شناسایی علائم بیماری های مسریبیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسری

اقدامات پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری کمک کند

 

چگونه می توانم بگوییم بیماری شما مسری است؟

مسری بودن بدان معنی است که شما قادر هستید بیماری را به شخص دیگری منتقل کنید. هنگامی که احساس بیماری کردید ، دانستن اینکه آیا بیماری شما مسری هست به شما کمک می کند شما را از آلوده کردن افراد دیگر باز دارد. بیماری های تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در اثر ویروس ها ایجاد می شوند و به راحتی به افراد دیگر منتقل می شوند. بسیاری از عفونت های ناشی از باکتری ها نیز می توانند مسری باشند. اگر متوجه شوید که مسری هستید ، اقدامات پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری کمک کند.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسری

 علائم آنفلوانزا شامل تب، سردرد ، درد عمومی و درد بدن ، احساس شدید خستگی است

 

شناسایی علائم بیماری مسری :

دمای بدن را بگیرید: دامنه دمای طبیعی بدن 36.5 تا 37.5 درجه سانتیگراد است. هر چیزی بالاتر از آن تب محسوب می شود و نشان می دهد که احتمالاً مسری هست. تب با سرماخوردگی به اندازه تب همراه با آنفولانزا شایع نیست ، اما به هر صورت این بدان معنی است که بیماری شما مسری است.

تب یک روش بدن برای مقابله با عفونت است. دمای بدن می تواند به صورت دهانی ، رکتال ، در گوش یا زیر بازو اندازه گیری شود و ممکن است با هر روش کمی متفاوت باشد. تب همراه با آنفولانزا می تواند از 37/8 تا 38.9 درجه سانتیگراد و حتی در کودکان نیز بیشتر باشد. انتظار داشته باشید که تب ناشی از آنفولانزا در بیشتر موارد سه تا چهار روز دوام داشته باشد.

دمای بدن از طریق ساختاری در مغز شما موسوم به هیپوتالاموس تنظیم می شود. وقتی عفونت دارید ، هیپوتالاموس گرمای بدن را افزایش می دهد تا به خلاص شدن از شر ویروس مهاجم یا باکتری کمک کند.

 

ترشحات مخاط و بینی خود را بررسی کنید: غلیظ یا تغییر رنگ(زرد/سبز) مخاط بینی یک نشانه قوی است که نشان می دهد عفونت تنفسی فوقانی همراه با التهاب در دستگاه تنفسی است. همچنین این بدان معنی است که بیماری شما به احتمال زیاد مسری است.

کودکانی که دارای مخاط غلیظ سفید، زرد یا سبز از چشمانشان هستند ، معمولاً مسری هستند ، همچنین "چشم صورتی" نیز به نام ملتحمه شناخته می شود.

 

بیماریهای خاص تنفسی که شامل مخاط غلیظ یا تغییر رنگ و ترشحات بینی می شوند شامل سرماخوردگی ، سینوزیت (التهاب سینوس) ، اپیگلوتیت (التهاب اپیگلوتیت) ، لارنژیت (التهاب حنجره و برونشیت (التهاب برونش)) است.

سیستم ایمنی بدن باعث افزایش تولید مخاط در بینی شما می شود تا بیماری را برطرف کند. این باعث می شود بینی شما دچار گرفتگی شود و نشان می دهد که مسری است.

مخاط غلیظ یا تغییر رنگ که طی حدود یک هفته برطرف نمی شود ممکن است مراجعه به پزشک را اجباری کند. پزشک شما می تواند آزمایشاتی را برای ارزیابی علت علائم شما انجام دهد ، دستورالعمل درمانی مانند آنتی بیوتیک ها را بدهد و تشخیص دهد که آیا مسری هستید یا نه.

