دلایلی که باعث بوی بد دهان می شوند علت بوی بد دهان چیست, علل بوی دهان

 رفع بوی بد دهان

 

بوی بد دهان یک مسئله مهم است زیرا می تواند برای کسانی که مبتلا هستند اضطراب ایجاد کند.

بوی بد دهان را می توان به موارد واقعی و غیر واقعی تقسیم کرد. 85 درصد موارد بوی بد دهان واقعی است، به این معنی که از داخل دهان می آیند. موارد باقیمانده به دلیل اختلالات مری، بینی، گلو، سینوسها، ریه ها یا معده اتفاق می افتد. آنها به ندرت به دلیل شرایط پزشکی اساسی مانند کتواسیدوز یا نارسایی کبد ایجاد می شوند. موارد غیرواقعی زمانی اتفاق می افتد که فرد احساس بوی بد دهان کند، که توسط شخص دیگری قابل تشخیص نیست.

 

1. بیوفیلم

بیوفیلم شایعترین علت هالیتوز است. این یک غشا ضخیم و چسبنده است که زبان ، لثه و دندان را در بر می گیرد. این می تواند سفید ، زرد و یا قهوه ای مایل به زرد باشد. بیوفیلم از بقایای مواد غذایی ، باکتری ها ، قندها ، سلول های مرده ، پروتئین ها و مواد باکتری قابل هضم تشکیل شده است.

 

بیوفیلم تولید بو معمولاً در قسمت پشت زبان ، در شکاف بین لثه و دندان و زیر خط لثه مشاهده می شود. بوی حاصل از بیوفیلم ها هنگامی که پروتئین ها از اسیدهای آمینه جدا می شوند تولید می شوند. این اسیدهای آمینه سپس تجزیه می شوند و بو ایجاد می کنند.

 

2. غذاها

شدت بوی بد دهان می تواند در طول روز متفاوت باشد زیرا غذاهای خاصی وجود دارد که می توانند آن را بدتر یا تشدید کنند. غذاهایی مانند پنیر ، سیر ، پیاز ، ماهی و برخی از گوشت ها می توانند در بوی بد دهان مؤثر باشند. سیر و پیاز حاوی روغنهای تندی هستند که می توانند بازدم کنند و این می تواند باعث بوی بد دهان شود.

 

با این حال ، برخی از غذاها نیز وجود دارند که می توانند به بهبود بوی بد دهان مانند چای سبز ، سیب ، جعفری ، ماست ، انواع توت ها ، پرتقال ، کرفس ، خیار و برخی از انواع آجیل ها کمک کنند. اقدامات دیگر مانند نوشیدن آب بیشتر ، جویدن آدامس و خوردن نعناع نیز می تواند کمک کند.

 

3. زبان

زبان محل مشترک برای بوی بد دهان است. باکتری های موجود در زبان می توانند ترکیبات بد بو و اسیدهای چرب را ایجاد کنند. این امر به ویژه در پشت خلفی زبان که در آن می توان مقادیر زیادی از باکتری هایی که به طور طبیعی وجود دارند یافت می شود. این به دلیل موقعیت مکانی آنهاست که به آنها اجازه می دهد بدون دست خوردگی و خشک باقی بمانند.

 

این یک زیستگاه ایده آل برای باکتری های بی هوازی است که تحت پوشش سلول های مرده و مواد غذایی باقی مانده شکوفا می شود. این باکتری ها به دلیل دارا بودن ترکیبات گوگرد فرار مانند متیل مرکاپتان ، سولفید هیدروژن و غیره می توانند بویی شبیه به "تخم مرغ فاسد" ایجاد کنند.

 

 علت بوی بد دهان چیست, علل بوی دهان

دلایل بوی بد دهان چیست

 

4. ورم لثه

ورم لثه هنگامی رخ می دهد که شکاف بین لثه و دندان ملتهب شود. این به عنوان پاسخ به بیوفیلم یا پلاک متصل به سطوح دندان اتفاق می افتد. در مراحل اولیه لثه می توان با بهداشت دهان و دندان معکوس شد. در ورم لثه، لثه ها می توانند دردناک ، قرمز و متورم شوند.

