تازه های سلامت مو

حین کاشت مو

نکات مهم قبل و بعد از کاشت مو

کاشت مو نکاتی درباره کاشت مو قبل و بعد از کاشت مو یکی از موضوعات مهم و جذاب در زمینه زیبایی و بهبود…

علت سفید شدن موها و راههای درمان آنعلت سفید شدن مو, علت سفیدی مو, درمان سفیدی مو

دلیل سفید شدن مو

 

علت سفید شدن مو

سفیدی موها مدام احساس ناخوشایند دور شدن از جوانی را در انسان ایجاد می کند؛ ولی فکر نکنید که چون بعضی از موهایتان سفید شده است ديگر خواه نا خواه موهای دیگرتان هم سفید میشوند و شما نمی توانید کاری برای جلوگیری انجام دهید چرا‌ که با پیگیری کردن توصیه ها و راهکارهایی که در این مقاله می خوانید، میتوانید زیبایی و جوانی موهایتان را تا زمان زیادی حفظ کنید.

سفیدی موها به دو دسته تقسیم میشوند:

سفید شدن طبیعی موها

در شرایط طبیعی معمولاً اشخاص سفید پوست سریعتر از اشخاص با رنگ پوست تیره دچار سفیدی مو به صورت طبیعی می شوند. معمولاً سفید شدن موها در اواسط دهه سوم زندگی برای اشخاص سفید پوست اتفاق می افتد. در حالی که این فرآیند طبیعی در اشخاص زرد پوست در اواخر دهه سوم زندگی شان اتفاق می افتد و در اشخاص با پوست تیره در اواسط دهه چهارم زندگی.

 

سفیدی مو نخست از کنار شقیقه ها آغاز می شود و کم کم به جاهای ديگر سر می رسد. نیمی از مردم تا سن ۵۰ سالگی دچار سفیدی موی طبیعی می شوند. موی بدن و صورت معمولاً دیرتر سفید می شود. موهای روی سینه در مردان، موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی کم تر سفید می گردند.

 

سفید شدن زود هنگام موها

در این شرایط اشخاص سفید پوست تا پیش از ۲۰ سالگی و اشخاص سیاه پوست یا با پوست تیره، پیش از ۳۰ سالگی دچار سفیدی مو می شوند. عامل اصلی سفیدی زود رس موها، ژنتیک میباشد و بر خلاف تصور عموم، استرس و فشار عصبی ناگهانی نقشی در این نوع سفیدی مو ندارد.

 

متأسفانه باید بیان کرد این نوع سفیدی درمان خاصی ندارد و این وضعیت دائمی میباشد و برگشت پذیر هم نیست.عوامل دیگری هم در سفیدی زودرس موها مؤثر می باشند که البته در مقایسه با مسأله ژنتیک، کم تر اتفاق می افتد.

 

علت سفید شدن مو, علت سفیدی مو, درمان سفیدی مو

علت سفیدی مو

 

دلایل سفیدی مو

دلایل طبیعی سفید شدن موها

- افزایش سن

- وراثت

 

دلایل غیرطبیعی سفید شدن موها

- افزایش ميزان سردی و تری

- افزایش خلط بلغم در کل بدن و به خصوص ناحیه سر

- کاهش قوای جسمانی

- تداوم وضعیت استرس

- افزایش ميزان خشکی ماده تشکیل دهنده مو

- تغذیه نامناسب و زیان آور

- کاربرد داروهای موضعی نامناسب

- اختلال تیروئید

- بیماری خود ایمنی

- سیگارکشیدن

 

علت سفید شدن مو, علت سفیدی مو, درمان سفیدی مو

درمان سفیدی مو

 

آیا سفیدی موها قابل جلوگیری است؟

توانایی وارونه کردن یا جلوگیری از سفید شدن موها به علل پیدایش آن بستگی دارد. چنانچه علت آن ژنتیک باشد، هیچ کاری جهت جلوگیری یا تغيير رنگ دائمی موها از کسی ساخته نیست.

 

از یک رژیم غذایی سازگار با سلامت مو استفاده پیروی کنید

حفظ یک رژیم غذایی متعادل و سالم نقش مهمی را در سلامت مو ایفا می کند. بنابراین برای جلوگیری از سفیدی مو، اطمینان حاصل کنید که بدن شما همه ویتامین ها و مواد مغذی موردنیاز برای سلامت مو را دریافت می کند.

 

مقادیر فراوانی پروتئین بدون چربی( مو از پروتئین ساخته شده)، میوه جات و سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. برای آب رسانی به موها مقدار فراوانی آب بنوشید.

 

اگر مقدار کافی ویتامین B12 و ماده معدنی روی را در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید اختصاصا مکمل های دارای این ماده را استفاده کنید.

 

مقدار کافی ویتامین A، C و E و همینطور مواد معدنی مثل مس، آهن و اسیدفولیک استفاده کنید.

 

بیوتین( گاهی وقت ها ویتامین H هم نامیده می شود) ویتامین دیگری است که برای داشتن مویی سالم با رنگ طبیعی اهمیت دارد. این ویتامین در غذاهایی مثل خیار، جو صحرایی و بادام وجود دارد.

 

از استفاده محصولات مراقبت از موی با کیفیت پائین پرهیز کنید

محصولات مراقبت از موی با کیفیت پائین مملو از مواد شیمیایی مثل سولفات، فسفات، کلر و آمونیاک هستند و سبب خشک شدن موها و ضعیف شدن ریشه ها و در نتیجه سفیدشدن زودتر مو می شوند. بنابراین تا حد امکان از محصولات مراقبت از موی دارای مواد تشکیل دهنده طبیعی استفاده کنید.

