طرز تهیه خوراک کدو به روش های متفاوتخوراک کدو,طرز تهیه کدو,خوراک کدو سبز

طرز تهیه کدو سبز افغانی

 

روش های متفاوت درست کردن خوراک کدو:

خوراک کدو یک غذاباکدوسبز است و یکی از غذاهایی است که می توان به صورت رژیمی تهیه کرد. این خوراک را می توان با گوشت، مرغ و یا حتی بدون هر دو تهیه کرد. در ادامه این مقاله بیتوته شما را با چند روش درست کردن کدو به صورت خوراک آشنا می کنیم.

طرز تهیه کدو سبز افغانی

مواد لازم برای خورشت کدو سبز افغانی:

کدو سبز 4 عدد
پیاز 1 عدد
سیر 2 حبه
گوجه  2 عدد
 رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری
 نمک و فلفل سیاه  به مقدار لازم
 زردچوبه  به مقدار لازم
 پودرکاری  به مقدار لازم

 

طرز تهیه خوراک کدو سبز افغانی :

برای تهیه ی کدو سبز افغانی، ابتدا یک پیاز را نگینی ریز خرد کنید و با مقداری روغن تفت بدهید. زمانی که نرم شدند مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید. سپس دو حبه سیر را رنده و یا خیلی ریز خرد کنید و به پیازها اضافه کنید و تفت بدهید. کدوها را بشویید و با پوست به صورت نیم دایره خرد کنید. و با پیازها تفت بدهید. مقداری نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و هم بزنید. در تابه را ببندید و اجازه بدهید کمی با هم تفت بخورند.

 

گوجه ها را پوست بگیرید و رنده کنید و به همراه رب گوجه و دانه های فلفل سبز را جدا کنید و ریز خرد کنید و به کدوها اضافه کنید یک لیوان آب و پودر کاری هم اضافه کنید و هم بزنید و درب ظرف را ببندید و اجازه بدهید با شعله ی متوسط حدود 20-25 دقیقه بپزند و آب آن خیلی کم و غلیظ شود.

 

این یک خوراک و یا حورش کدو افغانی است. به این غذا خورشت یا قورمه کدو سبز هم می گویند. این غذا را می توانید با برنج و یا نان میل کنید.

 

طرز تهیه خوراک کدو سبز رژیمی:

طرز تهیه خوراک کدو,طرز تهیه کدو سبز افغانی,درست کردن کدو

روش های درست کردن خوراک کدو سبز رژیمی

 

مواد لازم برای تهیه ی خوراک کدو سبز:

کدو سبز 4 عدد
سیر 1-2 حبه
روغن یا کره به مقدار لازم
زردچوبه به مقدار لازم

 

طرز تهیه خوراک کدو سبز رژیمی (یا همان قلیه کدو) :

ابتدا کدو سبزها را بشویید و به صورت حلقه ای خرد کنید و همراه مقداری سیر خرد شده در تابه بریزید و روی شعله ی ملایم بگذارید تا به آرامی بپزد و آب بیندازد. تا این مرحله نه آبی اضافه کنید نه روغن. اما زمانی که آب آن کمی جمع شد مقداری روغن (یا کره) و زردچوبه و نمک و فلفل اضافه کنید و به آرامی تفت بدهید و اجازه بدهید کدوها بدون آب شوند و مقداری سرخ شوند.

 

در انتها با ماست و دارچین سرو کنید.

همیشه کدو سبز بوی خاصی دارد که به کمک سیر از بین می رود و عطر خاصی می گیرد.

