راهنمای نگهداری و پرورش گل ارکیده و ارکیده فالانوپسیسگل ارکیده فالانوپسیس

شرایط نگهداری و پرورش گل ارکیده

 

راهنمای نگهداری گل ارکیده

در این مقاله از بیتوته، با شرایط نگهداری و پرورش گل ارکیده آشنا می شوید. ارکیده‌ها با گل‌های رنگارنگ و خیره‌کننده‌شان، از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند. اما شهرت آن‌ها به عنوان گیاهانی ظریف و حساس نیز درست است. با این حال، با کمی دانش و مراقبت، می‌توانید از پرورش ارکیده در خانه لذت ببرید و از زیبایی آن‌ها برای سال‌های متمادی بهره‌مند شوید.

ارکیده‌ها با گل‌های رنگارنگ و خیره‌کننده‌شان، از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند. اما شهرت آن‌ها به عنوان گیاهانی ظریف و حساس نیز درست است. با این حال، با کمی دانش و مراقبت، می‌توانید از پرورش ارکیده در خانه لذت ببرید و از زیبایی آن‌ها برای سال‌های متمادی بهره‌مند شوید.

 

ارکیده ها با گل های رنگارنگ و ظریفشان، جزو محبوب ترین گیاهان آپارتمانی هستند. با این حال، شهرت آنها به عنوان گل هایی نازک و حساس می تواند دلسرد کننده باشد. خبر خوب این است که با کمی دانش و مراقبت، می توانید از شکوفایی ارکیده خود در خانه لذت ببرید.

 

ارکیده ها با حدود سی هزار گونه در سراسر جهان یکی از بزرگترین جنس‌های گیاهان گلدار هستند. ارکیده فالانوپسیس به سرعت به یکی از محبوب‌ترین گونه ها از خانواده گیاهان گلدار ارکیداسه (orchidaceae) تبدیل شده‌ است. محبوبیت آن به دوره ویکتوریا باز می‌گردد. این گونه که به عنوان ارکیده شاپرکی و گل پروانه‌ ای نیز شناخته می‌شود، بومی مناطق گرمسیری آسیا و استرالیا است.

 

با وجود هزاران گل ارکیده برای انتخاب و نگهداری، ارکیده‌ فالانوپسیس به دلیل شرایط نگهداری آسان برای مبتدی‌ها و به عنوان گل آپارتمانی گزینه مناسبی است. ارکیده فالانوپسیس در طیف وسیعی از رنگ‌ها مثل سفید، صورتی یا بنفش با سایه های زرد، هلویی و شرابی موجود است. گلبرگ ها ممکن است رگه دار، طرح دار یا لکه دار یا ترکیبی از این رنگ ها باشند.

 

به لطف تکنیک‌های تکثیر مدرن، ارکیده‌ فالانوپسیس در حال حاضر راحت‌تر از همیشه در دسترس است، و امروزه در بسیاری از مکان‌ها برای فروش یافت می‌شوند. اندازه مینیاتوری آنها از 15 تا 20 سانتی متر (6 تا 8 اینچ) تا نمونه های مجسمه ای 50 سانتی متر (20 اینچ) یا بیشتر متغیر است.

 

به طور کلی اگر به دنبال گیاهی هستید که یک تا دوبار درسال گل بدهد و دوره ی گلدهی آن طولانی مدت باشد، و همچنین گل هایی داشته باشد که با رنگ و فضای داخلی اتاق و محل کار مطابقت داشته باشد، بی شک ارکیده فالانوپسیس بهترین گزینه است.

 

گونه‌های مختلف ارکیده فالانوپسیس :

در حال حاضر 73 گونه از ارکیده فالانوپسیس وجود دارد. که در اینجا تعداد کمی از آنها را معرفی می‌کنیم.

 

Phalaenopsis Amboinensis

یکی از گونه های بسیار ارزشمند ارکیده، به دلیل گل‌های زیبای آن است. این ارکیده بومی شرق اندونزی است که ارکیده ماه سولاوسی نیز نامیده می‌شود. این‌گونه از ارکیده فالانوپسیس گل‌های جالبی دارد. گل‌ها دارای پایه زرد کم رنگ با راه راه های قرمز/قهوه ای واضح هستند. معمولا در اواخر زمستان یا اوایل بهار شروع به گلدهی می‌کند. این ارکیده هر بار یک یا دو گل تولید می‌کند و پشت سر هم گل می‌دهد. گل‌ها ماندگاری طولانی دارند. بنابراین یک انتخاب عالی برای افزودن رنگ طولانی مدت به مجموعه ارکیده شما است.

