چگونه در طوفان گرد و خاک سلامت بمانیم؟طوفان موجب ابتلا افراد به انواع بیماری‌ها به ویژه مشکل‌های تنفسی و بینایی می‌شود

 

ورود گرد و خاک به داخل ریه، چشم و بینی، با ابتلا به بیماری‌های مختلف همراه است، اما با برخی راهکار‌های ساده می‌توان میزان آسیب این پدیده های آب و هوایی را کاهش داد.

طوفان گرد و خاک، شن و ماسه ازجمله پدیده‌های طبیعی غیرقابل پیش بینی است. دراثر این پدیده باد با قدرت بالا ذره‌های گرد و خاک را همراه خود حمل کرده و این اتفاق سبب ایجاد طوفان، کاهش دید افقی و ابتلای افراد به انواع بیماری‌های به ویژه مشکل‌های تنفسی و بینایی می‌شود.

 

کودکان، سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های تنفسی و آلرژی ها، مبتلایان به بیماری‌های چشمی، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن از جمله سرطان که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف شده است، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری و انواع مشکل‌های تنفسی قرار دارند.

 

طوفان گرد و خاک، شن و ماسه ازجمله پدیده‌های طبیعی غیرقابل پیش بینی است

 

کارشناسان برای حفظ سلامت وجلوگیری از آسیب در وضعیت گرد و خاک به افراد به ویژه گروه‌های در معرض ریسک سلامت توصیه می‌کنند تا مساعد شدن وضعیت آب و هوا از منزل خارج نشوند. همچنین استفاده از پنجره‌های دو یا سه جداره، استفاده از عایق‌های پلیمری کنار پنجره، استفاده از ماسک فیلتر دار، عینک، لباس‌های پوشیده و کلاه درهنگام خروج از منزل و قرار داشتن درمعرض آلودگی از جمله موارد تاثثیر گذار در این زمینه است.

 

درهنگام گرفتار شدن در توفان شن و ماسه هرگز در مناطق کم ارتفاع، دامنه کوه‌ها و حفره‌ها پناه نگیرید، زیرا امکان مدفون شدن زیر انبوهی از شن و ماسه وجود دارد.

 

درصورتی که به طور ناگهانی درمعرض توفان گرد و غبار قرار گرفتید و ماسک یا عینک و کلاه در اختیار ندارید، یک دستمال پارچه ای یا چند لایه دستمال کاغذی را مرطوب کرده و جلوی بینی خود قرار دهید تا میزان ورود مواد آلوده به مجاری تنفسی کاهش یابد.

 

هنگام گرفتار شدن در توفان شن و ماسه هرگز در مناطق کم ارتفاع و حفره‌ها پناه نگیرید

 

استفاده از ماسک های فیلتر دار بهترین راه کاهش ورود گرد و غبار به مجاری تنفسی است

پنجره‌های ماشین را بالا نگه دارید و هواکش‌های ماشین را ببندید تا گرد و غبار کمتر وارد خودرو شود.

در صورتی که در مناطقی زندگی می‌کنید که سابقه آلودگی هوا، توفان گرد و غبار را دارد همیشه جعبه کمک‌های اولیه حاوی ماسک، اسپری ضد آسم و سایر وسایل امدادی همراه خود داشته باشید.

در صورت احساس تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، سرفه و مواردی از این دست بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.

 

استفاده از ماسک های فیلتر دار بهترین راه کاهش ورود گرد و غبار به مجاری تنفسی است

 

پس از رسیدن به خانه یا محل کار، دست و صورت خود را شسته و لباس‌ها را تعویض کنید.

درصورتی که به طور ناگهانی با توفان شن مواجه شدید از وسایلی، چون کیف، کوله پشتی، کتاب و مواردی از این دست مانند نوعی سپر برای جلوگیری از ورود گردو خاک به مجاری تنفسی و چشمان خود  استفاده کنید.

 

به اطلاعیه‌ها و اعلان‌های سازمان‌های امدادی و آب و هوا شناسی گوش دهید و تا پایان توفان یا گرد و غبار درمحل امن باقی بمانید.

 

منبع:yjc.irبیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------