کلم، برگ چغندر، تره، جعفری، شوید، گشنیز، فلفل دلمه ای و فلفل سبز، کرفس و هویج است. البته توجه داشته باسید که این سبزیجات حتما تازه و شسته شده باشند.

 

بهترین میوه هایی که برای تغذیه ی عروس هلندی ها می توانید تهیه کنید شامل : سیب، هلو، انار، پرتغال و انگور است. البته عروس هلندی ها به سیب و هلو علاقه ی خاصی دارند. دوستان عزیزم نکته ای که باید به آن توجه نشان دهید این است که حتما دانه ی میوه ها را قبل از در اختیار قرار دادن عروس هلندی ها جدا کنید.

 

در این زمان باید هر ده روز یکبار به اندازه ی یک بند انگشت تخم مرغ به آن ها بدهید. بیشتر از این دیگر لازم نیست به عروس هلندی ها تا قبل از رسیدن به دوره ی بلوغ تخم مرغ بدهید.

 

دوستانی پرسیده بودند آیا به پرنده عروس هلندی هایمان تخمه بدهیم یا خیر؟ در جواب باید بگویم تا قبل از بلوغ جنسی  هر ده روز یکبار به اندازه ی تعداد جوجه ها ۱۰ عدد تخمه به آن ها بدهید. بیشتر از این مقدار توصیه نمی کنم.

 

هر ده روز یکبار به آن ها ذرت تازه یا پخته بدهید. هر هفته می توانید مقداری حبوبات مثل عدس، ماش، گندم و… بپزید و به آن ها بدهید.

 

جوجه عروس هلندی

 

تغذیه ی عروس هلندی در زمان رسیدن به بلوغ جنسی و آماده سازی برای تکثیر چیست؟

زمانی که عروس هلندی ها به زمان بلوغ می رسند وقت آن می رسد که تغذیه ی گرم آن ها را شروع کنید.

 

در واقع بهترین موقع برای شروع تغذیه ی گرم به عروس هلندی ها از ۱۴ ماهگی به بعد است.

 

در واقع در این زمان شما باید عروس هلندی ها را برای جفت گیری آماده کنید. نوع تغذیه ی عروس هلندی در این زمان شامل مخلوط دانه هایی چون:

 

۷۵۰ گرم ارزن، ۲۵۰ گرم کتان و ۱۵۰ گرم شاهدانه، تخم کاسنی و کافشه باشد.

 

در این دوره از میوه هایی مثل هلو و سیب استفاده کنید. شما می توانید دو بار در هفته از سبزیجاتی مثل هویج رنده شده، جعفری، گشنیز، کلم بروکلی، کلم سفید، فلفل دلمه، شوید و کاهو برای عروس هلندی تان تهیه کنید.

 

در ضمن فراموش نکنید که آن ها به پروتئین و مولتی ویتامین هم احتیاج دارند. برای تامین پروتئین بهتر است از تخم مرغ پخته شده و رنده شده استفاده کنید و روی تخم مرغ خرفه بپاشید تا کوکاتیل هایتان بخورند.

 

در هفته ۲۰ تا ۳۰ جوانه ی گندم به کوکاتیل هایتان بدهید بخورند. در ضمن می توانید از حبوبات پخته شده، البته خیلی کم هم استفاده کنید.

 

برای تامین ویتامین هم طبق دستوری که به شما عزیزان می دهم عمل کنید. ۱۵ روز قبل از تخم گذاری باید قطره ی آ د ث ای به پرنده عروس هلندی بدهید.

 

به محض گذاشتن اولین تخم به او قطره ی مکمل کلسیم و مولتی ویتامین بدهید.

 

غذای عروس هلندی:

برای تغذیه بهتر عروس هلندی باید هر روز چند دفعه به این پرنده غذا بدهید توجه داشته باشید که غذا دادن به این پرنده را باید پس از خالی شدن چینه دان انجام داد. برای تشخیص خالی بودن چینه دان کافی است با دستتان آن را لمس کنید.

 

برای تغذیه عروس هلندی می توانید از سفیده رنده شده تخم مرغ آب پز، گندم پخته شده، ارزن، تخم کتان، کافیشه، شاهدانه و تخم آفتابگردان استفاده کنید. همچنین می توانید از حبوبات، میوه جات و سبزی های خرد شده نیز استفاده کنید.

