آشنایی با انواع موکتانواع موکت, آشنایی با انواع موکت, نمونه هایی از انواع موکت

آشنایی با انواع موکت

 

15 نوع مختلف الیاف موکت و گزینه های شمع

آیا به دنبال یک موکت جدید هستید، اما مطمئن نیستید که کدام یک به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد؟ اگر چنین است، پس باید به انواع مختلف موکت موجود برای خانه خود نگاهی دقیق بیندازید.

برای مناطق پرتردد در خانه مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری، این روزها چوب سخت محبوب تر از موکت است . با این حال، این بدان معنا نیست که موکت متعلق به گذشته است، زیرا موکت هنوز به طور گسترده در اتاق های دیگر خانه استفاده می شود.

 

انتخاب نوع موکت مناسب برای منزل شما

مهم است که سبک موکت را در نظر بگیرید که به بهترین وجه، مناسب اتاقی است که قصد دارید آن را در آن قرار دهید. یک اتاق اداری یا اتاق بازی ممکن است از کاشی های موکت سخت بهره مند شود، در حالی که یک موکت مجلل ساکسونی ممکن است در اتاق مهمان عالی باشد.

 

مشکل این است که واقعاً چقدر در مورد انواع موکت می دانید؟ آیا می توانید تفاوت بین موکت مصنوعی و موکت الیاف طبیعی را تشخیص دهید؟ آیا شنل خود را از مخمل خواب خود می شناسید؟

 

انواع مختلفی از گزینه های موکت با الیاف مختلف برای اضافه کردن به خانه تان وجود دارد که از موکت های گران قیمت برای آن پرداخت خاص تا موکت های بادوام تر برای مناطق پرتردد را شامل می شود.

 

برخی از رایج ترین انواع موکت که احتمالاً با آنها روبرو می شوید عبارتند از:

 

– برش (Cut)

– پلی استر (Polyester)

– حلقه (Loop)

– شگ (Shag)

– مخمل خواب دار (Plush)

 

با این حال، اینها به هیچ وجه تنها انواعی نیستند که فهرست ما در زیر نشان خواهد داد.

 

ما این راهنما را ساختیم تا به شما در آموزش انواع موکت کمک کند تا بتوانید آگاهانه ترین تصمیم را برای خرید بگیرید.

 

محبوبیت موکت اتاق

کدام اتاق ها برای موکت مناسب هستند ؟

بخش اول ما بر اساس تجزیه و تحلیل صدها هزار اتاق است تا مشخص شود موکت در اتاق های اصلی خانه چقدر رایج است.

 

از تجزیه و تحلیل خود، یک نمودار ساده و جدول مربوطه را جمع آوری کردیم که نشان می دهد موکت چقدر برای اتاق های اصلی به عنوان درصدی از هر نوع اتاق اصلی که دارای موکت است، رایج است.

 

همانطور که می بینید، موکت برای آشپزخانه ها، حمام ها، اتاق های غذاخوری و قسمت های ورودی محبوبیتی ندارد. این قابل انتظار است زیرا این مناطق دارای ترافیک زیاد هستند و آشپزخانه یا حمام دارای پتانسیل آب، لکه و ریزش هستند که موکت برای آنها ایده آل نیست.

 

درباره انواع موکت, انواع جنس های موکت, بهترین جنس موکت

انواع بافت موکت

 

آشنایی با انواع موکت : 

دو نوع اصلی موکت وجود دارد: موکت پرز حلقه و پرز بریده

موکت با حلقه کردن مواد به سبک نخ از طریق پشتی و سپس ایجاد یک توده خاص در طرف دیگر (یعنی روبه) ایجاد می شود. یک شمع حلقه (یعنی بربر) و شمع برش (یعنی زاکسن) وجود دارد. نوع پرز، بافت موکت را مشخص می کند، اما باید توجه داشت که الیاف موکت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 

در زیر گزینه های مختلف موکت را برای هر دو نوع اصلی پرز ارائه می دهیم.

 

A. موکت های حلقه شمع 

1. موکت پرز حلقه بربر

بربر رایج ترین نوع گزینه شمع حلقه ای است که می توانید انتخاب کنید. این بدان معنی است که الیاف به صورت یک سری حلقه خم می شوند. این یک موکت بادوام ایجاد می کند که در برابر لکه ها مقاومت می کند، اگرچه به اندازه سایر گزینه ها بالشتکی ندارد.