 

به دنبال بثورات پوستی باشید: برخی بثورات پوستی اغلب نشانه مسری بودن است. بثورات که روی قسمتهای زیادی از بدن تأثیر می گذارد ممکن است آلرژیک یا ویروسی باشد. بثورات ویروسی مواردی هستند که بیماری شما را مسری می کند، مانند بیماری آبله مرغان یا سرخک. برخی از عفونت های باکتریایی که مسری هستند می توانند باعث بروز بثورات پوستی مانند سرخچه و یا زرد زخم شوند. عفونتهای قارچی حتی می توانند باعث بروز ورم های پوستی مسری مانند عفونت قارچی یا پای ورزشکار شوند.

 

دو راه برای انتشار بثورات ویروسی وجود دارد. بثورات متقارن ویروسی در اندام ها ، در دو طرف بدن شروع می شود ، سپس به سمت مرکز بدن پخش می شود. بثورات مرکزی ویروسی از قفسه سینه یا پشت شروع می شود ، سپس به سمت خارج تا بازوها و پاها پخش می شود.

بثورات ویروسی همانطور که توضیح داده شد از الگوی گسترش ، چه به بیرون و چه درونی ، پیروی می کنند. بثورات ناشی از آلرژی می تواند در هر نقطه ای از بدن ظاهر شود و الگوی خاصی از شیوع انتشار نداشته باشد.

 

مراقب اسهال باشید ، همراه با تب جزئی: اسهال می تواند نشانه ای از ابتلا به یک بیماری مسری باشد ، به ویژه هنگامی که با استفراغ و تب کم درجه همراه باشد. اسهال ، استفراغ و تب درجه پایین می تواند علائم بیماری گوارش باشد که اغلب به آنفولانزای معده گفته می شود یا علائم روتاویروس ، نورو ویروس یا كاكساكی ویروس ، كه همگی مسری هستند.

  

به دنبال پیشانی ، گونه ها و در سراسر بینی باشید: سردردهای معمولی معمولاً نشانه بیماری مسری نیستند. با این وجود انواع خاصی از سردردها (جایی که در صورت و پیشانی احساس درد می کنید) می تواند هشداری برای مسری بودن باشد.

سردردهایی که همراه با آنفولانزا و گاهی سرماخوردگی هستند ، به عنوان یک درد ثابت در نواحی پیشانی ، گونه ها و پل بینی ایجاد می شود. تورم و ایجاد مخاط در نواحی سینوس باعث ایجاد ناراحتی می شود. درد سردرد ممکن است شدید باشد و هنگام خم شدن ممکن است بدتر شود. توجه داشته باشید که عفونت های سینوسی باکتریایی معمولاً مسری نیست و عفونت گوش نیز وجود ندارد.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسری

اقدامات پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری کمک کند

 

توجه کنید که گلو درد شما با آبریزش بینی همراه است: هنگامی که شما یک بیماری مسری مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی دارید ، گلودرد اغلب با آبریزش بینی همراه است. گلودرد بدون آبریزش بینی اما دارای علائمی مانند تب ، بثورات یا سردرد می تواند نشانه ای از گلو استرپ باشد. این یک عفونت باکتریایی است که بسیار مسری است.

گلودرد گاهی اوقات ناشی از ابریزش از عقب بینی است ، زیرا مایعات سینوسهای شما در قسمت پشتی گلوی شما فرو می روند و باعث قرمزی و سوزش می شوند. گلو احساس سوزش ، تحریک و درد می کند.

هنگامی که گلودرد و آبریزش بینی همراه با خس خس و خارش و آبریزش چشم است ، احتمالاً به جای ویروس مسری از آلرژی رنج می برید. ناراحتی گلو ناشی از آلرژی هنوز از ابریزش از عقب بینی است اما گلو احساس خشکی و خارش دارد.

