ویروس نیل غربی؛ بیماری خطرناکی که می‌تواند مرگبار باشدویروس نیل غربی, درمان ویروس نیل غربی

عفونت نیل غربی یک ویروس منتقل شده توسط پشه است

 

ویروس نیل غربی؛ چگونه از خود در برابر این بیماری محافظت کنیم؟

ویروس نیل غربی (WNV) می‌تواند باعث بیماری در انسان‌ها، اسب‌ها و سایر حیوانات شود. این ویروس عمدتاً پرندگان را آلوده می‌کند ولی برای آلوده سازی انسانها، سگها، اسبها و خفاش‌ها نیز شناخته شده‌است.در این مقاله از بیتوته، به بررسی این ویروس، علائم و راه‌های پیشگیری از آن می‌پردازیم.

عفونت نیل غربی یک ویروس منتقل شده توسط پشه است. اکثر افرادی که به ویروس آلوده می شوند هیچ علامتی ندارند یا فقط یک بیماری خفیف دارند. با این حال، در بخش کوچکی از موارد، ویروس نیل غربی می تواند باعث مننژیت شدید و تهدید کننده زندگی (التهاب نخاع) یا  آنسفالیت (التهاب مغز) شود. این عوارض عصبی ویروس نیل غربی را به یک عامل نگران کننده در سراسر جهان تبدیل کرده است.

 

ویروس نیل غربی, درمان ویروس نیل غربی

نشانه های ابتلا به بیماری عفونت نیل غربی

 

علائم ویروس نیل غربی

تخمین زده می شود که 60 تا 80 درصد افرادی که به ویروس نیل غربی آلوده می شوند هیچ علامت یا نشانه ای از هیچ بیماری ندارند. تقریباً 20 درصد به تب نیل غربی مبتلا می شوند که دارای علائم هستند. 

علائم تب نیل غربی ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

• تب

• دردهای عضلانی

• سردرد

• گلو درد

• تهوع و استفراغ

• خستگی 

• بثورات پوستی 

این علائم ویروسی معمولاً پس از چند روز بهبود می یابند و معمولاً فقط یک "سرماخوردگی " در نظر گرفته می شوند. اکثر مردم و پزشکان آنها هرگز متوجه عفونت ویروس نیل غربی نمی شوند. تب نیل غربی یک بیماری خود محدود شده است که تقریباً از بسیاری از  عفونت های ویروسی دیگر قابل تشخیص نیست.

 

مننژیت / آنسفالیت

در تعداد کمی از افراد آلوده (که تصور می شود کمتر از 1٪ باشند) یک عفونت عصبی جدی ممکن است رخ دهد. افرادی که به مننژیت نیل غربی یا آنسفالیت مبتلا می شوند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

• تب بسیار بالا

• گرفتگی گردن

• گیجی یا سردرگمی

• فلج

• تشنج

مننژیت یا آنسفالیت نیل غربی حتی با مراقبت های پزشکی جامع می تواند کشنده باشد. بسیاری از کسانی که بهبود می یابند، علائم عصبی طولانی مدت برای یک سال یا بیشتر دارند، و برخی ممکن است با نقایص عصبی دائمی باقی بمانند. 

عوارض عصبی ناشی از ویروس نیل غربی در افراد مسن، مبتلایان به سرطان و افرادی که پیوند عضوی از اهداکننده‌ای که به ویروس نیل غربی آلوده شده است، بیشتر است. شواهدی وجود دارد که فشار خون بالا، سوء مصرف الکل و دیابت نیز ممکن است مستعد ابتلا به بیماری جدی با ویروس نیل غربی باشد.

 

ویروس نیل غربی, درمان ویروس نیل غربی

سیکل انتقال عفونت نیل غربی

 

علل بروز ویروس نیل غربی

ویروس نیل غربی یک ویروس RNA است که در سراسر جهان از جمله اروپا، آفریقا، آسیا، استرالیا و آمریکای شمالی و جنوبی یافت می شود. در حالی که خود ویروس جدید نیست، اما تا چند دهه پیش بسیار بیشتر در آفریقا و خاورمیانه بود. و دانشمندان اولین بار تنها در دهه 1990 آن را با بیماری شدید عصبی مرتبط دانستند.

 

میزبان اصلی ویروس نیل غربی پرندگان هستند. پشه ها ویروس را از پرنده ای به پرنده دیگر منتقل می کنند و به ویروس اجازه تکثیر و انتشار می دهند. هنگامی که پشه حامل ویروس فردی را نیش می زند، ویروس می تواند وارد جریان خون شود و باعث عفونت شود.

این ویروس همچنین می تواند از افراد آلوده اهدا کننده خون نیز سرایت کند.

 

راههای تشخیص ویروس نیل غربی

دو آزمایش وجود دارد که ممکن است برای شناسایی عفونت ویروس نیل غربی استفاده شود:

• آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR): این یک آزمایش خون است که می تواند خود ویروس را شناسایی کند. با این حال، به دلیل طول عمر کوتاه ویروس در انسان، این کاربرد محدودی دارد. این احتمال وجود دارد که به نیل غربی آلوده شده باشید و آزمایش آن منفی باشد.

 

• آزمایش الایزا: این آزمایش خون (که در دو قسمت انجام می‌شود) می‌تواند آنتی‌بادی‌های IgM را شناسایی کند، پروتئین‌هایی که بدن شما در واکنش به ویروس تولید می‌کند. این آزمایش می‌تواند شواهدی مبنی بر مصونیت نسبت به ویروس را شناسایی کند، حتی اگر ویروس دیگر در بدن شما وجود نداشته باشد.

 

تست های PCR و ELISA هزینه بر هستند. این آزمایش‌ها معمولاً فقط در صورتی انجام می‌شوند که پزشک تشخیص دهد که تشخیص رسمی عفونت نیل غربی ضروری است، مانند مواردی که فردی به‌شدت بیمار است.

 

اکثر افراد مبتلا به عفونت علائمی را تجربه نمی کنند یا فقط علائم خفیف شبیه آنفولانزا دارند که خود به خود برطرف می شوند. در حالی که افراد مبتلا به موارد خفیف ممکن است بخواهند به طور رسمی بدانند که آیا نیل غربی است که آنها را تحت تأثیر قرار می دهد یا خیر، تشخیص تأیید شده با آزمایش تأثیری بر توصیه های درمانی نخواهد داشت.

 

ویروس نیل غربی, درمان ویروس نیل غربی

تشخیص عفونت نیل غربی با آزمایش خون

 

راههای درمان ویروس نیل غربی

هیچ درمان خاصی برای ویروس نیل غربی وجود ندارد، بنابراین درمان در درجه اول بر کاهش علائم متمرکز است. مبتلایان به تب معمولی نیل غربی (اکثریت قریب به اتفاق آنها هرگز متوجه نمی شوند که به ویروس نیل غربی آلوده شده اند) معمولاً خود را با اقدامات معمولی مانند استراحت، مصرف مایعات و داروهای ضد درد درمان می کنند و بیماری آنها در عرض چند روز برطرف می شود.

 

افرادی که با بیماری جدی ناشی از ویروس نیل غربی در بیمارستان بستری می شوند، برای مدیریت تب و ثابت نگه داشتن علائم حیاتی تحت درمان قرار می گیرند. در حالی که  داروهای ضد ویروسی و ایمونوگلوبولین داخل وریدی اغلب برای درمان عفونت نیل غربی در بیماران بستری در بیمارستان استفاده می شود، شواهد واقعی مبنی بر اینکه این درمان ها به بهبودی کمک می کنند وجود ندارد.