 

لثه ها به خصوص بعد از مسواک زدن یا نخ دندان به راحتی خونریزی می کنند زیرا تحریک و ملتهب می شوند. لثه های متورم به نظر می رسد که براق هستند. همچنین ممکن است زخم وجود داشته باشد. لثه می تواند باعث بوی بد دهان شود.

 

5. بیماری پریودنتال پیشرفته

بیماری پریودنتال پیشرفته یک دلیل شناخته شده از هالیتوز شدید است. تجمع فرآورده های زباله از باکتریهای واقع در ناحیه زیراندیشی بوی ناخوشایندی ایجاد می کند. نشان داده شده است که بیماران مبتلا به این مشکل دارای بوی بد دهان شدید هستند.

از بین بردن پلاک نشان داده شده است که بو را در دهان بهبود می بخشد. این کار با استفاده از پوسته پوسته شدن و آبکشی دهان با آنتی بیوتیک انجام می شود.

 

 

6. مواد غذایی بین دندانی

مواد غذایی بین دندانی می تواند در دندان های از دست رفته ، فاصله دندانها، دندانهای کج  مشاهده شود. مواد غذایی به دام افتاده در معرض باکتری قرار گرفته و فرارهای ناخوشایند را آزاد می کنند. بسته بندی مواد غذایی همچنین می تواند به یک واکنش پریودنتال موضعی منجر شود که در آن درد تسکین یافته با تمیز کردن ناحیه با استفاده از یک برس یا نخ وجود دارد.

 

 علت بوی بد دهان چیست, علل بوی دهان

دلایل بوی بد دهان

 

7. پروتزهای اکریلیک

پروتزهای اکریلیک یا دندانهای کاذب که از پلاستیک ساخته شده اند ، ممکن است دلیل بوی بد دهان باشد. مراقبت از پروتز شامل تمیز کردن و از بین بردن پروتزها هر شب است. عدم انجام این کار ممکن است در نتیجه باکتری ها باعث بدخوردی از دهان یا پلاستیک شود. مواد پلاستیکی که برای ساخت پروتز استفاده می شود متخلخل است.

 

سطح اتصالات همچنین ممکن است در قالب بندی با آناتومی شکم دهان نامنظم باشد. همه اینها عواملی هستند که باعث افزایش مخمر و احتباس باکتریها و در نتیجه بوی بد دهان می شوند.

 

8. اختلالات بینی ، سینوس ها و لوزه ها

اختلال در بینی و سینوس ها می تواند باعث بوی بد دهان شود زیرا هوای خارج شده از سوراخ بینی بوی ناخوشایندی دارد که از دهان سرچشمه می گیرد. این بو ممکن است در صورت وجود اجسام خارجی یا عفونت سینوس ایجاد شود. برای مثال ، در رینوزینوزیت مزمن ، هالیتوز اغلب یک علامت شایع است. اختلال در لوزه ها همچنین می تواند یکی از موارد بوی بد دهان باشد.

 

9. اختلالات مری

برخی از اختلالات مری می تواند باعث بوی بد دهان شود. اسفنکتر تحتانی مری که بین مری و معده قرار دارد ممکن است نتواند به درستی بسته شود زیرا به دلیل بیماری ریفلاکس معده یا معده یا فتق هیاتال است. 

این اجازه می دهد اسید و گازها به داخل مری و دهان فرار کنند. دیورتیکول ذنکر نیز باعث می شود که غذا در مری حفظ شود و باعث بوی بد دهان شود.

 

10. بیماری های سیستمیک

چندین بیماری سیستمیک وجود دارد که می تواند باعث بوی بد دهان شود. برخی از این موارد شامل بیماریهای کبد است که در آن نفس بد ناشی از نارسایی مزمن کبد، عفونتهای دستگاه تنفسی تحتانی، دیابت قندی، بیماری کلیوی یا نارسایی و شرایط متابولیکی وجود دارد که منجر به مقادیر زیاد دی متیل سولفید، کارسینوما و تری متیل آمینوریا می شود.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------