می‌خواهید جشن عروسی تان چطور باشد؟جشن عروسی, مراسم عروسی‌, شب عروسی

مدیریت جشن عروسی

 

بیادماندنی ترین شب در زندگی هر فرد شب عروسی او میباشد، شما تمام سعی خویش را بکار میگیرید تا یک مراسم بی نظیر و خاص داشته باشید. برای این که ببنید میتوانید یک عروسی بی نظیر داشته باشی یا نه یک قلم بیاورید و به سولات زیر پاسخ دهید.

1- قرار است چند نفر را به عروسی تان دعوت کنید؟

یک نگاهی به فهرست مهمان هایتان بیندازید. بعد پیش خودتان قضاوت کنید که شما را یاد چه می اندازد.

 

الف) شناسنامه. تنها نام پدر و مادرهایمان در آن است. تنها خودمان و پدر و مادرهایمان. بعد هم خواهرها، برادرها، داماد ها و عروس های خانواده و شاید هم نوه ها. همین!

 

ب) فهرست آخرین میهمانی خودمانی  که گرفتیم. تمامی دوست های مشترک و همه همکلاسی هایی که می شناسیم. یک جمع خودمانی و جوان.

 

ج) فهرست میهمانی های پایان هفته ای مادر. تمامی بستگان و آشناها به علاوه آنهایی که تنها سال به سال ایام عید هم‌دیگر را می دیدیم. البته دوست های نزدیک خودمان هم دعوت هستند.

 

د) فهرست یک میهمانی شاهانه. انگار که عروسی دختر شاه پریان است، فامیل و دوست و آشنا تا همکارهای پدر و مادر همه هستند. هر کسی که زمانی با آنها سلام و علیک داشتیم دعوت است!

 

2- دوست دارید در شب عروسی چه لباسی بپوشید؟

الف) یک چیزی که اصلاً مثل لباس‌های معمولی نباشد. یک لباس غیرمتعارف و بیرون از تصور همه. می خواهم تنها یک لباس شب بلند بپوشم که رنگش زیاد مهم نیست. چنانچه سفید باشد که حتماً یک کلاه سفید بزرگ هم روی سرم می گذارم!

 

ب) یک پیراهن سفید یا عاجی معمولی که یقه اش قلبی شکل است با دامن بلند راسته. یک چیزی که هم ساده باشد و هم زیبا. ولی دوست دارم روی لباسم یک کمربند نقره ای داشته باشم یا کیف نقره ای بدست بگیرم. اکنون یک هارمونی شیک حس می شود!

 

ج) یک لباس عروس سبک که بتوانم با آن راحت باشم و همه حواسم به این نباشد که سنگینی دامنم را چه کار کنم. یک پیراهن عروسی شیک و البته نه خیلی پوشیده که آدم را به یاد الهه های یونانی بیندازد. نه تنها یک عروس!

 

د) یک لباس عروس کامل با کلیه تزییناتی که میتواند داشته باشد. درست مثل یک شاهزاده خانم. یک دامن پفی بزرگ با پارچه ساتن اصل و توری که روی زمین کشیده شود و کلی طلا و جواهرات!

 

جشن عروسی, مراسم عروسی‌, شب عروسی

جشن عروسی

 

3- برای انتخاب سالن عروس چه فکری دارید؟

الف) دنبال جایی برای عروسی مان نیستیم. تنها یک جایی که خطبه عقد را بخوانند و یک سفره کوچک عقد هم داشته باشد، شاید منزل یکی از خانواده های خودمان. البته همان محضر برایمان کفایت می کند.

 

ب) جایی که دوستانه باشد. زیاد مهم نیست که کجا باشد. همین که بتوانیم چند ساعت را کنار دوستانمان شاد باشیم و شب عروسی مان را جشن بگیریم کافی است. اکنون پارکینگ منزل پدر من باشد یا یکی از طبقه های منزل پدری همسرم.

 

ج) یک جای خوش رنگ و لعاب. جایی که فضای قشنگی داشته باشد مانند یک باغ بزرگ در نزدیکی شهرمان. هر جایی که بشود خودمان هر طوری که دوست داریم به آن سر و شکل بدهیم و البته جای کافی هم برای کلیه بستگان داشته باشد. طراحی اش مهم نیست تنها باید بزرگ باشد.

 

د) یک سالن عروسی تمام عیار با تمامی جزئیات، نورپردازی و گل آرایی خوب، سقف بلند و لوسترهای آویزان. نباید هیچ کم و کسری داشته باشد. باید طوری باشد که مهمان ها فکر کنند آن شب وارد یک قصر پر نور و رویایی شده اند.

 

4- در مورد گل های سالن عروسی و دسته گلی که میخواهید قدری فکر کنید. برای آن ها چه تصمیمی دارید؟

الف) کار خاصی نمی کنیم. شاید تنها یک دسته گل عروس کوچک دستم بگیرم و از همان گل هم روی کت داماد بزنم درست مثل چیزی که تا امروز رسم بوده است. این جوری عروسی مان شاید قدری رسمی تر هم بشود!

