کمپین های تبلیغاتی اینترنتیکمپین‌های تبلیغاتی معمولا با هدف استفاده در یک دوره مشخص تولید می‌شوند

کمپین تبلیغاتی یک دسته تبلیغ است که حول یک پیام متمرکز شده اند. در کمپین تبلیغاتی از مجاری مختلف بازاریابی برای رساندن این پیام استفاده می‌شود. همچنین زمان بندی برای این کمپین ها بسیار مهم است.

 

کمپین تبلیغاتی یک سری از پیام‌های تبلیغاتی است که یک ایده و تم مشترک را با مخاطبین به اشتراک می‌گذارند و یک ارتباط بازاریابی یکپارچه را تشکیل می‌دهد. ارتباط بازاریابی یکپارچه (IMC)، پلتفرمی است که در آن گروهی از افراد می‌توانند ایده‌ها و عقاید خود را به یک اصل رسانه‌ای بزرگ تبدیل کنند. کمپین‌های تبلیغاتی از کانال‌های رسانه‌ای متنوع در یک چارچوب زمانی خاص استفاده می‌کنند تا مخاطبان را بشناسند و آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند.

 

تم کمپین، پیام اصلی است که مخاطبین آن را حین انجام فعالیت‌های تبلیغاتی دریافت می‌کنند. تمرکز اصلی کمپین بر تم است که انگیزه اصلی فعالیت‌های مجموعه تبلیغات فردی و ارتباطات بازاریابی را تعیین می‌کند. کمپین‌های تبلیغاتی معمولا با هدف استفاده در یک دوره مشخص تولید می‌شوند. اما بسیاری از آن‌ها موقتی هستند چون بعد از مدتی مشخص می‌شود که مؤثر، رقابتی و ترکیبی از عناصر بازاریابی نیستند.

 

کمپین های بازاریابی به صاحبان کسب و کار کمک می کند تا بهترین استراتژی های پیشبرد فروش را برای محصولات و خدمات شرکت شناسایی کنند. چه پیشنهاد محصولات یا خدمات بدهید یا برنامه ای برای ترفیع محصول خود داشته باشید، کمپین بازاریابی می تواند شما را از طریق فرآیندها هدایت کند.

 

قبل از اینکه کمپین تبلیغاتی خود را گسترش دهید، باید جایگاه شرکت خود را در بازار و جایگاهی که می خواهید به آن دست یابید را مشخص کنید. سپس کمپین تبلیغاتی خود را به گونه ای طراحی کنید که ارزش ها، ویژگی ها و مزایای محصولات یا خدمات شما قبل از برگزاری کمپین حفظ شده و حتی افزایش یابد.

 

کمپین تبلیغاتی پیام‌های تبلیغاتی است که یک تم مشترک را با مخاطبین به اشتراک می‌گذارند

 

انواع کمپین های تبلیغاتی :

Generic Ad : تاکید روی نوع محصول نسبت به برند

تاکید روی ارائه دهنده ی محصول ندارد به جای آن روی منابع کلی محصول و فوائد آن تمرکز دارد.

 

Product Ad: تمرکز روی نمایش منافع و مزیت های محصولات قیمت ، ارزش و کارکرد محصول

 

Brand Ad : تاکید روی برند محصول(ممکن است اشاره ای کوچک به محصول داشته باشد یا نه) اساس Brand Ad بر ساخت تصویر ذهنی برای برند می باشد برای کل محصولات پیشنهاد واجد ارزش با استفاده از ساخت تصویر ذهنی خوب برای برند.

 

Co-operative: تبلیغات و پروموش هایی که در مدت محدود با پیشنهادات خاص از لحاظ قیمتی و یا خریدهایی با هدیه ارائه می شود.

 

Retail Ad : پیام هایی که براساس برندهای موجود یا محصولات موجود که ارزش ذره ای توسط فروشگاه خرده فروش پارکینگ رایگان یا فروشگاهی ۲۴ ساعته با کافه رستوران و…

 

Range Ad: تبلیغ محدوده ی کامل از محصولات

تمام محصولات برند یک تبلیغ نمایش داده می شود.