 

در موکت بربر، حلقه ها کوتاه هستند، اگرچه اندکی تغییر پذیرفته می شود. این یک انتخاب متراکم است که نمونه اب صاف را ارائه می دهد. همچنین چیزی است که به این سرعت از هم جدا نمی شود. همچنان باید اطمینان حاصل کنید که چیزی تیز به موکت اضافه نکنید تا به سرعت پاره نشود و فرسوده نشود.

 

موکت های پرزدار برجسته, تصاویری از انواع موکت, معرفی کامل انواع موکت

موکت پرز حلقه بربر

 

2. موکت لوپ لوپ

طراحی حلقه تراز از حلقه های کوتاه استفاده می کند که در آن همه چیز به دقت اندازه گیری می شود تا جایی که حلقه ها با طول یکسان هستند. این نوع کمی سفت تر است، اما برای مناطق پرترافیک که دوام و چقرمگی مهم هستند، کاملاً مناسب است.

 

موکت های پرزدار برجسته, تصاویری از انواع موکت, معرفی کامل انواع موکت

موکت لوپ لوپ

 

3. موکت پرز دار برجسته

با طراحی حلقه های چند سطحی، قسمت های بالای حلقه ها از نظر ارتفاع متفاوت می شوند و طراحی جذاب تری با مجموعه ای از شکوفایی های بصری ارائه می دهند. این با یک موکت طرح دار متفاوت است، زیرا تمام نخ ها به جای برش، به صورت حلقه در می آیند.

 

این طرحی ایجاد می کند که در آن واریانس بافت روی موکت می تواند به تدریج در طول زمان تغییر کند. جزئیات روی موکت شما آنطور که فکر می کنید قابل توجه نخواهد بود، اما زمانی که می خواهید فضای خود را به بهترین شکل نشان دهید، می توانند تفاوت واقعی ایجاد کنند.

 

انواع موکت پرز کوتاه, موکت های پرزدار برجسته, تصاویری از انواع موکت

موکت پرز دار برجسته

 

B. موکت پرز برش

1. موکت پرزدار ساکسونی

سبک ساکسونی یک گزینه برش شمع است که در آن انتهای الیاف تا حد امکان به طور یکنواخت بریده می شود. در آرایش ساکسونی، الیاف به طور محکم در کنار هم قرار می گیرند. این باعث ایجاد ظاهری صاف تر می شود. الیاف نیز حدود نیم اینچ ارتفاع دارند.

 

این موکت به دلیل نرمی و لوکس بودن آن به عنوان موکت مخملی نیز شناخته می شود. با این حال، داشتن چنین موکت با بافت نرمی خالی از اشکال نیست. تک تک الیاف موکت ساکسونی می تواند به سرعت پاره شود، بنابراین هنگام جابجایی مبلمان مراقب باشید.

 

نمونه هایی از انواع موکت, درباره انواع موکت, انواع جنس های موکت

موکت پرزدار ساکسونی

 

2. موکت پرزدار برش بافت

سبک موکت بافتی یکی دیگر از انتخاب های پرز برش است. نخ مورد استفاده پیچ خورده و سپس بریده می شود به این معنی که موکت نرم است در حالی که سطح آن به اندازه کافی پیچ خورده است تا ظاهر معمولی تری ایجاد کند.

 

پیچ ها به اندازه ای محکم هستند که در برابر لکه مقاومت کنند، به این معنی که دوام بیشتر و تمیز کردن آسان تر وجود دارد. همچنین، تک تک الیاف کمی سریعتر از موکت های ساکسونی خم می شوند، اما در صورت استفاده خوب می توانند لحن زیبایی به آن اضافه کنند.

 

انواع موکت,نمونه هایی از انواع موکت,انواع جنس های موکت

موکت پرزدار برش بافت

 

3. موکت Frieze

انتخاب فریز از الیاف کوتاهی استفاده می کند که می توانند در جهات مختلف فر شوند. این ظاهری محکم ایجاد می کند که می تواند ردپاها را پنهان کند، اگر چه لزوماً با ترافیک سنگین در ذهن ساخته نمی شود، زیرا ترافیک بیش از حد می تواند باعث خستگی مفرط در منطقه شود.

 

این یک سبک غیر رسمی است و اغلب به عنوان موکت با پرزهای بهم ریخته از آن یاد می شود. این گزینه جذابی است که حس تجمل را القا می کند، اما باید مراقب باشید وسایل اطراف آن را جابجا کنید زیرا می توانید با تلاش برای تمیز کردن هر چیزی که در آن ریخته می شود، و زمان نسبتاً زیادی را برای تمیز کردن آن بگذارید و به سختی تمیز شود.

