سیکل قاعدگی چیست؟سیکل قاعدگی,چرخه قاعدگی,سیکل قاعدگی چیست

درباره ی سیکل قاعدگی

 

سیکل قاعدگی چیست؟

بانوان هر 28 روز یک چرخه قاعدگی را تجربه کرده و پشت سر می گذارند. خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی می باشد. یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود. متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال 28 روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از 23 تا 35 روز متفاوت باشد.

قاعدگی طبیعی

در طول چرخه قاعدگی طبیعی، پوشش داخلی رحم زن می ریزد. چرخه پریودی بخشی از دستگاه تناسلی زن است و بدن را برای بارداری احتمالی آماده می کند. به آن پریود، قاعدگی یا سیکل نیز می گویند.

 

قاعدگی و سیکل چیست؟

قاعدگی عبارت است از ریزش ماهانه پوشش داخلی رحم زن (که بیشتر به نام رحم شناخته می شود). قاعدگی با اصطلاحات قاعدگی، دوره قاعدگی، سیکل یا دوره نیز شناخته می شود. خون قاعدگی - که بخشی از خون و بخشی از داخل رحم است - از رحم از طریق دهانه رحم و از طریق واژن از بدن خارج می شود.

 

سیکل پریود چیست ؟ و طول سیکل قاعدگی چیست ؟

چرخه قاعدگی طبیعی اصطلاحی است که برای توصیف توالی وقایعی است که در بدن زن رخ می دهد، زیرا هر ماه برای احتمال بارداری آماده می شود. سیکل قاعدگی در اولین روز پریود شروع می شود. متوسط ​​چرخه 28 روز است. با این حال، طول یک چرخه می تواند از 21 روز تا حدود 35 روز متغیر باشد.

 

سیکل چیست,سیکل پریود چیست,وضعیت دهانه رحم در زمان پریود

طول سیکل پریود چیست ؟

 

مراحل چرخه قاعدگی :

مراحل چرخه قاعدگی با افزایش و کاهش مواد شیمیایی در بدن به نام هورمون آغاز می شود. غده هیپوفیز در مغز و تخمدان ها در دستگاه تناسلی زنان هورمون های خاصی را در زمان های خاصی در طول چرخه قاعدگی تولید و ترشح می کنند که باعث می شود اندام های دستگاه تناسلی به روش های خاصی پاسخ دهند. رویدادهای خاصی که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

 

مرحله قاعدگی :

این مرحله که معمولاً از روز اول تا پنجم طول می کشد، زمانی است که در صورت عدم بارداری، پوشش داخلی رحم از طریق واژن خارج می شود. اکثر زنان به مدت سه تا پنج روز خونریزی می کنند، اما دوره ای که فقط دو روز تا هفت روز طول می کشد هنوز طبیعی است.

 

وضعیت دهانه رحم در زمان پریود، در دوران قاعدگی دهانه رحم باز است و اگر در این دوران بهداشت خود را رعایت نکنند میکروب داخل رحم ‌شده و این باعث نازایی می شود. با حمام رفتن و پاک نگهداشتن خود، در حقیقت خود را از میکروب ها دور نگه می دارند و این پاک بودن اتفاقا شانس نازایی را کم می کند.

 

فاز فولیکولی:

این مرحله معمولاً از روز ششم تا چهاردهم انجام می شود. در این مدت، سطح هورمون استروژن افزایش می‌یابد که باعث رشد و ضخیم شدن پوشش داخلی رحم (به نام آندومتر) می شود. علاوه بر این، یک هورمون دیگر - هورمون محرک فولیکول - باعث رشد فولیکول ها در تخمدان ها می شود. در طی روزهای 10 تا 14، یکی از فولیکول های در حال رشد، یک تخمک کاملا بالغ (تخمک) تشکیل می دهد.

 

رابطه ی مقاربتی در این دوره

میزان کم استروژن باعث می شود که دیرتر تحریک شوید، به همین خاطر باید از شریک جنسیتان بخواهید که کمی بیشتر فعالیت کند. (بیشتر بخوانید: آموزش رابطه جنسی در دوران قاعدگی)

 

طول سیکل قاعدگی چیست,چرخه پریودی,چرخه قاعدگی و بارداری

چرخه قاعدگی و بارداری

 

تخمک گذاری:

این مرحله تقریباً در روز 14 در سیکل قاعدگی 28 روزه رخ می دهد. افزایش ناگهانی یک هورمون دیگر - هورمون لوتئینیزه - باعث می شود که تخمدان تخمک خود را آزاد کند. این رویداد تخمک گذاری نامیده می شود.

 

فاز لوتئال :

این مرحله از روز 15 تا روز 28 ادامه دارد. پس از رها شدن تخمک از تخمدان، شروع به حرکت از طریق لوله های فالوپ به سمت رحم می کند. سطح هورمون پروژسترون برای کمک به آماده سازی پوشش رحم برای بارداری افزایش می یابد. اگر تخمک توسط اسپرم بارور شود و به دیواره رحم بچسبد، زن باردار می شود. اگر بارداری اتفاق نیفتد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و پوشش ضخیم رحم در طول دوره قاعدگی ریزش می کند.

 

* هنگام شمارش روزهای سیکل، همیشه اولین روز پریود خود را روز اول حساب کنید. متوسط ​​دوره قاعدگی سه تا پنج روز طول می کشد، اگرچه برخی از زنان ممکن است دوره های کوتاه تر یا طولانی تر را تجربه کنند.

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------