تازه های اختراعات جدید

نخ دندان برقی،اخبار علمی،خبرهای علمی

نخ دندان برقی ساخته شد

دستگاه جدیدی به نام فلاس (Flaus) ساخته شده است که یک دستگاه نخ‌دندان‌کِشی برقی است که در کمتر از ۶۰…

برترین‌های هوش مصنوعی در مهم ترین نمایشگاه فناوری دنیا هوش مصنوعی  ,اخبار اختراعات ,خبرهای اختراعات

نمایشگاه CES فرصت بی‌نظیری است که شرایط را برای حضور دستاوردهای جدید فراهم می‌آورد. تولیدکنندگان، توسعه‌دهندگان، تامین‌کنندگان محصولات فناورانه مصرفی، مفهومی و سیستم‌های عرضه فناوری در این نمایشگاه حاضر می‌شوند. معمولا شرکت‌کنندگان فناوری‌های مصرفی را در حوزه‌های ارتباطات 5G، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و افزوده، شهرهای هوشمند، ورزشی، رباتیک و... ارائه می‌دهند.

نمایشگاه CES(نمایشگاه لوازم الکترونیک مصرفی) مهم‌ترین رویداد عرصه فناوری در دنیاست که زمینه آزمایشی بسیار خوبی برای فناوری‌های جدید و حضور نوآوران دنیاست. معروف‌ترین برندها و شرکت‌های فناورانه در دنیا در این نمایشگاه شرکت کرده و با رقبا و شرکای خود در عرصه فناوری دیدار می‌کنند و در کنار آن، از جدیدترین دستاوردها و نوآوری‌های خود رونمایی می‌کنند که قرار است در آینده‌ای نزدیک وارد بازار جهانی شده و کاربران از مزایای آنها بهره‌مند شوند.

 

درواقع نمایشگاه CES فرصت بی‌نظیری است که شرایط را برای حضور دستاوردهای جدید فراهم می‌آورد. تولیدکنندگان، توسعه‌دهندگان، تامین‌کنندگان محصولات فناورانه مصرفی، مفهومی و سیستم‌های عرضه فناوری در این نمایشگاه حاضر می‌شوند. معمولا شرکت‌کنندگان فناوری‌های مصرفی را در حوزه‌های ارتباطات 5G، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و افزوده، شهرهای هوشمند، ورزشی، رباتیک و... ارائه می‌دهند. با توجه به به‌روز بودن بحث هوش مصنوعی، در ادامه به بررسی مهم‌ترین فناوری‌های عرضه شده در نمایشگاه CES 2022 در حوزه هوش مصنوعی پرداخته‌ایم.

 

رونمایی از فناوری هوش مصنوعی خودرو

کمپانی Nvidia به‌عنوان یکی از شرکت‌های فناوری حاضر در نمایشگاه CES 2022، در دو حوزه هوش مصنوعی خودرو و بازی حضور پیدا کرد. تراشه‌های گرافیکی که بیشتر در هوش مصنوعی خودرو به کار می‌رود، یکی از قطعه‌های مهم در بازار جهانی است که محققان مدعی هستند از آن می‌توان در توسعه خودروهای هوشمند استفاده کرد. این قبیل خودروها یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در دنیای فناوری امروز به‌شمار می‌رود اما سود زیادی را برای جامعه به دنبال دارد. این کمپانی برای توسعه حوزه هوش مصنوعی خودرو، سه محور اصلی را در مسیر فرآیند یادگیری ماشینی به‌منظور حمایت از خودروهای خودران توسعه داده‌اند.

 

کمپانی Nvidia در این نمایشگاه پلتفرم DRIVE Hyperion 8 را عرضه کرد که نخستین بار در ماه نوامبر از آن رونمایی کرده بود. مقامات این کمپانی ادعا می‌کنند که بیشتر شرکت‌های دنیا، این حسگر و معماری کامپیوتری را پذیرفته‌اند. این پلتفرم هوش مصنوعی از 12 دوربین در اطراف، 9 رادار، 12 حسگر فراصوت، یک رادار در قسمت جلو و سه دوربین حسگر داخلی تشکیل شده است. تولید و توسعه یک خودروی خودران و اتوماتیک نیازمند معماری یک پلتفرم کاملا جدید و توسعه فرآیند نرم‌افزاری است. هردوی این سخت‌افزارها و نرم‌افزارها باید به‌طور جامع مورد آزمایش قرار گرفته و از نظر اعتبار و درستی بررسی شوند تا بتوان روزانه از آن در شرایط دشوار در خودروهای خودران استفاده کرد.

