عسل مانوکا چیست؟ فواید عسل مانوکاخواص دارویی عسل مانوکا , خواص شگفت انگیز عسل مانوکا

خواص عسل مانوکا

 

درباره خواص عسل مانوکا بیشتر بخوانید

عسل مانوکا در استرالیا و نیوزیلند توسط زنبورهایی ساخته می شود که درخت بومی مانوکا را گرده افشانی می کنند. طرفداران می گویند این ماده می تواند عفونت زخم و سایر شرایط را درمان کند.

از زمان های بسیار قدیم برای درمان بیماری های مختلف از عسل استفاده می شده است. تا اواخر قرن نوزدهم بود که محققان دریافتند که عسل دارای کیفیت ضد باکتری طبیعی است.

 

عسل از آسیب های ناشی از باکتری محافظت می کند. برخی از آنها همچنین تولید سلولهای ویژه ای را تقویت می کنند که می توانند بافت آسیب دیده در اثر عفونت را ترمیم کنند و عسل یک عمل ضد التهابی دارد که می تواند به سرعت درد و التهاب را تسکین دهد.

اما همه عسل ها یکسان نیستند. کیفیت ضد باکتری عسل به نوع عسل و همچنین زمان و نحوه برداشت آن بستگی دارد. بعضی از انواع ممکن است 100 برابر بیشتر از انواع دیگر باشد.

 

اجزای عسل مانوکا

پراکسید هیدروژن به بیشتر عسل ها کیفیت آنتی بیوتیکی می بخشد. اما برخی از انواع دیگر عسل ، از جمله عسل مانوکا ، مواد دیگری نیز با کیفیت ضد باکتری دارند.

ماده اصلی ضد باکتری در عسل مانوکا متیل گلیوکسال (MG) است. MG ترکیبی است که در اکثر انواع عسل یافت می شود ، اما معمولاً فقط به مقدار کم است.

 

در عسل مانوکا ، MG از تبدیل یک ترکیب دیگر ، دی هیدروکسی استون حاصل می شود که با غلظت زیاد در شهد گلهای مانوکا یافت می شود. هر چه غلظت MG بیشتر باشد ، اثر آنتی بیوتیکی قوی تر است.

 

خواص دارویی عسل مانوکا , خواص شگفت انگیز عسل مانوکا

خواص دارویی عسل مانوکا

 

فوايد عسل مانوكا

در اینجا 7 مزایای بهداشتی عسل مانوکا برای سلامتی آورده شده است.

 

1. کمک به بهبود زخم 

از دوران باستان ، عسل برای درمان زخم ، سوختگی و جوش استفاده می شود. 

در سال 2007 ، عسل مانوکا توسط FDA ایالات متحده به عنوان گزینه ای برای درمان زخم مورد تأیید قرار گرفت. عسل خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی ارائه می دهد ، همه در حالی که محیط مرطوب زخم و مانع محافظتی را حفظ می کند ، از عفونت های میکروبی در زخم جلوگیری می کند.

 

مطالعات متعدد نشان داده است که عسل مانوکا می تواند باعث بهبودی زخم ، تقویت بازسازی بافت و حتی کاهش درد در بیماران مبتلا به سوختگی شود. به عنوان مثال ، یک مطالعه دو هفته ای اثرات استفاده از پانسمان عسل مانوکا را بر روی 40 نفر با زخم های غیر قابل بهبود بررسی کرد. نتایج نشان داد که 88٪ از زخمها از نظر اندازه کاهش یافته اند. علاوه بر این ، به ایجاد یک محیط اسیدی زخم کمک می کند ، که باعث بهبود زخم می شود.

 

علاوه بر این ، عسل مانوکا ممکن است به بهبود زخم های دیابتی کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که پانسمان زخم عسل مانوکا ، هنگامی که در ترکیب با درمان معمول زخم استفاده می شود ، زخم های دیابتی را به طور موثرتر از درمان معمولی به تنهایی بهبود می بخشد.

 

علاوه بر این ، یک مطالعه یونانی نشان داد که ضایعات زخم عسل مانوکا باعث کاهش زمان بهبودی و ضد عفونی زخم در بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی می شود. 

 

2. ارتقا سلامت دهان و دندان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و سالم نگه داشتن لثه ، مهم است که باکتریهای بد دهانی را که می توانند باعث تشکیل پلاک شوند ، به حداقل برسانید. همچنین مهم است که باکتریهای خوب دهانی را که مسئول سلامت دهان شما هستند کاملاً پاک نکنید.

 

مطالعات نشان داده است که عسل مانوکا به باکتریهای مضر دهانی مرتبط با تشکیل پلاک ، التهاب لثه و پوسیدگی دندان حمله می کند. به طور خاص ، تحقیقات نشان داده است که عسل مانوکا با فعالیت ضد باکتری بالا در جلوگیری از رشد باکتری های مضر دهانی مانند P.Gingivalis و A. actinomycetemcomitans موثر است.

 

در یک مطالعه اثرات جویدن یا مکیدن عسل در کاهش پلاک و التهاب لثه بررسی شد. 

بعد از سه وعده غذایی روزانه ، به شرکت کنندگان دستور داده شد که به مدت 10 دقیقه عسل را بجوند یا بمکند یا یک آدامس بدون قند بجوند.

