علل، علایم و درمان ویروس سین‌ سیشیال تنفسی (RSV)ویروس آر اس وی, سین سیشیال, rsv چیست

بیماری سین سیشیال تنفسی

 

علائم و مراقبت از RSV (ویروس سنسیتیال تنفسی) 

ویروس سنسیشیال تنفسی یا RSV یک ویروس تنفسی رایج است که معمولاً علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی ایجاد می کند. اکثر افراد در یک یا دو هفته بهبود می یابند، اما ار اس وی می تواند جدی باشد، به خصوص برای نوزادان و بزرگسالان مسن. در این مطلب از بیتوته شما را با بیماری ار اس وی آشنا می کنیم.

بررسی اجمالی ویروس سنسیشیال تنفسی

ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) باعث عفونت ریه ها و مجاری تنفسی می شود. بیشتر شایع است که بیشتر کودکان تا سن 2 سالگی به این ویروس مبتلا شده اند اما ویروس سنسیشیال تنفسی (sin-SISH-ul) می تواند بزرگسالان را نیز مبتلا کند.

 

در بزرگسالان و کودکان بزرگتر و سالم، علائم RSV خفیف است و معمولا شبیه سرماخوردگی است و اقدامات خودمراقبتی معمولاً تنها چیزی است که برای تسکین هر گونه ناراحتی لازم است. اما ویروس rsv می تواند باعث عفونت شدید در برخی افراد، از جمله نوزادان 12 ماهه و کوچکتر ، به ویژه نوزادان نارس، بزرگسالان مسن، افراد مبتلا به بیماری قلبی و ریوی، یا هر فردی با سیستم ایمنی ضعیف شود.

 

سین سیشیال تنفسی, ار اس وی چیست, بیماری ار اس وی

نشانه های بیماری سین سیشیال تنفسی

 

علائم بیماری ار اس وی

علائم و نشانه‌های عفونت ویروس سنسیشیال تنفسی معمولاً حدود چهار تا شش روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شوند. در بزرگسالان و کودکان بزرگتر، RSV معمولاً علائم و نشانه های خفیف شبیه سرماخوردگی را ایجاد می کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- گرفتگی یا آبریزش بینی

- سرفه خشک

- تب با درجه پایین

- گلو درد

- عطسه کردن

- سردرد

 

در موارد شدید

عفونت RSV می تواند به دستگاه تنفسی تحتانی گسترش یابد و باعث ذات الریه یا برونشیولیت شود (التهاب مجاری هوایی کوچکی که وارد ریه ها می شوند). علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- تب

- سرفه های شدید

- خس خس - صدای بلندی که معمولاً هنگام بازدم شنیده می شود.

- تنفس سریع یا مشکل در تنفس(ممکن است فرد ترجیح دهد به جای دراز کشیدن، بنشیند)

- رنگ آبی پوست به دلیل کمبود اکسیژن (سیانوز)

 

نوزادان به شدت تحت تأثیر RSV قرار می گیرند . علائم و نشانه های عفونت شدید RSV در نوزادان عبارتند از:

- تنفس کوتاه، کم عمق و سریع

- تقلا برای نفس کشیدن ، ماهیچه های قفسه سینه و پوست با هر نفس به سمت داخل کشیده می شوند.

- سرفه کردن

- تغذیه ضعیف

- خستگی غیرمعمول (بی حالی)

- تحریک پذیری

 

اکثر کودکان و بزرگسالان در عرض یک تا دو هفته بهبود می یابند، اگرچه برخی ممکن است خس خس سینه مکرر داشته باشند. عفونت شدید یا تهدید کننده زندگی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد ممکن است در نوزادان نارس یا هر کسی که مشکلات مزمن قلبی یا ریوی دارد رخ دهد.

 

بیماری ار اس وی, ویروس rsv, ویروس ار اس وی

بیماری سین سیشیال تنفسی و کووید19

 

ارتباط RSV و COVID-19

از آنجایی که RSV و بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) هر دو نوع ویروس تنفسی هستند، برخی از علائم RSV و COVID-19 می توانند مشابه باشند. در کودکان، COVID-19 اغلب منجر به علائم خفیف مانند تب، آبریزش بینی و سرفه می شود. برای بزرگسالان مبتلا به COVID-19 ، علائم ممکن است شدیدتر باشد و ممکن است شامل مشکلات تنفسی باشد.

 

داشتن RSV ممکن است ایمنی را کاهش داده و خطر ابتلا به COVID-19 را برای کودکان و بزرگسالان افزایش دهد و این عفونت ها ممکن است با هم رخ دهند، که می تواند شدت بیماری COVID-19 را بدتر کند.

