16 نکته کلی درباره مونکات کلیدی حفاظت از موها, نکات مراقبتی در مورد مو

نکات مراقبتی در مورد مو

 

نکات کلیدی و مهم درباره حفاظت از موها

موهای شما اعضای بسیار دوست داشتنی و مهم در زیبایی و اعتماد به نفس شما هستند که باید همیشه قدردان آنها باشید و از شیوه‌های مراقبتی از آن‌ها اطلاع داشته باشید. ولی این عضو دوست داشتنی، بسیار جالب هم هست. کوتاه کردن و بلند شدنشان، رنگ کردن و نقشی که در زیبایی چهره دارند، همه از خصوصیت‌های موهاست.

شیوه‌های مراقبتی از موها

موهای خیس 

موها زمانی که خیس هستند خیلی حساس و شکننده خواهند بود بنابراین در هنگام شست و شو و شامپو زدن به موهای خود چنگ نزنید،  موهای خیس خود را با برس شانه نکنید،  موها را با حوله به صورت خشن خشک نکنید چرا که انجام این کارها شکننده شدن و موخوره زدن موها را به همراه خواهند داشت .

 

نرم کننده 

استفاده از نرم کننده برای موها موثر می باشد در صورتی که از زدن نرم کننده به پوست سر پیشگیری شود و قدری نرم کننده به پایین و ساقه موها  زده شود.

 

شامپو 

برای مصرف شامپو توصیه میشود آن را نخست با آب رقیق کرده و بعد بر موها بزنید تا مانع از ریزش موها شود.

 

از شامپو و نرم کننده به صورت یکسان استفاده کنید

شامپو و نرم کننده را از یک مارک انتخاب کنید زیرا فرمول مشابهی دارد. اینها برای یک نوع مو خاص و یک هدف خاص ساخته شده اند و نتایج بهتری را زمان استفاده از یک لاین به جای دو محصول جداگانه به دست خواهید آورد.

 

نکات کلیدی حفاظت از موها, نکات مراقبتی در مورد مو

نکاتی مهم درباره مو

 

بیش از حد حرارت را روی موها نگه ندارید

از استفاده مستقیم گرما روی مو پرهیز کنید چرا که گرما سبب رطوبت و خشکی و سوختن مو می شود. تنها در صورت لزوم از آهن ، حلقه ای صاف کننده استفاده کنید و به یاد داشته باشید که قبلاً از محافظ مو استفاده کرده باشید! 

 

روکش بالش را از ساتن انتخاب کنید 

خوابیدن روی روکش های بالش ساتن به علت اصطکاک، سبب کاهش شکنندگی مو می شود. پنبه و دیگر مواد از نظر بافت کاملاً خشن هستند و به همین علت، سبب به وجودآمدن اصطکاک بیشتری در مقابل موهای شما می شوند. 

 

از استفاده کشِ موی محکم پرهیز کنید

از استفاده از کش مو های بسیار محکم پرهیز کنید. کش موی محکم موهای شما را محکم می کشند و این کار اصطکاک را افزایش می دهد و می تواند سبب شکستگی شود. 

 

خوردن آب 

آب مهم ترین عاملی است که  برای داشتن موهایی سالم ضروری می باشد ، استفاده روزانه هشت لیوان آب سلامت پوست و مو را تضمین کرده و موهایی زیبا ، نرم ، براق با رشد مناسب را به همراه دارد .

 

روغن 

روغن های طبیعی از شیوه های سنتی تقویت و سلامت مو می باشند که میتوان از آن ها با نام هایی مثل روغن زیتون، روغن بادام و روغن نارگیل نام برد که استفاده و ماساژ ان ها اثرهای فوق العاده بر روی مو می گذارند .

 

براق کردن موها با برس کشيدن فراوان

در دستورات قديمي زيبايي، براي براق شدن مو این روش توصيه شده بود "موها را به مدت 20 دقيقه تا نيم ساعت و هر دسته را از 15 تا 20 مرتبه برس بکشيد" . اما براي حرکت دادن چربي طبيعي مو از ريشه به نوک آن، تنها چند مرتبه برس کشيدن به مو کافي است و بيشتر از آن تنها ميتواند به شکسته شدن مو منجر شود.

 

عدم استفاده از اسپري مو

اسپري مو شهرت چندان خوبي ندارد، ولی اين اسپريها دارای مواد پليمري هستند که رطوبت را از مو دور نگه ميدارد. بر خلاف باور عمومي، اين پليمر صدمه ای به مو نمي رساند و درحقیقت آنچه بر روي مو مي ماند و خشک مي شود همين مواد پليمري هستند نه الکل. الکل موجود در اين اسپريها، پیش از اينکه مواد به مو برسند، تبخير ميشود. نکته مهم اين است که اسپري تنها در حد لازم استفاده شود و به طور دائم روي مو قرار نگيرد.