 

گروهی که عسل جویدن ، در مقایسه با کسانی که آدامس بدون قند جویدند ، کاهش قابل توجهی در پلاک و خونریزی لثه را نشان داد. ایده مصرف عسل برای سلامتی دهان و دندان ممکن است متناقض به نظر برسد ، زیرا احتمالاً به شما گفته شده است که مصرف بیش از حد شیرینی جات می تواند منجر به ایجاد پوسیدگی شود.

با این حال ، برخلاف آب نبات و شکر تصفیه شده ، اثرات ضد باکتری قوی عسل مانوکا باعث می شود که در ایجاد پوسیدگی دندان موثر نباشد.

 

3. گلودرد را تسکین دهید

اگر از گلودرد رنج می برید ، ممکن است عسل مانوکا به شما کمک کند تا کمی تسکین یابد.

خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی آن می تواند التهاب را کاهش داده و به باکتری های عامل درد حمله کند. عسل مانوکا نه تنها به باکتری های مضر حمله می کند ، بلکه برای تأثیری تسکین دهنده ، پوشش داخلی گلو را می پوشاند.

 

علاوه بر این ، عسل مانوکا باکتریهای مضر دهانی را که باعث التهاب مخاط ، یک عارضه جانبی رایج پرتودرمانی و شیمی درمانی می شود ، کاهش می دهد. موکوزیت منجر به التهاب و زخم های دردناک غشاهای مخاطی مری و دستگاه گوارش می شود.

 

مدتی است که انواع مختلفی از عسل ها به عنوان سرکوب کننده های طبیعی سرفه معرفی می شوند. در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که عسل به اندازه یک داروی سرکوب کننده سرفه موثر است.

 

4. پیشگیری از زخم معده 

زخم معده یکی از بیماری های شایع در انسان است. آنها زخم هایی هستند که بر روی مخاط معده ایجاد می شوند و باعث درد معده، حالت تهوع و نفخ می شوند. هلیکوباکترپیلوری نوعی باکتری متداول است که مسئول اکثر زخم های معده است.

تحقیقات نشان می دهد که عسل مانوکا می تواند به درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکترپیلوری کمک کند.

 

5. بهبود علائم گوارشی

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال هضم شایع است. علائم مرتبط با آن شامل یبوست ، اسهال ، درد شکم و بی نظمی حرکات روده است. جالب توجه است ، محققان کشف کرده اند که مصرف منظم عسل مانوکا ممکن است به کاهش این علائم کمک کند.

 

ثابت شده است که عسل مانوکا وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشد و باعث کاهش التهاب در موش های صحرایی مبتلا به IBS و کولیت اولسراتیو ، نوعی بیماری التهابی روده می شود. 

 

خواص دارویی عسل مانوکا , خواص شگفت انگیز عسل مانوکا

عسل مانوکا 

 

6. ممکن است علائم فیبروز کیستیک را درمان کند

فیبروز سیستیک یک اختلال ارثی است که به ریه ها آسیب می رساند و همچنین می تواند بر سیستم هضم و سایر اندام ها تأثیر بگذارد. روی سلولهای تولید کننده مخاط تأثیر می گذارد و باعث ضخیم شدن و چسبندگی غیرطبیعی مخاط می شود. این مخاط غلیظ مجاری تنفسی و مجاری را مسدود کرده و تنفس را دشوار می کند.

متأسفانه ، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک کاملاً شایع است.

 

ثابت شده است که عسل مانوکا با باکتری هایی که باعث عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می شوند مبارزه می کند. 

سودوموناس آئروژینوزا و Burkholderia spp. دو باکتری رایج هستند که می توانند باعث عفونت های جدی دستگاه تنفسی فوقانی شوند ، به خصوص در جمعیت های آسیب پذیر.

 

یک مطالعه اثربخشی عسل مانوکا را در برابر این باکتری ها در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک مشاهده کرد. نتایج نشان داد که از رشد آنها جلوگیری می کند و همراه با درمان آنتی بیوتیکی کار می کند.

بنابراین ، محققان نتیجه گرفتند که عسل مانوکا ممکن است نقش مهمی در درمان عفونت های دستگاه تنفس فوقانی ، به ویژه در مبتلایان به فیبروز کیستیک داشته باشد.

 

7. درمان آکنه 

آکنه معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود ، اما همچنین می تواند واکنش به رژیم غذایی نامناسب ، استرس یا رشد باکتری در منافذ مسدود شود. فعالیت ضد میکروبی عسل مانوکا ، هنگامی که در ترکیب با یک محصول با pH کم استفاده می شود ، اغلب برای مبارزه با آکنه به بازار عرضه می شود.

 

عسل مانوکا می تواند به شما کمک کند تا پوست شما از وجود باکتری خلاص شود ، که می تواند روند بهبود آکنه را تسریع کند. همچنین گفته می شود که عسل مانوکا با توجه به خواص ضد التهابی ، التهاب همراه با آکنه را کاهش می دهد. 

 

خطرات و عوارض عسل مانوکا

برای اکثر مردم، مصرف عسل مانوکا بی خطر است. با این حال ، برخی از افراد باید قبل از استفاده از آن با پزشک مشورت کنند ، از جمله:

- افراد دیابتی  

- کسانی که به عسل یا زنبورها حساسیت دارند. 

- کودکان کمتر از 1سال 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------