 

ب) از گل های ریز استفاده می کنم، رزهای مینیاتوری یا غنچه های رز. گوشه و کنار محل عروسی هم دسته های غنچه را می گذارم. فکر می کنم غنچه برای عروسی بهترین انتخاب باشد. البته افراط نمی کنم!

 

ج) انتخاب دسته گل زیاد مهم نیست تنها می خواهم از هر گلی که برای دسته گل انتخاب کردم مقدار زيادي گلبرگ های پرپر شده داشته باشم که به محض وارد شدن روی سرم بریزند. می خواهم تمام مدت هنگامی که در سالن راه می روم زیر پایم گل باشد!

 

د) تردید ندارم که برای انتخاب دسته گل و گل آرایی سالن عروسی همه شهر را زیر و رو می کنم. شاید به باغچه ها و بازارهای گل دور و بر شهر هم سری بزنم. باید تازه ترین گل ها با عجيب ترين طراحی در سالن عروسی باشد. یک گل آرایی عجیب و غیرقابل باور!

 

برای گرفتن یک عروسی کاملاً خصوصی و خانوادگی اصلاً لازم نیست کار خاصی انجام دهید. همین که یک دسته گل کوچک دست بگیرید و فضا را قدری عوض کنید کافی است.

 

5- همین حالا که دارید نقشه های شب عروسی تان را مرور می کنید چه چیزی بیش از همه نگرانتان می کند؟

الف) خبر ندادن به برخی از دوستان و آشنایان. می ترسم آنهایی که دعوت شان نکرده ایم از دست ما ناراحت شوند و تا مدتها این دلخوری ادامه پیدا کند.

 

ب) هماهنگ شدن تمامی کارها در روز جشن. چنانچه نخواهیم کارها را به یک کترینگ خوب بسپاریم آن گاه جفت وجور کردن خيلي چیزها شاید برایمان مشکل باشد. این که همه چیز سر جایش اجرا شود خيلي مهم است.

 

ج) نگران هستم که کلیه میهمان ها نتوانند به عروسی ما بیایند. به خصوص این که عروسی مان را می خواهیم در شهر دیگری برپا کنیم. می ترسم فامیلم نتوانند برای عروسی راهی سفر شوند و آن گاه من جلوی خانواده همسرم شرمگین شوم.

 

د) میهمانی که بزرگ باشد همه چیز نگران کننده می شود. تعداد زيادي مهمان باکلی جزئیات.آیا مدیر سالن از پس همه چیز برمی آید؟

 

6- هر عروس و دامادی علاقمند است که پس از مراسم نظر مهمان ها را در مورد "جشن عروسی" خویش بداند. چنانچه قرار باشد از زبان مهمان ها سه واژه در مورد عروسی تان بشنوید آن سه واژه کدامند؟

الف) خصوصی، بدون اشکال و بدون ریخت و پاش

ب) گرم، بامزه و خاص 

ج) شاعرانه، بی نقص و خیره کننده

د) عجیب، رۆیایی و فراموش ناشدنی 

 

جشن عروسی, مراسم عروسی‌, شب عروسی

مقدمات مراسم جشن عروسی

 

نتیجه تست:

درصورتی که اکثر جواب هایتان الف است:

چه امتیازی دارد: رمانتیک بهترین صفتی است که می شود برای تعریف این جور مراسم استفاده کرد. فرار کردن از دست عالم و آدم و یک میهمانی خصوصی دو نفره می تواند برای خودش دنیایی هیجان داشته باشد. البته حضور پدر و مادرها و خانواده نزدیک چیزی از این هیجان کم نمی کند. شما از آن آدم هایی هستید که در زندگی مدام دو نفری کاری برای انجام دادن و لذت بردن از لحظه ها دارید.

 

درصورتی که اکثر جواب هایتان ب است:

چه امتیازی دارد:یک جشن راحت و خودمانی. نه خيلي ساده است و بی زرق و برق و نه خيلي پر ریخت و پاش و شلوغ. انگار که در یک آخر هفته قرار باشد همه دوستان تان را دور هم ببینید. چه قدر به شما خوش می گذرد؟ مطمئن باشید روز عروسی تان هم همان قدر خوش هستید. همه چیز شبیه یک میهمانی دوستانه است فقط همه لباس های رسمی تری پوشیده اند!

 

درصورتی که اکثر جواب هایتان ج است:

چه امتیازی دارد:خيلي بستگی دارد که بخواهید چه قدر دوست و فامیل دعوت کنید. چنانچه قرار است مراسم ازدواج را در شهری ديگر بگیرید که نزدیک است نباید زیاد نگران باشید. فامیل برای آب و هوا عوض کردن هم که شده سری می زنند اما اگر دور است باید برای اقامت شان حتما فکری کرده باشید. عروسی های فامیلی اگرچه کوچک تر از عروسی های پر ریخت و پاش هستند اما دلیل نمی شود که جلوه ای نداشته باشند. این نوع مراسم ها معمولاً خودمانی هستند ولی رسمی و به جا برپا میشوند!