 

آشنایی با انواع موکت,درباره انواع موکت,بهترین جنس موکت

موکت Frieze

 

4. موکت طرح دار

چیدمان الگو از ترکیبی از لکه های نخ بریده شده و حلقه دار استفاده می کند. قسمت های خاصی که نخ در آن حلقه حلقه می شود در مقابل جایی که نخ بریده می شود، قبل از ساخت موکت برنامه ریزی می شوند و برای ایجاد یک الگوی خاص طراحی شده‌اند.

 

از این نظر، یک موکت طرح دار نقش خود را از بافت و ساختار خود می گیرد، نه از استفاده ساده از رنگ. نخ با رنگ های مختلف را می توان با هم بافت تا الگویی ایجاد شود، که می تواند به شکل رنگ های متضاد یا حتی ترکیبی از الیاف مختلف موکت طبیعی یا مصنوعی باشد.

 

این همان روشی است که موکت بافته شده از نظر ساختار و طرح کار می کند و موکت بافت منحصر به فردی را ایجاد می کند که طرح آن را از نحوه بافته شدن نخ ها به دست می آورد.

 

معرفی کامل انواع موکت,موکت های پرزدار برجسته,انواع موکت پرز بلند

موکت الگو

 

مواد موکت

گزینه ی بعدی برای انتخاب موکت، جنس آن است. به عنوان مثال، هنگامی که شخصی در مورد انواع مختلف موکت بربر تعجب می کند، آن انواع مختلف، بر اساس مواد مختلف موکت مورد استفاده در پرز است.

 

در زیر لیستی از انواع مختلف مواد موکت آورده شده است.

 

1. نایلون

موکت نایلونی به دلیل استحکام و دوام نایلون گزینه بسیار محبوبی است. الیاف نایلون می تواند در برابر خاک مقاومت کند و سال ها بدون تاب خوردن به همان شکل خود باقی بماند.

 

محبوب است اما به دلیل اصطکاک می تواند الکتریسیته ساکن تولید کند. اگر تصمیم به خرید موکت نایلونی دارید، ممکن است بخواهید از اسپری های ضد الکتریسیته ساکن استفاده کنید تا شوک الکتریکی را به حداقل برسانید.

 

2. الفین

الفین یک ترکیب پلی پروپیلن است که در ابتدا در شرایط بیرونی برای مقاومت در برابر رطوبت استفاده می شد. امروزه از آن در موقعیت های داخلی استفاده می شود زیرا الیاف الفین بافتی شبیه پشم دارند و بسیار قوی هستند.

 

این می تواند عالی به نظر برسد، اما باید رنگ آمیزی شود تا از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر به نظر برسد. همچنین قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه خورشید می تواند به ظاهر موکت آسیب برساند.

 

3. پلی استر

موکت پلی استر یکی دیگر از گزینه های محبوب برای کسانی است که به دنبال استحکام و دوام در پوشش کف خود هستند - بدون اینکه سبکی به خطر بیفتد. یک ماده مصنوعی برجسته، پلی استر می تواند در برابر لکه ها مقاومت کند. در برابر رطوبت مقاوم است و به راحتی تمیز می شود. باید به اندازه ی کافی از آن نگهداری کنید.

 

4. اکریلیک

اکریلیک با بدنه ای پشم مانند ساخته شده است که دارای سطحی از مقاومت ثابت و لکه است که این تنوع را به ویژه برای مناطقی که ممکن است مستعد لکه شدن و سایش و پارگی عمومی باشند جذاب می کند. به احتمال زیاد به اندازه گزینه های دیگر محو نمی شود.

 

5. پشم

در صورت تمایل می توانید همیشه از پشم واقعی برای موکت خود استفاده کنید. پشم به دلیل داشتن یک سری الیاف با دقت بافته شده که در برابر کثیفی مقاومت می کنند جذاب است. می تواند به خوبی در برابر لکه ها مقاومت کند. با این حال، به دلیل محکم و بادوام بودن سطح، گران تر است.

 

6. تریکستا (Triexta)

Triexta یک انتخاب مصنوعی است که در بسیاری از خانه ها با حیوانات خانگی و بچه ها محبوب شده است. این به لطف این است که الیاف قوی هستند و مانند سایر الیاف احتمال پاره شدن ندارند. موکت تریکستا (Triexta) یک گزینه قدرتمند است اما می تواند تا حدودی گران باشد، بنابراین ممکن است بهترین انتخاب برای کسانی نباشد که مایل به کاهش هزینه هستند.

 

شاخص های کیفیت موکت

الف. تراکم فیبر شمع

موکت با کیفیت با تراکم الیاف استفاده شده برای پرز مشخص می شود. هر چه شمع متراکم تر باشد، کیفیت آن بالاتر است. هنگامی که می توانید مواد پشتی موکت را هنگام کشیدن دست خود بر روی موکت احساس کنید، این نشان دهنده کیفیت پایین تر است. وقتی آن را احساس نمی کنید، این نشانه کیفیت برتر است.