 

همچنین دارای رایحه مشک قوی است، نه به آن شیرینی که ممکن است از سایر ارکیده‌ها دریافت کنید. برخی افراد به خصوص از این عطر لذت می برند در حالی که برخی دیگر آن را ناخوشایند می‌دانند. اگر واکنش‌های شدیدی نسبت به عطرهای خاص دارید، بهتر است، این رایحه را قبل از آوردن آن به خانه‌تان تست کنید.

 

فالانوپسیس

گل ارکیده Phalaenopsis Amboinensis

 

Phalaenopsis Sanderiana

ارکیده فالانوپسیس ساندریانا، بومی فیلیپین است. گل‌های آبشاری دارد که ظاهری کلاسیک به آن می‌بخشد. گل‌ها معمولاً کوچکتر از آمابیلیس یا آفرودیت هستند (حدودا 3 اینچ . گل‌های آن سفید و لبه‌های کاسبرگ و گلبرگ صورتی رنگ هستند. این گونه، بر خلاف سایر گونه‌های ارکیده فالانوپسیس، تمایل به شکوفایی در خارج از فصل، یعنی در اواسط تا اواخر تابستان را دارد.

 

گل فالانوپسیس

گل ارکیده فالانوپسیس Phalaenopsis Sanderiana

 

Phalaenopsis Hieroglyphica

ارکیده فالانوپسیس هیروگلیف، بومی جزایر فیلیپین، پولیلو، پالاوان و میندانائو است. این گیاه معمولا در خنک‌ترین و عمیق‌ترین مکان‌ جنگل‌های مرطوب در ارتفاعات زیر 1700 فوت (500 متر) یافت می‌شود.

 

گل ارکیده

ارکیده فالانوپسیس Phalaenopsis Hieroglyphica

 

Phalaenopsis bellina

این‌گونه بومی، مالزی و ساراواک است. در بخش‌هایی از بورنئو (Borneo) هم یافت می‌شود. در قسمت تاج درختان که در معرض نور مستقیم خورشید است، رشد می‌کند. گل ارکیده بلینا دارای گلهای سبز یا سبز-سفید است که کاسبرگ‌های جانبی، همان پایه های کاسبرگ پشتی و گلبرگ ها، به رنگ بنفش می‌باشد. علاوه بر این، بوی گل متفاوتی دارند که خوشبوترین گونه در این نوع می‌باشد.

 

گل ارکیده فلونوپسیس

گل ارکیده فلونوپسیس Phalaenopsis bellina

 

شرایط نگهداری ارکیده فالانوپسیس :

با مراقبت مناسب، می‌توانید برای مدت طولانی بیش از 3 ماه، از گل‌های باشکوه ارکیده فالانوپسیس خود لذت ببرید. ولی آیا می‌دانستید که وقتی گلدهی، گل ارکیده شما متوقف شد، می‌توانید آن را تحریک کنید مثلا ارکیده فالانوپسیس را چند ساعت به مکان سردتری منتقل کنید. این کاهش ناگهانی دما می‌تواند باعث شود گیاه فکر کند که زمان شکوفه دادن است.

 

نور، رطوبت و دما مورد نیاز برای ارکیده شما

ارکیده ها نیازهای نوری متفاوتی دارند که بر اساس گونه آنها تعیین می شود. آنها نیازی به نور مستقیم آفتاب ندارند، اما همچنین دوست ندارند که از گوشه تاریک دور شوند. ارکیده ها از نور خورشید با سایه خالدار لذت می برند و همچنین به لامپ های فلورسنت پاسخ می دهند.

 

ارکیده ها را می توان به سه دسته دمایی سرد، گرم و متوسط ​​تقسیم کرد. مانند نور، برخی از ارکیده ها می توانند با دماهای مختلف سازگار شوند. ارکیده ها همچنین در محیط های مرطوب که منعکس کننده ریشه های استوایی آنها هستند بهتر رشد می کنند. اگر گیاهان خود را با هم گروه بندی کنید، می توانید رطوبت بیشتری را در منطقه رشد فوری آنها ایجاد کنید.