 

تاکسی‌های رباتیکی مانند کروز، Zoox و DiDi هم از سیستم هوش مصنوعی DRIVE Hyperion استفاده می‌کنند. به‌رغم تداوم همه‌گیری کرونا، Nvidia مدعی شده است که بخش لجستیک و حمل‌ونقل آمریکا با ورود سیستم‌های هوش مصنوعی این کمپانی به بازار، از پلتفرم دیگری موسوم به DRIVE Orin به‌عنوان راهی برای تامین تسهیل در ترددها استفاده می‌کنند. این پلتفرم با توجه به استفاده از هوش مصنوعی، می‌تواند به سیستم حمل‌ونقل کمک کرده و تا سال 2027، کمبود بیش از 140 هزار راننده را در آمریکا جبران کند. همچنین این کمپانی سیستم دیگری مبتنی‌بر هوش مصنوعی به نام DRIVE Concierge طراحی و تولید کرده است که به‌عنوان «دستیار دیجیتال» در نقش راننده عمل می‌کند. با ترکیب نرم‌افزار صوتی هوش مصنوعی و دید کامپیوتری، فرآیند پردازش زبان طبیعی، موتورها و فناوری‌های شبیه‌سازی، سیستم DRIVE Concierge به کاربران اجازه می‌دهد عملکردهایی را کنترل کنند که برای انجام این کار به کنترل فیزیکی یا صفحه‌های لمسی نیاز دارند.

 

ابزار هوش مصنوعی

یک کمپانی تایوانی فعال در حوزه فناوری عمیق و محاسبات به نام Avalanche Computing به‌تازگی نوعی ابزار هوش مصنوعی با کدگذاری درجه پایین به نام هوش مصنوعی hAIsten تولید کرده است. این کمپانی با حضور در نمایشگاه CES2022 عنوان کرده که فناوری برتر آنها نشان می‌دهد چگونه کارآفرینان می‌توانند از این پلتفرم برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی بدون کدگذاری و استفاده از هوش مصنوعی تنها با یک کلیک استفاده کنند.

 

در سیستم هوش مصنوعی hAIsten از چند واحد پردازش گرافیکی(GPUs) به‌منظور تسریع در توسعه و کاهش چرخه تولید هوش مصنوعی از چند سال به چند ماه استفاده می‌شود.

 

بسیاری از شرکت‌ها که منابع مالی زیادی برای استخدام افراد برتر و بااستعداد در زمینه هوش مصنوعی مانند دانشمندان داده، مهندسان، متخصصان دامنه و مدیران برای توسعه هوش مصنوعی در اختیار ندارند، می‌توانند از اجاره مهندسان برای به کارگیری مدل‌های هوش مصنوعی برای توسعه بیشتر حوزه هوش مصنوعی استفاده کنند. این ابزار جدید هوش مصنوعی قابل تطبیق با AWS(خدمات شبکه آمازون)، Azure مایکروسافت؛ سیستم ابری گوگل و نیز NVIDIA، کوآلکام و سخت‌افزار OpenVino بوده و آموزش مدل هوش مصنوعی و هر دو سرویس ابری و «محاسبات لبه» را به کار می‌گیرد. نرم‌افزار hAIsten نوعی ابزار هوش مصنوعی هیبریدی کدگذاری درجه پایین است که متخصص تسریع در توسعه فرآیند یادگیری عمیق است. این نرم‌افزار به صنایع مختلف در ایجاد بهره‌وری کسب‌وکار و خلق ارزش‌ها کمک می‌کند. نرم‌افزار hAIsten همچنین با بهبود زیرساخت‌های هوش مصنوعی و توسعه محیطی، به توسعه‌دهندگان در شکل‌گیری شبکه‌های عصبی عمیق و آموزش این مدل از بدن در تغییر محیط‌های قبلی کمک می‌کند.