 

میوه ها و سبزیجات مفید به عنوان غذای عروس هلندی:

انواع جوانه ها، اسفناج، سیب زمینی آب پز، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، لبو آب پز، کدو تنبل، هویج رنده شده، سیب، گلابی، گیلاس، توت فرنگی، کلم کیل، ریحان، خیار، موز و … (تقریبا همه میوه های فصل می توانند توسط عروس هلندی مصرف شوند).

 

هشدار: آووکادو، پیاز، سیر، قارچ، شکلات برای همه پرنده ها از جمله عروس هلندی سمی هستند.

 

به یاد داشته باشید:

عروس هلندی ها باید همیشه به آب تازه دسترسی داشته باشند و ظرف آب آن ها باید هر روز شسته شود.

 

نگهداری عروس هلندی

 

طرز تهیه جوانه گندم برای عروس هلندی

بسته به نوع دانه و دمای محیط زمان جوانه زنی اولیه بین سه تا پنج روز طول خواهد کشید پس از آن جوانه ها را پشت پنجره و جلوی خورشید قرار بدهید و باز هم مرطوب نگه دارید.

 

جوانه ها در برابر نور خورشید بهتر و سریع تر جوانه می دهند، کافی است دو یا سه روز جلوی نور خورشید قرار دهید و مرطوب نگه دارید تا به سادگی جوانه بزند.

 

پس از اینکه جوانه ها بزرگ شده و به رنگ سفید درآمدند لازم است که یک بار دیگر به همان روش گفته شده شسته و آبکشی کنید و پس از خشک شدن کامل داخل یک ظرف دربسته بگذارید و در یخچال نگهداری فرمایید تا هر زمانی که می خواهید از آنها در غذاها و سالادهای خود استفاده کنید و از خواص آن بهره ببرید.

 

اگر تمایل دارید که پوست دانه ها را جدا کنید می توانید پس از آماده شدن آنها را داخل آب سرد بریزد و کمی هم بزنید، با این کار پوست دانه ها جدا شده و روی آب می آیند و می توانید با تخلیه ی آب پوست ها را خارج بفرمایید البته خود پویست دانه ها مقدار زیادی فیبر دارد و برای پرنده مفید است و بهتر است جوانه ها را با پوست به عروس هلندی خود بدهید.

 

جوانه ها جز غذای مست کننده عروس هلندی می باشند و در آماده سازی جفت عروس ها نقش بسزایی دارند.

 

نکته: ممکن است سبزیجاتی را که می خرید قبلا سم پاشی کرده باشند بنابراین آن ها را خوب بشویید تا مشکلی برای پرندتان بوجود نیاید.

 

باید بگویم که این موجودات کوچولوی دوست داشتنی همه چیز می خورن شما می توانید از غذاهایی که خودتان می خورید هم به آن ها بدهید ولی من خودم این کار را نمی کنم. شوری، شیرینی و چربی زیاد برایشان خوب نیست.

 

عروس های من پاپ کرن خیلی دوست دارند، هر وقت که در قفس هستند و نمی خواهم صدایشان در بیاید به آن ها پاپ کورن می دهم، باید بگویم که یک صدا خفه کن درجه یک است.

 

داخل قفسشان پودر صدف و کف دریا بگذارید.

 

گذاشتن پودر صدف و کف دریا برای پرنده ها ضروری است پودر صدف مواد معدنی زیادی دارد و به هضم غذا به خصوص دانه کمک می کند.

 

می توانید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده که تقریبا 20 دقیقه در آب جوشیده استفاده کنید.

 

کف دریا پوسته یک نوع نرم تن دریایی است که حاوی کلسیم هست که باعث استحکام نوک و مانع رشد بیش از نوک پرنده می شود باید بگم که هر وقت پرنده تان می خواهد تخم بگذارد بیشتر از قبل کف دریا می خورد چون این ماده باعث استحکام پوسته تخم ها می شود.

 

هر چند هفته یک بار مولتی ویتامین داخل آبشان بریزید و یادتان نرود که آب پرنده هر روز باید عوض شود.

 

شیوه حمام کردن عروس هلندی :

پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوکشان پرهایشان را تمیز و مرتب می کنند، یک ظرف آب ولرم برایشان بگذارید تا خودشان را بشویند و شما هم با دیدن آن ها لذت ببرید.

 

من در سینک ظرفشویی یک مقدار آب می ریزم و بعد عروس هلندی هایم را می گذارم تا خودشان را بشویند و بازی کنند و بعد با یک حوله خشکشان می کنم ولی اگر هوا سرد باشد با سشوار کاملا خشک شان می کنم. (سشوار باید با درجه کم و با فاصله 30 سانتی متر از پرنده دور باشد)

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------