 

اما به طور کلی، نکات زیر برای نگهداری بهتر از ارکیده فالانوپسیس پیشنهاد می‌شود:

 

دمای مناسب :

گل ارکیده فالانوپسیس یا پروانه‌ای محیط‌های نسبتا گرم را دوست دارد. دمای اتاق در حدود (16 تا 24 درجه سانتیگراد) در طول روز و (16 تا 18 درجه سانتیگراد) در شب، شرایط رشد ایده آل برای گل پروانه‌ای است. همچنین ارکیده فالانوپسیس را از رادیاتور و بخاری دور نگه دارید، زیرا آنها از نوسان دما متنفرند.

 

نور :

تامین نور کافی می‌تواند برای برخی از پرورش دهندگان مشکل ساز باشد زیرا ارکیده فالانوپسیس نور روشن را برای بیش از 10 ساعت در روز ترجیح می‌دهد. یک پنجره رو به شرق یا غرب بهترین گزینه است. اما این گیاهان نمی‌توانند نور مستقیم خورشید را تحمل کنند و زرد شدن برگ ها می‌تواند نشانه نور مستقیم بیش از حد خورشید باشد. اگر جوانه ها ریزش کنند یا برگها سبز تیره شوند، ممکن است گیاه نور کافی را دریافت نکند. در طول زمستان حتی ممکن است مجبور شوید از نور مصنوعی استفاده کنید.

 

آبیاری :

آبیاری صحیح برای سالم ماندن ارکیده فالانوپسیس حیاتی است. اگر بیش از حد مرطوب نگه داشته شود، ریشه ها احتمالا پوسیده می‌شوند. آبیاری نادرست رایج ترین قاتل گل ارکیده است، اما اگر بیش از حد خشک نگه داشته شوند، ممکن است ریشه ها چروک شده و بمیرند. بهتر است گل پروانه‌ای را به صورت هفتگی آبیاری کنید و همیشه اجازه دهید آب اضافی خارج شود. در حالت ایده آل از آب ولرم، ترجیحا آب باران که حاوی کلسیم است، استفاده کنید. باید از آبیاری وسط شاخ و برگ گیاهان (تاج) خودداری کنید زیرا ممکن است باعث پوسیدگی گیاه شود.

 

نکاتی برای آبیاری گل ارکیده :

• در طول فصل رشد هر هفته به ارکیده ها آبیاری کنید، اما در زمستان آبیاری را اندکی کاهش دهید.  

 

• هرگز اجازه ندهید ریشه ها کاملا خشک شوند و هرگز اجازه ندهید گیاهان در آب بنشینند. همیشه اجازه دهید آب اضافی خارج شود.

 

• در حالت ایده آل از آب ولرم، ترجیحا آب باران استفاده کنید.

 

• هنگام آبیاری مراقب باشید که برگها پاشیده نشوند یا آب به طوقه وارد نشود، اگرچه می توانید در تابستان به آرامی گیاه را مه پاش کنید تا رطوبت بیشتر شود.

 

رطوبت:

از قرار دادن ارکیده فالانوپسیس خود در اتاقی با هوای خشک بدون اضافه کردن رطوبت خودداری کنید. ارکیده ها در زیستگاه طبیعی خود در رطوبت بالا رشد می‌کنند. بهتر است هر از گاهی برگها را اسپری کنید.

 

خاک مناسب :

گیاهان به طیف وسیعی از مواد مغذی نیاز دارند. سه ماده مغذی اصلی گیاه که معمولاً از خاک به دست می‌آیند نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. کربن، اکسیژن و هیدروژن هم از هوا جذب می‌شوند. سایر مواد مغذی حیاتی خاک عبارتند از منیزیم، کلسیم و گوگرد. باغبانان می‌توانند با استفاده از کودهای شیمیایی (چه مصنوعی یا طبیعی) برای تقویت رشد ارکیده فالانوپسیس و بهبود گلدهی، مواد مغذی را اضافه کنند. استفاده از خاک مخلوط گلدان ارکیده، ایده خوبی است. احتمالاً حاوی پیت ماس، پرلیت و پوست درخت صنوبر یا ترکیب دیگری است. این خاک هر دو سال یکبار نیاز به تعویض دارد.

