سیب آدم: چیست، چه می کندو چگونه آن را حذف کنیم؟عملکرد سیب آدم, سیب گلو, آسیب دیدن سیب آدم

سیب آدم چیست

 

سیب آدم یا سیب گلو چیست و چرا ما سیب آدم داریم؟

سیب آدم نوعی غضروف محافظت کننده است که در دوران بلوغ تکامل می یابد، این غضروف در افراد مختلف ابعاد متفاوتی دارد و عموما در مردان بزرگ تر از زنان است، در ادامه به تفسیر علت نام گذاری، فواید و جراحی سیب آدم میپردازیم.

سیب آدم چیست؟

سیب آدم با نام های دیگری از جمله؛ کادیک، جوزک و برآمدگی حنجره نیز شناخته می شود. این برآمدگی از غضروف ساخته شده است (غضروف بافتی قوی و در عین حال نرم است که از استخوان انعطاف پذیری بیشتری دارد.) و بافت غضروفی در تشکیل چندین ناحیه از گردن نیز نقش دارد.

 

سیب آدم مانند یک سپر دفاعی از غده تیروئید محافظت می کند و حالتی شبیه به کتاب نیمه باز دارد که به سمت عقب باز شده است.این غضروف با حنجره و تارهای صوتی ارتباط دارد. سیب گلو در مردان ابعاد بزرگ تری دارد به همین دلیل است که مردان صدای بم تری نسبت به زنان دارند؛ علت این موضوع به رشد بیشتر حنجره در دوران نوجوانی مردان مربوط است. به دنبال تغییرات فراوان فیزیکی و بزرگ شدن حنجره؛ به این غضروف فشار وارد می شود و سیب آدم را به سمت جلو هل می دهد به همین دلیل در گلوی مردان برآمدگی بزرگتری دیده می شود.

 

علت نامگذاری این غضروف به سیب آدم چیست؟

کلمه سیب آدم ریشه ی ترکی دارد و به معنای قوی و برآمده است که کم کم وارد زبان روسی شد. اصطلاح سیب آدم در زبان های مختلف روسی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی به همین معنا وجود دارد.

 

در راستای نامگذاری سیب آدم به این اسم دو نظریه جود دارد. نظریه اول مربوط به افسانه ها و فرهنگ لغت وبستر است و بر این نکته اشاره داد که سیب آدم مربوط به داستان اساطیری میوه ممنوعه است؛ این باور در بین یهودیان و ادیان ابراهیمی وجود دارد که حضرت آدم پس از خوردن میوه ممنوعه از درخت علم خیر و شر که احتمالاً سیب بوده در گلویش گیر کرده و این گونه بود که سیب آدم ظاهر شد؛ در هر صورت باید اشاره کرد که این موضوع در کتب آسمانی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان ذکر نشده ‌است.

 

نظریه دوم مربوط به الکساندر گوده؛ مترجم و زبان‌شناس آلمانی است. او ادعا می کند سیب آدم یک کلمه عبری است و از همان ابتدا اشتباه نامگذاری شده در حقیقت اسم علمی این برآمدگی؛ tappuach ha adam است که به معنی تورم مرد است.

 

جا به جا کردن سیب گلو, سیب آدم, بیماری سیب آدم

سیب آدم در زنان

 

آیا زنان هم سیب آدم دارند؟

روند تکامل سیب آدم در دوان نوجوانی و با آغاز بلوغ صورت می گیرد. سیب آدم در هر دو جنس زن و مرد و حتی در سایر پستانداران وجود دارد اما اغلب به علت تغییرات هورمونی در زنان نمود کمتری دارد.

 

در دوران بلوغ پسران حنجره بزرگتری دارند که همین عامل می تواند صدای آنها را عمیق تر و بم تر کند و همچنین در جلوی گردن سیب آدم را بسازد. البته تغییرات حنجره در دختران نیز دیده میشود اما نه به اندازه پسران.

 

این تفاوت ممکن است ریشه در ترشح مقدار تستوسترون داشته باشد. باید توجه کرد که این تفاوت همیشه برقرار نیست و گاهی ممکن است اتفاق برعکسی بیوفتد که تمام این فرآیند وابسته به تغییرات هورمونی است.

 

سیب آدم در مردان به علت توسعه سیستم اسکلتی برجسته تر است، همچنین غضروف سیب آدم در مردان یک زاویه حاد دارد در حالی که زنان دارای یک زاویه مات است. علت دیگر این تفاوت را می توان در موقعیت مکانی و مقدار چربی موجود در گلوی زنان و مردان دانست.