 

موهاي بلند خود را همواره در يک نقطه خاص جمع ميکنيد

افرادي که عادت دارند موي بلند خود را با يک کش به صورت "دم اسبي" در پشت سر جمع کنند، مواظب باشند. تارهاي مو در کشهاي موي سر از هر جنس و اندازه گير کرده و شکسته يا کنده مي شوند. بنابراين براي پیشگیری از خالي شدن بخشهاي خاصي از مو، هر بار محل جمع کردن موها را قدری بالاتر و در مرتبه بعد، قدری پايينتر بياوريد. استفاده از کشهاي ضخيم حوله اي يا پارچه اي، در کاهش اين حالت بسيار مفید است.

 

نکات کلیدی حفاظت از موها, نکات مراقبتی در مورد مو

مراقبت و نگهداری صحیح از مو

 

در معرض نور خورشید قرار نگیرید

یکی دیگر از راه ‌های مراقبت از موهای خشک آن است که سعی کنید تا حد ممکن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید. نور خورشید و آب ‌و هوای خشک میزان خشکی مو را تشدید می‌کنند.

 

شانه کردن کمتر به ریزش مو کمتر کمک می کند

برس کشیدن بیش از اندازه سبب ریزش بیشتر مو می شود . البته ریزش مقداری از مو در طول روز طبیعی و نرمال است . هر فرد 50 تا 100 تار مو را در روز از دست می دهد . این موها موهایی هستند که رشدشان متوقف شده است . برای به حداقل رسیدن ریزش مو از برس هایی که نوک گرد دارند استفاده کنید .همین طور از شانه کردن مو در زمانی که موها خیس است اجتناب کنید.

 

از تغییر رنگ موی ناگهانی دوری کنید

امکان دارد فردی موهای تیره داشته باشد و میلی به بلوند کردن موهای خود داشته باشد و یا این که فرد با موهای بلوند است و میل به داشتن موهای مشکی دارد. باید توجه داشت که تغییر رنگ ناگهانی موها صدمه زیادی به مو وارد می کند . بعضی از متخصصان بر این باورند که تا سه درجه تیره یا روشن کردن رنگ مو ، صدمه کمتری را به مو وارد می کند .

 

بتراشید تا پر‌پشت شود!

یکی از باورهایی که در رابطه با پر پشت شدن موها در بسیاری از افراد متداول است، تراشیدن موهاست. خیلی از اشخاص بر این عقیده اند که تراشیدن و کوتاه کردن مرتب موهای سر می‌تواند در پر پشت شدن آن مفید باشد، ولی این باور نادرست است. با تراشیدن مو، درصد موهای فاز رشد نسبت به موهای در حال استراحت بیشتر می‌شود که این موضوع یک افزایش کاذب را به همراه دارد و هیچ وقت تعداد موهای سر تغییر چندانی نمی‌کند. (بیشتر بخوانید:علت سفید شدن مو )

 

علت سیخ شدن موی سر

سیخ شدن موهای بدن از وقتی شروع شد که بدن انسان‌ها پوشیده از مو بود . وقتی هوا گرم است و شما احتیاج به خنک شدن دارید ، ماهیچه های کوچک در انتهای هر مو منبسط می شود و این انبساط سبب شل و ول شدن موها می شود .

 

غده های مولد عرق با ترشح عرق ، گرما را از بدن دور می کنند . رگ های خونی هم گرما را به طرف پوست بدن آورده و آن را دفع می کنند .

 

ولی وقتی هوا سرد است. این ماهیچه ها منقبض شده و سبب انقباض یا راست ایستادن موها می شود.غده های مولد عرق بسته می شوند تا گرما را حفظ کنند.

 

رگ های خونی هم کوچک می شوند تا از هدر رفتن گرما پیشگیری کنند. راست ایستادن یا همان سیخ شدن موها امروزه کمک زیادی به ما نمی کند، چون ما موی زیادی روی بدنمان نداریم.

 

میلیون ها سال قبل بدن انسان ها با موی زیادی پوشیده شده بود و این عمل سبب گرم شدن آنها می شد. سرما تنها دلیل سیخ شدن موهای بدن نیست.

 

ترس یا عصبانیت هم می تواند همان واکنش را به وجود بیاورد . این موضوع در پستانداران دیگر مانند سگ و گربه هم صدق میکند . جالب است بدانید زمانی که سگ ها یا گربه ها عصبانی می شوند موهای بدنشان سیخ می ایستد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------