سرطان بیضه چیست؟توده در بیضه, سرطان بیضه بدخیم چیست

سرطان بیضه در بیضه ها که در داخل اسکروتوم قرار دارند رخ می دهد

سرطان بیضه نوعی سرطان است که منشاء آن در یک یا هر دو بیضه است. بیضه ها غددهای تولید مثل مرد است که در داخل کیسه بیضه قرار دارد، این کیسه پوستی است که در زیر آلت تناسلی قرار دارد. بیضه ها مسئول تولید اسپرم و هورمون تستوسترون هستند.

سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه در بیضه ها که در داخل اسکروتوم قرار دارند رخ می دهد ، یک کیسه با پوست شل که در زیر آلت آقایان قرار دارد. بیضه ها برای تولید مثل هورمونهای جنسی مردانه و اسپرم تولید می کنند. در مقایسه با سایر انواع سرطان ، سرطان بیضه نادر است. 

 

سرطان بیضه حتی در صورت گسترش سرطان در خارج از بیضه قابل درمان است. بسته به نوع و مرحله سرطان بیضه، ممکن است یکی از چندین روش درمانی یا ترکیبی را دریافت کنند.

 

توده در بیضه, سرطان بیضه بدخیم چیست

سرطان بیضه معمولاً تنها در یک بیضه تأثیر می گذارد

 

علائم سرطان بیضه:

علائم و نشانه های سرطان بیضه عبارتند از:

 یک توده یا بزرگ شدن بیضه

• احساس سنگینی در اسکروتوم

• درد دردناک در شکم یا کشاله ران

• جمع شدن ناگهانی مایعات موجود در بیرون اسکروتوم

• درد یا ناراحتی در بیضه یا اسکروتوم

• بزرگ شدن یا حساسیت سینه ها

• کمردرد

سرطان معمولاً تنها در یک بیضه تأثیر می گذارد.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت تشخیص هرگونه درد، تورم یا برآمدگی در بیضه یا ناحیه کشاله ران، به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر این علائم بیش از دو هفته طول بکشد.

 

توده در بیضه, سرطان بیضه بدخیم چیست

تقریباً همه سرطانهای بیضه در سلولهای جوانه زنی شروع می شوند

 

علل بروز سرطان بیضه:

هنوز مشخص نیست که در بیشتر موارد چه چیزی باعث سرطان بیضه می شود. اما پزشکان می دانند که سرطان بیضه وقتی تغییر می کند که سلول های سالم در بیضه تغییر می کنند. سلول های سالم به روشی منظم رشد می کنند و تقسیم می شوند تا بدن شما به طور طبیعی کار کند. اما بعضی اوقات بعضی از سلولها دچار ناهنجاری می شوند و باعث می شود این رشد از کنترل خارج شود، این سلولهای سرطانی حتی در صورت عدم نیاز به سلولهای جدید همچنان به تقسیم ادامه می دهند. سلولهای جمع شده توده ای را در بیضه تشکیل می دهند.

 

تقریباً همه سرطانهای بیضه در سلولهای جوانه زنی شروع می شوند، سلولهای موجود در بیضه که تولید اسپرم نابالغ می کنند. مشخص نشده است که چه عواملی باعث می شود سلولهای زایا غیر طبیعی شوند و به سرطان تبدیل شوند.

 

تشخیص سرطان بیضه :

در بعضی موارد، مردان خود سرطان بیضه را، ناخواسته یا در حالی که خودآزمایی خود را انجام می دهند ، بررسی می کنند. در موارد دیگر، پزشک ممکن است در طول معاینه معمول فیزیکی یک توده را تشخیص دهد.

 

برای تعیین اینکه آیا یک توده سرطان بیضه است، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

سونوگرافی: آزمایش سونوگرافی بیضه از امواج صوتی استفاده می کند تا تصویری از اسکروتوم و بیضه ها ایجاد شود. سونوگرافی می تواند به پزشک شما کمک کند تا ماهیت هر گونه توده بیضه مانند اینکه آیا توده ها محکم یا پر از مایعات هستند را تعیین کند. سونوگرافی همچنین به پزشک خود می گوید که آیا توده ها در داخل یا خارج از بیضه هستند.

 

آزمایش خون : پزشک شما ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین میزان نشانگرهای تومور در خون شما انجام دهد. نشانگرهای تومور موادی هستند که به طور عادی در خون شما وجود دارد ، اما ممکن است در برخی مواقع از جمله سرطان بیضه میزان این مواد بالا رود. سطح بالای تومور در خون شما به معنای ابتلا به سرطان نیست ، اما ممکن است به پزشک شما در تشخیص کمک کند.

 

توده در بیضه, سرطان بیضه بدخیم چیست

تقریباً درمان اصلی در تمام مراحل و انواع سرطان بیضه جراحی است

 

درمان سرطان بیضه :

گزینه های درمانی سرطان بیضه شما به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، سلامت کلی شما و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

 

عمل جراحی : 

عملیات مورد استفاده در درمان سرطان بیضه شامل موارد زیر است:

جراحی برای برداشتن بیضه شما (orchiectomy رادیکال انگوینال) : تقریباً درمان اصلی در تمام مراحل و انواع سرطان بیضه است. برای برداشتن بیضه ، جراح شما برش در ناحیه کشاله ران شما ایجاد می کند و از طریق دهانه کل بیضه را خارج می کند. در موارد ابتلا به سرطان بیضه در مراحل اولیه، برداشتن جراحی بیضه ممکن است تنها گزینه درمانی لازم باشد. برخی بیماران بعد از برداشتن بیضه از پروتز بیضه به عنوان جایگزین بیضه استفاده می کنند.

 

عمل جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی مجاور (برش گره لنفاوی بعد از عمل): از طریق برش در شکم شما انجام می شود. جراح شما مراقبت می کند تا از آسیب دیدن اعصاب اطراف غدد لنفاوی جلوگیری کند ، اما در بعضی موارد آسیب به اعصاب ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. اعصاب آسیب دیده می توانند در انزال مشکل ایجاد کنند ، اما مانع از نعوظ نمی شوند.

اگر عمل جراحی تنها درمانی برای سرطان بیضه است ، پزشک شما برنامه ای برای قرارهای پیگیری توصیه می کند. در این ملاقاتها ( معمولاً هر چند ماه برای چند سال اول و بعد از آن کمتر) آزمایش های خون ، سی تی اسکن و سایر روش ها انجام می شود تا علائمی را نشان دهد که سرطان شما برگشته است.

 

پرتو درمانی :

پرتودرمانی از پرتوهای پر انرژی مانند اشعه X برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند. در طول پرتودرمانی ، شما روی یک میز قرار می گیرید و یک ماشین بزرگ در اطراف شما حرکت می کند ، هدف این است که پرتوهای انرژی در نقاط دقیق روی بدن شما قرار بگیرند. پرتودرمانی گزینه درمانی است که بعضی اوقات در افرادی که نوع سمینوما سرطان بیضه دارند استفاده می شود. پرتودرمانی ممکن است بعد از عمل شما توصیه شود.

 

شیمی درمانی:

در شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در سراسر بدن شما برای از بین بردن سلولهای سرطانی که ممکن است از تومور اصلی خارج شده باشد پخش می شوند.

شیمی درمانی ممکن است تنها درمان شما باشد، یا ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی توصیه شود.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------