تمیز کردن کفش ها با جنس های مختلف تمیز کردن کفش با جنس های مختلف, نحوه تمیز کردن کفش

تمیز کردن کفش کثیف یکی از نکات در شیک پوشی است

 

تمیز کردن کفش کثیف یکی از نکات در شیک پوشی است. تمیزی کفش ها نقش بسزایی در ظاهر افراد دارد. به همین دلیل برای شما روش های مختلف برای تمیز کردن انواع کفش ها را گردآوری نموده ایم که بسیار موثر و کاربردی می باشند.

تمیز کردن کفش با جنس های مختلف با چند ترفند ساده

تمیز کردن کفش به جنس آن بستگی دارد. بدون شک طریقه تمیز کردن یک کفش چرمی با کفش نبوک برابر نیست. بنابراین لازم است اطلاعات کافی و درستی در این رابطه داشته باشید. برای آشنایی با روش های مختلف تمیز کردن انواع جنس کفش با ما همراه باشید.

 

اگر كفش ورزشی شما در اثر چرخش خراب نمی شود، از ماشین لباسشویی برای تمیز كردن آن استفاده كنید.

 

تمیز کردن کفش‌ پارچه ای

کفش‌ پارچه ای می تواند شامل صندل های بندی، کفش‌ پاشنه بلند بی بند یا کفش تخت باشد. اما فارغ از فرم و استایل کفش، این جنس همیشه در معرض کثیف شدن قرار دارد و احتمالا احساس می کنید که تمیز کردن آنها هم چندان آسان نیست. اما باید بدانید با کمی صبر و حوصله می‌توانید به ساده ترین روش ممکن کفش های پارچه ای خود را تمیز کنید.

 

در وهله اول باید بگوییم که هرگز این کفش ها را درون ماشین لباسشویی نیندازید. به این دلیل که بخش های چرمی کفش های پارچه ای با چسب به بدنه کفش وصل شده و چسب در آن حجم از آب دوام نمی آورد. بنابراین، بخش های مختلف کفش ممکن است از هم باز شوند.

 

یکی از رایج ترین راه ها برای تمیز کردن کفش های پارچه ای (کتونی – مجلسی – اسپرت) انداختن آن ها به مدت تقریبا 30 دقیقه در ماشین لباسشویی است که کفش پارچه ای مان بسیار تمیز شده، اما ما چنین پیشنهادی را نمی دهیم زیرا شستن کفش ها در لباسشویی از عمر مفید آن ها کم می کند، بهترین روش برای تمیز کردن تمامی کفش ها استفاده از محصولاتی هست که امتحان خود را پس داده اند

 

چگونه کفش پارچه ای را تمیز کنیم؟

در عوض، کفش‌های پارچه‌ای را با مقداری مایع ظرفشویی، آب گرم و مسواک بشویید و با دستمال حوله ای خشک کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 

کفش پارچه ای را با دستمال حوله ای تمیز کنید تا هرگونه خاک و گل از روی آن برداشته شود.

در یک کاسه کوچک، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با لیوان آب گرم مخلوط کنید.

مسواک قدیمی و کهنه را درون محلول خیس کنید و خیلی آرام روی سطح کفش بمالید. مراقب باشید که مسواک خیلی خیس نباشد. مسواک را در همه سطح کفش بکشید تا موجب از بین رفتن رنگ یک بخش نشود.

 

در این مرحله، با دستمال حوله ای سطح کفش را خشک کنید تا همه رطوبت و خیسی گرفته شود و لکه بر جای نگذارد.

در انتها کفش را در آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

نکته: برای کفش های مخملی از آب و مایع ظرفشویی استفاده نکنید. در عوض باید لکه‌ها را با شوینده‌های خشک تمیز کنید تا لکه‌های روی سطح پارچه مخملی از بین بروند.

 

اگر خواستید که کفش های پارچه ای ( کتونی ) را در ماشین لباسشویی بیاندازید به این نکات دقت کنید:

 

اگر کفش دارای رویه ی توری هست آن را داخل یک کیسه ی پارچه ای سفید بگذارید و سپس در ماشین لباسشویی بیاندازید

 

حتما شستشو را برای ماشین لباسشویی با آب سرد تنظیم کنید (تا رنگ کفش ثابت بماند)

 

برای تمیز کردن لژ کفش های پارچه ای (کتونی) و یا تمامی کفش هایی که لژ دارند که معمولا هم سفید رنگ هستند می توانید از یک مسواک قدیمی همراه با خمیر دندان استفاده کنید. (حرکات دورانی کوچک و سریع)

 

در این مرحله، با دستمال حوله‌ای سطح کفش را خشک کنید تا همه رطوبت و خیسی گرفته شود و لکه بر جای نگذارد. در انتها کفش را در آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

نکته: برای کفش های مخملی از آب و مایع ظرفشویی استفاده نکنید. در عوض باید لکه ها را با شوینده های خشک تمیز کنید تا لکه های روی سطح پارچه مخملی از بین بروند.