 

ارکیده فلونوپسیس

خاک مناسب برای پرورش گل ارکیده

 

کود :

از بهار تا پاییز با کود مایع ارکیده رقیق شده، هر 1 تا 2 هفته یک بار ارکیده فالانوپسیس خود را تغذیه کنید. هنگام استفاده از کود، مراقب باشید که دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید، زیرا تغذیه بیش از حد می‌تواند بیشتر آسیب زا باشد تا مفید. همچنین می‌توانید از کمپوست‌های تجاری تولید شده که ترکیبی از مواد مختلف مانند لوم، زغال سنگ نارس، ماسه و کود تهیه می شوند، استفاده کنید.

 

تغذیه :

برای تشویق رشد و گلدهی قوی در طول فصل رشد، بهتر است از کود مخصوص برای ارکیده استفاده کنید و آن را به آرامی و به طور منظم به گیاهان تغذیه دهید.

 

اما باید توجه داشت که تغذیه منظم هر بار که آب می‌دهید، ممکن است منجر به تجمع نمک‌های بالقوه مضر در کمپوست شود. برای رفع این مشکل، می‌توانید هر چهار بار آبیاری را برای شستشوی نمک‌ها و آزادسازی آنها انجام دهید.

 

در طول ماه های زمستان فقط به مقدار کم تغذیه کنید.

 

هنگام استفاده از کود، مراقب باشید که دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید، زیرا تغذیه بیش از حد می تواند آسیب زا باشد تا مفید. راهنمای ما برای استفاده از کود را ببینید .

 

گلدهی را تشویق کنید :

اگر گیاه بزرگ و سالم است اما مدتی است که گل نداده است، آن را به مکان خنک‌تری منتقل کنید و دمای آن را حدود 5 درجه سانتیگراد (8 درجه فارنهایت) برای یک ماه یا بیشتر کاهش دهید. سپس باید یک ساقه گل جدید بفرستد.

 

برای تحریک مجدد گلدهی، ساقه قدیمی را بعد از اینکه تمام شکوفه های آن درست بالای گره دوم (مفصل) زیر گل های مصرف شده افتاد، قطع کنید. یک شاخه جانبی گلدار جدید اغلب تشکیل می شود.

 

دستورالعمل های مخلوط گلدان ارکیده و تعویض گلدان :

ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) دارای شرایط گلدانی منحصر به فردی است که با سایر گیاهان آپارتمانی متفاوت است. آنها به مخلوط گلدانی با زهکشی خوب نیاز دارند که اجازه می دهد هوا در اطراف ریشه ها گردش کند. استفاده از مخلوط مناسب گلدان و دانستن زمان نگهداری گل ارکیده برای سلامت کلی آنها ضروری است. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید:

 

مخلوط گلدانی: ارکیده‌های فالانوپسیس در ترکیبی رشد می‌کنند که اجزای آلی و معدنی را ترکیب می‌کند. یک مخلوط معمولی گلدانی شامل چیپس پوست، خزه اسفاگنوم و پرلیت یا ورمیکولیت است. این ترکیب در حالی که مقداری رطوبت را حفظ می کند زهکشی عالی را فراهم می کند.

 

انتخاب گلدان مناسب: هنگام انتخاب گلدان برای ارکیده های فالانوپسیس خود، گلدانی را انتخاب کنید که امکان زهکشی مناسب را فراهم کند. گلدان های ارکیده با سوراخ یا شکاف در طرفین یا پایین آن ایده آل هستند زیرا جریان هوا را تقویت می کنند و از غرق شدن آب جلوگیری می کنند.

 

فرکانس گلدان مجدد: ارکیده های فالانوپسیس معمولاً باید هر 1 تا 2 سال یکبار یا زمانی که محیط گلدان شروع به شکستن و حفظ رطوبت بیش از حد می کند گلدان آنها تعویض شوند. نشانه هایی که نشان می دهد ارکیده شما نیاز به گلدان مجدد دارد شامل ازدحام بیش از حد ریشه، زرد شدن برگ ها و زهکشی ضعیف است.

 

هنگام تعویض گلدان، ارکیده را به آرامی از گلدان فعلی‌اش خارج کنید، ریشه‌های مرده یا پوسیده‌اش را کوتاه کنید و آن را در یک گلدان بزرگ‌تر با مخلوط گلدان تازه قرار دهید. از دفن خیلی عمیق ارکیده خودداری کنید، زیرا می تواند منجر به خفگی ریشه شود.