 

درصورتی که اکثر جواب هایتان د است:

چه امتیازی دارد:یک لباس عروس کامل با انواع و اقسام جواهرات و مدل مو و آرایشی که چیزی کم تر از دختر پادشاه پریان ندارد. از طرف ديگر کت و شلواری که قیافه داماد را مثل شاه زاده های توی داستان ها می کند. یک عروسی کامل که باب میل خیلی هاست. گذشته از همه هزینه هایش دیگر جایی برای ایراد گرفتن ها باقی نمی گذارد!

 

مراسم عروسی روز شادی است و باید هر دو زوج و خانواده از این شادی لذت ببرند و با خوشی و خاطرات خوب روانه خانه بخت شود. پس در این راه سعی کنید تا با کم کردن تشریفات و هزینه های گزافی که سبب می شود شما را به مشکل بیندازد بپرهیزید و در عوض به مسائلی که اهمیت بیشتری دارند توجه نمایید.

 

جشن عروسی, مراسم عروسی‌, شب عروسی

شب جشن عروسی

 

چگونه جشن عروسی کم هزینه اما زیبا و خاص داشته باشیم؟

بهتر است روز عروسیتان را برای خودتان تبدیل به جهنم نکنید که هر لحظه در فکر مدیریت هزینه ها بعد از مراسم باشید و با این استرس سپری کنید که چطور قرار است از پس قسط و وام بعدش بر بیایید.

 

مراسم عروسی که حتما نباید لوکس و تجملاتی باشد تا قشنگ و به یاد ماندنی باشد، میتوان یک جشن عروسی کم هزینه داشت اما با مدیریت درست به جشنی زیبا و به یادماندنی تبدیلش کرد.

 

آرایش عروس و داماد

اولین جایی که به راحتی میتوانید هزینه ها را مهار و برای داشتن یک جشن عروسی و ازدواج کم هزینه مدیریت داشته باشید، آرایش عروس است. نیاز نیست حتما به آرایشگر بگویید که شب عروسیتان است!! میتوانید به آرایشگاه بروید و بگویید عروسی خواهر و یا برادرتان است و دوست دارید که به عنوان فردی نزدیک به عروس و یا داماد آرایشی زیبا و خاص داشته باشید، میتوانید از قبل مدلی هم برای نوع آرایش صورت و موهایتان در نظر بگیرید، البته از آرایشگر مشورت بخواهید که آن مدل مناسب فرم صورت و رنگ پوستتان باشد.

 

آقای داماد هم می تواند به آرایشگاه همیشگیش برود و بگوید مراسم یکی از نزدیکانش است و از ارایشگر بخواهد که برایش سنگ تمام بگذارد.

 

به اینصورت هزینه آرایش مو و صورتتان از نصف هم کمتر میشود اما از زیبایی و آراستگی تان کم نمیشود.

 

لباس عروسی

حتما که نباید لباس عروستان را از فلان مزون بخرید یا فلان برند معروف باشد و یا حتما معروف ترین خیاط آن را دوخته باشد، با کمی گشت و گذار میتوانید لباس عروس دوخته و آماده که متناسب با اندامتان باشد با قیمتی مناسب بیابید. حتی مزونهایی هستند که بعد از خرید لباس عروس و استفاده از آن دوباره لباس عروس را از شما تحویل میگیرند و مبلغی از لباس را به شما باز می گردانند.

 

اما اگر نمیخواهید لباس بخرید میتوانید از دوستان و آشنایانتان قرض بگیرید و یا میتوانید به سراغ مزونهایی بروید که به شما لباس کرایه میدهند.

 

خرید لباس عروس عکاس و فیلمبردار

برای داشتن یک جشن عروسی کم هزینه میتوانید در این قسمت هم هزینه ها را کاهش دهید.

 

به سراغ آتلیه هایی بروید که تمام روند عکاسی و فیلمبرداری تا تدوین و چاپ عکس بر عهده خودشان است به این صورت واسطه ها از بین می روند و کلی در هزینه ها صرفه جویی میشود.

 

حتما هم نیاز نیست که یک آلبوم با ۵۰ عکس داشته باشید، میتوانید ۱۰ عکس زیبا داشته باشید تا برایتان یادگاری بماند، همچنین از مدیریت آتلیه بخواهید که از یک دوربین استفاده کند زیرا معمولا فیلمبرداریهای دو دوربینه و استفاده از کرین و هلی شات هزینه ها را دوبرابر میکند.

 

تالار عروسی

بهتر است بدانید که هزینه تالارها در وسط هفته و روزهای عادی کمتر از پنج شنبه و جمعه و اعیاد است. همچنین غذای پرسی و سرو آن بر سر میز مهمانان بسیار ارزان تر از غذای سلف است.

 

هنگامی که برای عقد قرارداد میروید میتوانید هزینه هایی مثل آتش بازی و سفره عقد و گل آرایی را حذف کنید.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------