علت زرد شدن برگ بامبو چیست؟دلیل زرد شدن بامبو

علت زرد شدن نوک برگ بامبو

 

چرا گل بامبو زرد میشود و راه های درمان زرد شدن برگ بامبو چیست؟

علت زرد شدن برگ بامبو یکی از موضوعاتی است که در این مقاله از بیتوته به آن پرداخته می شود. برگ های بامبو ممکن است به علت عوامل مختلفی مانند نور، آبیاری، خاک و شرایط رشد، زرد شوند و شناختن این دلایل می تواند به مراقبت بهتر از گیاه کمک کند.

علت زرد شدن برگ بامبو چیست ؟

این روز ها گیاه بامبو یکی از پرطرفدار ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. مراقبت از این نوع گیاه ویژگی های خاص خود را دارد که شاید از برخی آنها مطلع باشید اما امکان دارد درباره بعضی دیگر اطلاعی نداشته باشید. در این مطلب برای اینکه از بامبوی محبوب تان به نحو احسن مراقبت کنید و از زرد شدن بامبوتان جلوگیری کنید توضیحاتی ارائه کرده ایم.

 

7 دلیل اصلی برای زرد شدن برگ ها در گیاه بامبو شما

گیاه آپارتمانی بامبو خوش شانس شما ممکن است به دلایلی زرد شود:

 

روند طبیعی پیری

شایان ذکر است که گیاهان بامبو مانند هر موجود زنده دیگری دارای چرخه زندگی طبیعی هستند. با بالا رفتن سن، برگ های مسن تر آنها به طور طبیعی شروع به زرد شدن می کنند و سپس به طور کامل می ریزند.

 

این کاملا طبیعی است و تا زمانی که گیاه هنوز برگ های جدید و سالم تولید می کند جای نگرانی نیست. زرد شدن برگ های بامبو می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کمبود مواد مغذی در خاک، آبیاری بیش از حد یا آبیاری کم، آفت ها یا بیماری ها و پیری طبیعی باشد.

 

با شناسایی علت، می توانید اقدامات لازم را برای حفظ سلامت و رشد گیاه بامبو انجام دهید.

 

شرایط خاک

ممکن است دو شرایط خاکی وجود داشته باشد که باعث زرد شدن برگ های بامبو خوش شانس شما می شود. اول، اگر خاک بیش از حد مرطوب باشد که اکسیژن کافی برای تامین گیاه را نداشته باشد. دوم، اگر خاک کمبود مواد مغذی داشته باشد که قرار است به کل گیاهان منتقل شود. در هر دو مورد، زرد شدن برگ ها فقط نشانه ای از یک مشکل اساسی است. بیایید در مورد هر یک عمیق تر بحث کنیم.

 

کمبود اکسیژن

گیاهان برای زندگی نیاز به اکسیژن دارند، درست مانند انسان و حیوانات. ریشه ها به طور خاص اکسیژن خود را در خاک دریافت می کنند زیرا برخلاف برگ ها در معرض جو قرار نمی گیرند. این اکسیژن در کجا وجود دارد؟ آنها را می توان در فضاهای منافذ تعبیه شده در بین ذرات خاک یافت. به همین دلیل خاک رسی سنگین را توصیه نمی کنیم.

 

خاک باتلاقی معمولا مرطوب و گل آلود است. از آنجا که آنها فضای منافذ کافی ندارند، آب به راحتی پر شده و مولکول های اکسیژن را جابجا می کند. در این مورد، شما اساساً گیاه را غرق می کنید. شرط می بندم شما ایده ای دارید که به چه معناست که اکسیژن بسیار کمی داشته باشد. شما به سختی می توانید نفس بکشید.

 

خوشبختانه، گیاه بامبو می تواند بیشتر از هر گونه دیگری این شرایط را تحمل کند. در واقع، شما حتی می توانید این گل را در آب پرورش دهید. با این حال، اگر شرایط ادامه یابد، محیط (خاک یا آب) به طور کامل از اکسیژن محلول تهی می شود. این وضعیت منجر به پوسیدگی ریشه می شود. ریشه های آسیب دیده دیگر نمی توانند در انتقال آب و مواد مغذی عمل کنند. در نتیجه ساقه و برگ های بامبو شما زرد می شوند.

 

علت زرد شدن گل بامبو

دلیل زرد شدن برگهای بامبو

 

کمبود مواد مغذی

آیا تا به حال در مورد کمبود مواد مغذی شنیده اید؟ بله، گیاهان نیز از کمبود مواد مغذی رنج می برند. 17 ماده مغذی ضروری وجود دارد که گیاهان برای رشد به آنها نیاز دارند. حتی اگر فقط یکی از آنها وجود نداشته باشد، گیاه شما آسیب می بیند و حتی ممکن است بمیرد. محل علامت کمبود عناصر غذایی در گیاهان، برگها است. بنابراین، این می تواند دلیل زرد شدن برگ های بامبو شما باشد.