 

ب. وزن فیبر شمع

موکت سنگین تر نشان دهنده الیاف بیشتر در هر فوت مربع است. نخ مورد استفاده برای پرز می تواند تأثیری در این مورد داشته باشد (برای مثال، پرز مصنوعی ممکن است وزن متفاوتی با موکت پشمی طبیعی داشته باشد)، اما قانون کلی این است که هرچه موکت در هر فوت مربع سنگین تر باشد، کیفیت آن بهتر است. این شامل موکت های الیاف مصنوعی نیز می شود، بنابراین وزن را بررسی کنید.

 

ج. مواد با کیفیت

گران ترین و بهترین جنس موکت پشم است. نرم، بادوام، طبیعی و سازگار با محیط زیست است. با این حال، موکت پشمی ممکن است کاربردی ترین انتخاب نباشد، زیرا مواد دیگر مقاومت بیشتری در برابر لکه دارند و در برخی موارد بادوام تر هستند (اما نه به عنوان مخملی).

 

تصاویری از انواع موکت,انواع موکت پرز کوتاه,تصاویری از انواع موکت

موکت پشمی

 

د. لایی موکت

علاوه بر پرز موکت، به مواد لایی با کیفیت نیز نیاز دارید. این ماده نرمی است که انعطاف پذیر است و طوری طراحی شده است که بین کف زیرین و پایه موکت جایی که الیاف به آن متصل شده اند قرار گیرد.

 

لایی در زیر پرز موکت استفاده می شود و کف را می پوشاند. ناحیه ای را از سرما عایق می کند و سطحی نرم ایجاد می کند. شما همیشه باید قبل از انتخاب موکت خود، آن را آزمایش کنید تا بتوانید از احساس آن در زیر پای خود مطلع شوید.

 

انواع موکت پرز بلند, انواع موکت پرز کوتاه, موکت های پرزدار برجسته

تصویر لایی موکت

 

ه. تریم تخته پایه موکت

جنس قرنیز، ترشی است که به انتهای موکت شما متصل می شود. تخته قرنیز از یک سری میخ و قطعات چوبی استفاده می کند که موکت را به لبه های دیوار متصل می کند. این برای ایجاد یک ظاهر کلی بهتر است که در آن موکت صاف شده و با دقت چیده می شود.

 

شما باید مطمئن شوید که تخته قرنیز بعد از اندازه گیری و کشیده شدن همه چیز به موکت متصل می شود. این را به عنوان یک لنگر برای کل سطح موکت شده در نظر بگیرید. اگر برای نصب موکت نیاز به برداشتن قرنیز دارید، مقاله نحوه حذف قرنیز ما را بررسی کنید .

 

درباره انواع موکت, انواع جنس های موکت, بهترین جنس موکت

تصویر قرنیز موکت

 

رنگ های موکت

موکت ها در رنگ های بسیار متنوعی موجود هستند. شما می توانید هر چیزی را انتخاب کنید، از سایه های خنثی قهوه ای یا کرم، البته تا رنگ ها و الگوهای عمیق و پر جنب و جوش. رنگ ها واقعا بی حد و حصر هستند.

 

موکت های پرزدار برجسته, تصاویری از انواع موکت, معرفی کامل انواع موکت

تصویر رنگ موکت

 

رایج ترین رنگ های موکت

بر اساس تجزیه و تحلیل 1883 اتاق خواب با موکت، سه رنگ برتر موکت به شرح زیر است :

 

محبوب ترین رنگ موکت بژ است که در 55 درصد اتاق خواب ها استفاده می شود.

دومین رنگ پرطرفدار موکت خاکستری است که در 24 درصد اتاق خواب ها استفاده می شود.

سومین محبوب ترین رنگ قهوه ای است که 6.27 درصد از اتاق خواب ها را شامل می شود.

ما از اتاق خواب ها برای تحلیل استفاده کردیم زیرا رایج ترین کفپوش برای اتاق خواب ها موکت است.

 

نکات تصمیم گیری در مورد رنگ موکت

صرف نظر از اینکه چه چیزی را ترجیح می دهید، چندین نکته وجود دارد که باید هنگام خرید موکت در خانه از آنها استفاده کنید:

 

رنگی را انتخاب کنید که به خوبی با سایر وسایل اتاق هماهنگ باشد. اینها شامل قطعات مبلمان، رنگ روی دیوارهای شما و غیره است. اطمینان حاصل کنید که موکت با بقیه اتاق به خوبی ترکیب می شود.

 

دقت کنید که موکت چقدر خوب ساخته شده است تا بتوانید تشخیص دهید که چه زمانی لکه وجود دارد. اگر رنگ تیره تری دارید، تشخیص لکه هایی که باید برطرف شوند، ممکن است دشوار باشد.

 

همیشه می توانید یک سری رنگ طرح دار روی موکت خود داشته باشید. اینها شامل رنگ هایی است که در میان چیزهای دیگر، طرح های گلدار یا متقارن را ایجاد می کنند. شما همیشه می توانید از فروشنده موکت خود در مورد اینکه یک طرح چقدر می تواند برای شما مناسب باشد سوال کنید.

 

مراقب نور خورشیدی باشید که به منطقه شما می آید. هرگز از رنگی که خیلی منحصر به فرد و تیره است را در جایی که نور خورشید زیاد است استفاده نکنید، در غیر این صورت ممکن است رنگ آن کم رنگ و حتی دورنگی شود.

 

قیمت موکت

هزینه خرید موکت بر اساس مقدار موکت مورد نیاز شما در یک زمان مشخص خواهد بود. نکات خاصی در مورد موکت وجود دارد که هنگام بررسی قیمت موکت باید آنها را بررسی کنید:

 

می تواند حدود 1 تا 10 دلار برای هر فوت مربع برای موکت هزینه داشته باشد. گزینه های گران تر معمولاً بادوام تر هستند و همچنین می توانند الگوی جذابی داشته باشند. بربر و پشم به خصوص گران تر از گزینه های دیگر هستند.

 

نصب موکت حدود 1 دلار برای هر فوت مربع هزینه دارد. در صورت نیاز به برداشتن سطوح قدیمی موکت شده، جابجایی مبلمان و غیره، ممکن است مجبور شوید کمی بیشتر هزینه کنید.

 

به طور خلاصه، باید انتظار داشته باشید که بسته به آنچه دارید، حدود 2 تا 10 دلار برای هر فوت مربع هزینه کنید. این بدان معناست که یک اتاق استاندارد چند صد دلار برای شما هزینه دارد تا یک موکت تهیه کنید.

 

سایز موکت

اندازه موکت شما بر اساس بزرگی اتاق شما اندازه گیری می شود. شما باید موکت خود را بر اساس عواملی مانند طول و عرض اتاق شما و تعداد برش هایی که باید انجام دهید تا سطح ملک شما به درستی سازماندهی شود، اندازه گیری کنید.

 

همیشه می توانید با یک تیم نصب حرفه ای کار کنید تا ایده روشنی از آنچه می توانید هنگام نصب آن استفاده کنید، به دست آورید. هنگام اندازه گیری دقیق فضا به صورت اندازه بگیرید که نه موکت کوچک تر و نه بزرگتر از فضا باشد.

 

نکات کلیدی برای استفاده از موکت

هنگام نصب موکت به هر نحوی، چندین ملاحظات اضافه وجود دارد. از این نکات می‌توان هنگام آماده سازی نصب استفاده کرد تا به شما کمک کند حداکثر استفاده را از موکت خود ببرید:

 

گاهی اوقات باید کف زیرین یا لایی زیر موکت نصب شود. در بسیاری از موارد، می توانید از همان روکشی که برای یک متریال موکت قدیمی استفاده می کردید، روی پارچه جدید خود استفاده کنید. قبل از اینکه چیزی خاص را انتخاب کنید، باید میزان سازگاری و انعطاف پذیری لایه را بررسی کنید.

 

به احتمال زیاد مجبور خواهید بود یک ماده قرنیز جدید اضافه کنید تا آن را آماده کنید. ممکن است کمی زمان اضافی طول بکشد، اما اگر درست استفاده شود، استفاده از آن نباید خیلی سخت باشد.

 

شما همیشه می توانید یک برش سفارشی را برای موکت خود آماده کنید. شما باید از نصب کننده خود بپرسید که از قبل چه کاری می توان انجام داد. یک تخمین مناسب با توجه به اینکه چقدر موکت در یک اتاق خاص نیاز دارید، مورد نیاز است.

 

هنگام اضافه کردن موکت به خانه خود دقت کنید. یک سطح موکت شده درست انتخاب شود می تواند دنیای متفاوتی ایجاد کند. شما باید به اطراف نگاه کنید تا ببینید چه چیزی در دسترس است و وقتی به اندازه کافی از آن استفاده کنید چقدر می تواند در خانه شما جا بیفتد.

 

گردآوری: بخش مد بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------