 

تکثیر فالانوپسیس :

معمولاً علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی در هنگام تکثیر، گل ارکیده را فراموش می‌کنند و بر این باورند که نگهداری و تکثیر آن دشوار است. اما واقعیت این است که تکثیر یک ارکیده فالانوپسیس اصلاً به این حد پیچیده نیست و نیازی به تجهیزات خاصی ندارد. بنابراین، نیازی نیست آن را به حال خود رها کنید. در اینجا می‌توانید یاد بگیرید که چگونه یک ارکیده فالانوپسیس را تکثیر کنید.

 

گرچه درباره تکثیر ارکیده‌ها افسانه‌های زیادی وجود دارد، مانند تکثیر گل ارکیده تنها با استفاده از ریشه‌های هوا، اما این ادعاها در واقعیت صحت ندارند، زیرا ریشه‌ها حاوی سلول‌های مناسب برای رشد جدید نیستند.

 

تکثیر ارکیده فالانوپسیس در بیشتر موارد چالش برانگیز نیست و نیازی به تجهیزات پیچیده ندارد. با این حال، باید به این نکته توجه کنید که با روش‌های معمولی مانند قلمه‌زدن ساقه، به دلیل نحوه رشد این نوع از ارکیده، امکان پذیر نیست. با این حال، این نمی‌تواند به معنای این باشد که نمی‌توانید گیاه خود را تکثیر کنید. : فقط باید صبور باشید!

 

روش تکثیر ارکیده فالانوپسیس:

پرورش دهندگان حرفه‌ای ارکیده فالانوپسیس را به وسیلهٔ روش‌هایی مانند کشت بافت یا از طریق بذر تکثیر می‌کنند. اما متأسفانه این کار در محیط خانه کمی چالش‌برانگیز است. به جای آن، راه‌حل ساده‌تر آن است که صبر کنید تا در گیاه ارکیده شاپرکی خود، کیکیس (keikis) رشد کند. کیکی‌ها در واقع نسخه‌های کپی شده از گیاه ارکیده مادر هستند که در امتداد ساقه‌های آن ظاهر می‌شوند. برای تکثیر ارکیده فالانوپسیس از طریق کیکیس، کافیست آن را با استفاده از یک چاقوی تمیز و تیز از ساقه جدا کرده و آن را در یک مخلوط خاک معمولی قرار دهید. همین! اکنون شما یک ارکیده فالانوپسیس کاملاً جدید دارید.

 

با توجه به اینکه کیکیس در ابتدا ریشه دار است، باید به طور معمول رشد خود را ادامه دهد. بخش بالایی که بدون ریشه است، را می‌توان در خزه اسفاگنوم مرطوب کاشت. با کمی شانس، ریشه خواهد زد و به طور معمول به رشد خود ادامه خواهد داد. توصیه می‌شود تا زمانی که ارکیده فالانوپسیس شما در حال گل دادن است، آن را تکثیر نکنید، زیرا احتمال زیادی وجود دارد که شکوفه‌های خود را از دست بدهد.

 

روش دیگری برای تکثیر ارکیده فالانوپسیس استفاده از بذر است. با این حال، رشد از بذر فرآیندی بسیار طولانی است، اما در صورت موفقیت، بسیار مفید خواهد بود.

 

انواع ارکیده :

انواع مختلفی از ارکیده ها وجود دارد، اما برخی از محبوب ترین و پرکاربردترین آنها عبارتند از:

 

ارکیده فالانوپسیس (Phalaenopsis) : همچنین به عنوان ارکیده پروانه شناخته می شود، اینها به دلیل شکوفه های طولانی مدت و مراقبت آسان یکی از محبوب ترین انواع ارکیده هستند.

 

ارکیده کاتلیا (Cattleya) : که به خاطر گل‌های بزرگ و خودنمایی و عطر شیرین‌شان معروف است، اغلب در گلچین و گل‌های بریده استفاده می‌شود.

 

ارکیده Dendrobium (دندروبیوم) : این ارکیده ها طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها را دارند و می توانند اسپری های بزرگی از گل تولید کنند.

 

ارکیده اونسیدیوم (Oncidium) : که معمولاً به عنوان ارکیده‌های «بانوی رقصنده» شناخته می‌شوند، ظاهری متمایز با گل‌های کوچک و گرد دارند که به صورت دسته‌ای چیده شده‌اند.

 

ارکیده های وندا (Vandas) : این ارکیده ها شکوفه های رنگارنگ و چشمگیر دارند و اغلب در سبدهای آویزان پرورش داده می شوند تا ظاهر منحصر به فرد خود را به نمایش بگذارند.

