خطرات زنبورگزیدگی و راههای درمان زنبور گزیدگیدرمان زنبورزدگی, خطرات زنبورزدگی

سم زنبور باعث آسیب به بدن انسان می شود 

 

برای اکثر مردم، نیش زنبور فقط یک مزاحمت است. ممکن است در محل زنبورزدگی درد ، تورم ، قرمزی ، سوزش و خارش را تجربه کنید ، اما هیچ عارضه جدی ندارد.

 

اگر به زنبورها حساسیت دارید، یا چندین بار شما را نیش زده اند، نیش زنبور می تواند مشکل ساز باشد. آنها حتی می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

 

هنگامی که یک زنبور عسل شما را نیش می زند ، استینگر آن به پوست شما رها می شود. این در نهایت زنبور عسل را می کشد.

 

زنبورهای عسل تنها نوع زنبورهایی هستند که پس از گزش می میرند. زنبورها و گونه های دیگر استرها را از دست نمی دهند. آنها ممکن است بیش از یک بار به شما نیش بزنند.

اگر زنبور عسل شما را نیش بزند ، یک سمی را به وجود می آورد که می تواند باعث درد و علائم دیگر شود. برخی از افراد نسبت به این سم حساسیت دارند.

واکنشهای حساسیت خفیف ممکن است باعث قرمزی شدید و افزایش تورم در محل نیش شود.

 

واکنشهای آلرژیک شدید ممکن است باعث شود:

کهیر

پوست رنگ پریده

خارش شدید

تورم زبان و گلو

تنفس مشکل 

نبض سریع

تهوع و استفراغ

اسهال

سرگیجه

از دست دادن هوشیاری 

 

اگر علائم واکنشی شدید در برابر نیش زنبور عسل دارید، از اورژانس کمک بگیرید. ممکن است شما دچار شوک آنافیلاکتیک ، یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی شوید.

 

درمان زنبورزدگی, خطرات زنبورزدگی

هنگامی که یک زنبور عسل شما را نیش می زند ، استینگر آن به پوست شما رها می شود

 

خطرات ناشی از "زنبور گزیدگی" :

سم زنبور باعث آسیب به بدن انسان می شود که این آسیب اکثراً محدود به ناحیه نزدیک گزش می باشد و گاهی باعث عوارض خطرناکی می شود که می تواند تهدید کننده حیات باشد که واکنشهای حساسیتی و آلرژیک از جمله این موارد است .

 

واکنشهای آلرژیک (حساسیتی): این حالت باعث اکثر موارد مرگ و مشکلات وخیم در زنبور گزیدگی می شود و در افرادی رخ می دهد که سیستم ایمنی آنها به زهر زنبور حساس است و پس از گزش توسط زنبور بدن آنها واکنش شدیدی را به آن از خود نشان می دهد. این افراد مکرراً واکنشهای حساسیتی را در گزش توسط نوع خاصی از حشرات در گذشته گزارش می دهند .

 

- حداقل ۱۰۰ مورد مرگ در سال ناشی از واکنشهای حساسیتی گزش حشرات در آمریکا رخ می دهد( مقایسه کنید با کمتر از ۱۰ مورد مرگ در سال در اثر مار گزیدگی) و واکنشهای مرگبار حساسیتی اغلب (و نه همیشه) در کسانی رخ می دهند که سابقه قبلی حساسیت به نیش حشره ای خاص را داشته اند.

 

اکثریت واکنشهای حساسیتی خطرناک و مرگبار و همچنین اکثریت موارد مرگ در ساعت اول پس از گزش رخ می دهد و برای همین مراقبتهای فردی و سریع پزشکی در فرد مشکوک به واکنشهای حساسیتی یک امر حیاتی است. در موارد نادری هم واکنشهای مرگبار و کشنده در ۴ ساعت اول پس از گزش اتفاق نمی افتد و با تاخیر خود را نشان می دهد پس در هر حال باید بیمار تحت مراقبت باشد.

 

در افراد غیر حساس به نیش زنبور، گرچه گزش زنبور دردناک است ولی باعث مسأله جدی نمی شود ولی در همین افراد نیز گزشهای چندگانه و زیاد باعث عوارض شدیدی مثل تخریب ماهیچه ای  و یا نارسائی کلیوی  و حتی در موارد نادر باعث  مرگ  می شود.

 

این عوارض شدید خصوصاً در کودکان، افراد سالمند، بیمارانی که ضعیف هستند، بیشتر دیده می شود. این عوارض وخیم می تواند در چند ساعت اول پس از گزش دیده شود و یا چند روز تأخیر پس از گزش ایجاد شوند.

توجه داشته باشید حتی یک گزش در ناحیه دهان یا گلو (خصوصاً در بچه ها)می تواند ورمی ایجاد کند که باعث انسداد راه هوائی شود.

 

درمان زنبورزدگی, خطرات زنبورزدگی

اگر علائم واکنشی شدید در برابر نیش زنبور عسل دارید، از اورژانس کمک بگیرید

 

درمان های خانگی نیش زنبور :

اگر به زنبورها حساسیت نداشته باشید یا علائم واکنشی شدید آلرژی نداشته باشید ، می توانید زنبور گزیدگی را در خانه درمان کنید.

اگر زنبور عسل شما را نیش زد، بلافاصله استر را با لبه ناخن انگشت خود یا لبه کارت اعتباری جدا کنید. این به مهار مقدار سموم آزاد شده در پوست شما کمک می کند.

 

محل نیش را با آب و صابون بشویید. گذاشتن یخ روی محل نیش موثرترین روش برای کاهش جذب زهر است. همچنین می تواند به کاهش تورم کمک کند.

بیشتر درمان های خانگی برای علائم نیش زنبور توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نمی شوند. با این حال آنها برای نسل ها منتقل شده اند.