 

یکی از رایج ترین دلایل زرد شدن برگ های بامبو کمبود مواد مغذی در خاک است. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که گیاهان در خاکی رشد می کنند که نیتروژن، آهن یا منیزیم کافی ندارد.

 

با این حال، بررسی علائم کمبود مواد مغذی کار دشواری است. شما باید خود را با علائم مختلف آشنا کنید زیرا کمبود هر ماده مغذی سایه خاصی از زرد شدن را نشان می دهد. برخی از زرد شدن برگ ها را می توان روی برگ های بالغ مشاهده کرد در حالی که برخی دیگر در برگ های جوان وجود دارند. در این مورد باید مراقب باشید.

 

نیتروژن برای رشد گیاه ضروری است و به تولید برگ ها و ساقه های جدید کمک می کند. آهن نقش مهمی در تولید کلروفیل دارد و به فتوسنتز کمک می کند. منیزیم برای تولید انرژی در گیاه مهم است.

 

اگر برگ های بامبو شما به دلیل کمبود نیتروژن زرد می شوند، معمولاً از نوک برگ شروع می شود و به سمت پایین برگ حرکت می کند. رگبرگهای روی برگها سبز باقی می مانند و بقیه آن زرد می شود.

 

برای کمبود آهن، ممکن است قبل از انتشار در سرتاسر شاخ و برگ های قدیمی تر، در هنگام رشد جدید متوجه زردی بین رگبرگ ها شوید. با کمبود منیزیم، بسیاری از گیاهان زردی عمومی را بین رگبرگ ها نشان می دهند.

 

درمان هر کمبود مواد مغذی بستگی به این دارد که کدام یک در خاک شما کم است. برای رفع کمبود نیتروژن، می توانید کودهایی را که دارای نیتروژن بالایی هستند به خاک خود اضافه کنید یا از کمپوست ها استفاده کنید و همچنین پس از چمن زنی، بریده های چمن را کنار بگذارید تا به طور طبیعی در لایه سطحی خاک شما تجزیه شود تا به غنی سازی طبیعی آن در طول زمان کمک کند.

 

درمان

خوشبختانه راه حل هایی برای مشکلات ذکر شده در بالا وجود دارد. اگر برگ بامبو شما زرد شد، نترسید. مستقیماً به بررسی وضعیت خاک بروید. اگر خاک دائماً خیس و باتلاقی باشد، ممکن است این برگ های زرد در اثر پوسیدگی ریشه ایجاد شده باشند. راه شناخت ریشه کن کردن گیاه و بازرسی ریشه است.

 

گلدان مجدد

پوسیدگی ریشه با لمس و لزج بودن مشخص می شود. همچنین بوی تعفن می دهد و رنگ آن اغلب قهوه ای تیره یا سیاه است. می توانید ریشه های مرده را کوتاه کرده و با استفاده از خاک گلدان تازه و استریل شده، گیاه خود را دوباره بکارید. آبیاری را تنظیم کنید تا ریشه ها پس از تعویض گلدان تحت فشار قرار نگیرند. برگ های زرد بامبو دیگر سبز نمی شوند پس بهتر است آن ها را قطع کنید. سپس منتظر بمانید تا گیاه رشد تازه و سبزی تولید کند.

 

استفاده از کود

اگر مشکوک هستید که کل گیاه از کمبود مواد مغذی رنج می برد، راه دقیق بررسی این است که خاک را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. کیت آزمایش خاک موجود است که می توانید آن را خریداری کنید اما می توانید آن را به آزمایشگاه خاک نیز ببرید. نتیجه مشخص می کند که کدام ماده غذایی خاص در خاک کم است. از آنجا، می توانید نوع مناسب کود مورد نیاز را اعمال کنید. برای نتایج سریع، از کود مایع رقیق شده استفاده کنید.

 

چرا برگهای بامبو زرد میشود

علت زرد شدن برگ گل بامبو و روش های درمان آن

 

شرایط آبیاری

آب کافی قطعا برای رشد و نمو گیاه ضروری است. اما هنگام آبیاری گیاهی مانند بامبو لاکی باید به نکات زیادی توجه کنید. کیفیت آب مصرفی، دفعات آبیاری و همچنین روش آبیاری سلامت گیاه بامبو خوش شانس شما را تعیین می کند.