 

ارکیده‌های میلتونیاپسیس (Miltoniopsis) : که به نام «ارکیده پانسی» نیز شناخته می‌شوند، گل‌های بزرگ و صافی دارند که شبیه به پانسی‌ها هستند.

 

ارکیده‌های پافیوپدیلوم (Paphiopedilum) : که به‌خاطر شکوفه‌های متمایز و دمپایی‌شکل‌شان شناخته می‌شوند، این ارکیده‌ها اغلب به دلیل ظاهر منحصربه‌فردشان رشد می‌کنند.

 

زمان گلدهی ارکیده

گونه های متفاوت گل ارکیده

 

هرس ارکیده فالانوپسیس؛ چند قدم تا سلامتی

هرس ارکیده در چرخه شکوفایی آنها ضروری است زیرا رشد سنبله گل جدید را تشویق می کند. ویژگی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بهترین زمان برای هرس ارکیده زمانی است که شکوفه‌دهی تمام شده و سنبله گل قهوه‌ای شده است.

 

سنبله باید درست بالای گره ای که اولین شکوفه ظاهر شد بریده شود. با این حال، اگر ساقه گلدار سبز باقی بماند، ممکن است ساقه گل دیگری تولید کند، بنابراین بهتر است صبر کنید.

 

از طرف دیگر مقابله با برگ های مرده فرآیند ساده تری است که در آن می توان آنها را به آرامی بدون آسیب رساندن به بقیه گیاه جدا کرد.

 

برای هرس ارکیده فالانوپسیس باید پس از گل‌دهی و زمان استراحت گیاه اقدام کنید. هرس این گیاه را با قیچی یا چاقوی ضدعفونی‌شده انجام دهید و ساقه‌اش را از ۲.۵ سانتی‌متر بالاتر از گره‌اش برش دهید تا شرایط برای رشد ساقه‌های جدید و رویش شکوفه فراهم شود.

 

مراقبت از ارکیده پس از گلدهی :

هنگامی که شکوفه ها از بین رفت، تمرکز خود را به مراقبت طولانی مدت تغییر دهید. برای اکثر گیاهان، سنبله گل قدیمی در نزدیکی پایه قطع می شود.

 

همچنین، هنگامی که شکوفه‌های ارکیده از بین رفت، می‌توانید گیاه را به گلدانی بهتر با محیط رشد سبک و متخلخل و گلدانی که هوا را به خوبی جریان می‌دهد، مانند گل رس بدون لعاب یا گلدانی که فقط برای ارکیده ساخته شده است که در طرفین سوراخ دارد، منتقل کنید.

 

مهم‌ترین بیماری ها و آفات گل ارکیده فالانوپسیس و راه های درمان

ارکیده فالانوپسیس هم مثل هر ارکیده دیگری ممکن است تحت حمله آفاتت و بیماری قرار بگیرد. مهم‌ترین آفات و بیماری‌های این ارکیده شامل موردهای زیر می‌شود.

 

1- شپشک آردآلود؛ قاتل آردی ارکیده فالانوپسیس

رایج‌ترین آفتی که به گل ارکیده فالانوپسیس حمله می‌کند شپشک آردآلود است؛ همان حشره‌ای که ظاهرش آردآلود و دوست‌داشتنی به‌نظر می‌رسد اما قاتل جان ارکیده می‌شود. استفاده از آب و الکل و روغن مخصوص باغبانی در دورکردن و کاهش جمعیت شپشک آردآلود موثر است.

 

2- تریپس‌ها؛ حشراتی که خود را از چشمان شما پنهان می‌کنند

تریپس‌ها حشرات ریزی هستند که علی‌ر‌غم جثه کوچکشان اما خسارت بزرگی را به برگ و گل ارکیده فالانوپسیس وارد می‌کنند. سختی مبارزه با تریپس‌ها این است که چون ریز هستند و در جوانه‌های گل مخفی می‌شوند امکان شناسایی آن‌ها سخت می‌شود. برای مبارزه با تریپس‌ها استفاده از آفت‌کش‌هایی مثل مالاتیون تاثیر مناسبی دارد.