 

علت سفید شدن مو, علت سفیدی مو, درمان سفیدی مو

دلیل سفید شدن مو

 

سر خود را به صورت منظم ماساژ دهید

ماساژ سر به تحریک جریان خون به طرف پوست سر کمک می کند که این کار با افزایش خون رسانی به موها سبب رشد سالم آن ها می شود. در صورت امکان، درهنگام ماساژ پوست سر از یک روغن طبیعی مثل روغن بادام یا نارگیل استفاده کنید چرا‌که این کار سبب افزایش رطوبت رسانی به ریشه موها می شود.

 

کشیدن سیگار را ترک کنید

طبق پژوهش های انجام شده، اشخاص سیگاری در مقایسه با غیرسیگاری ها 4 برابر بیشتر در معرض خطر سفید یا خاکستری شدن موها قرار دارند. کشیدن سیگار سبب می شود موها درخشش خود را از دست داده و شکننده شوند و همینطور سبب افزایش ریزش مو می شود.

 

کم کاری غده تیروئید

تیروئید، یک نوع غده درون ریز میباشد که سوخت و ساز کلی بدن را تحت‌تأثیر قرار می دهد. بیش فعالی و یا کم کاری تیروئید، سبب نابودی رنگدانه مو می شود. به همین علت، چنانچه دچار سفیدی زودرس مو شدید، پیشنهاد می شود که ميزان کارکرد تیروئید را چک کنید.

 

اگر تیروئید بطور غیرعادی عمل کند، اثرات خود را بر پوست فرق سر هم خواهد گذاشت. برای درمان این مشکل، با دکتر مشورت کنید و یا رژیم غذایی خود را سالم تر کنید و به آن موادغذایی ید دار را اضافه کنید، مواد ید داری مثل ماهی، هویج و موز.

 

ارتباط استرس و مو سفید

بی قراری های ممتد، تنش های روحی ناشی از امتحانات درسی و استرس ناشی از کمبود وقت در انجام امور، مسلما، منتج به روند خاکستری شدن مو خواهد شد. در حوضه علمی، بسياري تئوری در مورد ارتباط مبهم بین استرس روحی و سفیدی مو سر جمع آوری شده است.

 

سفیدی مو بر اثر استرس، یک واقعیت غیر قابل انکار است. ولی در بسياري از ازمایش های اخیر، ثابت شده است که از اصلی ترین معیارهای تعيين کننده در سفیدی مو، ساختار ژنتیکی و ميزان سلامت عمومی اشخاص می باشد.

 

به همین علت، وجود استرس یا عدم وجود آن، تنها تا حدی سبب می شود تا سرعت سفیدی مو افزایش یا کاهش یابد. اینکه چطور عامل استرس سبب سفیدی مو می شود، هنوز نامشخص است. در بسياري از تحقيقات، ثابت شده است که هر موقع استرس در بدن تولید شود، ملانوسیت ها، از فولکول ها مو، به طرف نقاطی استرس در آن جا به وجود آمده است ، حرکت می کنند.

 

از این رو، با کمبود ملانوسیت ها در فولکول مو، رندگدانه مو نیز کاهش می یابد. هرچه میزان و مدت استرس بیشتر باشد، نتایج منفی شامل کاهش رنگدانه های مو، هم افزایش می یابد. همچنین استرس میتواند سبب نابودی سلول های بنیادی شود. سلول های بنیادی همان سلول های درحال تولید هستند که در هرگونه سلول موردنیاز بدن، بالغ می شوند. همچنین ، کمبود سلول های بنیادین، منجر به کاهش تولید ملانوسیت ها جدید می شود و بنابراین، کاهش رنگدانه مو اتفاق می افتد.

 

علت سفید شدن مو, علت سفیدی مو, درمان سفیدی مو

سفیدی موی سر

 

بهترین درمانهای طبیعی خانگی برای رفع و درمان سفید شدن موها

نسخه های گیاهی یکی از قوی ترین راههای درمان است پس حتماً امتحان کنید.

1. درمان سفیدی مو با پیاز و آبلیمو

آب پیاز دارای آنزیمی است هیدروژن پروکسید را بی اثر می کند برای همین از سفیدی موها جلوگیری می کند.

 

برای تهیه این نسخه یک پیاز متوسط را پوست کنده و داخل میکسر بریزید، آب آنرا بگیرید و باآبلیمو ترکیب کنید وهر شب روی موهای سر ماسک کنید تا نتیجه اش را ببینید.

 

2. درمان سفیدی مو با روغن نارگیل و لیمو:

برای استفاده از این درمان مرحله های زیر را دنبال کنید:

به اندازه کافی روغن نارگیل و روغن لیمو را تهیه کنید( بسته به اندازه طول مو) و به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید و این ترکیب را روی موها بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا هنگامی که موها کاملاً تغذیه شود و حدود 30 دقیقه بعد کاملا با آب شست و شو دهید و برای دستیابی به بهترین نتیجه در مراقبت و درمان اولیه موها این شیوه را 3 تا 4 بار در هفته انجام دهید.

 

3. روغن بادام برای رفع سفیدی مو:

هفته ای یک تا دو بار پوست سرتان را با روغن بادام مرطوب کنید و این کار را بعد از شامپو زدن انجام دهید تا به نتیجه مناسب برسید، که سبب کاهش موهای سفید و استحکام و بهبود کیفیت موها خواهد گردید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------