 

برگ های بامبو که بیش از حد آبیاری شده اند معمولاً زرد می شوند و حتی ممکن است خیس شوند یا شروع به ریزش از روی گیاه کنند. برگ های بامبویی که کم آبیاری شده است، نیز زرد می شوند اما خشک و ترد می شوند.

 

سایر علائمی که نشان می دهد گیاه شما ممکن است آب زیاد یا خیلی کم دریافت کند شامل پژمردگی برگ ها، لکه های قهوه ای روی برگ ها و توقف رشد است.

 

آب راکد

اگر گیاه بامبو خوش شانس شما در خاک کاشته شده است، باید از داشتن آب راکد در ته گلدان آن اجتناب کنید. اگر گیاه را بیش از حد آبیاری کنید یا خاک زهکشی خوبی نداشته باشد، این اتفاق می افتد. هنگامی که آب در ظرف خود جمع می شود، ریشه ها به دلیل رشد قارچ دچار پوسیدگی ریشه می شوند.

 

نگهداری بامبو در آب

از سوی دیگر، اگر گیاه بامبو در آب رشد می کند، باید از راکد ماندن آب برای مدت طولانی نیز خودداری کنید. آب آلوده و کثیف می تواند خانه ای برای رشد باکتری های مضر باشد.

 

کیفیت آب ضعیف

آب بی کیفیت یکی از دلایل زرد شدن برگ های بامبو است. آب لوله کشی ممکن است حاوی مقادیر زیادی کلر و فلور باشد. وقتی از آنها برای بامبوی خود استفاده می کنید، ممکن است اثر مضری داشته باشد که می تواند منجر به زرد شدن گیاه بامبو شود.

 

درمان

زهکشی خوب را فراهم کنید

همیشه آب اضافی گلدان را تخلیه کنید. به اندازه ای آبیاری کنید که خاک اشباع شود. اما اجازه ندهید در ظرف جمع شود.

 

هفته ای یکبار آب را تعویض کنید

مطمئن شوید که هر هفته آب ظرف بامبوی خود را تعویض می کنید. این برای اطمینان از تمیز بودن آب است. توصیه می کنیم از آب مقطر استفاده کنید زیرا بدون ناخالصی است. از طرف دیگر، اگر سیستم تصفیه در خانه دارید، می توانید از آب تصفیه شده استفاده کنید.

 

درجه حرارت (دمای مناسب)

تامین درجه حرارت مناسب یکی از عوامل مهم در حفظ سلامت گیاه است. همه گیاهان برای رشد نیاز به مقدار مناسب گرما دارند. اگر دمای نادرست وجود داشته باشد، گیاه بامبو شما به طور معمول رشد نخواهد کرد.

 

گرمای بیش از حد می تواند باعث شود که گیاه بیش از حد لازم آب از دست بدهد. در نتیجه، گیاهان بامبو شما کم آب خواهند شد. اگر بلافاصله برطرف نشود، احتمال زرد شدن برگ های سبز زیاد است.

 

درمان

دمای مناسب را فراهم کنید

بامبو به عنوان یک گونه گرمسیری، ترجیح می دهد در مکان های گرم رشد کند. دمای ایده آل 65 تا 90 درجه فارنهایت (18 تا 32 درجه سانتی گراد) است. بنابراین، هر از گاهی دما را کنترل کنید.

 

از بادهای سرد و گرما اجتناب کنید

بادهای سرد و گرما مانند کولر یا بخاری ها دماهای شدیدی را منتشر می کنند. بامبوهای خود را نزدیک آنها قرار ندهید. قرار گرفتن مستقیم در معرض آن ها می تواند از نظر فیزیکی به گیاه آسیب برساند.

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

همه ما می دانیم که گیاهان برای تولید غذای خود به نور خورشید نیاز دارند. با این حال، گونه های مختلف، مجموعه ای از الزامات خاص خود را برای شرایط نور دارند. نور خورشید بیش از حد، می تواند منجر به سوزاندن برگ شود. بنابراین، اگر برگها زرد شدند، تعجب نکنید.

 

از سوی دیگر، کمبود نور نیز باعث زرد شدن بامبو می شود. یک گیاه بامبو که در معرض نور کافی قرار نگیرد، زرد کم رنگ می شود. همچنین منجر به ضعیف شدن کل گیاه می شود.

