علائم بیماری عروس هلندی و روش درمان آن عفونت روده عروس هلندی,مدفوع عروس هلندی

آشنایی با انواع بیماری عروس هلندی

 

قبل از استفاده از این داروها توصیه می شودد نوع بیماری عروس هلندی خود را حتما چک کنید و سپس اقدام به درمان کنید.

روش درمان برخی بیماری های عروس هلندی به روش طبیعی:

در این مطلب به درمان برخی بیماری های رایج میان طوطی سانان از جمله عروس هلندی ها بپردازیم.

 

یکی از مهمترین عوامل در تعیین تندرستی عروس هلندی ها مدفوع آنان است که اکثراً از جانب دارندگان آنها مورد غفلت قرار می گیرد. چرا که با بررسی اشکال و اختلال های موجود درآن به آسانی می توان بوجود عامل بیماری زا در آنان پی برد و به آسانی آنان را مورد علاج قرار داد.

 

از علائم یک مدفوع سالم میتوان به حالتی نسبتا سفت و جامد بودن آن همراه با اندکی مایع اشاره نمود. یک مدفوع سالم عاری از هرگونه بویی بوده برای این که پرنده مدفوع و اورات خویش را بصورت هم زمان ازبدن دفع می کند.

 

به طور کل مدفوع عروس هلندی شکل گرفته از سه حالت است:

حالت گرد بودن آن: اصولا دایره وار و جامد بوده ولی باید به این نکته توجه کرده و نحوه ی شکل گیری مدفوع در روده در شکل آن تأثير داشته به این ترتیب هر گونه شکلی از مدفوع را نمی توان دلیل بر بیمار بودن عروس دانست.

 

قسمت اورات: که این قسمت حاصل دفع محصولات پروتئینی و متابولسیم های مربوطه که از روده ها دفع می شوند. اورات به طور معمول غیر شفاف و به رنگ سفید و کرم هستند.

 

اوره (حالت مایع یا همان ادرار): که بصورت آبکی از کلیه ها دفع شده که بصورت یک مایع بی رنگ هستند.

 

تغییرات حاصل در رنگ مدفوع عروس هلندی:

تغيير رنگ قسمت جامد مدفوع بستگی به غذاهایی دارد که عروس هلندی شما استفاده می کند. معمولا زمانیکه عروس شما از دانه ها استفاده می کنند مدفوعی به سبز رنگ دارند. عروس هایی که از چاشت ها استفاده می کنند مدفوعی به رنگ نارنجی روشن و همینطور زمانیکه از سبزیجات و صیفی جاتی مانند هویج و اسفناج استفاده می کنند مدفوعی به رنگ سبز تیره خواهند داشت.

 

قسمت مایع مدفوع عروس هلندی در شرایط طبیعی باید به طور کامل شفاف و بدون رنگ باشد و همینطور اورات موجود در مدفوع آنان بخشی سفید رنگ خواهد داشت. بنابراین در صورت وجود هرگونه تغییر و تحول رنگ در قسمت مایع مدفوع عروس خویش حتماً به یک دامپزشک مراجعه کنید.

 

گاهی قسمت مایع مدفوع آنان هم رنگ دیگر قسمت شده؛ بنابراین شما باید دفع انجام شده بر روی روزنامه یا کاغذ موجود در قفس را بیشتر مورد بررسی قرار بدهید. به عبارتی باید مطمئن شوید که تغيير اساسی در قسمت مایع مدفوع آنان بوجود نیامده است.

 

از طرفی همواره باید به این نکته توجه کامل کرد که تغيير رنگ مدفوع عروس ها میتواند دلایل دیگری هم داشته باشد که از جمله ی آن ها وجود حالت استرس و اضطراب در عروس و رژیم غذایی آن ها است.

 

به طور کل هرگونه نشانه ای از تغییر رنگ غیرعادی در رنگ مدفوع، حجم و غلظت آن مشاهده نمودید میتواند علامتی از بیماری در عروس هلندی شما باشد که در اینصورت نیازمند به معاینه دامپزشک است تا علل دقیق آن معلوم شود.

 

درمان سرما خوردگی عروس هلندی

 

علائم سرماخوردگی عروس هلندی:

پف کردن، عطسه، آب زدن چشم ها، لرز، تنفس شدید و صدادار، پلک های قرمز شده، گرفتگی بینی و گاهی نیز یک قطعه سفید و شفاف از بینی پرنده سرازیر می شود 

 

سرما خوردگی عروس هلندی در از آن ها با اسهال سفید همراه است.

 

درمان سرماخوردگی عروس هلندی

دما محیط را بالاتر ببرید.

رطوبت اتاق را بالا ببرید.از بخور استفاده کنید.

مایعات ولرم مثل بابونه جوشانده به پرنده بدهید.

از مولتی ویتامین مخصوص عروس هلندی استفاده کنید.

از حمام کردن پرنده خودداری کنید.

با پرنده بازی نکنید. بگذارید تا زمانیکه سلامتی خود را بدست می آورد استراحت کند.

