شيرين كردن زيتون به روش های متفاوتشيرين كردن زيتون به روش سنتي,شیرین کردن زیتون,طرز شيرين كردن زيتون با سود

شيرين كردن زيتون به روش های مختلف

 

راه هایی برای شیرین کردن زیتون 

تا به حال از خود پرسیده اید که چگونه زیتون را شیرین کنیم ؟ روش های بسیاری برای شیرین کردن زیتون وجود دارد ما در این مقاله بیتوته شما را با انواع روش های شيرين كردن زيتون آشنا کرده ایم. شما می توانید هر روشی را که راحت تر هستید استفاده کنید.

شيرين كردن زيتون به دو روش انجام می شود یکی به روش سنتی یعنی شکستن زیتون و دیگر که سریع است استفاده از سود می باشد. در ادامه شما را با روش های شيرين كردن زيتون در منزل آشنا می کنیم.

 

به دلیل خواص زیتون و مصرف زیاد آن، می توانید آن را در منزل شیرین کنید و زیتون شور تهیه کنید. این کار هزینه های شما را بسیار کاهش می دهد.

 

شیرین کردن زیتون در خانه کاری نسبتا دشوار است، مخصوصا اگر مقدار زیتون ها زیاد باشد. 

 

شيرين كردن زيتون به روش سنتی:

این روش برای زیتون های سبز و بزرگ توصیه می شود.

• ابتدا زیتون ها را بشویید. با سنگ یا گوشت کوب ضربه ای روی زیتون ها بزنید تا شکسته شوند. مراقب باشید که گوشت آن سیاه و کبود نشود.

 

• زیتون ها را در تابه بریزید و به مدت 6 تا 8 روز روی آن را با آب سرد بپوشانید و روزی 2 بار صبح و عصر آب آن را عوض کنید تا تلخی آن از بین برود. پس از 8 روز از آب آن بنوشید نباید تلخ باشد.

 

• پس از آماده شدن، ظرفی را با آب نمک (حدود 1 قسمت نمک دریا به 10 قسمت آب) و سرکه یا آبلیمو (حدود 1 قسمت سرکه یا آبلیمو به 20 قسمت آب - البته میزان ترشی آن به سلیقه ی شما بستگی دارد) پر کنید، سپس زیتون ها را داخل شیشه هایی تمیز و خشک بریزید و از آب نمک روی آن ها بریزید و درب آن ها را محکم ببندید و در جایی خنک و تاریک نگهداری کنید. قبل از مصرف چند ساعت در یخچال قرار دهید.

 

شیرین کردن زیتون با سود,طرز شیرین کردن زیتون,طرز تهیه زیتون با سود

روش های شیرین کردن زیتون در خانه

 

خواباندن در آب نمک روشی برای شيرين كردن زيتون سیاه در منزل:

از این روش برای زیتون سیاه استفاده کنید. برای آزمایش نسبت آب به نمک، یک تخم مرغ خام را در مخلوط آب نمک قرار دهید. وقتی تخم مرغ شناور است عالی است. برای زیتون های ترک خورده، زمانی که آماده ی خوردن می شوند، آن را به آب نمکی که نمک کمتری دارد منتقل کنید تا بتوانید آن را برای مدت طولانی نگهداری کنید.

 

• زیتون ها را بشویید. با یک چاقوی تیز، گوشت زیتون (از بالا به پایین) را بدون بریدن هسته برش بزنید.

 

• در ظرفی (بهتر است قابلمه باشد)، زیتون ها را در آب نمک خیس کنید (1 قسمت نمک دریا به 10 قسمت آب). اطمینان حاصل کنید که تمام زیتون ها در آب فرو رفته اند (اگر زیتون ها بیرون هستند و هر چه آب نمک روی آن می ریزید رو می آیند، از چیزی به عنوان وزنه برای آنها استفاده کنید) و روی آن را بپوشانید.

 

• زیتون ها را به مدت 3 هفته داخل آب قرار بدهید. ظرف را هر روز تکان دهید و هر هفته آب نمک را عوض کنید، سپس طعم تلخی را بچشید. این فرآیند بسته به نوع زیتون ممکن است 5 تا 6 هفته طول بکشد.

 

وقتی تلخی آن ها از بین رفت و طعم دلخواه تان را گرفتند، در کوزه هایی با آب نمک (1 قسمت نمک دریا به 10 قسمت آب) قرار دهید، 4 قاشق غذاخوری سرکه قرمز را اضافه کنید و روی آن یک لایه روغن زیتون بمالید.

 

خشک کردن (نمکی) زیتون در محیطی باز :

شیرین کردن زیتون,طرز شيرين كردن زيتون با سود,شيرين كردن زيتون سیاه در منزل

طرز شیرین کردن زیتون با نمک

 

این بهترین روش برای استفاده از زیتون سیاه بزرگ است.

 

• در فضای باز، زیتون ها را با نمک دریا درشت (حدود 1 پوند نمک به ازای هر 2 پوند زیتون) در یک سبد چوبی که اجازه می دهد هوا در آن گردش کند. بریزید. زیتون ها باید کاملا در نمک پوشانده شوند. آن ها را در فضای باز، که گرم است و تهویه ی مناسب دارند قرار بدهید.

