راههای تشخیص پیچ خوردگی (رگ به رگ شدن) انگشت 

انگشتان در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال ممکن است آسیب ببینند. اگرچه یک انگشت دچار پیچ خوردگی شود می تواند ناراحت کننده باشد و در فعالیت های روزمره ناراحتی ایجاد کند، اما آسیب جدی نیست.

در ادامه شما را چند روش آشنا می کنیم که می توانید دریابید که آیا انگشت شما شکسته  یا پیچ خورده است. اما برای بررسی دقیق بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 

 

بررسی ظاهری انگشت

به تورم اطراف انگشت خود نگاه کنید. تورم یکی از نشانه های اولیه پیچ خوردگی یک انگشت است. اگر انگشتتان به راحتی خم شد، رباط های متصل به استخوان انگشت ممکن است کشیده یا پاره شود. تاندون ها به سمتی که انگشت خم شد، متورم می شوند.

 

 

اگر انگشت به عقب خم شد، پشت انگشت خود را بررسی کنید. توجه داشته باشید اگر قسمت زیرین نرم انگشتتان به نظر می رسد بیشتر از حد معمول است، این نشانه ی این است که انگشت شما رگ به رگ شده و رباط های نزدیک پایه انگشتان شما کشیده یا پاره شده اند.

اگر مطمئن نیستید که انگشت شما متورم است، آن را با انگشت مربوطه در طرف دیگر مقایسه کنید.

 

درمان شکستگی انگشت دست, علائم شکستگی انگشت دست

 

ببینید اگر بخشی از انگشتتان یک سایه قرمز داشته باشد. همراه با تورم، نشانه قابل توجهی از یک انگشت پیچ خورده ، تغییر رنگ قرمز است. اطراف و زیر انگشت خود را بررسی کنید. اگر انگشت قرمز تر از انگشتان اطراف آن باشد، احتمال دارد که پیچ خورده باشد.

میزان قرمزی با شدت پیچ خوردگی متفاوت است. بنابراین، اگر آسیب دیدگی خفیف باشد ، پوستی که تاندون آسیب دیده را پوشش می دهد ممکن است کمی صورتی باشد.

اگر پیچ خوردگی شدید باشد، بخش بزرگی از انگشت ممکن است به شدت قرمز باشد.

 

درمان شکستگی انگشت دست, علائم شکستگی انگشت دست

 

با توجه به علائم دردناک پیچ خوردگی:

سعی کنید از انگشت خود به طور معمول پس از آسیب استفاده کنید. اگر نگران انگشت خود هستید ، سعی کنید از آن به طور معمول برای یک یا 2 روز استفاده کنید. اگر متوجه شدید که انگشت به طور معمول عمل نمی کند، خم نمی شود، نمی تواند وزن را حفظ نکند، یا بیش از حد درد می کند ، به احتمال زیاد دچار پیچ خوردگی شده است.

 

 

توجه به گرفتگی یا اسپاسم در عضلات انگشت، هنگامی که یک انگشت دچار پیچ خوردگی می شود، عضلات آن اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند. از انگشت خود در کارهای روزمره خود  استفاده کنید و از گرفتگی های دردناک و ناراحت کننده مطلع شوید. پیچ خوردگی معمولا با اسپاسم عضلانی همراه است. 

بنابراین، اگر متوجه شوید که انگشت شما خود به خود تکان می خورد یا خم می شود، احتمالا دچار پیچ خوردگی شده است.

 

 

توجه داشته باشید که شما درد را در انگشت پیچ خورده احساس می کنید. هر آسیب انگشتی دردناک خواهد بود، اما میزان دردی که احساس می کنید، نشان دهنده این است که چقدر آسیب جدی است. اگر انگشت تا قبل از 48 ساعت پس از حادثه درد داشته باشد، به احتمال زیاد درد از بین می رود، زیرا درد ناشی از آسیب کم در عرض 48 ساعت باید از بین برود.

اگر درد شدید و حاد باشد، به طور جدی انگشت شما پیچچ خورده یا شکسته است.

 

 

انگشت خود را صاف کنید و ببینید آیا نوک آن خم می شود. اگر انگشت شما پیچ خورده باشد، ممکن است فشرده شده و آسیب بالایی به همراه داشته باشد، به علاوه اینکه ممکن است باعث ایجاد اسپاسم شود. این وضعیت به عنوان یک انگشت مالت شناخته می شود. انگشت مالت اغلب بدون درد است.

 

درمان شکستگی انگشت دست, علائم شکستگی انگشت دست

 

ملاقات با دکتر برای تشخیص آسیب انگشت

اگر انگشت خود را پس از 48 ساعت با تورم، کبودی و درد همراه است ، یک پزشک را ببینید. اگر درد ناشی از یک انگشت آسیب دیده شدید باشد یا بیشتر از چند روز طول بکشد، قرار ملاقات با پزشک خود را تنظیم کنید.آنها قادر به ارزیابی آسیب به انگشت شما خواهند بود و تعیین می کنند که آیا رباط ها از بین رفته اند یا خیر.

اگر نتوانید انگشت خود را پس از حادثه خم کنید یا اگر درد از آسیب به شما اجازه نمی دهد که کارهای روزانه خود را انجام دهید، به یک درمانگاه یا اورژانس بروید.

 

 

آسیب انگشت خود را به دکتر توضیح دهید: کی و کجا انگشت آسیب دیده است ، به دکتر بگویید. به پزشک بگویید که درد شدید است، و آیا با گذشت زمان بیشتر یا کمتر شده است. 

همچنین اگر یک انگشت مالت دارید، یک قرار ملاقات را انجام دهید، زیرا این وضعیت نیاز به یک حرفه پزشکی دارد.

در صورتی که پزشک نتواند بصورتی بصری یک آسیب را تایید کند، یک اسکن تصویری درخواست کنید. به احتمال زیاد پزشک ممکن است یک عکس یا یک MRI انجام دهد. هر دوی این اسکن ها اجازه می دهد تا پزشک بتواند تصویری روشن از استخوان ها و رباط ها را در انگشت شما دریافت کند. به طور خاص، MRI به پزشک اجازه می دهد تا به صورت واضح رباط های داخل انگشت آسیب دیده را نگاه کند. پس از مشاهده نتایج اسکن، پزشک قادر خواهد بود تا تشخیص دهد آیا انگشت شما در آسیب دیده است یا خیر. 

عکس یا MRI نباید درد و ناراحتی ایجاد کند.

 

نکات :

تنها راه مطمئن برای گفتن اینکه آیا انگشت شما شکسته یا پیچ خورده است، ملاقات با پزشک و گرفتن عکس است.

شدت پیچ خوردن می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد. در رگهای خفیف، یک رباط کوچک پاره خواهد شد. در یک پیچ خوردگی جدی، رباط می تواند تقریبا یا کاملا از استخوان جدا شود. 

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------