آموزش درست کردن جوانه های خوراکی در خانهطرز تهیه جوانه گندم,طرز تهیه جوانه ماش,طرز تهیه جوانه گندم با پارچه

آموزش درست کردن انواع جوانه در منزل

 

طرز تهیه انواع جوانه در خانه:

برای اینکه از خواص جوانه های حبوبات بهره مند شوید می توانید آن ها را در خانه تهیه کنید در غذاهای خود و فرزندتان استفاده کنید. در ادامه این مطلب بیتوته شما را با طرز تهیه انواع جوانه ها آشنا می کنیم.

جوانه دارای اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، قند طبیعی و مقدار زیادی املاح معدنی است و اگر چند نوع آن با هم خورده شوند می توان گفت که همه مواد ضروری را به بدن مان رسانده ایم.

 

شما می توانید از هر حبوبات دو لپه ای جوانه تهیه کنید و از با میل کردن آن از خواص آن ها بهره ببرید. درست کردن جوانه در منزل بسیار راحت است، اما باید دقت کنید که برای تهیه ی جوانه هرگز جوانه ها سبز نشوند، زیرا علاوه بر تلخ شدن آن دیگر خواصی ندارد، بلکه در این صورت دارای ضرر می شوند.

 

برای درست کردن انواع جوانه دقت کنید از حبوبات سالم و تازه تر استفاده کنید. در ادامه شما را با تهیه ی چند نوع جوانه آشنا می کنیم. جوانه ها را می توانید داخل شیشه و یا در ظروف مختلف و به وسیله ی پارچه تهیه کنید.

 

طرز تهیه جوانه گندم با پارچه :

طرز تهیه جوانه گندم در طب سنتی، اغلب داخل دستمال و یا پارچه بوده است. ابتدا گندم ها را پاک کنید تا بین آن ها سنگ و یا چوبی نباشد. سپس آن ها را بشویید. گندم هایی که روی آب می آیند. اغلب گندم های باریکی هستند که به اصلاح پوک و سبک هستند و جوانه نمی زنند. آن ها را به همراه آب داخل آن ها خالی کنید و دور بریزید گندم های سالم و تو پر زیر آب می روند. آن ها را به آرامی بشویید و باز آب روی آن ها بریزید و کنار بگذارید.

 

آن ها را به مدت 48 ساعت خیس کنید. آب آن ها را روزی دو مرتبه عوض کنید. بعد از دو روز، به محض اینکه گندم ها سفیدک زدند و شروع به ریشه زدن کردند آن ها را داخل دستمال نخی تمیز بریزید. سپس دستمال را روی گندم ها برگردانید و آن را مرطوب کنید. آن را داخل ظرفی بگذارید که نور از آن عبور نکند و سپس درب آن را ببندید. دقت کنید نباید داخل آن ها آب باشد، فقط باید مرطوب باشد. سپس آن ها را در محیطی گرم قرار بدهید.

 

هر روز به آن ها سر بزنید و اگر خشک شدند حتما آن ها را مرطوب کنید و آب اضافی آن ها را خارج کنید. این کار را تا زمانی انجام بدهید که جوانه ها حدود 1 سانتیمتر شوند. بعد از آن گندم ها را به آرامی بشویید و داخل ظرفی بگذارید و همان دستمال نخی را بشویید و به صورت مرطوب روی جوانه ها بگذارید. و روی آن ظرفی که نور را از خود عبور نمی دهد بگذارید. تا زمانی که جوانه ها بلند شوند و سبز نشدند می توانید این کار را انجام بدهید. سپس می توانید آن ها را بشویید و بسته بندی کنید و داخل یخچال و یا فریزر نگهداری کنید.

 

می توانید آن ها را بعد از شستن داخل سبدی بزرگتر از حجم آن ها پهن کنید و اجازه بدهید خشک شوند. آن ها را زیر و رو کنید تا هوا به دو طرف جوانه ها برخورد بکند. بعد از خشک شدن آن ها را پودر کنید و در غذاها و سالادها و حتی غذاهای نوزادتان بریزید.

 

برای تهیه ی جوانه گندم داخل شیشه، بهتر است درب شیشه ی شما سوراخ باشد و یا از توری برای درب آن ها استفاده کنید. در این روش نمی توان جوانه ها را زیاد بلند کرد زیرا شیشه شفاف است و نور از آن عبور می کند و باعث سبز شدن جوانه ها می شود.

 

بعد از اینکه گندم ها را تمیز کردید و شستید آن ها را به مدت 48 ساعت خیس کنید، زمانی که جوانه زدند، داخل شیشه بریزید و آب اضافی آن را خارج کنید و درب سوراخ دار شیشه را ببندید و آن را به صورت اریب داخل ظرفی بگذارید. تا آبی داخل آن نباشد زیرا باعث کپک زدن جوانه ها می شود. بعد از خارج شدن آب ها آن را به صورت صاف، در محیطی گرم و دور از نور مستقیم قرار بدهید. 

 

هر روز حدودا 2 مرتبه جوانه ها را بشویید به این صورت که داخل شیشه روی جوانه ها آب بریزید و آب آن را خارج کنید و باز درب آن را ببندید به صورت اریب قرار بدهید تا آب های اضافی آن ها کاملا خارج شود و باز آن را در محیطی تاریک و گرم قرار بدهید.

 

بعد از اینکه جوانه ها بلند شدند، قبل از سبز شدن جوانه ها آن ها را داخل یخچال یا فریزر قرار بدهید. جوانه ها را حدودا به مدت یک هفته می توانید داخل یخچال نگهداری کنید.

 

هنگامی جوانه ها بوی بدی گرفتند و یا لزج شدند، اصلا مصرف نکنید و آن ها را دور بریزید.

 

طرز تهیه جوانه عدس,چگونه جوانه گندم درست کنیم,طرز تهیه جوانه گندم در طب سنتی

چگونه جوانه گندم درست کنیم ؟

 

چگونه جوانه ماش درست کنیم ؟

برای طرز تهیه جوانه ماش، نیز مانند جوانه ی گندم می توانید از دو روش، با دستمال و یا شیشه استفاده کنید.

 

برای تهیه ی جوانه ی ماش، ابتدا ماش ها را تمیز کنید و بشویید. ماش هایی که روی آب می آیند را به همراه آب اضافی آن ها دور بریزید. سپس آن ها را داخل ظرف تمیزی به مدت 12 ساعت تا یک روز خیس کنید. پس از آن زمان ماش ها را داخل صافی بریزید و بشویید.

 

سپس ماش ها را داخل دستمال های نخی بریزید و آن را مرطوب کنید. نباید آب اضافی داخل ظرف باشد. زیرا باعث کپک زدن جوانه ها می شود. روی ماش ها را با دستمال مرطوب بپوشانید و آن را داخل ظرفی که نور را عبور نمی دهند بریزید و درب آن را بگذارید.

 

در مکانی گرم قرار بدهید. دقت کنید که خشک نشوند. آن را دائما بشویید و مرطوب کنید.این کار را به آرامی انجام بدهید که جوانه های شما آسیب نبینند. بعد از گذشت حدودا 5 روز جوانه های ماش شما آماده است. دقت کنید که جوانه های شما سبز نشوند. سپس آن ها را بسته بندی کنید و داخل یخچال یا فریزر قرار بدهید.

 

برای تهیه ی جوانه ی ماش داخل شیشه دقیقا باید مانند روش گندم آن ها را تهیه کنید. داخل شیشه جوانه های شما زودتر رشد می کنند.

 

طرز تهیه جوانه ماش,طرز تهیه جوانه گندم با پارچه,طرز تهیه جوانه عدس

نحوه ی درست کردن جوانه ماش

 

طرز تهیه جوانه نخود :

برای تهیه ی جوانه ی نخود، ابتدا نخودها را پاک کنید و سپس آن ها را بشویید و آب آن را خارج کنید. بعد از آن روی نخودها را آب سرد شیر بگیرید و اجازه بدهید حدود یک روز به همان صورت باقی بمانند.

 

سپس آن ها را داخل کیسه ها یا پارچه های نخی بریزید و آن ها را مرطوب کنید. نخودهای داخل دستمال نخی مرطوب را درون ظرفی که نور را از خود عبور نمی دهند بگذارید و درب آن را ببندید. و در مکانی گرم قرار بدهید. هر روز آن ها را بشویید و مرطوب کنید. تا زمانی که نخودها جوانه زدند. آن ها را بشویید و داخل ظرفی بریزید و دستمال مرطوب را روی آن بگذارید و ظرفی را به صورت وارونه روی آن قرار بدهید. دقت کنید زمانی که دستمال خیس شد حتما آن را مرطوب کنید که جوانه ها خشک نشوند و رشد کنند. زمانی که به حد مورد نظر رسیدند، آن ها را بسته بندی کنید و داخل یخچال یا فریزر نگه داری کنید. از جوانه های نخود می توانید در تهیه ی سالاد استفاده کنید.

 

روش درست کردن جوانه نخود داخل شیشه :

برای تهیه ی جوانه نخود داخل شیشه؛ ابتدا، نخودها را پاک کنید و آن ها را بشویید، سپس نخودها را داخل ظرفی قرار بدهید و روی آن ها آب بریزید بعد از 8 ساعت آن ها را داخل شیشه بریزید و روی شیشه را پارچه ی توری بکشید و با کش ببندید و یا درب آن را سوراخ کنید. و آن را به صورت وارونه قرار بدهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس آن را به صورت صاف داخل محیطی گرم و تاریک قرار بدهید.

 

آن ها را روزی دوبار بشویید به این صورت که روی نخودها آب بگیرید و بعد آب آن را خارج کنید. زمانی که نخودها جوانه زدند آن ها را بسته بندی کنید و داخل یخچال و فریزر قرار بدهید.

 

طرز تهیه جوانه گندم,طرز تهیه جوانه گندم با پارچه,چگونه جوانه گندم درست کنیم

طرز تهیه جوانه نخود

 

طرز تهیه جوانه عدس :

برای تهیه ی جوانه عدس، می توانید از دو روش بالا استفاده کنید. عدس را نیز مانند ماش جوانه بیاندازید و از خواص آن بهره مند شوید.

 

درست کردن جوانه,چگونه جوانه ماش درست کنیم,طرز تهیه جوانه گندم در طب سنتی

روش درست کردن جوانه عدس

 

نکاتی برای تهیه جوانه ها :

• برای تهیه ی جوانه از آب سرد شیر استفاده کنید نه آب گرم و یا آب داخل یخچال.

• همیشه باید میزان آبی که روی حبوبات می ریزید چند برابر میزان حبوبات باشد.

• میزان حبوبات به میزان مصرف شما بستگی دارد. بعد از جوانه زدن حجم و میزان آن ها چند برابر می شود.

• جوانه ها را حدودا به مدت یک هفته می توانید داخل یخچال نگهداری کنید.

• هنگامی جوانه ها بوی بدی گرفتند و یا لزج شدند، اصلا مصرف نکنید و آن ها را دور بریزید.

 

گردآوری : بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023