 

3- کنه قرمز تارعنکبوتی؛ کنه‌هایی با نقش تارعنکبوت در ارکیده فالانوپسیس

هنگامی‌که ارکیده فالانوپسیس به کنه تارعنکبوتی آلوده می‌شود در قسمت زیرین برگ‌هایش تارهایی شبیه به تار عنکبوت را می‌بینید. اگر این کنه‌ها سطح رویی برگ را هم آلوده کنند، این قسمت به رنگ نقره‌‌ای درمی‌آید. برای مبارزه با کنه تارعنکبوتی استفاده از الکل در حالت آلودگی کم توصیه می‌شود اما اگر شدت خسارت بالاست باید از آفت‌کش‌های Avid و Kelthane استفاده کنید. برای اینکه جمعیت کنه‌ها کم‌تر شود بهتر است رطوبت محیط نگهداری ارکیده فالانوپسیس را افزایش دهید چون کنه‌ها محیط گرم و خشک را دوست دارند. در نتیجه می‌توانید از شر این بیماری ارکیده خلاص شوید.

 

4- بیماری لکه‌برگی باکتریایی؛ باکتری‌ها دشمن سلامت و طراوت برگ‌ها می‌شوند

علائم بروز بیماری لکه‌برگی بسته به اینکه چه باکتری عامل آن است فرق می‌کند. به‌ عنوان مثال اگر باکتری اروینیا عامل لکه‌برگی ارکیده فالانوپسیس باشد لکه‌های کوچک، آبکی و زردرنگ را روی برگ‌های گیاه ایجاد می‌کند که با گذشت زمان به زخم تبدیل می‌شود اما اگر عامل لکه‌برگی، باکتری سودوموناس باشد لکه‌های تیره و خشک روی گیاه ظاهر می‌شود. برای مبارزه با بیماری لکه‌برگی باکتریایی ابتدا باید ارکیده آلوده را از سایر گیاهان جدا کنید و قارچ‌کشی متناسب با نوع باکتری براساس نظر گیاه‌پزشک به‌کار ببرید.

 

5- بیماری پوسیدگی قارچی

بیماری پوسیدگی قارچی در شرایطی پیش می‌آید که آبیاری زیاد انجام شده باشد و خاک گیاه زهکشی مناسبی نداشته باشد. بیماری پوسیدگی قارچی با علائم ریزش برگ، تغییر رنگ ریشه، زردی و چروکیدگی برگ‌ها در گیاه ظاهر می‌شود. ضدعفونی‌کردن بخش‌های آلوده گیاه و استفاده از قارچ‌کش مناسب در کنترل بیماری پوسیدگی ارکیده فالانوپسیس موثر است.

 

کنترل آفات گل ارکیده :

آفت اصلی که Phalaenopsis جذب می کند، شپشک های آرد آلود هستند که در محور برگ پنهان می شوند. بهترین درمان برای شپشک آردآلود یا آفت کش خانگی  از آب و الکل 1:1 است که چند قطره صابون ظرف به آن اضافه شود. گیاهان را هر چند روز یکبار اسپری کنید و حشرات مرده را در این بین بشویید. برای طغیان های بزرگ، استفاده از یک اسپری آفت کش با فرمول خاص  هر چند روز یکبار موثرتر است.

 

باد بلاست

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند باعث خشک شدن جوانه ها و ریزش گیاهان بدون باز شدن آنها شود. مراقبت معمول باعث آبیاری بیش از حد یا کم آبیاری، استفاده از آب نرم شده و کود دهی بیش از حد می شود. دلایل محیطی ممکن است شامل بالا رفتن دما، پایین ماندن سطح نور، قرار گرفتن در معرض هوای سرد و قرار گرفتن در معرض دود ناشی از کار خانگی باشد.

 

اگر ارکیده شما مریض شد چه باید کرد؟

اگر متوجه زرد شدن یا چروک شدن برگها یا عدم شکوفایی گلها شدید، باید عادات مراقبتی خود را تغییر دهید. هنگامی که یک ارکیده یک نقطه شاد و راحت پیدا کند، به یک روال تبدیل می شود و خوشحال می ماند.

 

ارکیده ها گل های داخلی شگفت انگیز و ارزشمندی می سازند که به خانه آرامش و زیبایی می بخشد.

 

یک تصور غلط رایج در رابطه با این گیاهان وجود دارد که آنها را سخت رشد و مراقبت از آنها می داند.

 

صرف نظر از آنچه اکثر مردم فکر می کنند، ارکیده ها بسیار سازگار هستند و زمانی که راحت شوند به راحتی به رشد و شکوفه دادن ادامه می دهند. برای مراقبت از ارکیده، مهم است که مراقب نحوه عملکرد گل ارکیده را درک کند.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------