 

به احساس خواب آلودگی و از بین رفتن اشتها توجه کنید: بیماری های مسری می تواند باعث شود شما احساس خستگی یا خواب آلودگی کرده و اشتهای خود را از دست بدهید. خواب زیاد و کمتر غذا خوردن دو راه هستند که بدن شما برای مبارزه با عفونت انرژی لازم را مصرف می کند.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسری

سرماخوردگی یکی دو روز قبل از بروز علائم مسری است

 

قرار دادن علائم با هم

علائم آنفلوانزا را تشخیص دهید: علائم آنفلوانزا شامل تب ، سردرد ، درد عمومی و درد بدن ، احساس شدید خستگی و گاهی اوقات کبودی ، آبریزش بینی ، عطسه ، سرفه و ناراحتی در قفسه سینه است. آنفلوانزا به طور ناگهانی شروع می شود ، به سرعت پیشرفت می کند و از علائم سرماخوردگی شدیدتر است. آنفولانزا همچنین می تواند منجر به عوارض جدی شود.

 

قبل از شروع علائم ، فرد مبتلا به آنفولانزا به مدت یک روز مسری است ، پس از ظهور علائم ، پنج تا هفت روز مسری می شود. CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری) كسی را مسری می داند تا زمانی كه تب به حالت عادی و بدون كمك دارو به مدت 24 تا 48 ساعت برگردد. اگر علائم دیگر مانند مشکلات سرفه ، آبریزش بینی و عطسه به وجود می آیند ، احتمالاً هنوز مسری هستید. 

 

علائم سرماخوردگی را مشخص کنید: علائم معمولی که با سرماخوردگی رخ می دهد شامل گلو درد ، بینی چرکی یا آبریزش ، سرفه ، احتقان ، عطسه ، احساس ناراحتی در قفسه سینه ، خستگی و برخی درد عمومی بدن است. سرماخوردگی یکی دو روز قبل از بروز علائم مسری است ، پس از آنکه علائم در بدترین حالت باشد ، دو تا سه روز دیگر مسری است.

بیش از 200 ویروس شناسایی شده است که باعث می شود افراد دچار سرماخوردگی شوند. این نوع بیماری تنفسی فوقانی باعث می شود احساس بدی داشته باشید ، آزار دهنده و ناراحت کننده باشد اما معمولاً با عوارض جدی همراه نیست. علائم تا حداکثر 10 روز بطول می انجامد ، اما بیشترین زمان مسری بودن در چند روز اول است که علائم قوی است و هنگامی که تب وجود دارد.

 

به علائم ترکیبی توجه کنید: تعدادی علائم مانند اسهال ، حالت تهوع و استفراغ همراه با درد عضلانی و سردرد می تواند به معنای ابتلا به بیماری دستگاه گوارش باشد که گاهی به آنفولانزای معده یا حتی مسمومیت غذایی گفته می شود. گاستروانتریت و مسمومیت غذایی علائم مشابهی دارند. این می تواند دشوار باشد که بگویید کدام یک را ممکن است داشته باشید. با این حال ، آنفولانزای معده یا گاستروانتریت مسری است و مسمومیت با مواد غذایی نیست.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسری

با آب گرم و صابون دست های خود را بشویید

 

جلوگیری از انتشار بیماریهای مسری :

سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کنید: دانشمندان در مورد واکسن های آنفولانزا تحقیق و توسعه می دهند که برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و بروز انواع ویروس های آنفولانزا طراحی شده اند. همه ساله واکسن متفاوت است ، بنابراین دریافت یک سال آن را برای دور بعدی آنفولانزا محافظت نمی کند. دریافت واکسن آنفولانزا در کنترل شیوع آنفولانزا مهم است.

واکسن آنفولانزا شما را از ابتلا به آنفولانزا محافظت می کند ، نه از سایر بیماریهای مسری که ممکن است در معرض آن باشید.

 

دستان خود را بشویید: بیماریهای تنفسی فوقانی ، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا ، از فرد به فرد دیگر شیوع دارد. روشی رایج که این بیماری ها در آن پخش می شود با لمس کسی یا چیزی است که به ویروس آلوده شده است. از صابون و آب استفاده کنید. با آب گرم و صابون دست های خود را بشویید. حتماً تمام سطوح دست ، از جمله بین انگشتان ، زیر ناخن و مچ دست خود را بشویید. سپس از یک حوله کاغذی برای خشک کردن استفاده کنید و از دستمال برای بستن شیر آب استفاده کنید. دستمال را در سطل آشغال بیندازید.

