مزایا و معایب روش آموزشی مونته سوریوسایل کمک آموزشی مونته سوری, مونته سوری کودکان, مونته سوری چیست

روش آموزشی مونته سوری یکی از روش های تقریبا جدید آموزشی است

 

همه چیز درباره آموزش مونته سوری

روش آموزشی مونته سوری یکی از روش های آموزشی است که امروزه معمولا در اکثر مهد کودک ها و پیش دبستانی ها آموزش داده می شود. در این روش به جای این که دانش آموز مجبور به آموختن باشند، درس ها به قدری شیرین می شوند که دانش آموز خود به دنبال یادگیری می رود. با این حال این روش معایبی نیز دارد.

روش مونته سوری توانسته افراد موفقی را مانند جف بزوس (مدیر عامل آمازون) در جامعه پرورش دهد. جف بزوس به قدری این روش را موثر می داند که از سال 2018 هر ساله 1 میلیارد دلار به دانش آموزان بی بضاعت روش آموزشی مونته سوری کمک می کند.

 

روش آموزشی مونته سوری چیست؟

 

مونته سوری, روش مونته سوری, دوره مونته سوری

دکتر ماریا مونته سوری

 

روش مونته سوری در اوایل سال 1900 توسط دکتر ماریا مونته سوری ایجاد و توسعه یافت. این روش برای کودکان طراحی شده است و در این روش اکثر آموزش ها به وسیله بازی ها و سرگرمی های مختلف به بچه ها آموزش داده می شود.

این کاملا بدیهی است که اگر کودک به درس خواندن علاقه مند شود، درس های خود را بهتر یاد می گیرد و روش مونته سوری نیز بر طبق همین واقعیت شکل گرفته است.

 

برخی از تفاوت های روش آموزشی مونته سوری با روش های دیگر:

•استفاده از بازی ها و فعالیت های مختلف برای آموزش

•بچه ها به شکل گروه گروه تقسیم می شوند و خودشان بازی ها را انجام می دهند و به نتیجه می رسند و معلم فقط در این مسیر آن ها را راهنمایی می کند.

•ابعاد اجتماعی، عاطفی، فکری و جسمی دانش آموز همگی با هم رشد می یابند.

این روش نیز مانند روش های دیگر طرفداران و منتقدان خودش را دارد ولی اکثریت والدین و دانش آموزان این روش را نسبت به روش های سنتی دیگر ترجیح می دهند.

در ادامه برخی از نکات مثبت و منفی روش آموزشی مونته سوری را بررسی می کنیم و در آخر خودتان می توانید تصمیم بگیرید که این روش مناسب کودک شما هست و یا خیر.

 

مزایا و نکات مثبت روش آموزشی مونته سوری

در ابتدا باید بگوییم که این روش نه تنها برای دانش آموزان بسیار جذاب است بلکه برای معلمانی که با این روش آموزش می دهند نیز شور و اشتیاق خاصی ایجاد می کند.

در ادامه به صورت دقیق تری مزایای روش مونته سوری را توضیح می دهیم:

 

• یادگیری بهتر دانش آموزان

 

وسایل کمک آموزشی مونته سوری, مونته سوری کودکان, مونته سوری چیست

بودن کودکان در کنار یکدیگر و در یک محیط پر شور می تواند یادگیری را در آن ها افزایش دهد

 

یکی از خاصیت های کلاس های آموزشی مونته سوری، طراحی خاص آن ها است. این کلاس ها در صورت امکان در فضاهای باز و یا فضاهای پرنور و پر از رنگ های مختلف برگذار می شوند.

یک محیط پر شور و پر انرژی می تواند شوق و ذوق کودکان را برای یادگیری افزایش دهد و دانش آموزان نیز با بودن در این مکان ها دیر تر خسته می شوند.

در این گونه فضاها مغز آرامش خاصی به دست می آورد و تمرکز و یادگیری در انسان افزایش می یابد.

 

به گفته محققان یکی از بهترین ویژگی های روش مونته سوری این است که دانش آموز خودش به دنبال یادگیری می رود و خودش رشد می کند.

در این روش کودکان می توانند استعداد های خود را بیابند و سپس خودشان آن ها را تقویت کنند.

 

در واقع کلاس های آموزشی مونته سوری برای کودکان مانند یک اتاق بازی بزرگ هستند که کودک می تواند در آن بازی انجام دهد و همزمان نیز درس هایش را یاد بگیرد. به همین دلیل درس هایی که در این کلاس ها آموزش داده می شود، بیشتر در زهن آن ها می ماند.

بازی هایی که کودکان در این نوع کلاس ها انجام می دهند همگی هدفمند هستند و هر کدام از آن ها مفهومی را به دانش آموز می رسانند.

 

• افزایش مهارت های اجتماعی

سن کودکی سنی است که انسان بسیار تحت تاثیر دوستان خود قرار می گیرد و به قولی می خواهد همرنگ اجتماع شود و دوستان بیشتری جذب خود بکند.

وقتی فردی به صورت اجتماعی آموزش دیده باشد، مطمئنا می تواند راحت تر با جامعه خودش را سازگار کند و به همین دلیل پیشرفت بهتری در اجتماعی که در آن زندگی می کند کسب خواهد کرد.

 

در کلاس های مونته سوری بر خلاف کلاس های سنتی، کودکان با اختلاف سنی از یکدیگر جدا نمی شوند و همگی با هم یاد می گیرند. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، این محیط می تواند به یادگیری بیشتر کودکان کمک کند.

وقتی که در یک کلاس دانش آموزان زیادی با سن های مختلف وجود داشته باشند، دانش آموزان می توانند بیشتر از یکدیگر استفاده کنند و مطالب بیشتری از دیگر دانش آموزان یاد بگیرند.

