تغذيه بچه ها در تعطيلات تابستان 

تغذيه بچه ها در تعطيلات تابستان

 

 

گرچه اين روزها، ايام تابستان و تعطيلي مدارس است، اما کودکان نبايد عادات غذا خوردن سالم را تعطيل کنند.در اين روزها، کودکان پس از خسته ‌شدن از ساير کارها و بيکار شدن، ممکن است يکسره به سراغ يخچال بروند و فکر کنند که گرسنه هستند، اما در واقع تنها حوصله‌شان سر رفته است ...
همچنين ممکن است بيشتر از ساير روزها، بستني، کيک، چيپس و ... مصرف کنند که مصرف زياد اين مواد غذايي منجر به اضافه وزن خواهد شد.


بايد مراقب باشيد در بيرون از منزل هله هوله نخورند.

 


براي جلوگيري از اضافه وزن کودک خود در طول تابستان به اين نکات توجه کنيد:

 


*اطمينان حاصل کنيد که بچه‌ها به اندازه کافي مي ‌خوابند.


پژوهش‌ها نشان داده است که دير خوابيدن هنگام شب‌ و بيدار ماندن در رختخواب از عوامل خطرساز شناخته‌شده براي افزايش وزن هستند. هنگامي که کودکان تا ديروقت بيدار مي‌ مانند، تلويزيون تماشا مي ‌کنند و هله هوله مي‌ خورند، در معرض چاقي قرار مي ‌گيرند.


به علاوه خواب کوتاه شبانه توليد لپتين(هورموني که احساس سيري را به وجود مي ‌آورد) را مهار مي‌ کند. مقدار کم لپتين به معناي آن است که کودکان احساس گرسنگي بيشتري مي‌ کنند و به سرعت به طرف غذاهاي پرکربوهيدرات و پرکالري روي مي ‌آورند.

 


*صبحانه ي کاملي به کودک خود بدهيد.


هنگامي که کودکان از خواب برمي‌ خيزند، آنها را تشويق کنيد که صبحانه سالمي بخورند که مي تواند شامل شير، عسل، تخم مرغ ، نان سبوس دار ، پنير و گردو، آب‌ميوه و سبزيجات(مثل پنير با خيار و گوجه فرنگي) باشد.

 


*خوردن غذاهاي آماده را تعطيل کنيد.


به جاي رفتن به پيتزافروشي ها و ساندويچي ها و خوردن فست فودها ، با تهيه ي غذايي سالم در خانه مانند ساندويچ گوشت يا مرغ و سالاد، به پارک يا مکان هاي تفريحي برويد.

 


* به مقدار کافي غذاهاي پروتئين دار مصرف کنيد.


مسئله مهم مصرف کافي پروتئين در هر رژيم غذايي است، زيرا باعث آزادسازي انسولين(هورموني که از لوزالمعده آزاد مي شود و تنظيم کننده ي قند خون است) به صورتي آهسته‌تر مي ‌شود و ميزان قند خون و انرژي شما را در سراسر روز ثابت نگه مي دارد. منابع غذايي پروتئين شامل گوشت ها، تخم مرغ، لبنيات و حبوبات است.

 

 

* زياد شيريني و شکلات و کيک و ... نخوريد.

 

والدين نبايد بگذارند کودکان در طول تابستان، زياد شيريني بخورند، زيرا اين مواد غذايي داراي انرژي بالايي هستند و در صورت مصرف بيش از حد، در بدن تبديل به چربي شده و باعث افزايش وزن نابجا مي شوند.

 


* کودک را به انجام ورزش و فعاليت بدني تشويق کنيد.


با اين کار سوخت و ساز بدن بالا مي رود و انرژي حاصل از مواد غذايي را مي سوزاند، لذا از بروز چاقي جلوگيري مي کند.

 

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------