فواید باورنکردنی صمیمیت در رابطه زناشوییارتباط زناشویی میان شما و همسر، می تواند به سلامت جسم و روان شما خدمات بزرگی برساند

 

تا به حال به این فکر کرده اید که داشتن یک رابطه زناشویی سالم و موفق چه تاثیری در سلامت روح و جسم زوج ها می گذارد و باعث تغییرات بزرگی در زندگی می شود؟ محققان پاسخ این سوال را با بیان دلیل ارائه کرده اند.

 

دانشمندان دلایل زیادی را مطرح کرده اند که نشان می دهد رابطه زناشویی فقط یک کار روتین لذ ت بخش در سن جوانی نیست، بلکه در طول این رابطه هورمون هایی در بدن زن و مرد آزاد می شوند که می توانند در بالا بردن سطح سلامت عمومی شان بسیار مفید باشند.

 

اگر حرف های محققان را جدی بگیریم، می توانیم بگوییم که بالا رفتن سن ازدواج یکی از دلایل شایع شدن بیماری های رنگارنگی است که این روزها پیر و جوان را درگیر کرده است. از نظر پژوهشگرانی که تاثیر این ارتباط بر سلامت جسم و روان را بررسی می کنند، قرار نیست این رابطه تنها وابستگی شما دونفر را بیشتر کند؛ بلکه ارتباط زناشویی میان شما و همسرتان، می تواند به سلامت جسم و روان هردوی شما خدمات بزرگی برساند. «Webmd» نوشته است که محققان در بررسی های مختلف، دریافته اند رابطه زناشویی موفق، اگر مستمر و منظم انجام شود، می تواند عمر شما و همسرتان را طولانی کند و فوایدی راکه در ادامه می آوریم به سلامت شما برساند.

 

فشارتان پایین می آید 

نگران نباشید؛ اگر با فشارخون بالا دست و پنجه نرم می کنید، قرار نیست نگران سلامت تان بعد از برقراری رابطه زناشویی باشید. محققان می گویند این رابطه می تواند مثل یک داروی فشارخون عمل کرده و حال شما را بهتر کند. از نظر محققان رابطه زناشویی نه تنها استرس را کم می کند، بلکه در صورتی که منظم و مداوم باشد، فشارخون را هم پایین می آورد. طبیعی است که با حذف شدن این دو عامل خطر، یعنی استرس و فشار خون، قلب شما سالم تر می ماند و کمتر به بیماری های کلیوی دچار می شوید و خطر سکته مغزی هم از شما دور می شود.

 

اگر هر روز به یک بیماری دچارید، باید به رابطه ای که با همسرتان دارید، نگاه کنید. در صورتی که مدتی است رابطه میان شما سرد شده، طبیعی است که بیماری های مختلف بدن تان را هدف قرار دهند. محققان می گویند یک یا دو بار ارتباط زناشویی در هفته میزان یک آنتی بادی به نام ایمونوگلوبین A در بدن را بیشتر می کند و باعث می شود که در برابر سرماخوردگی و سایر عفونت ها ایمن شوید. از نظر آنها تاثیر رابطه زناشویی آنقدر زیاد است که می تواند سیستم ایمنی را تا 30 درصد قوی تر کند. گذشته از این، بررسی ها نشان می دهد که رابطه زناشویی اثری مشابه ورزش کردن روی بدن می گذارد و به بهبود عملکرد قلب و عروق، افزایش توان، انعطاف پذیری و تعادل کمک می کند.

 

اعتماد به نفس تان بالا می رود 

تازگی ها نمی توانید از حق تان دفاع کنید و حس می کنید به اندازه دیگران توانا و باارزش نیستید؟ شاید صمیمیت میان شما و همسرتان کم شده که چنین احساسی می کنید چراکه به باور محققان، کسانی که ارتباط زناشویی موفقی ندارند، اعتماد به نفس شان پایین است و در مقابل رابطه موفق زناشویی می تواند به بالا رفتن اعتماد به نفس کمک کند.

 

کمتر درد می کشید 

اکسی توسین تنها عشق را در روابط زن و شوهرها به جریان نمی اندازد. وقتی این هورمون بیشتر ترشح می شود، اندروفین بیشتری در بدن افراد آزاد می شود و به همین دلیل کمتر دردهای جسمانی را احساس می کنند. در نتیجه رابطه زناشویی موفق و مستمر ترشح اکسی توسین بیشتر می شود و در نتیجه آن سردرد، درد ناشی از التهاب مفاصل و علائم سندرم پیش از قاعدگی هم کمتر می شود.

 

سرطان نمی گیرید 

فواید رابطه زناشویی سالم به همین جا محدود نمی شود. آقایانی که با همسرشان رابطه زناشویی خوشایند و انزال مکرر را تجربه می کنند، کمتر با خطر ابتلا به سرطان پروستات روبه رو می شوند. از نظر محققان مردانی که پنج یا بیشتر از پنج بار در هفته انزال می شوند، به ویژه اگر در دهه سوم زندگی شان باشند، تا یک سوم کمتر با خطر ابتلا به سرطان پروستات روبه رو خواهند بود. شاید همین یافته کافی باشد تا آقایان برای پایین آمدن سن ازدواج کاری بکنند.