 

هرگز کفش های پارچه ای را درون ماشین لباسشویی نیندازید

 

روش تمیز کردن کفش های چرمی (ورنی):

راحت ترین نوع تمیز کردن، تمیز کردن کفش های چرمی و ورنی هست که اکثرا با یک دستمال یا حوله ی نرم و نمدار تمیز می شوند، اما خب تمیزی با این که کفش جلوه و زیبایی داشته باشد خیلی فرق می کند، کفش های چرمی (ورنی) از آن گروه کفش هایی هستند که اگر کثیف و خاکی شوند، شبیه کفش های جیر و نبوک که قبل و بعد از تمیز کردن شان قابل مقایسه نیستند، بسیار زشت و کهنه به نظر می آیند، برای جلوه دادن به کفش های چرم (ورنی) از چیزی بیشتر از آب و دستمال باید استفاده کرد، مثل واکس یا کرم های کفش های چرم و یا اسپری های مختلف چرم، نبوک، جیر و...

 

تمیز کردن کفش ورنی با یک دستمال یا حوله ی نرم و نمدار تمیز می شوند

 

تمیز کردن کفش‌ چرمی، چرم مصنوعی و پوست چرمی

ابتدا یک پارچه را با محلولی که به اندازه مساوی آب سرد و سرکه سفید است نم کنید و گرد و خاک کفش ها را پاک کنید. سپس دستمال را در آن خیس کرده، آب اضافه دستمال را بگیرید و روی سطح کفش بکشید. این کار باعث از بین رفتن همه لکه‌ها، به ویژه‌ سفیدک های نمکی بر جا مانده روی کفش می‌شود. سپس کفش را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود.

 

در مرحله بعدی برای تمیز کردن کفش هایی که از جنس چرم طبیعی هستند بهتر است از واکس های تجاری و دستور العملی که روی آن نوشته شده است، استفاده کنید. اگر واکس مناسب با رنگ کفش خود را ندارید، یک پارچه نرم را با محلول آب و مقدار کمی جوش شیرین نمدار کنید و به آرامی روی کفش بکشید. بعد از این کار با یک پارچه نرم و تمیز کفش را خشک کنید.

 

پس از خشک شدن سطح کفش، با دستمال خشک روی آن بکشید تا همه لکه‌ها از بین بروند. همچنین واکس ماشین روی کفش های چرم اصل عالی عمل می کند و تمیز کردن آنها را بسیار راحت تر می کند.

 

برای مرحله دوم تمیز کردن کفش هایی که از جنس چرم مصنوعی هستند هم یک پارچه نرم را با با کمی وازلین نم کنید و روی کفش بکشید. برای اینکه کفش ‌تان برق بیفتد چند قطره محلول شیشه پاک ‌کن روی کفش اسپری کنید و دوباره با یک پارچه نرم پاک و خشک کنید.

 

برای از بین بردن خراش از روی سطح چرم مصنوعی یا پوست چرم، مقداری وازلین (ژلۀ پترولیوم) روی کفش بگذارید و با استفاده از یک دستمال نرم روی آن بکشید. سپس مقداری محلول شوینده شیشه روی کفش اسپری کرده و با دستمال نرم پاک کنید.

 

تمیز کردن کفش های چرم

 

تمیز کردن کفش جیر، نُبوک و چرم میش

این کفش ها را همیشه باید خشک نگه دارید و برای زدودن انواع چربی‌ها، آلودگی ها و گرد و خاک ها لازم است پس از هر بار مصرف با یک مسواک یا فرچه نرم روی سطح کفش بکشید. لکه‌های روی کفش‌های چرم، نبوک و چرم میش را در سریع ترین زمان ممکن پاک کنید.

 

برای تمیز کردن کفش های جیر و نبوک می توان از مداد پاک کن – حوله یا پارچه ای سفید – برس مخصوص جیر و نبوک و ... استفاده کرد.

