ترشحات سفید رنگ پنیری واژن ترشحات سفید واژن, علت خارش واژن با ترشح

علت خارش واژن با ترشح یک عفونت قارچی است  

 

حدود 75٪ از خانمها در طول زندگی خود حداقل یک بار دچار عفونت پنیری واژن می شوند و 40-45٪ از آنها عفونت های مخمر زیادی دارند. زنان در هر سنی می توانند عفونت پنیری داشته باشند.

ترشحات سفید رنگ پنیری یک عفونت قارچی است که باعث تحریک، ترشحات و خارش شدید واژن می شود. کاندیدیازیس واژینال نیز نامیده می شود، ترشحات سفید رنگ پنیری تا حدودی از هر 4 زن، 3 زن را در برخی از دوره های زندگی خود را تحت تأثیر قرار می دهد. 

 

چه عواملی باعث عفونت مخمر می شوند؟

علت ترشحات واژن که به صورت پنیری هستند عفونت است. عفونت های مخمر معمولاً در اثر رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا ایجاد می شود که به مخمر نیز معروف است. مقادیر کمی مخمر و ارگانیسم های دیگر به طور معمول در واژن شما و همچنین در دهان و دستگاه گوارش شما یافت می شود. عفونت های مخمر زمانی رخ می دهند که تعادل ارگانیسم های واژن شما بهم بریزد و مقدار مخمر بیش از حد رشد کند و باعث عفونت شود. عفونتهای مخمر دقیقاً قبل یا درست بعد از دوره قاعدگی دیده می شود. برخی از انواع عفونتهای "مخمر" برای درمان سخت تر بوده و در نتیجه گونه های دیگر ایجاد می شوند. اگر علائم شما بهتر نمی شود ، باید از پزشک خود بخواهید که در مورد سایر انواع عفونت بررسی شوید.

 

علت ترشحات پنیری واژن:  

آنتی بیوتیک ها (برای آکنه ، گلو ، عفونت گوش یا حتی انواع دیگر عفونت های واژن) زیرا می توانند باکتری های طبیعی را در واژن شما از بین ببرند و بگذارند مخمر رشد کند.

اضافه وزن 

دیابت

بارداری

عفونت HIV

استروئیدها

قرص های ضد بارداری و سایر داروهای ضد بارداری

لباس زیر تنگ ساخته شده از موادی مانند نایلون که رطوبت و گرما را به خصوص در تابستان به نگه می دارد . (لباس زیر نخی انتخاب خوبی است.)

 

 ترشحات سفید واژن, علت خارش واژن با ترشح

عفونت های مخمر معمولاً در اثر رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا ایجاد می شود 

 

علائم عفونت مخمر چیست؟

شایع ترین علائم عفونت مخمر خارش و ترشحات واژن است. ترشحات معمولاً غلیظ ، سفید و کاملاً شبیه به پنیر است. ترشحات بی بو خواهد بود. علائم دیگر سوزش، قرمزی و تحریک ناحیه واژن است. عفونت های شدید مخمر ممکن است باعث تورم واژن شود. بعضی اوقات، زنان در هنگام ادرار، احساس درد می کنند، زیرا ادرار از بافت های دردناک عبور می کند.

مقاربت جنسی نیز ممکن است برای خانم ها به دلیل التهاب واژن دردناک باشد.

 

عفونت های مخمر چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک نمونه ای از ترشحات واژن شما برمیدارد. نمونه به همراه مایع مخصوص آن روی اسلایدها قرار می گیرد. پزشک شما یا شخصی که در آزمایشگاه کار می کند ، می تواند نمونه زیر میکروسکوپ را بررسی کند تا ببیند رشد مخمر بیشتری دارید یا خیر. برای ارزیابی ترشحات واژن آزمایش های دیگری نیز وجود دارد. 

 

درمان ترشحات پنیری واژن:

عفونتهای مخمر با قرصی که بلعیده اید، یا با کرم واژینال یا شیاف واژینال (یک ماده کاملاً جامد که داخل واژن خود می کنید ، در آنجا حل می شود و دارو را آزاد می کند) درمان می شود. پزشک شما برای شما توضیح می دهد که انتخاب شما چیست و کدام درمان برای شما بهتر است.

 

آیا عفونتهای مخمر می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند؟

مشخص نیست که عفونتهای مخمر باعث ایجاد مشکلات جدی در سلامتی می شوند. با این حال، عفونت مخمر به خودی خود بسیار ناخوشایند است، بنابراین باید هر چه سریعتر تشخیص داده و تحت درمان قرار گیرید.