 

سیب آدم زنان در وسط گلو قرار دارد و با چربی احاطه شده به همین دلیل می تواند این غضروف را نامرئی کند. البته گاهی به دنبال کاهش وزن شدید می تواند حتی واضح تر از آقایان دیده شود.

 

غضروف محافظت کننده, سیب آدم چیست, سیب آدم در زنان

عملکرد سیب آدم 

 

عملکرد سیب آدم چیست؟

از نظر پزشکی سیب آدم عملکرد خاصی ندارد، اما حنجره یا جعبه صوتی دارای عملکرد مهم تولید صدا است. حنجره از تارهای صوتی محافظت می کند و به فرد اجازه می دهد که؛ صحبت کند، فریاد بکشد، بخندد، نجوای آرام داشته باشد یا آواز بخواند. داشتن غضروف سیب آدم به معنای داشتن عملکرد بهتر در موارد ذکر شده نیست؛ فقط به معنی این است که فرد اندازه حنجره بزرگ تری دارد.

 

آسیب دیدن سیب آدم

• آسیب در سیب آدم بسیار خطرناک است زیرا پایانه بسیاری از اعصاب در این ناحیه وجود دارند و در صورتی که فرد در این ناحیه دچار آسیب شود، ممکن است هشیاری خود را از دست دهد علاوه بر این ممکن است در اثر آسیب؛ آب و مواد غذایی که باید وارد مری شوند، به اشتباه وارد نای شده و باعث خفگی فرد می شود.

 

• شاید غیرعادی به نظر برسد اما اگر سیب آدم زخمی شود کارکرد قلب متوقف می شود، که به این فرآیند سنکوب قلبی می گویند. در صورتی که سیب آدم کبود شود؛ دریچه هایی ورودی هوا بسته می شوند و جریان هوا را در داخل ریه متوقف می کند.

 

• سیب آدم بخش مهمی از عملکرد حیاتی بدن محسوب می شود و باید در صورت وارد شدن آسیب به آن؛ به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

 

عملکرد سیب آدم, سیب گلو, آسیب دیدن سیب آدم

علل درد در سیب آدم

 

وجود درد در سیب آدم نشانه چیست؟

سیب آدم در مردان ممکن است در اثر دلایل مختلفی دچار درد شود، در هر صورت اگر فردی در این ناحیه احساس درد و ناراحتی داشته باشد باید فورا به متخصص گوش و حلق و بینی یا غدد درون ریز مراجعه کند تا بیماری به سرعت شناسایی شود و مراحل درمانی طی شود.

 

وجود درد در این ناحیه می تواند یکی از نشانه های سرطان حنجره و یا سل باشد. در این صورت درد ناشی از جوش خوردن غضروف تیروئید است که در هنگام تنفس و بلع افزایش می یابد. در صورتی که در گلوی فرد تومور وجود داشته باشد علائم شدیدتری بروز می کند از جمله؛ مشکل در غذا خوردن و احساس کما.

 

در صورتی که فرد به سل آلوده شده باشد احساس گلودرد و گرفتگی صدا نیز دارد.

سیب آدم عملکرد پزشکی خاصی ندارد و بزرگ بوردن آن دلیل برای عدم سلامتی فرد نیست، اما گاهی ممکن است تورم حنجره و یا رشد غضروفی در ناحیه گردن اتفاق بیوفتد که همین عامل سبب بزرگ تر دیده شدن سیب آدم می شود.

 

بیماری های از قبیل؛ لارنژیت یا التهاب حنجره، فارنژیت و یا التهاب ناحیه پشتی گلو، سرطان غده تیروئید، سرطان حنجره می توانند از دلایل بزرگی شدن غیر طبیعی سیب آدم باشند.

دلیلی که سبب بزرگ شدن سیب آدم می شود مشخص می کند که راه درمان باید چه چیزی باشد؛ ممکن است لازم باشد از آنتی بیوتیک یا کورتیکوستروئیدها استفاده شود. در صورتی که فرد به سرطان مبتلا باشد از روش های جراحی، کموتراپی و رادیوتراپی استفاده می شود.

 

جراحی سیب آدم

بزرگ بودن سیب آدم تعیین کننده سلامت فیزکی نیست، در صورتی که ابعاد این غضروف در فرد احساس بدی ایجاد کند می توان از روش های جراحی برای کوچک کردن آن استفاده کرد. در این جراحی از قسمت های دیگر بدن غضروف برداشته می شود و با غضروف تیروئید جایگزین می شود تا ابعاد سیب آدم کوچک تر شود و یا ممکن است پزشک مقداری از غضروف های آن ناحیه بردارد که با این کار اندازه کوچک تری از سیب آدم ایجاد می شود.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------