 

دستان خود را با ژل الکل تمیز کنید: ژل را به کف دست خشک خود بزنید. دستان خود را به هم بمالید تا تمام سطوح را بپوشانید تا ژل خشک شود. این کار حدود 15 تا 20 ثانیه طول می کشد.

 

از تماس با افرادی که مریض هستند خودداری کنید: ویروس آنفولانزا می تواند توسط شخصی که تا فاصله شش فوت فاصله دارد گسترش یابد. سرفه و عطسه باعث ایجاد قطرات ریز و درشتی می شود که می توانند از طریق هوا حرکت کنند و روی دست ، دهان ، بینی و یا استنشاق مستقیم به ریه های آنها انتقال می یابد.

 

از سطحی که لمس می کنید آگاه باشید: دستگیره های در ، میز ، مداد و سایر اشیاء می توانند میکروب های ویروس را از یک شخص به فرد دیگر منتقل کنند. به محض لمس شیء آلوده به ویروس ، می توان به راحتی دهان ، چشم ها یا بینی خود را لمس کرد. این راهی برای ورود آن ویروس ناخواسته به بدن شما فراهم می کند. ویروس آنفولانزا می تواند به مدت دو تا هشت ساعت روی سطح زندگی کند.

 

در خانه بمانید ، جدا از افراد دیگر: سعی کنید در یک اتاق در خانه بمانید ، جدا از سایر اعضای خانواده (به ویژه بچه ها) برای جلوگیری از شیوع بیماری. به محل کار یا مدرسه نروید و فرزندان خود را در صورت مسری بودن به مدرسه یا مهد کودک نفرستید.

 

هنگام سرفه یا عطسه ، دهان خود را بپوشانید: سرفه و عطسه به یک دستمال یا حتی به قسمت خم شده بازوی شما در نزدیکی آرنج ، بهتر از پخش شدن قطرات آلوده به هوا است. 

 

از اشتراک گذاری وسایل خودداری کنید: ملحفه ها ، حوله ها ، ظروف و وسایل آشپزخانه را باید قبل از استفاده افراد دیگر با دقت شستشو دهید.

 

بیماری مسری قارچ گیاهی, بیماریهای مسری

ویروس آنفولانزا می تواند توسط شخصی که تا فاصله شش فوت فاصله دارد گسترش یابد

 

مراقب سایر بیماریهای مسری باشید :

از سایر بیماریهایی که می توانند مسری باشند آگاه باشید: در حالی که آنفولانزا و سرماخوردگی مطمئناً تجربیاتی است که اکثر افراد تجربه کرده اند، بسیاری از بیماری های مسری دیگر نیز وجود دارد که برخی از آنها جدی است که نباید از آن غافل شد. پزشک شما یا سایر ارائه دهنده خدمات بهداشتی منبع خوبی برای هر بیماری یا علائمی است که ممکن است مسری باشد.

 

مراقب اطرافیان خود باشید که به یک عفونت جدی مبتلا می شوند: برخی از انواع هپاتیت مسری است، مانند برخی از انواع مننژیت. این شرایط جدی است و نباید از آنها چشم پوشی کرد. اگر شخصی که می دانید به یک بیماری عفونی مبتلا شده است ، با پزشک خود مشورت کنید تا در تعیین خطر شما کمک کند. 

 

عفونت های دوران کودکی که مسری هستند را تشخیص دهید: بیشتر کودکان در سالهای ابتدایی واکسیناسیون خود را دریافت می کنند تا از ابتلا به بیماری های جدی جلوگیری کنند ، اما بعضی اوقات بیماری های مسری هنوز هم می تواند مشکل ایجاد کند. در مورد هرگونه شواهدی از عفونت یا بیماری با پزشک یا متخصص کودکان صحبت کنید. 

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------