بهترین باغ رستوران فشم,باغ رستوران شاخه نباتX

تازه های آموزش انواع غذاها


طرز تهیه کازان کباب, درست کردن کازان کباب, نحوه درست کردن کازان کباب

طرز تهیه کازان کباب غذای ترکیه ای

طرز درست کردن کازان کباب غذای سنتی ترکیه ای روش پخت کازان کباب ترکیه ای کباب اورفا کازان - به منطقه…

طرز تهیه ماست یونانی + خواص ماست یونانی 

طرز تهیه ماست یونانی

 

ماست یونانی از طریق تخمیر شیر گاو یا بز درست می شود و باید حاوی 9 درصد چربی شیر یا بالاتر باشد به همین دلیل این ماست خامه ای، غلیظ و از ماست سنتی خوش مزه تر است همچنین بهتر از ماست سنتی است ، زیرا فرآیند تخمیر کم تر صورت گرفته و پروتئین و مواد معدنی بیشتری دارد. به عبارت دیگر، ماست یونانی سالم تر و غنی تر است.

ماست یونانی از طریق تخمیر شیر گاو یا بز درست می شود و باید حاوی 9 درصد چربی شیر یا بالاتر باشد به همین دلیل این ماست خامه ای، غلیظ و از ماست سنتی خوش مزه تر است همچنین بهتر از ماست سنتی است ، زیرا فرآیند تخمیر کم تر صورت گرفته و پروتئین و مواد معدنی بیشتری دارد. به عبارت دیگر، ماست یونانی سالم تر و غنی تر است.

 

اگر چه این نوع ماست در انبارها ( با قیمت بسیار بالاتر ) موجود است، اما کسانی هستند که ترجیح می دهند آن را در خانه درست کنند. خوردن این ماست بسیار ارزان تر و لذت بخش تر است.

 

روش تهیه ماست یونانی نیز مانند طرز تهیه ماست معمولی است و فقط یک مرحله آب گیری اضافه‌تر دارد که موجب می‌شود بدون استفاده از ژلاتین، خامه و یا مواد دیگر، ماستی غلیظ و خامه‌ای درست شود. این ماست به نسبت ماست‌های معمولی به سه برابر شیر بیشتر نیاز دارد. در صورتی که در فرآیند تولید ماست از شیر کم چربی استفاده شود، ماستی با درصد چربی کمتر می‌توان تولید کرد که سرشار از انرژی بوده و از آن می‌توان به عنوان یک رژیم غذایی کم چربی استفاده کرد.

 

مواد لازم برای تهیه ماست یونانی:

شیر   4/5 پیمانه
 ماست ساده یک چهارم پیمانه 
 خامه در صورت تمایل نصف پیمانه 

 

طرز تهیه ماست یونانی:

ابتدا شیر را بگذارید بجوشد، وقتی چند قل زد آن را خاموش کنید و بگذارید کمی خنک شود. میزان خنک شدن شیر باید به اندازه ای باشد که زمانی که انگشت کوچک را داخل آن فرو بردید انگشتتان نسوزد یعنی باید دمای شیر کمی بیشتر از دمای بدن باشد.

 

در این مرحله ماست ساده و اگر دوست داشتید از خامه استفاده کنید (خامه باعث چرب شدن ماست می شود) را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا ماست صاف و یکدستی داشته باشید. زمانی که شیر خنک شد مایه ماست را به آن اضافه کنید و یک هم کوچک بزنید مواظب باشید روی شیر با ماست مخلوط نشود. سپس در ظرف را بگذارید و آن را در جای گرم قرار بدهید و روی آن را با پتو بپوشانید و اجازه بدهید 10-12 ساعت در آن مکان به صورت ثابت باقی بماند اگر تکان بخورد ماست خراب می شود.

 

در این مرحله ماست ساده شما آماده شد باید ماست را درون کیسه های پارچه ای تمیز خیلی ریز بریزید و آن را درقسمتی بالا آویزان کنید اگر جایی برای آویزان نداشتید آن را داخل سبدی قرار بدهید و بگذارید 2-3 ساعتی بماند تا آب آن خارج شود.

 

ماست یونانی سفت است آن را از داخل کیسه خارج کنید و داخل ظروف دردار داخل یخچال نگهداری کنید.

 

آب خارج شده از ماست سرم شیر است، می توانید آن را بنوشید.

 

ماست یونانی منبع خوبی از ید محسوب می شود

 

خواص ماست یونانی

ماست یونانی تقریباً دو برابر ماست عادی پروتئین دارد وهمین دلیل باعث محبوبیت این ماست بین افرادی که رژیم لاغری دارند شده است.

 

 ماست یونانی از ماست عادی کربوهیدرات کمتری دارد، براین اساس بهترین ماست برای اشخاص دیابتی است.

 

 ماست عادی تقریباً سه برابر ماست یونانی کلسیم دارد براین اساس افرادی که احتیاج به کلسیم دارند بهتر است ماست عادی استفاده کنند.

 

 ماست عادی تقریباً دو برابر ماست یونانی سدیم دارد.

 ماست یونانی در قیاس با ماست عادی کالری کمتری را داراست.

 

 ماست یونانی غلیظ تر و خامه ای تر از ماست عادی غلیظ تر و خامه ای تر است و در اثر حرارت دلمه نمی بندد به این ترتیب می توان از آن در آشپزی استفاده کرد. زیرا در اثر حرارت دلمه نمی بندد.

 

ماست یونانی برای کنترل وزن:

با توجه به محتوای فیبری و تسهیل سیستم گوارشی، ماست یونانی برای کنترل وزن بدن مفید است. علاوه بر آن، این بسیار معمولی است که ماست یونانی را به عنوان یکی از اجزای رژیم غذایی قرار دهند برای آنهایی که می خواهند وزن خود را کنترل کنند. با مصرف مکرر این ماست، می توانید به اجتناب از افزایش وزن مانند جذب انواع چربی ها، کمک کنید. این فواید دقیقا مانند فواید پروتئین نخود فرنگی است که با کاهش وزن می تواند وزن شما را کنترل کند.

 

ماست یونانی برای کمک به باکتری های خوب:

ماست یونانی حاوی مواد پروبیوتیک است که به عنوان باکتری خوب در معده شناخته می شود. علاوه بر آن این نوع از ماست می تواند به بهبود عملکرد سیستم گوارشی و جذب کمک کند. ماست یونانی تعادل هورمون های گوارشی را کنترل می کند که به گوارش بهتر به خصوص در داخل روده، می انجامد. این خاصیت دقیقا مانند ویژگی میوه کواس است که باعث تقویت باکتری های گوارشی می شود.

 

ماست یونانی منبع ید است:

ماست یونانی حاوی ید است و در حقیقت منبع خوبی از ید محسوب می شود. این عنصر یک ماده مهم است که می تواند هورمون تیروئید را تحریک کند که یک کاهش وزن بهتر را ارتقا می دهد. این همان راهی است که ماست یونانی می تواند به اجتناب از افزایش وزن کمک کند.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی