آشنایی با انواع سوغات یزدشیرینی سوغات یزد, لذیذترین سوغات یزد, بهترین سوغات یزد

معرفی سوغات یزد

 

سوغات یزد چه چیزهایی است؟

یزد یکی از شهرهای تاریخی ایران است که صنایع دستی و شیرینی های خوشمزه ای برای خرید سوغات دارد.

استان یزد، یکی از استان های مرکزی ایران است که با استان های خراسان جنوبی، اصفهان، فارس و کرمان همسایه است. مرکز این استان شهر یزد است، شهر یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است که به نام های شهر بادگیرها، عروس کویر، دارالعلم و شهر دوچرخه شناخته میشود. 

 

صنایع دستی یزد به قدمت تاریخ پیشینه دارند.

 

یک از جاذبه های سفر خرید سوغات است و خوشبختانه یزد سوغاتی های زیادی برای خرید و هدیه دادن به عزیزان دارد. شما میتوانید از یزد شیرینی های خوشمزه و صنایع دستی بسیار زیبایی را برای سوغاتی انتخاب کنید.

شیرینی های استان یزد به خصوص شهر یزد بسیار زیاد و مشهور است.

 

انواع شیرینی های سوغات یزد:

حلوا ارده اردکان

حلوا ارده ای که در استان یزد و به خصوص شهر اردکان تولید میشود بدون افزودنی های شیمیایی است و هنوز به روش سنتی و دستی تهیه میشود بنابراین طعم و مزه ای طبیعی دارد و طعم آن نسبت به حلوا ارده های صنعتی متفاوت تر است و به همین دلیل طرفداران خاص خودش را دارد. 

 

کیک یزدی

کیک یزدی را همه میشناسند و همه جای ایران طبخ میشود. کیک یزدی یکی از شیرینی های اصیل یزد است که برای پذیرایی در مراسم مذهبی استفاد میشود. 

 

قطاب یزدی

قطاب یکی از خوشمزه ترین و معروف ترین شیرینی هاس سنتی یزد است. قطاب یک لایه خمیر توپی است که داخلش را با پودر بادام، پودر قند و هل پر میکنند و در پودر  قند میگردانند. طعم بی نظیر و اصیل قطاب یزدی باعث تفاوت بارز آن با سایر شیرینی ها شده است.

 

شیرینی سوغات یزد, لذیذترین سوغات یزد, بهترین سوغات یزد

قطاب سوغات یزد

 

باقلوا

یکی از پرطرفدارترین شیرینی ها در کل دنیا باقلوا است که با روش های مختلف در ایران، ترکیه ، قفقاز، کشورهای عربی ، یونان، قبرس و برخی از مناطق روسیه تهیه میشود. عمده تولید کننده های باقلوای ایران در شهرهای قزوین ، تبریز و یزد هستند. 

باقلوای اصیل یزدی به شکل های لوزی، مربع و لوله ای و با طعم های پسته ، بادام و نارگیل تولید میشوند.

 

سوغات خوراکی یزد, قطاب یزد, صنایع دستی یزد

باقلوا سوغات یزد

 

پشمک یزدی

پشمک یکی دیگر از شیرینی های اصیل یزد است که بیشتر بین بچه ها طرفدار دارد. پشمک یک فراورده حجیم شد از شکر است که میتواند اسانس های میوه ، قهوه ، کاکائو و زعفران به آن اضافه کرد.

 

نقل یزدی

نقل از قدیم به صورت دستی با عملیات دراژه زنی روی خشکبار تهیه میشود که امروزه از ماشین های صنعتی برای تولید نقل با مغز بادام ، گردو، بادام زمینی، پسته ، نخود و غیره استفاده میشود و با اسانس هل ، بهار نارنج، یاس ، زعفران ، وانیل ، گل محمدی ، آلبالویی بیدمشک ، گشنیز و غیره معطر میشود. 

با این که نقل در اغلب شهرهای ایران تولید میشود ولی نقل بیدمشک یزد عطر و طعمی متفاوت و به یاد ماندنی دارد. 

 

حاج بادومی یزدی

حاح بادومی یزدی با شکل گرد  و متفاوتی که دارد یکی از شیرینی های سنتی مخصوص یزد است که از ترکیب مغز بادام ، پودر قند، روغن ، آرد، پودر هل و پودر پسته تهیه میشود.

 

نان برنجی

اغلب شما تصور میکنید که نان برنجی سوغات کرمانشاه است ولی باید بدانید که علاوه بر کرمانشاه ، این شیرینی سنتی در قزوین و یزد هم تولید میشود و بین گردشگران یزدی کاملا شناخته شده است. نان برنجی یزدی در دو نوع ساده و زعفرانی تولید میشود.

 

نان پنجره ای

نان پنجره ای یا خاتون پنجره یکی از قدیمی ترین شیرینی های ایران است که با پودر قند تزئین میشود . در قدیم اغلب زنان یزدی این شیرینی را در خانه هایشان تهیه میکردند.

 

سوغات یزد, معرفی سوغات یزد, سوغات یزد چیست

نان پنجره ای سوغات یزد

 

سوهان یزدی

در یزد دو نوع سوهان آردی و سوهان خانی تولید میشود.

سوهان خانی مشهور ترین سوهان یزدی است که با آرد جوانه گندم و روغن حیوانی تهیه میشود. سوهان آردی هم با آرد سفید تهیه میشود و در انتها درون آرد غلتانده میشود.

 

سوغات یزد چیست, خرید سوغات یزد, خرید سوغات یزد

شیرینی لوز یزدی

 

انواع شیرینی لوز یزدی

لوز یکی از شیرینی های سنتی ایران است.مشهورترین و پرطرفدار ترین لوزهای یزدی عبارتند از لوز بیدمشک، لوز بادام و لوز نارگیل.

برای تهیه لوز بادام و بیدمشک از ترکیب پودر بادام ، شکر ، سفیده تخم مرغ و عرق بیدمشک استفاده میشود که عطر بیدمشک آن واقعا منحصر به فرد است. ولی برای لوز نارگیل به جای پودر بادام در ترکیب لوز از پودر نارگیل استفاده میشود که قیمت ارزان تری نسبت به آن دارد و گران ترین نوع لوز یزدی لوز پسته است که از پودر پسته برای تهیه آن استفاده میشود.

 

صنایع دستی سوغات یزد:

استان یزد یکی از سنتی ترین استان های ایران با مکان های تاریخی و صنایع دستی غنی است که میتوانید در سفر خود به یزد، این صنایع دستی را به عنوان سوغاتی ، هدیه ببرید.

 

سفال و سرامیک 

استان یزد به دلیل آفتاب داغ و سوزانی که دارد یکی از عمده ترین تولید کنندگان سفال و سرامیک ایران است. مهم ترین شهر تولید کننده سفال و سرامیک استان یزد، شهر میبد است. سفال های سزد به صورت ساده ، لعاب دار ، کاشی و سرامیک تولید میشود. نقوش طراحی شده روی سفال میبد ، زیبا و منحصر به فرد است، یکی از رایج ترین طرح های نقاشی شده روی سفال میبد، مرغک و ماهی و خورشید خانم است که بسیار متفاوت، جذاب و دیدنی است.

 

معرفی سوغات یزد, سوغات یزد چیست, صنایع دستی سوغات یزد

سرامیک یزد

 

مس یزد

یکی از زیباترین صنایع دستی یزد، ظروف مسی حکاکی شده است . تولید انواع ظروف مسی در یزد با نقش و نگارهای زیبا و شگفت انگیز رونق دارد که میتوانید برای دکوراسیون از آن ها استفاده کنید.

 

دارایی بافی

مهم ترین صنایع دستی یزد پارچه های مختلفی است که به سبک های گوناگون تولیدمیشوند.

دارایی بافی یزد قدمت 800 ساله دارد، نوعی پارچه که از ابریشم و زنگ های طبیعی تولید میشود . پارچه دارایی در گذشته برای رولحافی، بقچه سوزنی و آستری لحاف استفاد میشده و در حال حاضر بیشتر برای روتختی و رومیزی های سنتی کاربرد دارد. 

 

 صنایع دستی یزد, سوغات یزد, معرفی سوغات یزد

دارایی بافی سوغات یزد

 

از آنجا که در قدیم فقط افرادی که پولدار بودند میتوانستند از این پارچه استفاده کنند، به آن دارایی میگفتند. امروزه این هنر زیبای یزدی رو به فراموشی سپرده شده است ولی میتوانید با کمی جستجو  در بازارهای محلی یزد به این پارچه های ارزشمند دست پیدا کنید.

 

ترمه یا انگشت باف

ترمه به عنوان نماد یزد شناخته میشود.

هنر ترمه بافی ایران پیشینه ای 400 ساله دارد. زرتشتیان در قدیم برای دوخت شلوار برای جشنهایشان از این پارچه استفاده میکردند. ترمه پارچه ای است که معمولا تار آن ابریشمی و پود آن از جنس های نخ، پشم ، کرک الوان و ابریشم است. 

 

شیرینی سوغات یزد, لذیذترین سوغات یزد, بهترین سوغات یزد

ترمه یزد

 

در قدیم به دلیل این که بافت ا ین پارچه با انگشت انجام میشده به آن انگشت باف هم میگفتند ولی امروزه بافت این پارچه ها به صورت صنعتی انجام میشود. معروف ترین طرح های بافت ترمه عبارتند از شاه عباسی ، بته جقه و شاخ گوزنی.  محصولات مختلف ترمه علاوه بر رومیزی و سجاده عبارتند از شال بندی ، شال چارقدی ، شال راه راه ، شال اتابکی ، شال محرمات ، شال رضایی ، شال کشمیری ، شال یزدی و ... . بازار ترمه در یزد خوشبختانه رونق خیلی خوبی دارد و میتوانید به راحتی انواع ترمه را به عنوان سوغات یزد، هدیه بدهید.

 

شعر بافی یا شربافی

شعربافی هم یکی دیگر از هنرهای دستی مردم یزد است که توسط نخ های پنبه ای بافته میشده و هیچگونه طرح ونقشه ای برای بافت آن استفاده نمیشده است و  توسط زنان روی دستگاه های چوبی انجام میشده است ولی امروزه به دست فراموشی سپرده شده است.

 

شمد

شمد در طرح های ساده و چهارخانه به عنوان روانداز تابستانی مورد استفاده قرار میگیرد که در بافت آن از نخ پنبه ای یا ویسکوز استفاده میشود.

 

بهترین سوغات یزد, سوغات خوراکی یزد, صنایع دستی یزد

پارچه شمد یزد

 

چادر شب

در استان یزد دو نوع چادرشب تولید میشود، نوع اول آن نازک و منقوش است که به نام رختخواب پیچ معروف است و نوع دوم که چادر شب صحرایی است که دارای طرح های راه راه است و برای حمل علوفه و محصولات کشاورزی استفاده میشود. شهرهای یزد، اردکان و بخش زارچ از مهم ترین مراکز بافت چادرشب یزدی هستند.

 

صنایع دستی سوغات یزد, خرید سوغات یزد, شیرینی های استان یزد

چادر شب سوغات یزد

 

زیلو

پیشینه زیلو به دوران قبل از اسلام بازمیگردد و یکی از قدیمی ترین صنایع دستی یزد و کالای تجاری ایران بوده است. این زیر انداز به علت خنکی که دارد در فصل تابستان مورد استفاده قرار میگیرد. شهر میبد یکی از مهم ترین شهرهای بافت زیلو است. قدیمی ترین زیلوی ایران در مسجد جامع شهر میبد قرار دارد که یکی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب میشود.

 

بهترین سوغات یزد, سوغات خوراکی یزد, قطاب یزد

زیلو سوغات یزد

 

زیلو با نخ های پنبه ای بافته میشود و طرح های به کار رفته در آن معمولا با نام های زلفک ، رکنه دونی ، بند رومی و کیلید، هشت پر بزرگ و کوچک ، شناخته میشود.

رنگ های استفاده شده در زیلو طبیعی بوده و از گیاهانی مثل پوست گردو و روناس تهیه میشود. رنگ اصلی و غالب استفاده شده در زیلو، آبی است البته گاهی رنگ های نارنجی ، قرمز، و سبز هم در بافت زیلو استفاده میشود.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X قیمت تورهای شهر وان ترکیه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023