اگر علائم بیماری تنفسی دارید، پزشک ممکن است آزمایش کووید-19 را توصیه کند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر کودک شما یا هر کسی که در معرض خطر عفونت شدید RSV است، دچار مشکل تنفسی، تب بالا یا رنگ آبی پوست، به ویژه روی لب ها و بستر ناخن ها شد ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

تشخیص ویروس آر اس وی

پزشک ممکن است براساس یافته های یک معاینه فیزیکی و زمانی از سال که علائم بروز می کند، به ویروس سنسیشیال تنفسی مشکوک شود. در طول معاینه، پزشک با گوشی پزشکی به ریه ها گوش می دهد تا خس خس سینه یا سایر صداهای غیرطبیعی را بررسی کند.

 

آزمایشات آزمایشگاهی و تصویربرداری معمولاً مورد نیاز نیستند. با این حال، آنها می توانند به تشخیص عوارض RSV یا رد سایر شرایطی که ممکن است باعث علائم مشابه شوند کمک کنند. آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- آزمایش خون برای بررسی تعداد گلبول های سفید یا جستجوی ویروس ها، باکتری ها و سایر میکروب ها

- اشعه ایکس قفسه سینه برای بررسی التهاب ریه

- سواب از ترشحات داخل دهان یا بینی برای بررسی علائم ویروس

- پالس اکسیمتری، یک مانیتور پوست بدون درد، برای تشخیص سطوح پایین تر از حد طبیعی اکسیژن در خون

- اشعه ایکس قفسه سینه

 

ویروس rsv, ویروس ار اس وی, ویروس سین سیشیال

درمان بیماری سین سیشیال تنفسی

 

درمان بیماری ار اس وی

درمان ویروس سنسیشیال تنفسی عموماً شامل اقدامات خودمراقبتی برای راحت‌تر کردن فرزند شما است (مراقبت حمایتی). اما در صورت بروز علائم شدید ممکن است نیاز به مراقبت های بیمارستانی باشد.

 

مراقبت حمایتی

پزشک شما ممکن است یک داروی بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول و...) را برای کاهش تب توصیه کند. (هرگز به کودک آسپرین ندهید.) استفاده از قطره نمک بینی و ساکشن ممکن است به رفع گرفتگی بینی کمک کند. در صورت وجود یک عارضه باکتریایی مانند ذات الریه باکتریایی، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

 

کودک خود را تا حد امکان راحت نگه دارید. مایعات فراوان بدهید و مراقب علائم از دست دادن مایعات بدن (کم آبی) باشید، مانند خشکی دهان، ادرار کم یا بدون خروجی ادرار، گود افتادگی چشم ها و گیجی یا خواب آلودگی شدید.

 

مراقبت های بیمارستانی

اگر عفونت RSV شدید باشد، ممکن است بستری در بیمارستان ضروری باشد. درمان در بیمارستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- مایعات داخل وریدی (IV)

- اکسیژن مرطوب

- یک دستگاه تنفس (تهویه مکانیکی)، در موارد نادر

ثابت شده است که یک استنشاق (گشادکننده برونش) یا استروئیدها در درمان عفونت RSV مفید نیستند.

 

ار اس وی چیست, بیماری ار اس وی, ویروس rsv

درمان خانگی بیماری سین سیشیال تنفسی

 

شیوه زندگی و درمان های خانگی

ممکن است نتوانید طول عفونت ویروس سنسیشیال تنفسی را کوتاه کنید، اما می توانید سعی کنید برخی از علائم و نشانه ها را کاهش دهید.

اگر فرزندتان RSV دارد ، تمام تلاش خود را برای آرامش یا پرت کردن حواس او انجام دهید، در آغوش بگیرید، کتاب بخوانید یا یک بازی آرام انجام دهید. سایر نکات برای تسکین علائم عبارتند از:

- هوای مرطوب برای تنفس ایجاد کنید. اتاق را گرم نگه دارید اما بیش از حد گرم نکنید. اگر هوا خشک است، یک مرطوب کننده یا دستگاه بخور خنک می تواند هوا را مرطوب کرده و به کاهش احتقان و سرفه کمک کند. حتماً دستگاه بخور را تمیز نگه دارید تا از رشد باکتری ها و کپک ها جلوگیری کنید.

 

- مایعات بنوشید. به شیردهی یا شیر دادن به شیرخوار خود مانند معمول خود ادامه دهید. برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان، مایعات گرم مانند سوپ بدهید که ممکن است به شل شدن ترشحات غلیظ کمک کند. 

 

- قطره های بینی نمکی را امتحان کنید. قطره های بدون نسخه (OTC) روشی مطمئن و موثر برای کاهش احتقان، حتی برای کودکان خردسال است. توصیه های پزشک و دستورالعمل های روی محصول را دنبال کنید.

 

- از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.مسکن های OTC مانند استامینوفن (تیلنول و... ) ممکن است به کاهش تب و تسکین گلودرد کمک کنند. از پزشک بخواهید که دوز مناسب برای سن کودکتان را تعیین کند.

- از دود سیگار دوری کنید. دود دست دوم می تواند علائم را تشدید کند.

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------