 

Corporate  Advertising: تبلیغ شرکت ( تولیدی ، خدماتی یا بازرگانی)

همچنین برای شرکت های مالی برای ارائه خدمات مالی جدید یا رونمایی از فرصت سرمایه گذاری جدید یا به دست آوردن مشتریان جدید

 

Direct Response Ad : تبلیغات مستقیم از تولید کننده یا توزیع کننده بدون واسطه خرده فروش و عمده فروش

 

Public–Service Ad: یک تبلیغ غیرتجاری برای بالا بردن آگاهی مردم از یک مشکل خاص یا فرهنگی یا …

 

کمپین تبلیغاتی زیر مجموعه از کمپین بازاریابی است

 

تفاوت کمپین تبلیغاتی با کمپین بازاریابی :

کمپین تبلیغاتی یعنی استفاده از استراتژی تبلیغات و انتخاب یک رسانه درست برای انتقال پیام برند، سپس ساخت یک فرآیند تبلیغی برای معرفی محصول و ترغیب مخاطبان برای خرید محصول.

 

کمپین تبلیغاتی بنا به شرایط شرکت اعم از منابع مادی، مزیت های رقابتی محصول و خوشنامی برند، طوری رنگ آمیزی شده و در دسترس مخاطبان قرار می گیرد که لذت استفاده از محصول را بزرگ نشان دهد به گونه ای که با نمایش چند باره آن مخاطب ناخودآگاه تصمیم می گیرد.

 

در طرف دیگر کمپین تبلیغاتی زیر مجموعه از کمپین بازاریابی است از مطالب بالا متوجه شدیم کمپین تبلیغاتی صورت نمی گیرد مگر آنکه بازار هدف شناخته شده، اطلاعات کامل راجع به محصولات بدست آمده، مزیت های رقابتی آشکار شده و برنامه هایی برای معرفی برند صورت گرفته باشد.

 

در کمپین تبلیغاتی از رسانه برای افزایش فروش و معرفی یک محصول استفاده می شود اما در کمپین بازاریابی مجموعه از استراتژی های بازاریابی صورت می گیرد تا مخاطب علاوه بر اینکه از برند و محصولات شرکت آگاه شود به استفاده از سبد محصولات شرکت نیز ترغیب شود.

 

در کمپین بازاریابی قرار نیست با رنگ و لعاب دادن تیزر تبلیغاتی ساخت چرا که در اصل در کمپین بازاریابی تصمیم می گیریم که کمپین تبلیغاتی چه طور و با چه هزینه ای انجام دهیم .

برای رسیدن به اهداف کمپین بازاریابی می توان از استراتژی های مختلفی همانند بازاریابی رو در رو،هدایای تبلیغاتی ،برنامه های تفریحی و تشویقی،شرکت در مناسب های ویژه و نمایشگاه و … استفاده کرد.

 

تصاویر و ویدئو راحت تر در ذهن و حافظه مخاطب باقی می مانند

 

نکاتی برای  اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق

بازار هدف خود را بررسی کنید :

ممکن است شما از انواع روش‌های تبلیغات آنلاین استفاده کنید، اما اگر بدون هدف و استراتژی عمل کنید، فقط کاربران را گیج و بودجه خود را هدر داده‌اید. بنابراین بازار هدف خود را بررسی و شخصیت مخاطبان مورد نظرتان را تعریف کنید. پس از تقسیم بندی آنها می‌توانید تبلیغات تاثیری‌گذاری داشته باشید.

 

مزیت رقابتیتان را پررنگ تر جلوه دهید:

یکی از کلید های موفقیت در یک کمپین تبلیغاتی تاکید بیشتر بر موفقیت های شرکت است- آن دسته از عواملی که موجب مزیت رقابتی شرکت گردیده است.- بسیاری از کمپین های تبلیغاتی هوشمندانه اجرا می گردند اما در معرفی صحیح مزایا و ویژگی های برتر محصول یا خدمت شکست می خورند.