 

همکاری 2 کمپانی در تحقیقات ریوی کودکان

به گزارش analyticsindiamag، تشخیص صحیح در حوزه پزشکی را شاید به جرأت بتوان حساس‌ترین و مهم‌ترین حوزه دانست؛ چراکه تشخیص به‌موقع علاوه‌بر اینکه می‌تواند تشخیص بیماری را سریع‌تر انجام داده و فرآیند درمان را سریع‌تر آغاز کند، به بهبود کیفیت زندگی بیمار و امید به زندگی آنها کمک می‌کند. با ورود هوش مصنوعی به عرصه‌های پزشکی امید به تشخیص زودهنگام بیماری‌ها افزایش یافته و گاهی شرکت‌ها با همکاری هم سعی می‌کنند در این زمینه موفق عمل کنند.

 

در این راستا، دو شرکت «بوش» و «Highmark Health» در نمایشگاه CES2022 با مشارکت هم روی فناوری‌های تولید حسگرهای جدید در حوزه هوش مصنوعی همکاری کرده‌اند تا از این فناوری‌ها بتوانند در شناسایی اختلالات ریوی کودکان از قبیل آسم استفاده کنند. این مطالعات برنامه‌ریزی‌شده روی استفاده پزشکان از گوشی پزشکی به‌منظور تشخیص الگوهای صوتی غیرعادی در قفسه سینه متکی است. دو شرکت «بوش» و «Highmark Health» با همکاری یکدیگر از فناوری حسگرهایی مبتنی‌بر هوش مصنوعی استفاده کردند تا بتوانند به این واسطه به نشانه‌های صوتی در معاینه قفسه سینه بیماران گوش کرده و این نشانه‌ها را تشخیص داده و بیماران مبتلا به مشکلات ریوی را غربالگری کنند. مقامات کمپانی «بوش» در نمایشگاه CES2022 اظهار کردند این قابلیت‌های هوش مصنوعی از بهبود مراقبت‌های خانگی بیماران برخوردار است به‌طوری که به افراد امکان می‌دهد داده‌های صوتی تشخیصی بر پایه هوش مصنوعی را جمع‌آوری کرده و آنها را برای بررسی‌های بیشتر برای پزشک معالج ارسال کند.

 

نوآوری‌های رباتیک و ICT

کمپانی تایوانی ITRI در نمایشگاه CES2022 با نمایش ربات هوش مصنوعی RGB-D در این نمایشگاه موفق به کسب جایزه نوآوری این دوره از نمایشگاه شد. این ربات هوش مصنوعی، نخستین ربات مشارکتی در دنیاست که با دید سه بعدی ساخته شده است. محققان این شرکت فناورانه، از فناوری حسگر هوشمند دید سه بعدی روی بازوی رباتیک آن استفاده کرده‌اند که به‌عنوان یک جفت چشم قوی عمل می‌کند. در مقایسه با ربات‌های دیگر، اندازه حسگرها در ربات RGB-D حدود 168 بار کوچک‌تر شده و در عین حال، سرعت تشخیصی آن 38.6 بار قوی‌تر شده است.

 

فناوری حسگر هوشمند دید سه بعدی که در این ربات به‌کار رفته، به‌طور خودکار اشیای محیط را در سه بعد اسکن کرده و از بازوی رباتیک در تشخیص زاویه مناسب برای برداشتن اشیا براساس شکل و قرارگیری اشیا استفاده می‌کند. طبقه‌بندی و بسته‌بندی محصولات به‌منظور اتوماسیون هوشمند در صنعت تولید و حمل‌ونقل دو کاربرد بالقوه ربات هوش مصنوعی RGB-D به‌شمار می‌رود. همچنین از این ربات می‌توان در کسب‌وکارهای خدماتی و خرده‌فروشی‌ها و بخش بهداشتی و مراقبتی برای خدمت‌رسانی مستقیم به مشتریان و مصرف‌کنندگان استفاده کرد.

 

این ربات هوش مصنوعی تایوانی از پرتاب لیزری منحرف‌شده از قطعات نوری جلوگیری می‌کند. کاربرد این قابلیت در آن، ابعاد قطعات پرتاب‌کننده نوری را تا سه‌چهارم و هزینه تولید آن را تا دوسوم کاهش می‌دهد. این فناوری، به‌طور خودکار انعکاس روی قطعات را تشخیص داده و به‌صورت پویا پارامترهای رمزگشایی را فرا می‌گیرد و از کامل بودن سنجش ابری اطمینان حاصل می‌کند. با کمک هوش مصنوعی، خطاهای سه بعدی در این ربات به حداقل رسیده که این امر مانع از شکست در خط تولید ایجاد شده از انعکاس می‌شود.

