بیوگرافی علی پهلوان خواننده و آهنگساز ایرانیعلی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

بیوگرافی و عکس های علی پهلوان

 

بیوگرافی و عکس های علی پهلوان

علی پهلوان خواننده، ترانه‌سرا و آهنگساز ایرانی است در رشته مهندسی صنایع نیز تحصیل کرده است. او از اعضای اصلی و بنیان‌گذاران گروه آریان بود که پس از منحل شدن گروه به استرالیا مهاجرت کرد و در شغل مرتبط با رشته تحصیلی‌اش به ادامه کار مشغول شد. البته او کم‌وبیش به فعالیت هنری‌اش ادامه می‌دهد و آهنگ‌هایی نیز منتشر کرده است.

چکیده ای از بیوگرافی علی پهلوان

نام کامل: علی پهلوان

متولد: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران

سبک موسیقی: پاپ

حرفه:‌ خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز، مهندس صنایع

ساز: گیتار

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۷

 

زندگینامه علی پهلوان

• زندگی شخصی

علی پهلوان خواننده ایرانی است که در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در بیمارستان نجیمه تهران متولد شده است. پدر او کارمند وزارت کار بود و تا جوانی با آنها زندگی کرده است اما پس از پایان فعالیت گروه آریان به استرالیا مهاجرت کرد و در آنجا با پروژه‌های نفتی و IT مشغول است.

پهلوان یک برادر با نام امیر دارد که بازیگر و کارگردان است و چندین کلیپ کنسرت آریان از جمله کلیپ آریان وان که در رابطه با کیفیت پایین برنامه‌های شبکه فارسی وان بود ساخت و منتشر کرد که در بسیاری از مطبوعات و رسانه‌ها منعکس شد.

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

علی پهلوان به همراه برادرش امیر

 

• ازدواج

علی پهلوان در زمان دانشجویی با همسرش راحله آشنا شد که در نهایت باهم ازدواج کردند. از همسر او اطلاعات زیادی دردسترس نیست و چیز زیادی از زندگی شخصی‌شان منتشر نکردند.

 

• شغل و تحصیلات

علی پهلوان لیسانس رشته مهندسی صنایع با گرایش برنامه ریزی و تحصیلی سیستم‌ها دارد. طبق گفته او به دلیل تعداد نفرات بالای گروه آریان و روش تقسیم درامد، نوع قراردادهاو متوقف شدن‌های پشت سرهم فعالیت‌ها باعث شده بود درامد چشمگیری نداشته باشند. به همین دلیل هرکدام از آنها مجبور به داشتن شغلی بودند که وی نیز در برنامه ریزی و کنترل پروژه‌های نفت و گاز و مدتی تدریس دوره‌های تربیت کارشناس کنترل پروژه در دانشگاه شریف مشغول بود. او پس از مهاجرت به استرالیا نیز در شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود به ادامه فعالیت پرداخته است و کماکان به فعالیت هنری‌اش ادامه می‌دهد.

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس علی پهلوان در دوران تحصیل (دانشگاه)

 

• فعالیت هنری

فعالیت‌های هنری علی پهلوان که بیشتر و به مدت ۱۵ سال در گروه آریان طی شده است بخش عمده‌ای از بیوگرافی او را تشکیل می‌دهد به طوری که می‌توان دلیل شهرت او را تاسیس این گروه دانست. جرقه‌ها و ایده‌های تاسیس این گروه در اواخر دهه هفتاد، هنگامی که او در خدمت سربازی در سال ۷۷ با پیام صالحی آشنا شد در ذهن آنها پدید آمد. سرانجام در سال ۱۳۷۸ گروهی به نام آریان تاسیس شد که ده عضو داشت و از مهم‌ترین آانها می‌توان به رضاگلزاز، علیرضا طباطبایی، شراره فرنژاد و ساناز کاشمری اشاره کرد.

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس علی پهلوان به همراه ساناز کاشمری و محسن رجب پور در کنسرت

 

به گفته‌ی علی پهلوان:‌ «قصه آریان طولانی‌ست و هزار یک بالا و پایین دارد. در این پانزده سال بارها و بارها فعالیت‌هایمان متوقف شد اما دوباره شروع کردیم. آریان یکی از مهم‌ترین اعضای خانواده موسیقی در ایران بود که در جهت باز شدن فضای موسیقی تلاش بسیاری کرد و همانطور که می‌دانید هنگامی که جلوی مسیر قدم بردارید احتمال اینکه بیشتر حملات و آسیب وارد به شما باشد زیاد است. آریان نخستین گروه پاپ مختلف ایرانی بود و به همین دلیل کلا تلوزیون ایران حتی برای یک مصاحبه کوتاه هم دعوتمان نکرد. با وجود تمام این محدودیت‌ها و سنگ اندازی‌ها بیش از پنج میلیون نسخه آلبوم به طور رسمی فروخته شد که حدود دو ملیون و هفتصد هزار نسخه از آن مربوط به کاست‌های آلبوم دوم بوده که تا مدت بسیار طولانی یکی از رکوردداران فروش در تاریخ موسیقی پاپ ایران پس از انقلاب بوده است.»

