آبله مرغان در کودکانآبله مرغان، بیماری ویروسی ای است که ویروس واریسلا زوستر آن را ایجاد می کند

 

یک یا دو روز پیش از پدید آمدن جوش های آبله مرغان، برخی از کودکان دچار تب ، درد شکم، گلو درد، سردرد شده یا احساس ضعف می کنند.

آبله مرغان چیست؟
آبله مرغان یک بیماری رایج در بین کودکان است. بالاخص افردی که زیر سن 12 سالگی هستند. آبله مرغان در سراسر بدن بصورت نقطه هایی مثل تاول های خارش دار دیده می شود و علائم آن شبیه با علائم آنفولانزا میباشد. این علایم معمولاً بدون درمان بهبود می یابد. ولی به علت عفونت بسیار مسری است. بچه های مبتلا باید تا زمانیکه علایم این بیماری التیام نیافته در منزل بمانند و استراحت کنند.


آبله مرغان در کودکان به وسیله ویروس زوستر آبله مرغان به وجود می آید. کودکان را میتوان با تزریق واکسن آبله مرغان هم، مراقبت کرد. معمولاً در سنین 12 الی 15 ماهگی این واکسن تزریق می شود. مرکز کنترل و پيش‌گيري از بیماریها ( CDC) توصیه می کند برای مراقبت بیش تر، از واکسن یادآوری در سنین 4 تا 6 سالگی استفاده کنند.( CDC) همچنين سفارش می کند به افراد 13 سال و مسن‌تر که تابحال هیچوقت آبله مرغان نگرفته اند و واکسن آبله مرغان نزده اند، دو نوبت با فاصله 28 روز یکبار واکسن تزریق کنند.


فردی امکان دارد فقط یک مرحله از آبله مرغان را بگیرد و برحسب ظاهر علائمی نداشته باشد ولی ویروس( VZV) میتواند بصورت پنهان در بدن بماند و بعد از سالها به صورت بیماری زونا خود را نشان دهد.


استفاده از واکسن آبله مرغان، تا حدودزیادی شانس مبتلاشدن به آبله مرغان را در کودکان کاهش می دهد ولی امکان دارد در سنین بالاتر زونا در کودکان به وجود آید.


علائم آبله مرغان در کودکان:
آبله مرغان در کودکان سبب قرمزی و خارشی پوست، ابتدا معمولاً در شکم یا پشت و یا صورت ایجاد می شود و بعد به تمام نقاط بدن گسترش می یابد. از جمله پوست سر، دهان، بینی، گوش ها، و اندام های تناسلی.


جوش های آبله مرغان اول به صورت نیشگون کوچک قرمز یا مانند جوش و یا نیش حشرات بنظر میرسد. درون جدار نازک تاول ها، مایع پرشده، گاهی دیواره تاول ها شکسته و ترک زخم باز می شود. و اثر های زخم به رنگ قهوه ای است. تاول های آبله مرغان معمولاً کم تر از یک چهارم اینچ عرض دارند و پایه تاول های آبله مرغان متمایل به قرمز میباشد . و علایم آن بیش از 2 تا 4 روز طول میکشد . در کودکانی که دچار ناراحتی های پوستی هستند، جوشها امکان دارد گسترده تر و شدید تر باشد، مثل:اگزما.


یک یا دو روز پیش از پدید آمدن جوش های آبله مرغان، برخی از کودکان دچار تب، درد شکم، گلو درد، سردرد شده یا احساس ضعف می کنند. این علایم امکان دارد از چند روز قبل اتفاق بیافتد. و تب در حدود( 37.7 و 38.8) درجه سانتیگراد باقی بماند. هر چند در مواردی هم امکان دارد درجه تب بالاتر باشد. در خردسالاناکثراً علائم بیماری آبله مرغان کم تر است و تاول های کمتری نسبت به بچه های بزرگ تر و بزرگسالان به وجود می آید . معمولاً آبله مرغان یک بیماری در حد میانگین است. ولی بعضی از نوزادان، نوجوانان و بزرگسالان را که سیستم ایمنی ضعیفتری دارند میتواند شدیدتر تحت‌تأثیر قرار دهد.


در اثر بیماری آبله مرغان بعضی از مردم امکان دارد به عفونت های شدیدتر باکتریایی که پوست، ریه، مفصل ها استخوان ها، و مغز را درگیر کند، دچار شوند. حتی در کودکان هم گاهی با وجود سیستم دفاعی طبیعی بدن این عوارض شدیدتر میشوند . عفونت ها بیش تر در نزدیکی تاول های پوست به وجود می آید هر کسی که تابحال در زمان کودکی آبله مرغان نگرفته و یا واکسن آبله مرغان تزریق نکرده، امکان دارد در سنین بالاتر در معرض خطر مبتلاشدن به زونا باشد. که حدوداً بالای 20% از اشخاص را شامل می شود. بعد از عفونت، VZV میتواند در سلولهای عصبی در نزدیکی نخاع غیر فعال باقی بماند و بعداً فعال شود که در نتیجه به بیماری زونا منجر می شود. این بیماری همراه با خارش و یا سوزش و درد میباشد و بصورت یک جوش آتشین و تاول روی بدن به وجود می آید.