 

این داروهای خانگی ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور کمک کنند:

عسل :

عسل ممکن است در بهبود زخم ، درد و خارش کمک کند. برای درمان نیش زنبور عسل ، مقدار کمی عسل را به ناحیه آسیب دیده بمالید. با یک باند شل ببندید و تا یک ساعت بمانید.

 

جوش شیرین :

خمیر ساخته شده از جوش شیرین و آب می تواند به خنثی کردن زهر زنبور عسل کمک کند تا درد ، خارش و تورم را کاهش دهد. یک لایه ضخیم از خمیر جوش شیرین را در قسمت آسیب دیده بمالید. خمیر را با یک باند بپوشانید. حداقل 15 دقیقه بگذارید تا در صورت لزوم دوباره استفاده کنید.

 

سرکه سیب :

سرکه ممکن است به خنثی کردن زهر زنبور نیز کمک کند. محل سوزش را در یک ظرف سرکه سیب حداقل 15 دقیقه خیس کنید. همچنین می توانید یک باند یا پارچه را در سرکه خیس کنید و سپس آن را در محل نیش بزنید.

 

خمیر دندان :

هنوز مشخص نیست که چرا خمیردندان می تواند به نیش زنبور کمک کند. برخی ادعا می کنند که خمیر دندان قلیایی زهر زنبور عسل اسیدی را خنثی می کند.

در هر صورت ، خمیر دندان یک روش خانگی ارزان و آسان برای امتحان کردن است. به سادگی کمی روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

 

درمان زنبورزدگی, خطرات زنبورزدگی

 گذاشتن یخ روی محل نیش موثرترین روش برای کاهش جذب زهر است

 

قرص آسپرین مرطوب :

یک داروی خانگی محبوب برای کاهش درد و تورم نیش زنبور استفاده از یک آسپرین یا خمیر آسپیرین خیس در محل نیش است.

 

گیاهان و روغنها :

این گیاهان دارای خاصیت بهبود زخم هستند و ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور عسل کمک کنند:

آلوئه ورا تسکین دهنده پوست و تسکین درد است. اگر گیاه آلوئه ورا دارید ، یک برگ را بشکنید و ژل را مستقیماً روی قسمت آسیب دیده فشار دهید.

 

کرم کالندولا یک ضد عفونی کننده است که برای بهبود زخم های جزئی و سهولت تحریک پوست استفاده می شود. کرم را مستقیماً در محل نیش بمالید و با بانداژ بپوشانید.

 

روغن اسطوخودوس توانایی ضد التهابی دارد و می تواند به تسکین تورم کمک کند. روغن ضروری را با روغن حامل ، چنین روغن نارگیل یا روغن زیتون رقیق کنید. چند قطره از مخلوط را روی محل نیش بزنید.

 

روغن درخت چای یک ضد عفونی کننده طبیعی است و ممکن است درد نیش زنبور را کاهش دهد. با روغن حامل مخلوط کنید و قطره ای را در محل نیش بزنید.

 

نارون کوهی یک داروی گیاهی آزمایش شده و واقعی برای نیش حشرات و نیش زنبور است. این می تواند به کاهش التهاب ، درد و خارش کمک کند. در صورت لزوم نارون کوهی را مستقیماً روی نیش زنبور عسل قرار دهید. 

 

ضد التهاباتی مانند Motrin یا Advil نیز ممکن است کمک کند. شما می توانید خارش و قرمزی را با کرم هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین درمان کنید .

 

اگر خارش و تورم شدید باشد ، مصرف آنتی هیستامین خوراکی مانند بنادریل ممکن است تسکین یابد.

 

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت ، محل نیش را نخراشید. خاراندن می تواند خارش ، تورم و قرمزی را تشدید کند.

 

اگر در گذشته به خاطر نیش یک زنبور عسل دچار شوک آنافیلاکتیک شده اید ، لازم است که همیشه قلم اپی پن را با خود حمل کنید.

اگر دوباره دچار مشکل شدید ، استفاده از قلم اپی پن ممکن است از یک واکنش آلرژیک شدید جلوگیری کند.

 

درمان زنبورزدگی, خطرات زنبورزدگی

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت ، محل نیش را نخراشید

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر علائم یک واکنش آلرژیک جدی ، مانند مشکل در تنفس ، کهیر یا سرگیجه را تجربه کردید ، با  اورژانس تماس بگیرید. 

اگر در پاسخ به نیش از قلم اپی پن استفاده کرده اید ، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائم نیش زنبور بعد از چند روز بهبود پیدا نکرد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

درمان زنبورزدگی, خطرات زنبورزدگی

آلرژی به زنبور عسل می تواند در هر زمان از زندگی شما اتفاق بیفتد

 

پیشگیری از نیش زنبور:

نیش زنبور می تواند دردناک باشد ، خواه به زنبورها حساسیت داشته باشید یا نه. اگر زنبور عسل به شما نیش زد ، سعی کنید آرام باشید. 

آلرژی به زنبور عسل می تواند در هر زمان از زندگی شما اتفاق بیفتد ، حتی اگر قبلاً دچار مشکل نشده باشید و یک واکنش آلرژیک نداشته باشید. توجه به علائم مهم است.

 

اگر می دانید که وقت خود را در بیرون از منزل می گذرانید ، این اقدامات را انجام دهید تا خطر ابتلا به نیش زنبور را کاهش دهید:

در بیرون پابرهنه راه نروید.

زنبورها را رها کنید.

از عطر و بوی شیرین ، محصولات مو و محصولات بدن خودداری کنید.

از رنگ های روشن و لباس هایی با چاپ های گلدار استفاده نکنید.

غذای خود را بپوشانید.

با پنجره باز رانندگی نکنید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022