 

البته تنها آقایان نیستند که از این رابطه فایده می برند. بررسی های دیگری نشان داده است که رابطه جنسی منظم و مداوم می تواند خطر دچار شدن به سرطان سینه را در زنان نیز پایین بیاورد. به گفته محققان حتی یک بار در ماه رابطه زناشویی داشتن هم می تواند به شکل معناداری احتمال دچار شدن زنان به این سرطان را پایین بیاورد.

 

رابطه موفق زناشویی می تواند به بالا رفتن اعتماد به نفس کمک کند

 

افسرده نمی شوید 

تنها علاقه میان شما و همسرتان نیست که می تواند بعد از ازدواج از افسردگی و آسیب های روانی نجات تان دهد. اگر در رابطه میان شما و همسرتان جای مشخصی برای ارتباط زناشویی وجود نداشته باشد، نمی توانید به سالم ماندن روان تان امیدوار باشید. آنچه پژوهشگران ثابت کرده اند، این است که ارتباط زناشویی مطلوب حال را خوب می کند و احتمال افسردگی را هم پایین می آورد. بررسی ها نشان می دهد افرادی که رابطه زناشویی خوبی را تجربه می کنند، شادتر و سالم تر از دیگران می مانند.

 

تاثیر رابطه زناشویی در زندگی 

گذشته از این، این رابطه صمیمیت میان زن و شوهرها را بیشتر می کند و باعث می شود روابط عاطفی شان استحکام بیشتری پیدا کند. سطح هورمون اکسی توسین که به هورمون عشق و محبت معروف است، با چنین رابطه ای بالا می رود و همین افزایش اکسی توسین باعث می شود تعهد و اعتماد میان زن و شوهرها بیشتر شود.

 

نابارور نمی شوید 

ناباروری همیشه نیاز به درمان های دارویی پرهزینه ندارد. گاهی سردی میان شما و همسرتان می تواند قدرت باروری شما را کاهش دهد و حتی اسپرم های همسرتان را هم ناتوان و ضعیف کند. محققان می گویند مردهایی که یک روز در میان رابطه زناشویی برقرار می کنند، اسپرم های قوی تری دارند و زودتر می توانند به آرزوی پدر شدن برسند.

 

بدن تان قوت می گیرد 

رابطه جنسی مستمر می تواند مردها را مردتر و زن ها را زن تر کند. محققان می گویند با استمرار چنین رابطه ای تستوسترون بیشتری در بدن آقایان آزاد می شود و عضلات و استخوان های شان هم قوی تر و محکم تر می شوند. از طرف دیگر، در بدن زنانی که رابطه زناشویی بیشتری را با همسرشان تجربه می کنند، استروژن بیشتری آزاد می شود و با کمک همین هورمون از دچار شدن به بیماری های قلبی هم مصون می شوند.

 

وقت شناس باشید 

از نظر پژوهشگران برای انجام هر کاری، زمان مناسبی وجود دارد. درحالی که احتمالا شما فکر می کنید ساعات پایانی شب بهترین زمان برقراری رابطه زناشویی است، پژوهشگران می گویند اگر این رابطه را در ابتدای صبح و قبل از انجام هر کاری تجربه کنید، لذت بیشتری از آن می برید و تاثیرش را روی سلامت تان هم می بینید. دیلی میل نوشته است که به باور محققان، ساعت 5:45 بهترین زمان برقراری این رابطه است. آنها معتقدند میل و نیروی جنسی در خانم ها در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است و تنها در ساعات معینی هر دو طرف رابطه در بهترین شرایط برای برقراری آن هستند.

 

محققان می گویند شب ها سطح تستوسترون مردها بالاتر می رود و حتی بین 25 تا 50 درصد از دیگر ساعات روز بیشتر می شود. به عقیده آنها هم مردها و هم زن ها در بدن شان میزانی تستوسترون دارند که باعث می شود میل جنسی شان بیشتر شود و به باور محققان درست در زمانی که آفتاب در حال بالا آمدن است، سطح این هورمون و میل زن و شوهرها به برقراری این ارتباط به شکل قابل توجهی بالاتر می رود.

 

معجزه ای به نام ازدواج 

از قوی شدن استخوان در مردان و کم شدن دردهای قاعدگی و مشکلات ناشی از یائسگی در زنان گرفته، تا بالا رفتن قدرت باروری، همه اتفاق هایی هستند که با تجربه کردن مداوم رابطه زناشویی خوشایند، برای شما می افتند. علاوه بر همه اینها، محققان می گویند رابطه زناشویی موفق و مداوم می تواند این تاثیر های عجیب را هم روی سلامت شما و همسرتان بگذارد.

 

خوب می خوابید 

وقتی رابطه زناشویی و ارضای جنسی به ترشح اکسی توسین در بدن تان کمک می کند، خواب کافی و بهتری را تجربه می کنید. آرامش خواب یکی از هدیه هایی است که رابطه زناشویی به شما تقدیم می کند.

 

دندان های تان نمی پوسد 

شاید باور نکنید اما این رابطه باعث افزایش بزاق و آنزیم های مفید در دهان تان می شود و از پوسیدگی دندان های شما جلوگیری می کند.

 

عمرتان دراز می شود 

کسانی که دو بار در هفته ارگاسم را تجربه می کنند، 50 درصد دیرتر از افرادی که در ماه تنها یک بار ارگاسم می شوند، می میرند. محققان می گویند رابطه زناشویی سالم یکی از رازهای داشتن عمر طولانی است.

  

منبع: زندگی آنلاین

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------