 

افتخارات گروه آریان

او در مصاحبه خود از دستاوردهای گروه آریان اینگونه یاد کرده است‌:‌ «ما نخستین کسانی بودیم که موسیقی داخل ایران را در خارج از ایران روی صحنه بردیم و نام ما نیز در کتاب هنرمندان موسیقی پاپ جهان ثبت شده است. همچنین در فعالیت‌های خیریه پیشرو بودیم و کنسرت‌های زیادی را به نفع بنیادهای خیریه انجام دادیم. آهنگی برای مبارزه با گرسنگی در جهان به نام صدای پای امید ساختیم و آلبوم سوم ما (تا بی نهایت) نیز کاندیدای بجایزه جهانی شد و تا نیمه نهایی نیز پیش رفت. با این حال فشار و سختی زیادی را تحمل کردیم. آریان از سوی هردو گروه یعنی جامعه روشن‌فکران و برخی نهادها مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت. از طرفی مدام کنسرت‌ها لغو میشد یا کلا اجازه اجرا داده نمی‌شد.

 

همین اتفاق برای آلبوم آخر نیز افتاد و پس از توقف دوساله مجوز این آلبوم دیگر رمقی برای ادامه نداشتیم. از طرفی جامعه روشنفکران همیشه منتقد بودند که چرا به جای حرف‌های امیدوارکننده از درد جامعه نمی‌گوییم. مطمئنا ما می‌توانستیم خیلی بهتر از این حرف‌ها عمل کنیم ولی موانعی که سد راهمان می‌شدند بسیار مشکل ساز و وقت‌گیر بودند که در بسیاری موارد کل معادلاتمان را نیز بهم می‌ریختند. برای مثال داستان آهنگی مشترک با کریس دی برگ و کنسرت آن که می‌توانست دوباره آریان را به اوج ببرد اما همیشه هر دو سو از هردو طرف مورد حمله قرار می‌گرفت.»

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس علی پهلوان همراه با نینف از اعضای اصلی گروه آریان

 

دلایل جدا شدن اعضای گروه آریان

او در رابطه با دیگر دلایل ازهم پاشیدن و جداشدن اعضای گروه آریان بیان کرده است:‌ اختلاف سلیقه افراد و درامد ناچیز گروه آریان باعث شده بود که آن طور که باید وقت صرف گروه نشود. نینف که یکی از مهم‌ترین اعضای آریان بود از ایران رفته بود و در چنین شرایطی ما آلبومی خلق کردیم که برای گرفتن مجوزش مجبور بودیم دوسال منتظر بمانیم، سایتمان یک سال فیلتر شد و کنسرت‌هایمان به سه اجرا در سال محدود شده بود. اصلا در چنین شرایطی ما وجود خارجی داشتیم؟!

 

فعالیت‌های علی پهلوان در حال حاضر بیشتر با شغل مهندسی در استرلیا مرتبط هستند اما گاهی نیز برای دوستان داخل ایران آهنگسازی می‌کند و برایشان می‌فرستد. او همچنین چند تک آهنگ طی سال‌های پس از جدایی از آریان ساخته و منتشر کرده است. همچنین شرکت در مسابقات آهنگسازی سال آمریکا در سال ۲۰۱۸ با تک آهنگ ناب که شعر و اجرایی از خودش بود از میان ۱۹ هزار آهنگساز برتر دنیا به مرحله نهایی رسید.

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس جدید علی پهلوان در استرالیا

 

گالری عکس های علی پهلوان

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس علی پهلوان در کنسرت

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس جدید علی پهلوان پس از مهاجرت

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس علی پهلوان خواننده پاپ گروه آریان

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

علی پهلوان درحال نواختن گیتار

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس جدید علی پهلوان

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

عکس جدید علی پهلوان همراه با ساناز کاشمری

 

علی پهلوان خواننده ایرانی,عکس علی پهلوان

علی پهلوان در اجرای کنسرت گروه آریان

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------