 

غذای سبزی و پرتقال شیرین باید همه روزه به پرنده داده شود یعنی روزی دو بار صبح و بعد از ظهر تعویض شود تا از پلاسیدگی و ترشیدگی آن جلوگیری شود.

 

نکته مهم: در صورتیکه سرما خوردگی در مراحل پیشرفته هست، باید آنتی بیوتیک مصرف کرده و تحت نظر پزشک باشد.

 

عوامل سرماخوردگی عروس هلندی:

هوای سردمحیط، عدم خشک کردن عروس هلندی بعد از حمام، ضعیف شدن بدن پرنده، نوشیدن مایعات سرد

 

موارد منع شده زمان سرماخوردگی عروس هلندی :

• در دوره بیماری از آبتنی پرنده پرهیز کنید.

• به هیج وجه در این دوره پرنده رو جا به جا نکنید تا مداوای کامل.

• از بازی کردن و در دست گرفتن پرنده پرهیز کنید.

• تا اتمام دوره درمان در کنار پرنده دیگری نباشد.

 

درمان خانگی اسهال عروس هلندی

 

اسهال عروس هلندی

اگر برای مدتی است که صاحب این پرنده هستید، باید با نگاه کردن به پایین قفس پرنده، بدانید که فضله آن به چه شکل است. اگر غلظت آن تغییر کرده و مایع تر شده، در این صورت پرنده احتمالا به اسهال مبتلا است.

 

فضله عروس هلندی به طور معمول ترکیبی از مایع شفاف، ادرار پرنده، اوریک سفید رنگ است که همه آنها توسط کلیه تولید می شوند، و رنگ مدفوع روشن است. رنگ فضله پرنده بسته به تغذیه او می تواند متفاوت باشد.

شما باید تفاوت ادرار و مدفوع را در فضله پرندگان تشخیص دهید. اگر فضله هیچ گونه مدفوع جامدی ندارد، پرنده ممکن است دچار اسهال باشد.

 

حداقل باید یک بار در هفته کاغذ پایین قفس پرنده خود را تغییر دهید، بنابراین تشخیص چگونگی فضله پرنده نیاز به زمان دارد. درک چگونگی ظاهر فضله سالم پرنده، می تواند کمک کند تا به بیماری پرنده در زمانی که بیمار شود، پی ببرید.

 

علائم اسهال عروس هلندی :

فضله آبکی، کثیف بودن اطراف مخرج، کم اشتهایی و بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف.

 

اسهال می تواند علت بیماری های مختلفی باشد، بنابراین، محدود کردن عوامل بیماری زا می تواند مانع از ابتلا به بیماری پرنده شود. مهم ترین روش برای جلوگیری از ابتلا پرنده به بیماری، تمیز نگه داشتن قفس او است.

 

علت اسهال :

ترس و هیجان، جریانات متغییر هوا، تغییرات شدید دما، فاسد بودن خوراک. همچنین مصرف غذاهای فاسد شده و کثیف توسط پرنده می باشد مانند دانه های کپک زده، آب کثیف و سبزی های ترشیده یا مرطوب و پر از قطرات آب.

 

درمان اسهال عروس هلندی :

استفاده از یک قطره روغن کرچک یا روغن زیتون برای رد کردن عامل بیماری به دهان پرنده ریخته شود. پس از بهبود  عروس هلندی باید تا چند روز از مخلوط زرده تخم مرغ سفت شده و رنده شده به علاوه بیسکویت کوبیده شده برای تغذیه ی عروس هلندی استفاده کرد.

 

البته چنانچه مقعد پرنده به فضولات آلوده شده است و یا پرهای آن به هم چسبیده اند باید با قیچی پرهای موضع را بچینید. و محل آنرا با روغن ضد سوزش چرب کنید. بهتر است قبل از آن نیز پرنده را با آب نیم گرم حمام دهید.

 

درمان بیماری های عروس هلندی

 

عفونت روده عروس هلندی

یکی از علائم عفونت روده عروس هلندی فضولات سبز رنگ است.

 

علت عفونت روده عروس هلندی :

علت این بیماری و خارج شدن فضولات سبز رنگ همراه با فشار، اغلب به علت عفونت روده است که در صورت عدم درمان می ‌تواند در فرآیند جفت گیری پرنده نیز تاثیر منفی بگذارد.

 

نحوه درمان عفونت روده عروس هلندی :

برای درمان این بیماری پرنده را گرم نگه دارید. دمای مناسب برای عروس هلندی بیمار دمای بین ۳۰ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. همچنین می‌توانید به او چای معمولی یا ذغال پرنده بدهید. ذغال پرنده، خنثی کننده سالم اسید‌های طبیعی و کمک کننده به هضم غذاست.

 

این ماده خاصیت سم‌زدایی دارد و برای درمان عفونت روده عروس هلندی بسیار مناسب است و از مشکلات دستگاه گوارش پرنده نیز جلوگیری می ‌کند. شما می ‌توانید ذغال را در مقادیر کم با غذای روزانه پرنده مخلوط کنید یا هفته‌ای دوبار در کف قفس بریزید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------