 

لکه های سرسخت: برای لکه های سرسخت کفش های جیر و نبوک میتوان از یک کاغذ سمباده ی خیلی دانه ریزاستفاده کرد (اما این نکته یادتان باشد که این کارباعث روشنتر شدن قسمتی از کفش می شود)

 

لکه های آب: برای پاک کردن لکه های آب از روی کفش های جیر و نبوک مان می توانیم از یک حوله ی سفید و تمیز که مرطوب باشد نه خیس استفاده کنیم به این صورت که خیلی نرم بر روی تمامی سطح کفش کشیده تا نمدار شود و بعد با یک دستمال آبگیر رطوبت اضافه را بگیرید و کفش را با کاغذ باطله یا پارچه پر کنید تا حالت آن حفظ شود و در جایی که از نور مستقیم خورشید و حرارت مستقیم دور باشد قرار دهیم تا خشک شود و بعد از خشک شدن آن را با برس مخصوص خود در یک جهت برس کشیده تا پرزها خوش حالت شوند.

 

نظم دادن به پرز ها: معمولا بعد یک مدت پرزهای کفش هایی مثل نبوک و جیر بد حالت شده و دیگر برس کشیدن به تنهایی کارساز نیست یک روش ساده در این مواقع این است که کفش را برای یک دقیقه بر روی بخار آب نگه دارید تا پرزها بلند شوند و بعد با برس مخصوص، کفش را در یک جهت برس زده تا پرزها دوباره خوش حالت شوند.

 

رفع جای ساییدگی: برای رفع ساییدگی کفش های نبوک و جیر برس را چندین بار به صورت جلو و عقب بر روی ساییدگی کفش بکشید.

 

نکته: کفش های چرم میش در سطح داخلی خود نوعی آستری دارند که بیشتر از سطح بیرونی کفش کثیف می شود. برای محافظت از قارچ و بوی بد این آستری، به طور مرتب بخش داخلی کفش را با دستمال مرطوب شده با محلول آب و مایع ضدعفونی کننده تمیز کنید. کفش را حداقل ۲۴ ساعت پیش از استفاده مجدد در مقابل آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

بهتر است برای کفش های نو و یا کفش هایی که تازه تمیز شده اند از اسپری محافظ کفش استفاده شود.

 

کفش های جیر را همیشه باید خشک نگه دارید

 

تمیز کردن کفش لژدار حصیری یا پارچه ای

برای شستن این کفش ها، ۴ لیوان آب گرم را با یک چهارم پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی به آن بیفزایید. با استفاده از مسواک یا دستمال، این محلول را روی سطح کفش بمالید.

 

بافت حصیری کفش حساس است. اگر لژ یا پنجه کفش‌تان از جنس حصیری است مسواک یا پارچه آغشته به این محلول را در یک جهت بافت حصیری بکشید تا از هم وا نرود و پرز پرز نشود.

 

بعد از تمیز کردن کفش لژدار و حصیری، یک دستمال تمیز را با آب خیس کنید و روی سطح کفش بکشید و به این ترتیب کفش را آبکشی کنید.

 

برای تمیز کردن لژهای حصیری کفش ها فقط مسواک را در یک جهت حرکت دهید

 

تميز كردن كفش اسپرت رنگی

کفش های ورزشی و تنیس استاندارد در ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند. با این همه قبل از گذاشتن این کفش‌ها در ماشین لباسشویی ابتد کفی کتانی کفش‌ها را دربیاورید و جداگانه با دست بشورید. لکه های چربی روی سطح کفش را با دستمال و مایع لکه بر پاک کنید و سپس کفش ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

 

کفش های ورزشی را در هوای آزاد خشک کنید و به هیچ وجه از حرارت سشوار یا بخاری و شوفاژ استفاده نکنید. قسمت داخلی کفش ورزشی را به صورت مرتب با مایع ضدعفونی کننده مخصوص کفش تمیز کنید تا در اثر تعریق دچار قارچ و بیماری های پوستی دیگر نشوید.

 

نکته: کفش های ورزشی را هرگز با سشوار یا بخاری خشک نکنید و حتما آنها را در هوای آزاد و زیر آفتاب قرار دهید.

برای بو نگرفتن سطح دخلی کفش ورزشی حتما سطح داخلی آن را به طور منظم با مایه ضدعفونی کننده تمیز کنید.

 

برای خشک کردن کفش های ورزشی آن ها را حتما در هوای آزاد و زیر آفتاب قرار دهید

 

گردآوری: بخش مد بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------