 

افزودن تخیل به نوآوری فناوری‌های هوشمند

به گزارش venturebeat، افزایش تنوع فناوری‌های نوینی چون هوش مصنوعی حکایت از ایجاد فرصت‌های برتر در کسب‌وکارها دارد. کمپانی فناوری انگلیسی NextBase یکی از تولیدکنندگان دوربین‌های داشبوردی حاضر در نمایشگاه CES2022 بود.

 

این دوربین‌های امنیتی متحرک می‌توانند ابعاد و وسعت تصادفات را با شرکت‌های بیمه‌ای به اشتراک بگذارند. چالشی که در تولید ویدئوهای باکیفیت این دوربین‌ها وجود دارد، این است که حتی در نور زیاد روز و حتی روزهای بارانی هم بتوانند ویدئوهای واضحی تهیه کنند. این چالش لزوم استفاده از فناوری پردازش هوش مصنوعی تصاویر را نشان می‌دهد. محصول هوش مصنوعی این شرکت با عنوان NextBase IQ که در نمایشگاه CES2022 به نمایش درآمد، قرار است در ماه سپتامبر عرضه شود. این شرکت درنظر دارد فناوری خود را به‌عنوان یک دستیار راننده برای تشخیص رفتار نامناسب رانندگان دیگر و آگاهی فضایی شامل ثبت و گزارش کامل حوادث مورد استفاده قرار دهد.

 

افزودن یک دوربین تشخیص چهره داخلی به این سیستم اجازه می‌دهد که رانندگان حواس پرت یا خواب‌آلود را شناسایی کرده و به آنها هشدار دهد اما این دوربین همچنین قادرند تصاویری را ثبت کند که دوربین‌های جلویی تشخیص چهره قادر به این کار نیستند. این دستگاه با فرمان صوتی می‌تواند روی حالت «شاهد» قرار گیرد و تمام صحنه‌های موردنظر را ثبت و ضبط کند. زمانی که این دوربین در حالت «شاهد» قرار می‌گیرد، بسته به اینکه با فرمان صوتی یا حسگرها شروع به کار کرده باشد، بروز حادثه را تشخیص می‌دهد و بعد از ثبت وقایع، ویدئویی برای مشاهده بعدی، روی یک حساب ابری منتقل می‌شود. نسخه‌های پیشین این محصول شرکت NextBase مستلزم آن است که راننده به‌طور دستی داده‌های ویدئویی را روی گوشی خود دانلود کند.

 

استفاده از اینترنت اشیا در رانندگی

کمپانی «بوش» فناوری دیگری هم در نمایشگاه CES2022 عرضه کرد که بیشتر روی استفاده از اینترنت اشیا در رانندگی تمرکز داشت. در این فناوری، زنجیره‌ای از رویدادها ایجاد می‌شود که محصولات مختلف را برای به دست آوردن اطلاعات با کمک هوش مصنوعی به هم متصل می‌کند. سود مشتریان و کاربران اصلی‌ترین بخش این فرآیند است که باعث می‌شود دقیقا بسته به نیاز آنها راه‌حلی ایجاد شود. محققان کمپانی «بوش» از ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به‌عنوان کلید نگه‌دارنده‌ای استفاده می‌کنند که باعث استفاده بهینه از هردوی این فناوری‌ها شود. علاوه‌بر اینکه این فناوری امکان ایجاد مدل‌های جدید کسب‌وکار را فراهم کرده و به تولید محصولات و راه‌حل‌های بهتر برای کاربران و جامعه کمک می‌کند. «بوش» بر این باور است که تمام انواع محصولات الکترونیک نسل آینده به لطف استفاده از فناوری هوش مصنوعی قابلیت اتصال به یکدیگر را پیدا خواهند کرد. از این رو، فروش ابزارهای پرقدرت متصل به هم، دستگاه‌های خانگی و سیستم‌های حرارتی و گرمایشی طی یک سال تا 50 درصد رشد داشته، به‌طوری‌که از 4 میلیون واحد در سال 2020 به بیش از 6 میلیون واحد در سال گذشته رسید.

 

 فرهیختگان 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------