 

• افزایش استقلال دانش آموزان در روش آموزشی مونته سوری

این که کودک بتواند در کلاس آزادانه بچرخد و با بازی های مختلف درس خود را یاد بگیرد، حس اعتماد به نفس و آزادی را در او افزایش می دهد. در این کلاس ها با توجه به این که تمامی دروس را خود دانش آموز یاد می گیرد، حس اعتماد به نفس در او تقویت می شود.

 

• افزایش یادگیری خود جوش در دانش آموزان

 

روش کار مونته سوری, متد مونته سوری, روش آموزشی مونته سوری

مونته سوری شوق یادگیری در کودک را افزایش می دهد

 

با توجه به این که یادگیری درس ها در روش مونته سوری برای دانش آموزان بسیار شیرین است و بیشتر شبیه بازی برای آن ها است، دانش آموز به صورت خود جوش برای یادگیری بیشتر تلاش می کند و در نتیجه به طور کلی علاقه کودک به دروس بیشتر می شود.

افرادی که با این روش آموزش را آغاز کرده اند، برای همیشه یادگیری نکات جدید برای آن ها لذت بخش خواهد بود. این افراد همیشه به دنبال یادگیری بیشتر هستند.

 

نداشتن انگیزه برای درس خواندن یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود افراد از ادامه تحصیل منصرف شوند. 

ولی در دانش آموزانی که به روش آموزشی مونته سوری آموزش دیده اند، همیشه انگیزه یادگیری بالا است.

همچنین این افراد آینده شغلی بهتری نیز خواهند داشت زیرا دائم به فکر پیشرفت بیشتر در زندگی هستند.

 

معایب و نکات منفی روش آموزشی مونته سوری

با این که این روش مزایای بسیار زیادی دارد ولی معایبی نیز به همراه دارد. البته با توجه به همکلاسی ها و مجموعه ی آموزشی که شما مراجعه می کنید، ممکن است که نکات مثبت و منفی این روش تغییر کند.

در ادامه به برخی از نکات منفی آموزش به روش مونته سوری اشاره می کنیم.

 

• نسبت به روش های دیگر گران قیمت تر است

با توجه به این که این روش نیاز به وسایل و اسباب بازی های زیادی دارد و به طور کلی راه اندازی یک مرکز آموزشی به روش مونته سوری کار سخت و پر هزینه ای است، هزینه آموزش در آن ها نیز زیاد است.

اما اگر بخواهیم منطقی فکر کنیم آن همه مزایا در برابر قیمت بالای این روش کاملا منطقی است!

 

با این حال در سال های گذشته سازمان ها و افراد زیادی برای کم تر کردن هزینه این روش دست به کار شده اند و به عنوان نمونه می توان به جف بزوس اشاره کرد که سالی 1 میلیارد دلار به کودکان مستضعف برای یادگیری از طریق این روش کمک می کند.

 

• این روش برای همگان در دسترس نیست

با توجه به این که روش مونته سوری بسیار گران قیمت است، همه ی افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند.

با توجه به این که این روش بر خلاف روش های سنتی است، در اغلب کشور ها هنوز به جای روش سنتی قرار نگرفته است و به همین دلیل هنوز اکثریت مراکز آموزشی از روش سنتی استفاده می کنند.

 

از طرفی مراکزی که از این روش استفاده می کنند در ایران بسیار کم و انگشت شمار هستند. اغلب این مراکز نیز خصوصی هستند و به همین دلیل اکثرا تعداد محدودی دانش آموز پذیرش می کنند. همچنین شهریه را نیز خودشان تعیین کمی کنند که اغلب مبالغ زیادی است.

 

• عدم انجام این روش به صورت صحیح 

این روش بسیار دانش آموز محور است ولی به آن معنا نیست که بگذارید دانش آموز هر کاری دوست دارد انجام دهد. 

ممکن است که برخی از مراکز نتوانسته باشند به خوبی این روش را به خوبی اجرا کنند و در نتیجه والدین نه تنها بازخورد مثبتی از این روش دریافت نمی کنند بلکه ممکن است باز خورد های منفی آن بیشتر خودنمایی کنند.

به همین دلیل است که مرکز آموزشی و معلم بسیار مهم اند. اگر آن ها کار خود را به درستی انجام ندهند همه چیز خراب می شود.

 

• بی نظمی 

با توجه به این که دانش آموزان در این روش تقریبا آزادند، ممکن است با ورود به کلاس های درس جدی نتوانند با آن ها سازگار شوند. زیرا به یکباره آزادی زیادی که به کودک داده شده بود از او گرفته می شود.

در کلاس های درسی سنتی نظم بسیار مهم است و عدم رعایت نظم می تواند عواقب بدی برای دانش آموز داشته باشد.

 

جمع بندی مطالب و سخن پایانی 

 

روش کار مونته سوری, متد مونته سوری, روش آموزشی مونته سوری

در کل می توان گفت مزایای روش مونته سوری بیشتر از معایب آن است

 

روش آموزشی مونته سوری یکی از روش های تقریبا جدید آموزشی است که بر خلاف روش های سنتی آموزشی است.

مهم ترین مزایای این کلاس ها، افزایش علاقه به یادگیری، افزایش مهارت های اجتماعی، افزایش اعتماد به نفس و استقلال کودک است و از مهم ترین معایب این روش نیز گران بودن آن و در دسترس نبودن آن برای عموم مردم است.

حال تصمیم گیری نهایی با خود شما است که می خواهید از این روش استفاده کنید یا خیر.

 

 گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------