 

یکی از کلید های موفقیت در یک کمپین تبلیغاتی تاکید بیشتر بر موفقیت های شرکت است

 

باید هزینه نمایید تا درآمد کسب کنید:

راه های فراوانی برای پس انداز پول های شرکت وجود دارد اما کمپین تبلیغاتی جای مناسبی برای صرفه جویی در هزینه ها نیست؛ چرا که این امر مستقیما بر فروش و سودآوری شرکت تاثیر می گذارد.

 

وب‌سایت خود را آماده نگه دارید :

ماموریت اصلی همه روش‌های تبلیغات آنلاین، اطلاع رسانی و هدایت کاربران به صفحه فرود مشخص شده است. به همین دلیل باید سایت خود را برای پذیرایی از کاربران ورودی آماده کنید. رعایت نکات تجربه کاربری در کنار طراحی گرافیکی خوب و سرعت بارگذاری مناسب از جمله مواردی است که باید به آن اهمیت دهید.

 

تصویر برندتان را در ذهن ها ثبت نمایید:

کمان لوگوی مک دونالد را حتی در شرایطی که یک فرد با سرعت بالا در حال عبور از یک بزرگراه باشد تشخیص می دهد. محصولات بسیار زیادی هستند که از طریق لوگو یا بسته بندیشان به سرعت در ذهن افراد شناخته می شود. متاسفانه بسته بندی مقوله است که اکثر شرکت های ایرانی در آن ضعیف عمل نموده اند.

 

تصویر برند بسیار حائز اهمیت می گردد وقتی که در کمپین تبلیغاتی و اقدامات ترویجی یک محصول استفاده می شود. بسیاری از شرکت های تبلیغاتی اقدام به ساختن یک تصویر مستمر که در ذهن مخاطب ثبت گردد نمی نمایند و با این کار شانس تاثیر گذاری عمیق بر چشم انداز محصول در ذهن مشتریان را از دست می دهند.

 

 کمپین تبلیغاتی جای مناسبی برای صرفه جویی در هزینه ها نیست

 

تیمی حرفه ای برای طراحی کمپین تبلیغاتی خود انتخاب کنید:

شما باید از تیمی حرفه ای و باتجربه استفاده کنید. مهمترین نکته ای که باید در انتخاب اعضای این تیم در نظر گرفته شود این است که اعضای آن باید مسئولیت دیگری نداشته باشند تا بتوانند به طور کامل روی بحث کمپین تبلیغاتی شرکت یا سازمان شما متمرکز شوند و فقط به مباحث آن بپردازند. این کاملا روشن است که اگر نفرات حاضر در تیم مسئولیت دیگری بر عهده داشته باشند، زمان کافی را نمی توانند برای طراحی کمپین شما صرف کنند.

 

بیشتر از تصاویر و ویدئو استفاده کنید تا متن:

تصاویر و ویدئو راحت تر در ذهن و حافظه مخاطب باقی می مانند. برای همین هم بود که استیو جابز برای معرفی محصولات اپل همیشه از تصاویر و ویدئو بهره می برد و متن کمتر استفاده می کرد. بنابراین اگر می خواهید کمپین تبلیغاتی اینترنتی داشته باشید که مخاطبان به آن توجه کنند و مورد استقبال قرار گیرد، تصاویر و ویدئو را فراموش نکنید.

 

اجازه به اشتراک گذاری کمپین را به مخاطبان بدهید:

با قرار دادن پاداش کوچکی، در پایان کمپین خود از مخاطبان بخواهید آن را به اشتراک بگذارند. این کار سبب گسترش کمپین شما می شود و مخاطب بیشتری را جذب می کنید.

 

آنالیز نتایج کمپین تبلیغاتی خود را فراموش نکنید:

شما باید به صورت دائم نتایج و عملکرد کمپین خود را بررسی کنید تا مشخص شود چقدر مفید بوده است. نظرات کاربران و نظرسنجی و همچنین میزان بازدید و درصدی که تبدیل به مشتری بلاقوه شده اند بسیار کمک کننده است. با این کار می توانید قسمت هایی از کمپین تبلیغاتی را که دچار مشکل هستند را اصلاح کنید.

 

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------