تازه های روانشناسی کودکان

سندرم توره

سندرم توره در کودکان چیست؟

سندرم توره در کودکان سندرم توره در کودکان: علل و درمان آن سندرم توره در کودکان یک اختلال عصبی است…

اگر فرزندتان در هیچ کاری موفق نیست ! 

اگر فرزندتان در هیچ کاری موفق نیست !

 

همه ما خواهان این هستیم که فرزندانی موفق و پیروز داشته باشیم و به وجود آنها افتخار کنیم. البته بهتر است بدانید معیارهای موفقیت برای هر فرد متفاوت است. شاید شما دوست داشته باشید فرزندتان در مدرسه بهترین رتبه را کسب کند. در مسابقات ورزشی مقام بیاورد و در بین دوستان و همکلاسی های خود از محبوبیت خاصی برخوردار باشد. اما جالب اینجاست که بچه ها به این موارد چندان اهمیتی نمی دهند و تنها چیزی که از شما انتظار دارند این است که:

 

● به عقاید او احترام بگذارید

وقتی شما می خواهید موفقیت را برای فرزندتان توضیح دهید، آن را به گونه ای بیان کنید که برای او قابل فهم باشد. در واقع او زمانی قادر است به موفقیت دست یابد که به آن کار علاقه مند بوده و انگیزه لازم را جهت انجام آن داشته باشد. اگر شما تنها به او یادآور شوید که باید در فلان کار موفق شود، بدون اینکه به نظرات و علایق او توجه کنید به ندرت قادرید به نتایج مطلوبی دست یابید. اجازه دهید او برای خود تصمیم گیری کرده و اولویت های زندگی اش را تعیین کند. تنها در این صورت است که با انگیزه و نیرویی مضاعف می تواند به سمت آمال و اهدافش پیش رود.

 

● به شادی او توجه کنید

آیا فکر نمی کنید داشتن فرزندانی شاد نوعی موفقیت محسوب می شود؟ در حقیقت، شادی نوعی خوشبختی است که متأسفانه بسیاری از والدین کمتر به آن توجه می کنند. اگر شما دارای فرزندی هستید که از فرط شادی و نشاط در پوست خود نمی گنجد، مطمئن باشید که بهترین کار را در حق او انجام داده اید و به طور حتم او در آینده از شما سپاسگزار خواهد بود. در صورتی که اگر فرزندتان همه کارهای مورد علاقه شما را انجام دهد ولی همیشه غمگین و افسرده به نظر بیاید احتمالاً شما وظیفه تان را به خوبی ایفا نکرده اید و موفقیت او تنها از دیدگاه سایرین خواهد بود.

 

● از او نخواهید بهترین باشد

همین که فرزندتان در زندگی به سمت جلو حرکت کند و پیشرفت نماید، حائز اهمیت است. هنگامی که مشاهده می کنید سطح نمراتش نسبت به سال قبل بالاتر رفته است، با علاقه تکالیفش را انجام می دهد، مهارت های یادگیری اش افزایش یافته است و هم چنین رفتارش در مدرسه بهتر شده است باید به او افتخار کنید و او را مورد تشویق قرار دهید.

 

● فرصت هایی برای او ایجاد کنید

اگر فرزندتان نمی تواند در هیچ کاری موفق شود این وظیفه شماست که برای او موفقیت ها و فرصت هایی ایجاد کنید تا او راحت تر بتواند در کار مورد نظر موفق شود. کاری کنید که او با تمرین زیاد بتواند مهارت کافی را کسب کند. اگر قرار است مهارتی را فرا بگیرد آن را به دسته های کوچک تری تقسیم کنید تا او سریع تر بتواند شاهد موفقیت خود باشد. فراموش نکنید که او را باید به دلیل پشتکار و سخت کوشی اش مورد تشویق قرار دهید. با این عمل اعتماد به نفس او را به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهید داد. همچنین یکی از راهکارها برای تربیت کودکان با پشتکار آن است که به آنها فرصت چشیدن طعم  تلاش کردن را بدهیم. همچنین استفاده از جملات تشویق کننده برای تربیت کودکان با پشتکار مفید است


● به او فشار نیاورید

قرار نیست او دست به هر کاری که می زند موفق شود. اگر فرزندتان قادر نیست کاری را به نحو احسن به اتمام برساند به او فشار نیاورید. همین که او از انجام آن عمل تجربه لازم را کسب کند برای او کافی خواهد بود. نباید با هر شکست روحیه او را تضعیف کرده و او را از برخاستن مجدد برحذر دارید.

 

همان گونه که مشاهده می کنید وظیفه شما به عنوان پدر و مادر بسیار حائز اهمیت است. این شما هستید که با اعمال و رفتار خود می توانید مسیر زندگی فرزندانتان را تعیین کنید و آنها را به سر منزل مقصود برسانید.

 

منبع: مجله موفقیت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------