10 راه برای جلوگیری از لخته شدن خون لخته شدن خون, لخته شدن خون در پا

 لخته شدن خون در رگ

 

امروزه به دلیل نشستن زیاد مقابل رایانه ها و تلویزیون ، هر کسی در معرض خطر لخته شدن خون است. اگر این لخته ها در ریه ها یا قلب ما اتفاق بیفتند، می توانند عوارض شدید ایجاد کنند. 

 

در این مطلب 10 راهنمایی برای جلوگیری از لخته های خطرناک خون را قرار داده ایم:

 

1. پوشیدن لباس های راحتی

برای گردش خون سالم، بهتر است از پوشیدن لباسهای تنگ خودداری کنید. از آنجا که لخته های خون نیز ممکن است در پاها ظاهر شود، از پوشیدن شلوار جین خودداری کنید. 

 

2. حمام با نمک اپسوم

نمک اپسوم برای تشویق گردش خون سالم در بدن شناخته شده است. بنابراین دفعه بعد که به زمان آرامش نیاز دارید، یک حمام نمک اپسوم بگیرید.

 

3. ورزش 

برای جلوگیری از لخته شدن خون، مهم است که فعالیت داشته باشید و برای مدت طولانی از نشستن اجتناب کنید . هر نوع تمرین به طور کلی خوب است، اما یک تمرین بسیار خوب این است که تمرین HIIT انجام می شود که یک تمرین شدید است .

 

 لخته شدن خون, لخته شدن خون در پا

 لخته شدن خون در پا

 

4. هنگام رانندگی بعد از هر 2 ساعت رانندگی توقف نمایید

نشستن بیش از حد پشت اتومبیل می تواند ما را در معرض خطر لخته شدن خون قرار دهد. اگر شما در حال رفتن به مسیر طولانی هستید، اطمینان حاصل کنید که شما به طور منظم توقف کنید و از ماشین خود بیرون بیایید و مقداری پیاده روی یا نرمش کنید.

 

5. خوردن رقیق کننده های خون

با اضافه کردن سیر خام، زردچوبه و چای گینگو را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید، خطر ابتلا به لخته شدن خون را کاهش می دهد. آنها همچنین خوشمزه و فوق العاده خوب برای سلامت عمومی شما هستند.

 

6.خم و پیچ و تاب دادن مچ پا

اکثر روزهای ما صرف نشستن در محل کار است که جریان خون در پاهای ما را تضعیف می کند. هنگامی که شما نمی توانید، راه بروید شما می توانید مچ پای خود را پیچ و تاب دهید.

 

7. پوشیدن جوراب های ساق بلند

اگر می دانید پاهای شما تمایل به تورم یا گردش خون ضعیف دارند، جوراب های فشرده ممکن است برای شما مناسب باشد. آنها در اندازه ها و رنگ های مختلفی وجود دارد و در طول روز باعث افزایش جریان خون در پاها می شوند. 

 

 لخته شدن خون, لخته شدن خون در پا

راههای جلوگیری از لخته شدن خون

 

8. پاهای خود بالا بگذارید

به پشت دراز بکشید و پاهای خود را در بالای دیوار قرار دهید. فقط 6 اینچ بالای قلب و سر شما کافی است پس از یک روز طولانی نشستن یا ایستادن، این تمرین عالی است تا خون را در بدن خود جاری کنید.

 

9. اجتناب از انداختن پاها روی هم 

کسانی که در معرض خطر ابتلا به لخته های خون هستند باید سعی کنند از انداختن پاهای خود بخصوص برای مدت زمان طولانی خودداری کنند. اطمینان حاصل کنید که موقعیت خود را اغلب تغییر دهید و فشار بیش از اندازه بر پاهای خود قرار ندهید. بالاتر از همه، ما باید در هنگام نشستن احساس راحتی و آرامش کنیم.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------