 

طرز تهیه خوراک مرغ و کدو سبز :

غذاباکدوسبز,طرز تهیه خوراک کدو سبز,خوراک کدو و گوجه

طرز پخت خوراک کدو سبز

 

مواد لازم برای تهیه ی خوراک کدو سبز :

 مرغ  3 تکه
 کدو ریز 6 عدد
 هویج 3 عدد
 سیب زمینی  1 عدد
 رب  یک و نیم قاشق غذاخوری
 زعفران  به مقدار لازم
 گوجه گیلاسی  چند عدد
 پیاز 1 عدد
آب غوره 2 قاشق غذاخوری
پودر سیر یک سوم قاشق چایخوری

 

طرز تهیه خوراک کدو سبز :

برای تهیه ی این خوراک کدو سبز، ابتدا کدوها را خرد کنید و کمی نمک بزنید و بعد از نیم ساعت بشویید. کدوها را با پوست به صورت حلقه ای خرد کنید. هویج ها را بشویید و پوست بگیرید آن ها را هم به صورت حلقه ای خرد کنید. البته می توانید به هر مدلی که دوست دارید خرد کنید.

 

داخل تابه ای مناسب 2 قاشق غذاخوری روغن بریزید و هویج ها را به آن اضافه کنید و تفت بدهید، پس از 10 دقیقه کدوها را اضافه کنید و تفت بدهید. داخل تابه ای دیگر پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و با مقداری روغن تفت بدهید. زمانی که پیاز سبک شد، مرغ ها را اضافه کنید و با شعله ی کم تفت بدهید. در پایان مقداری آب بریزید و اجازه بدهید حدود 40 دقیقه بپزد. هویج و کدوها را از داخل تابه خارج کنید، سپس رب را داخل روغن هویج ها تفت بدهید.

 

و به آب مرغ اضافه کنید. اکنون هویج و کدوها را اضافه کنید. مقداری نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و آبغوره و زعفران به مواد اضافه کنید. درب تابه را ببندید و اجازه بدهید همه ی مواد با هم حدود 40 دقیقه بپزند. دقت کنید زیاد هم نزنید زیرا کدوها له می شوند.

 

سیب زمینی را پوست بگیرید و خرد کنید و با مقداری نمک و پودر سیر مزه دار کنید. آن ها را در کنار ظرف خوراک تان بریزید. هم نزنید فقط با قاشقی از سس روی سیب زمینی بریزید. و درب ظرف را ببندید و اجازه بدهید به آرامی بپزند. در 10 دقیقه پایان گوجه های گیلاسی را به آن اضافه کنید و خوراک جا بیفتد. سپس آن را سرو کنید.

 

طرز تهیه خوراک کدو و گوجه فرنگی :

خوراک کدو سبز,طرز تهیه خوراک کدو,طرز تهیه کدو سبز افغانی

طرز تهیه خوراک کدو و گوجه فرنگی

 

مواد لازم برای تهیه خوراک کدو سبز (4 نفر) :

کدو 3 عدد
پیاز 1 عدد
گوجه فرنگی 2 عدد
نمک و فلفل به مقدار لازم
شنبلیله خشک به مقدار لازم
مرغ اختیاری

 

طرز تهیه خوراک کدو سبز:

کدوها را پوست بگیرید و مربعی خرد کنید پیاز را هم ریز خرد کنید.

پیاز را نگینی خرد کنید و سرخ کنید در حدی که نرم شود نیازی نیست خیلی سرخ شود و زردچوبه را داخل پیاز کمی تفت بدهید و کدو را اضافه کنید و بگذارید تا کدو نرم شود ولی گاهی هم بزنید که کدو به ته ظرف نچسبد بعد از اینکه کدو کمی نرم شد رب گوجه فرنگی را در گوشه ای از تابه سرخ کنید تا بوی خامی رب از بین برود و بعد با کدو مخلوط کنید.

 

سپس گوجه فرنگی را پوست بگیرید و خرد یا رنده شده را اضافه کنید و بگذارید 5-6 دقیقه با کدوها بپزد و نمک و فلفل بزنید اگر این خوراک را تند کنید خوشمزه تر می شود. در پایان کمی شنبلیله خشک کف دستتان بسایید و داخل خوراک بریزید و شعله ی گاز را خاموش کنید.

 

تمام طعم و عطر این خوراک به شنبلیله خشک هست ولی بعد از اینکه سبزی خشک را ریختید دیگر نگذارید بپزد و شنبلیله هم زیاد نریزید که غذا را تلخ می کند. سپس آن را با نان و یا برنج میل کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 غذاهای رژیمی خوش طعم

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------