 

جلوگیری از ویروس نیل غربی

از آنجایی که هیچ درمان خوبی برای این عفونت وجود ندارد، پیشگیری بسیار مهم است.

√ اجتناب از رفتن به مناطق آلوده به پشه

√ از دافع حشرات استفاده کنید. دافع حشرات می‌تواند به محافظت از شما در برابر پشه‌ها کمک کند.

√ لباس‌های مناسب بپوشید. لباس‌های بلند و گشاد بپوشید که تمام بدن شما را بپوشاند.

√ پاکسازی فضاهای زندگی از هر گونه آب ایستاده که در آن لارو پشه ممکن است رشد کند √ استفاده از دافع حشرات

√ غربالگری خون اهدایی از نظر ویروس نیل غربی به میزان قابل توجهی خطر انتقال از طریق انتقال خون را کاهش داده است.

  

ویروس نیل غربی, درمان ویروس نیل غربی

استفاده از اسپری دافع حشرات یکی از راههای پیشگیری از عفونت نیل غربی

 

سوالات متداول درباره ویروس نیل غربی

1. آیا می توانید به طور کامل از ویروس نیل غربی بهبود پیدا کنید؟

اکثر افرادی که آلوده می شوند یک بیماری جزئی دارند و به طور کامل بهبود می یابند.

 

2. چرا به آن ویروس نیل غربی می گویند؟

ویروس نیل غربی از ناحیه نیل غربی اوگاندا نامگذاری شده است که در آن ویروس برای اولین بار در سال 1937 جدا شد. شیوع بیماری نیل غربی در مصر، آسیا، اسرائیل، آفریقای جنوبی و بخش هایی از اروپا و استرالیا رخ داده است.

 

3. آیا واکسنی برای نیل غربی وجود دارد؟

هیچ واکسن یا دارویی وجود ندارد که از ویروس نیل غربی جلوگیری کند. مسافران می توانند با جلوگیری از نیش پشه از خود در برابر عفونت ویروس نیل غربی محافظت کنند

 

4. آیا همه پشه ها ناقل ویروس نیل غربی هستند؟

WNV معمولاً توسط پشه هایی که قبلاً از یک پرنده آلوده تغذیه کرده اند به انسان منتقل می شود. در حالی که بیش از 150 گونه پشه ناقل ویروس شناخته شده است ، گونه های ناقل اصلی در ایالات متحده Culex pipiens، Culex tarsalis و Culex quinquefasciatus هستند.

 

5. ویروس نیل غربی چقدر دوام می آورد؟

 

در موارد خفیف نیل غربی، علائم معمولاً 3 تا 6 روز طول می‌کشد و می‌توانید در خانه بهبود پیدا کنید. اگر به یک مورد شدیدتر از غرب نیل مبتلا شوید، علائم می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه داشته باشد و ممکن است لازم باشد در بیمارستان بمانید تا بتوانید برای بهبودی خود دارو دریافت کنید

 

6. شیوع ویروس نیل غربی در چه مناطقی است؟

ویروس نیل غربی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان شیوع دارد. در ایالات متحده، این ویروس در بیشتر مناطق جنوبی و شرقی کشور یافت می‌شود.

  

توصیه پایانی

ویروس نیل غربی یک عفونت منتقله از پشه است که در سراسر ایالات متحده و جهان گسترده است. در حالی که اکثر افراد آلوده به ویروس نیل غربی بیماری‌های نسبتاً خفیفی دارند و به طور کامل بهبود می‌یابند، افرادی که دچار عفونت‌های عصبی می‌شوند می‌توانند به شدت بیمار شوند و ممکن است بهبودی طولانی‌مدت داشته باشند و همچنین در معرض خطر مرگ قرار گیرند. از آنجایی که هیچ درمان خاصی برای ویروس نیل غربی وجود ندارد، مهم است که در صورت امکان با محافظت از خود و عزیزانتان در برابر پشه ها، اقداماتی را برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری انجام دهید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------