چگونه هزینه‌های زندگی را با همسرتان قسمت کنید؟کاهش هزینه های زندگی

یکی از بزرگترین موارد‌ قهر و جدایی زوج‌ها از یکدیگر، اختلاف در امور مالی است

 

یکی از بزرگترین موارد‌ی که منجر به قهر و جدایی زوج‌ها از یکدیگر می‌شود، اختلاف در امور مالی است که با رعایت راهکار‌هایی می‌توان از بروز این اختلاف در زندگی مشترک جلوگیری کرد.

 

دردنیای امروزی به دلیل علاقه یا ضرورت تامین خانواده، زن و شوهر‌ هردو کار می‌کنند، اما نکته اصلی چگونگی تخصیص هزینه‌ها و استفاده عادلانه از درآمدی است که هردونفر بدست می‌آورند.

 

به طور کلی در خانواده سنتی مرد به عنوان سرپرست به سرکار می‌رود و مقداری از درآمد را برای خرج خانه، البسه، نگهداری، مراقبت و تحصیل کودکان، انجام سفر، بیماری و اتفاقات پیش بینی نشده اختصاص می‌دهد و بقیه درآمد را در صورت دوراندیشی در پروژه‌های صحیح سرمایه گذاری می‌کند، اما در جوامع مدرن امروزی زنان نیز صاحب مناسب عالی و شغل‌های پردرآمد هستند و مانند شوهران خود هر روز کار می‌کنند که در ین صورت اختصاص هزینه چگونه باید باشد؟

 

درمواردی حتی درآمد زن بالاتر از مرد است که می‌تواند دربرخی مردان سبب ایجاد حساسیت، خشم و حسادت شود، درعوض گروهی دیگر از مردان همسران خود را تشویق کرده و  آنها را موجب افتخار خانواده می‌دانند.

 

این مردان همسران خود را به سرمایه گذاری‌های مفید تشویق می‌کنند یا هر دو به صورت مشترک در پروژه‌هایی شریک می‌شوند.

 

اختصاص درآمد زندگی به طور کلی برعهده مرد است،  اما اگر مردی دارای همسری شاغل است این به معنای شانه خالی کردن از هزینه های زندگی نیست.

 

برخی از مردان در این موارد تمام خرج‌های خانه، تحصیل فرزندان و مواردی از این دست را به عهده زن می‌دانند و درآمد خود را صرف سرمایه گذاری‌های مورد علاقه، اعطای وام به دوستان، تفریح یا سپرده گذاری در بانک می‌کنند.

 

این کار باعث شکست زندگی خانوادگی می‌شود، زیرا پس ازمدتی اختلاف بر سر بی مسئولیتی، سوء استفاده و بی اعتنایی بین زن و شوهر به وجود می‌آید که این اختلاف می‌تواند حتی منجربه جدایی شود.

 

برخی از زوجین نیز در خصوص درآمدی که کسب می‌کنند به همدیگر دروغ می‌گویند یا با هم شفاف نیستند، در این حالت یکی از طرفین هزینه بیشتری در زندگی صرف می‌کند درحالی که دیگری به فعالیت‌های مالی مورد علاقه خود می‌پردازد و اگر یک روز این مسئله افشا شود، می‌تواند منجر به اختلافات جدی، قهر و جدایی شود.

 

برخی از مردان نیز با دعوا، قهر و تهدید مجبور به مشارکت در مسائل مالی خانواده می‌شوند و معمولاً با تحقیر یا خشم هزینه‌های زندگی را متحمل می‌شوند، این مردان باید قبل از اقدام به تشکیل خانواده در خصوص مسئولیت پذیری برای خرج زندگی آگاهی بیشتری بدست آورند.

 

برخی دیگر از مردان نیز به درآمد خود به چشم یک اهرم قدرت نگاه می‌کنند و با ایجاد وابستگی شدید خانواده به خود به لحاظ مالی می‌کوشند تا احساس ریاست و قدرت کنند،  این مردان معمولاً در اجتماع افراد موفقی نیستند و می‌کوشند تا فشار‌های کاری خود را به این صورت با فشار به خانواده کنترل کنند.

 

برای جلوگیری از بروز این رخداد‌های ناگوار و برهم زننده آرامش خانواده باید از راهکار‌های زیر استفاده کرد. 

 

مدیریت هزینه های زندگی

اختصاص درآمد زندگی به طور کلی برعهده مرد است

 

درگام اول قبل از ازدواج موضع خود در خصوص مسائل مالی را مشخص کنید. 

بازکردن یک حساب مشترک با همسر می‌تواند یک اقدام بسیار مفید برای کنترل هزینه‌های زندگی باشد.

 

مشترک کردن سایر وسایل زندگی از جمله ماشین، خانه یا اشیای گرانقیمت نیز می‌تواند در ایجاد اعتماد بین شما و همسرتان مفید باشد.

 

اگر همسرشما درآمدی بسیاربالاتر از شما دارد، می‌تواند در صورت تمایل مقادیر بیشتری از خرج زندگی راعهده دار شود و شما به صرفه جویی و پس انداز بیشتری بپردازید.

 

در خصوص مسائلی مانند مهمانی، مسافرت یا رفتن به رستوران، تخصیص هزینه می‌تواند به صورت مشترک یا نوبتی براساس درآمد هریک از زوجین انجام شود.

 

به طور کلی زنان، چون علاوه بر کار، عهده دار مراقبت از فرزندان و انجام کار‌های خانه نیز هستند باید پاداش صرف هزینه کمتر در خانواده را داشته باشند تا انگیزه و امید بیشتری برای ادامه راه زندگی پیدا کنند.

 

زنانی که دارای درآمد و پس انداز مناسب هستند معمولاً کمتر با مشکلاتی مانند استرس و نگرانی مواجه می‌شوند، از سلامت بهتری برخوردار هستند و به ظاهر خود و فرزندان بیشتر اهمیت می‌دهند.

 

درصورتی که همچنان برای تخصیص هزینه با همسرخود دچار اختلاف و تردید هستید، می‌توانید از کمک مشاورین مالی یا اعضای خانواده و دوستان که تجربیات موفق دارند بهره‌مند شوید.

 

منبع: moneycrashers

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------