 

• به مدت 3 تا 4 به آن ها اجازه بدهید به همین صورت بماند به آن ها هر 2 تا 3 روز کمی نمک اضافه کنید و آن ها را هر روز تکان بدهید تا زیتون ها کاملا با نمک آغشته و پوشانده شوند. 

 

• زیتون ها را بچشید. اگر شیرین نشدند، احازه بدهید بیشتر بمانند و اگز شیرین شدند، ابتدا زیتون را آبکشی کنید. وقتی دیگر تلخ نشد، می توانید نمک اضافی را از بین ببرید و به همین صورت نگه دارید یا نمک اضافی را تکان دهید و سریع در آب جوش فرو کنید تا نمک اطراف آن ها از بین برود.

 

• می توان آنها را برای چند روز در روغن زیتون بخوابانید تا حالت چاق شدنشان را به دست آورند (این نوع روش باعث چروک شدن آنها می شود).

 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه زیتون پرورده

 

خشک کردن (نمکی) زیتون در کوزه :

زیتون سیاه کوچک برای این روش توصیه می شود.

 

در ظرف های شیشه ای، زیتون ها را به صورت لایه ای با نمک درشت بریزید. به مدت 3 هفته هر روز خوب تکان دهید و نمک بیشتری اضافه کنید تا آب زیتون ها جذب نمک شود.

 

تلخی زیتون ها را تست کنید (ابتدا زیتون را بشویید). اگر تلخی باقی ماند به همان روش ادامه دهید. در غیر این صورت، نمک ها را از زیتون ها بشویید و آن ها را داخل ظرف های شیشه ای تمیز بریزید و آب گرم (نه داغ) را به آن ها اضافه کنید و 4 قاشق غذاخوری سرکه قرمز مرغوب را اضافه کنید  و روی آن یک لایه روغن زیتون بمالید. بعد از 4 تا 5 روز آماده خوردن خواهند بود.

 

روغن گیری

هر نوع زیتون را در روغن زیتون بپوشانید و بگذارید چند ماه به حال خود بماند. از آن می توانید به عنوان طعم دهنده استفاده کنید.

 

طرز شيرين كردن زيتون با سود :

چگونه زیتون را شیرین کنیم ,شیرین کردن زیتون با سود,طرز شیرین کردن زیتون

طرز تهیه زیتون با سود

 

• یک روش شيرين كردن زيتون با سود است. برای شیرین کردن زیتون با سود ابتدا زیتون های سبز روشن با نقاط مایل به زرد رنگ را بچینید، زیتون های زخمی و خراب را جدا کنید. سپس زیتون ها را درون ظرف مناسبی بریزید و آب معمولی به آن اضافه کنید تا اندازه ا‌ی که تا حدود  cm 15 آب بالاتر از سطح زیتون ها قرار بگیرد.

 

• بعد برای هر کیلوگرم زیتون 20-30 گرم سود را داخل حجم آب مورد نظر ریخته و برای چند دقیقه با یک قطعه چوب تمیز هم بزنید تا سود کاملا حل شود. دقت کنید از ظرف های پلاستیکی استفاده کنید زیرا سود باعث خراب شدن آن ها می شود.

 

• زیتون های شسته شده را به آن محلول اضافه کنید به صورتی که حدود 15 سانتی متر از زیتون ها بالاتر از محلول باشد.

 

• پس از گذشت 7-8 ساعت که رنگ محلول کاملا قهوه ای تیره شد چند دانه زیتون را با احتیاط بیرون آورده و خوب شستشو دهید و با زبان امتحان کنید.

 

• چنانچه مزه تلخ احساس نشد، محلول را دور بریزید. در غیر این صورت هنوز باید زیتون ها درون محلول باقی بماند.

• پس از اینکه مطمئن شدید تلخی زیتون ها، کاملا از بین رفته است، محلول تیره رنگ را با احتیاط دور بریزید.

 

• زیتون ها را به مدت 1-2 روز داخل ظرفی با آب معمولی بریزید آن ها را جندین دفعه بشویید که دیگر رنگ آب تغییر نکند.

 

• برای خنثی شدن باقیمانده احتمالی سود به ازای هر 10 لیتر آب، 1 لیتر سرکه به آن اضافه کنید و پس از یک شبانه روز، آب سرکه را تخلیه کنید.

 

• سپس زیتون ها را بشویید و داخل آب نمک 4 درصد (4 گرم نمک در هر لیتر آب) بریزید.

 

• بهتر است آب نمک را بجوشانید و پس از خنک شدن روی زیتون‌ها بریزید.

 

• سپس زیتون را داخل ظرف های شیشه ای تمیز و خشک بریزید و در آن را محکم ببندید.

 

• می توانید از محلول های قلیایی خوراکی، یعنی ترکیب آب و بی کربنات هایی همچون جوش شیرین و آهک استفاده کنید. (گرفتن تلخی زیتون با جوش شیرین)

 

* بهترین ظرف برای نگهداری زیتون شور، ظروف شیشه ای، که درب آن ها محکم بسته می شود می باشد.

 

گردآوری : بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------