با تالاب زیبای انزلی آشنا شویمدرباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

تصاویر تالاب انزلی

 

 معرفی تالاب انزلی

تالاب بندر انزلی یا مرداب بندر انزلی در شمال ایران، واقع در استان گیلان قرار دارد. مرداب انزلی از جالب‌ترین و بزرگترین زیستگاه‌های طبیعی جانواران ایران می باشد. در ادامه شما را با تالاب انزلی آشنا می کنیم.

تالاب انزلی یکی از تالاب های ساحلی می باشد که بوسیله یک کانال کشتیرانی که از طریق دو موج شکن واقع در تاسیسات بندرگاه انزلی حمایت و به دریای خزر متصل می شود. تالاب انزلی ، بندر انزلی را به دو قسمت تقسیم می کند که سبب جذاب بودن این شهر شده است. 

 

تالاب انزلی از نظر تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی، از مهم‌ترین مرداب‌های ایران به حساب می‌آید ، تالاب انزلی بعنوان یک زیستگاه با اهمیت برای پرندگان می باشد.

 

حوزه آبریز تالاب انزلی دارای مساحتی حدود ۳۷۴ هزار هکتار است. تالاب انزلی از تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور می باشد که دارای ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی می باشد که پس از آبیاری مزارع و شالیزارها به تالاب وارد می شوند. عمق آب تالاب در بهار و در نواحی غربی تالاب به ۵/۲ متر می رسد، که بدلیل نوسان های سطح آب دریای خزر، متغیر است.

 

میزان رطوبت در تالاب انزلی بسیار بالا می باشد و در دل این مرداب پوشیده از لاله‌های مرداب می باشد و چندین جزیره کوچک و بزرگ نیز وجود دارد.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

 قایق سواری در بستر گل‌های لاله

 

تفریحات تالاب انزلی 

شما می توانید تفریحات جالب و مهیجی را در تالاب انزلی تجربه کنید که در ادامه شما را با آنها آشنا می کنیم.

 

• قایق سواری در بستر گل‌های لاله

در پایان خرداد تا پایان شهریور، مرداب انزلی از گلهای لاله مرداب پر می شود. بسیاری از افراد این گیاه را با نیلوفر آبی اشتباه می‌گیرند، اما گل لاله مرداب کمیاب‌تر از نیلوفر آبی است. 

 

 تماشای پرندگان مهاجر

در هوای گرم ، تالاب انزلی به زیستگاهی امن، گرم و آرام برای پرندگان مهاجر تبدیل می شود. پرندگان مهاجر از گونه‌های مختلف به این تالاب می آیند و بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برای تماشای این پرندگان زیبا، به تالاب انزلی سفر می کنند. 

 

 کایاک سواری در تالاب

کایاک نوعی قایق سنتی بوده که در برخی نواحی دنیا برای حمل و نقل استفاده می‌کردند. کایاک به قایقهایی گفته می شود که با استفاده از یک پاروی دو کفه ای به حرکت در می آید که دو کفه نسبت به هم زاویه دارند شما می توانید از کایاک سواری در تالاب انزلی لذت ببرید.

 

 ماهیگیری در تالاب

گونه‌های آبزی در تالاب انزلی در خطر انقراض نیستند و شما می توانید از ماهیگیری در تالاب انزلی لذت ببرید. البته باید حتما تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

پوشش گیاهی مرداب انزلی

 

پوشش های گیاهی تالاب انزلی

به‌طور کلی در تالاب انزلی سه نوع پوشش گیاهی وجود دارد:

 

• لایه گیاهان حاشیه‌ای

در این لایه گیاهان زیادی از جمله نی معمولی،اسپارگانیوم، لوئی، سیرپوس، پلی گنوم، پونهٔ آبی، تیرکمان آبی،بارهنگ آبی، بوتوموس،نلومبو، دم اسب موجود می باشند.

 

 لایه گیاهان شناور

گیاهانی که در این لایهٔ رویش قرار دارند شامل اوتریکولاریا ، شالوین،  هیدروکاریس ، عدسک سرنیزه‌ای، عدسک کوچک، عدسک چندریشه، تراپا،مریم آبی،علف هفت بند، پوتاموژتون شناور و دسپیرودلا می باشد.

 

• لایه گیاهان غوطه ور

گیاهان تشکیل دهنده لایه غوطه‌ور شامل میرپوفیلوم، سراتوفیلوم دمرسوم، سراتوفیلوم سابمرزوم، پوتاموژتون پکتیناتوس و هیدریلاور تیسیلاتا می باشد.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

 

موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

تالاب انزلی در جنوب غربی سواحل دریای خزر واقع در استان گیلان، در عرض ۲۸ تا ۳۷ شمالی و طول ۲۵ تا ۴۹ شرقی قرار دارد و از شمال به شهرستان انزلی، از جنوب به شهرستان صومعه‌سرا، از شرق به شهرستان خمام، از جنوب شرقی به شهرستان رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود می شود.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

 عکس تالاب انزلی

 

رودخانه‌های اصلی تالاب انزلی

رودخانه‌های اصلی مرداب انزلی که از طریق موج شکن‌های بندرانزلی به دریای خزر مرتبط می‌شوند از شرق به غرب بدین ترتیب است:

- سوسر روگا

- پیر بازار روگا

- چپ خاله

- راست خاله یا نهنگ روگا

- مهدی روگا یا کلویر روگا

- ژرفای تالاب انزلی

 

بهترین زمان سفر به تالاب انزلی 

تابستان‌های انزلی، هوا گرم و شرجی و البته کمی آزار دهنده است. در زمستان‌ به دلیل رطوبت هوا، خبری از اختلاف دمای زیاد نیست و هوای آن پاییزی است ، اما در این فصل خبری از گل‌های لاله مردابی نمی باشد. در بهار آب و هوای منطقه مساعد است و هم تالاب پر از گل‌های لاله مردابی می باشد. در این فصل همچنین پرندگان زیادی به تالاب انزلی مهاجرت می‌کنند منظره زیبایی به وجود می آورند. پس می توان گفت یکی از فصل های مناسب برای سفر به تالاب انزلی بهار می باشد.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

گلهای لاله مرداب تالاب انزلی

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------