 

پیشگیری از ترشحات سفید واژن:

می توانید خطر ابتلا به عفونت مخمر را از طریق موارد زیر کاهش دهید:

• پوشیدن لباس زیر پنبه ای

• اجتناب از پوشیدن شلوارهای تنگ

لباس خیس خود را سریع عوض کنید

• بعد از دوش گرفتن یا شستن ناحیه تناسلی را کاملاً خشک کنید

• مصرف پروبیوتیک یا خوردن غذاهای سرشار از پروبیوتیک

• مصرف آنتی بیوتیک ها فقط با تجویز پزشک استفاده کنید.

• مصرف قند را کاهش می دهد، زیرا مخمر از قند تغذیه می کند 

• اجتناب از اسپری های واژن، عطرها و لوسیون ها که می توانند واژن را تحریک کرده و باعث عدم تعادل باکتری ها و مخمرها شوند.

 

 ترشحات سفید واژن, علت خارش واژن با ترشح

 درمان خانگی ترشحات پنیری واژن

 

اگر من همیشه به عفونت مخمر مبتلا شوم ، چه می شود؟

برخی خانم ها هر ماه نزدیک پریودی دچار عفونت پنیری می شوند. پزشک احتمالا توصیه می کند هر ماه پیش از عفونت پنیری قرص مصرف کنید. این کار از بدتر شدن علائم جلوگیری می کند. همچنین اگر به مدت طولانی دچار عفونت می شوید باید به مدت شش ماه قرص های خوراکی مصرف کنید. پیش از مشورت با پزشک هیچ گونه قرصی مصرف نکنید. 

اگر زیاد دچار عفونت پنیری می شوید امکان دارد مشکلی مانند دیابت داشته باشید. با پزشک خود صحبت کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

 

درمان خانگی عفونت پنیری واژن :

 روغن درخت چای :

روغن درخت چای دارای خاصیت ضد قارچی است که ممکن است مخمرها و قارچ ها را از بین ببرد. طبق تحقیقات انجام شده در مورد این روغن اساسی توانایی آن در کشتن طیف وسیعی از مخمرها و قارچ ها را تأیید کرد.

برای درمان عفونتهای قارچی واژن. برخی از خانم ها از اضافه کردن روغن درخت چای رقیق شده به تامپون و قرار دادن این ماده در مهبل شبانه خبر می دهند.

با این حال ، باید با احتیاط از روغن درخت چای استفاده کرد زیرا باعث تحریک پوست می شود ، دیواره های واژن به خصوص حساس هستند.

افراد می توانند از 3-5 قطره روغن درخت چای را با 1 اونس روغن نارگیل گرم شده مخلوط کنند تا یک تامپون خیس شود. مهم است که به طور مرتب تامپون را عوض کنید.

 

مکمل های پروبیوتیک :

برخی مکمل های پروبیوتیکی ممکن است یک راه حل طبیعی برای عفونت مخمر ارائه دهند. 

برخی از مارک های مکمل های پروبیوتیکی، محصولات بهداشتی مخصوص تولید مثلی را برای سلامت تولید مثل زنان به فروش می رسانند. این اهداف برای بازگرداندن تعادل باکتریها و مخمرها در مهبل است. مکمل ها به صورت خوراکی یا به صورت واژینال وارد می شوند.

زنان مبتلا به عفونت مزمن مخمر یک قرص پروبیوتیکی مخصوص را داخل واژن وارد کردند. تقریبا 87 درصد از بهبود علائم خود گزارش داده اند. 

 

روغن نارگیل:

روغن نارگیل خاصیت ضد قارچ دارد و نشان داده شده است که با مخمر کاندیدا آلبیکنس مبارزه می کند . روغن نارگیل آلی خام را می توان در داخل یا خارج از کشور به منظور کاهش علائم استفاده کرد.

روغن نارگیل گرم همچنین می تواند به عنوان روغن حامل روغنهای اساسی ضد قارچ از جمله روغن درخت چای یا روغن پونه کوهی استفاده شود.

 

سیر:

سیر یک ضد قارچ و آنتی بیوتیک شناخته شده است . با این حال ، تحقیقات اخیر حاکی از آن است که خوردن سیر هیچ تاثیری در سطح مخمر موجود در مهبل (واژن) ندارد.

بعنوان جایگزینی برای خوردن سیر ، برخی از خانمها سعی کرده اند از سیر در داخل واژن استفاده کنند. آنها ادعا می کنند با قرار دادن یک حبه سیر که با نخ بسته شده و در واژن قرار داده اند ، از عفونت مخمر رهایی یافته اند. در حالی که هیچ مدرکی برای صحت این کار وجود ندارد ، این یک داروی خانگی کم خطر برای عفونت مخمر است.

افرادی که پوست حساس دارند ممکن است دچار سوختگی و حتی آسیب پوستی شوند. به این ترتیب، در صورت داشتن پوست حساس، افراد نباید از سیر استفاده کنند. اگر سوزش بدتر شد ، افراد باید مصرف خود را قطع كنند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 آنچه بانوان باید بدانند

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------