چه بیماری هایی را می توان از روی پا تشخیص داد؟ علائم کم خونی, بیماری نقرس

تشخیص بیماری از طریق پاها


برخی بیماری ها از جمله دیابت، نقرس، سرطان پوست و سرطان ریه را می توان به وسیله ی تغییر شکل ناخن های پا تشخیص داد.

از طریق پا می توان برخی از بیماری ها را تشخیص داد. شما می توانید با کمی دقت متوجه برخی از بیماری های احتمالی مانند دیابت، مشکلات تیروئید و بیماری قلبی شوید.

 

* کف پا خشک و پوسته شده: در این شرایط فرد دچار مشکلات تیروئید است؛ به ویژه اگر مرطوب کردن پوست پا تأثیری نداشته باشد. زمانی که غده تیروئید به درستی هورمون ترشح نمی کند، ممکن است پوست دچار خشکی شدید شود. به گفته یک متخصص، زمانی که فرد روی کف پای خود ترک مشاهده می کند که با وجود استفاده از مرطوب کننده، خشکی آن رفع نمی شود باید وضعیت تیروئید فرد بررسی شود. ناخن های شکننده انگشت پا نیز می تواند از علایم مشکلات تیروئید باشد.

 

* انگشتان بی موی پا: احتمالاً، بیماری رگ های خونی وجود دارد. کاهش ناگهانی مو روی انگشت پا، می تواند نشانه گردش خون ضعیف باشد که به علت بیماری عروقی محیطی به وجود می آید. علایم این بیماری شامل کاهش رشد مو روی پاست. بنفش شدن انگشتان پا یا نازک و براق شدن پوست پا نشانه کم خونی است.


* زخم التیام پیدا نمی کند: احتمالا، دیابت وجود دارد میزان گلوکز کنترل نشده می تواند به اعصاب آسیب برساند و گردش خون را ضعیف کند بنابراین خون به کف پا نمی رسد. زمانی که خون به زخم موجود در پا نرسد پوست به درستی التیام پیدا نمی کند. بسیاری از افراد از همین طریق به بیماری دیابت خود پی می برند. علایم دیگر دیابت می تواند شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن پا باشد. در این شرایط از پزشک بخواهید میزان قند خون شما را بررسی کند.

 

* انگشت شست، بزرگ و دردناک و متورم شده است: این علامت می تواند نشانه بیماری نقرس باشد که نوعی آرتریت است و اغلب مفصل انگشت بزرگ پا را درگیر می کند. مواد غذایی غنی از پورین ماده ای موجود در گوشت قرمز، ماهی و برخی مشروبات الکلی می تواند با افزایش میزان اسید اوریک در بدن باعث ایجاد این مشکل شود.

 

به طور معمول اسید اوریک از طریق ادرار دفع می شود اما در برخی از افراد در انگشت بزرگ پا یا قوزک پا تراکم پیدا می کند و بیمار با مفصل متورم، سفت شده و قرمز و بسیار دردناک از خواب بیدار می شود. در این موارد پزشک داروهای ضدالتهابی را برای تسکین کوتاه مدت تجویز و برای پیشگیری برنامه غذایی کم پورین (purine) را توصیه می کند.

 

علائم کم خونی, بیماری نقرس

از طریق پا می توان برخی از بیماری ها را تشخیص داد.

 

* خط های ریز و کوچک زیر ناخن انگشت پا: احتمال عفونت دیواره داخلی قلب وجود دارد. این خط ها می تواند به علت رگ های آسیب دیده باشد. این مشکل زمانی رخ می دهد که لخته کوچک خون به مویرگ های ریز آسیب می رساند. محققان می گویند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند، بیماران مبتلا به اچ آی وی و دیابتی ها، افرادی که بیماری قلبی دارند و یا سیستم ایمنی ضعیف دارند یا از دستگاه ضربان قلب پیس میکر (pace maker) استفاده می کنند، در معرض خطر عفونت دیواره داخلی قلب قرار دارند که در صورت درمان نشدن به سکته قلبی منجر می شود.

 

* پاچماقی: احتمال سرطان ریه یا بیماری قلبی وجود دارد. پاچماقی علامتی است که در انگشت پا و دست بروز می کند و با سرطان ریه، عفونت مزمن ریه، بیماری قلبی یا بیماری روده ای ارتباط دارد. ریه و بیماری قلبی، مقاومت عروقی را کاهش می دهد و در پی آن جریان خون در رگ های کوچک در پا و دست افزایش پیدا می کند. به این ترتیب بافت ها متورم می شود و پا ظاهر چماقی پیدا می کند. (انگشتان دست و پا گردتر و پهن تر می شود.)

 

* ناخن های منحنی: احتمال، پسوریازیس زیاد است. سوراخ های ریز، شیارها و خطوط می تواند نشانه بیماری پوست پسوریازیس باشد. اگر چه اغلب افرادی که دچار پسوریازیس ناخن می شوند، پسوریازیس پوستی هم دارند. علایم دیگر شامل لکه های سفید و خط های افقی روی ناخن است.

 

* ناخن قاشقی شکل: احتمالاً، لوپوس یا کم خونی وجود دارد. آیا فرورفتگی ناخن انگشت پا به قدری است که قطره آب در آن باقی می ماند؟ این حالت می تواند نشانه کمبود آهن یا تولید بیش از حد آهن در بدن باشد. همچنین احتمال بیماری رینود که بر روند خون رسانی انگشتان دست و پا تأثیر می گذارد، وجود دارد. ناخن های قاشقی شکل اغلب در نوزادان دیده می شود اما در همان سال های اول زندگی حالت طبیعی به خود می گیرد.

 

* خط مستقیم زیر ناخن شست پا: احتمال سرطان پوست است، گاهی ملانوها که سرطان پوستی است، در قسمت های پنهان بدن از جمله چشم و دهان ظاهر می شود.

منبع:khorasannews.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------