 

درمان

نور فیلتر شده/غیر مستقیم را ارائه دهید

از آنجایی که بامبو لاکی به طور طبیعی در مناطق زیر سایه درخت در جنگل های سرسبز رشد می کند، بهتر است نور غیرمستقیم برای آن فراهم شود. این شرایط اگر گیاه در داخل خانه رشد کند بهتر است. پنجره ای که به نور طبیعی دسترسی داشته باشد مکان مناسبی خواهد بود. مطمئن شوید که فقط نور غیرمستقیم به خصوص در بعدازظهرها برای رسیدن به رنگ شاخ و برگ پر جنب و جوش فراهم کنید.

 

شرایط محیطی

هر گیاهی شرایط آب و هوایی خاص خود را دارد. خوبی بامبو این است که در تمام مناطق رشد USDA خود رشد می کند. با این حال، این گیاه به سرما مقاوم نیست، بنابراین در سرمای زمستان در فضای باز زنده نمی ماند. اگر گیاه شما شرایط رشد مناسبی نداشته باشد، بیشتر مستعد زرد شدن است.

 

درمان / کار در اطراف

وقتی دما 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) پایین آمد، باید گیاه بامبو خود را به داخل خانه ببرید. این برای جلوگیری از آسیب های ناشی از دمای بسیار سرد است.

 

زردی ناشی از آفات

اگر زردی روی برگ های بامبو شما تکه تکه یا شبیه لکه های رنگ پریده است، احتمالاً ناشی از هجوم آفت است. 

 

ریچل می گوید: «لکه های کم رنگ و زرد به احتمال زیاد توسط کنه ها ایجاد می شوند. مایت ها به دلیل اندازه کوچکشان به سختی دیده می شوند، با این حال، این لکه های زرد نشانه ای است که آنها مواد مغذی را از گیاهان شما می مکند.

 

درمان

نواحی را با یک صابون آفت کش یا صابون ظرف مایع و آب گرم بشویید قبل از اینکه گیاه خود را با اسپری خانگی یا روغن چریش که به راحتی در آمازون یا در نهالستان ها در دسترس است، درمان کنید.

 

در صورتی که قسمت های مرکب زرد برگ ها و ساقه های بامبو در حال از بین رفتن هستند، نمی توان آنها را احیا کرد.

 

درمان زرد شدن برگ بامبو

علت زرد شدن بامبو خاکی

 

راه های جلوگیری از زرد شدن برگ های بامبو :

نگهداری منظم: یک روال مراقبت مداوم، از جمله آبیاری مناسب، کود دهی و بازرسی های منظم برای آفات و بیماری ها اتخاذ کنید.

 

انتخاب مکان مناسب: بامبو را در مکانی بکارید که میزان مناسبی از نور خورشید را دریافت کند و خاکی با زهکشی مناسب داشته باشد. از مناطق مستعد آبگرفتگی اجتناب کنید.

 

انتخاب گونه مناسب: گونه های مختلف بامبو نیازهای متفاوتی دارند. گونه ای را انتخاب کنید که برای شرایط آب و هوایی و خاک شما مناسب باشد تا استرس را به حداقل برسانید.

 

مالچ کردن: یک لایه مالچ ارگانیک در اطراف پایه گیاه بامبو بمالید. مالچ به حفظ رطوبت، تنظیم دمای خاک و بهبود ساختار خاک کمک می کند.

 

روش تکثیر بامبو

درصورتی که به تکثیر گیاه بامبو در فضای منزل تان علاقه مند هستید، باید بدانید که کار سختی نیست و تنها کافی است به روش قلمه زنی ساقه ای عمل کنید. به این ترتیب که از زیر برآمدگی روی ساقه با ابزار تیزی مانند چاقو قلمه را جدا کنید و بعد آن را داخل آب بگذارید تا ریشه بدهد. فصل تابستان بهترین زمان ممکن برای قلمه زدن گیاه بامبو است. در ضمن فراموش نکنید قسمت بریده شده گیاه اصلی را با زغال پودر شده مسدود کنید تا راهی برای خارج شدن عصاره آن وجود نداشته باشد. به همین سادگی.

 

سخن پایانی :

زرد شدن برگ های بامبو می تواند نگران کننده باشد، اما با درک کامل علل و روش های درمان موثر، می توانید گیاه بامبو خود را به سلامت بازگردانید. با رفع کمبود مواد مغذی، بهبود زهکشی خاک، آبیاری مناسب، مدیریت آفات و بیماری ها و حفظ محیطی مناسب، می توانید از شاخ و برگ سبز پر جنب و جوش و زیبایی برازنده ای که گیاهان بامبو به چشم انداز شما می آورند لذت ببرید. مراقبت و توجه منظم برای جلوگیری و مدیریت زردی برگ ها کلید اصلی است و از حیات طولانی مدت بامبو شما اطمینان می دهد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------