بیماری زونا گاهی وقت ها با داروهای ضد ویروسی، استروئیدها و داروهای ضد درد درمان می شود و واکسن زونا هم اکنون برای افراد 60 سال و بالاتر هم موجود است.

 

 آبله مرغان یک بیماری رایج در بین کودکان است


واگیر دار بودن بیماری آبله مرغان:
آبله مرغان واگیر است از حدود دو روز پیش از پدید آمدن جوشها تا زمانیکه تمامی تاول ها التیام یابند. کودکی که آبله مرغان گرفته باید حدود یک هفته به مدرسه نرود و در منزل استراحت کند تا این که تمامی تاول ها خشک شود و بیماریش التیام یابد، درصورتی که شما مطمئن نیستید که فرزندتان برای برگشت به مدرسه درمان شده میتوانید از دکتر بپرسید . آبله مرغان بسیار مسری میباشد اغلب کودکان آبله مرغان را از خواهر یا برادری که الوده شده می گیرند. به جز افردی که پیشتر این بیماری را گرفته اند و یا واکسن آبله مرغان تزریق نموده اند . علائم نشان دهنده آبله مرغان در ديگر کودکان ، حدود 2 هفته پس از الوده شدن اولین فرزند صورت می گیرد.


کمک برای پیشگیری از گسترش ویروس:
اول مطمئن شوید که آیا کودکان دست هایشان را بطور کامل می شویند، به خصوص پیش از غذا خوردن و پس از استحمام کردن. تا آن جا که امکان دارد کودکی را که مبتلا به آبله مرغان است از خواهر و برادر خویش که تابحال آبله مرغان نگرفته و واکسن آبله مرغان نزده دور نگه دارید.


آبله مرغان و حاملگی:
زنان باردار و هرکسی که مشکلات سیستم ایمنی بدن دارند نباید در نزدیکی فرد مبتلا به آبله مرغان قرار گیرند. درصورتی که یک زن باردار قبلا آبله مرغان نگرفته نباید در نزدیکی شخص مبتلا به آبله مرغان قرار گیرد، زیرا سریع به وی منتقل می کند.( بالاخص در 20 هفته اول حاملگی) که جنین امکان دارد در معرض خطر مبتلا شدن به نواقص مادرزادی قرار گیرد و همچنين مادر جنین هم در معرض خطر قرار می گیرد. درصورتی که زن باردار درست قبل یا پس از تولد فرزند آبله مرغان بگیرد، فرزند تازه متولد شده در معرض خطر قرار می گیرد. درصورتی که زن در زمان بارداری به زونا مبتلا شود، اصلاً خطری برای کودک در حال رشد وجود ندارد.


درصورتی که یک زن باردار درست پیش از حاملگی، آبله مرغان گرفته باشد، بچه را باید مدت ها از خطر الودگی محافظت کرد. برای این که مادر از طريق جفت یا شیر دادن امکان دارد بچه را آلوده کند. به افردی که در معرض خطر شدیدتری هستند مثل نوزادهایی که مادران آن ها در دوره حاملگی آبله مرغان گرفته، بیماران مبتلا به لوسمی و یا دارای سیستم دفاعی ضعیف، کودکانی که داروهایی مصرف می کنند که که سیستم دفاعی آن ها را ضعیف نگه می دارد، در صورت ابتلا به آبله مرغان معمولاً برای ایمنی بیش تر، دوز IG آبله مرغان تزریق می کنند.

 

پيش‌گيري از آبله مرغان:
پزشکان سفارش می کنند که کودکان باید واکسن آبله مرغان را در سنین 12 تا 15 ماهگی و نوبت یادآوری را در 4 تا 6 سالگی تزریق کنند. تزریق واکسن حدود 70 تا 85 درصد در پيش‌گيري از عفونت خفیف مؤثر است. و بیش تر 95 درصد در پيش‌گيري از عفونت نوع متوسط تا شدید مؤثر است. به طور کلی بچه هایی که واکسن زده اند نسبت به سایر، علائم کم تری از خود بروز میدهند . بچه های سالم که آبله مرغان گرفته اند نیازی به تزریق واکسن ندارند و آن ها مادام العمر در این بیماری مصونیت دارند.


درمان آبله مرغان:
چون ویروس سبب آبله مرغان می شود. بدین ترتیب پزشک، آنتی بیوتیک تجویز نمی کند. ولی درصورتی که زخم ها به وسیله باکتری آلوده شود امکان دارد آنتی بیوتیک لازم باشد. این در بین بچه ها بسی شایع است زیرا زخم ها و جوش ها را دستکاری می کنند.


گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------