زنان مشکی پوش، باوقار و رسمیبا آمدن روزهاي عزاداري شيعيان در ماه محرم، رنگ و نوع پوشش ما نيز متناسب با حال و هواي اين ماه و براي شركت در مراسم عزاداري ويژه عوض شده و به سمت استفاده از لباس‌هايي با رنگ‌هاي تيره مي‌رويم. ممكن است بسياري از ما تاكنون توجه چنداني به چگونگي استفاده و نگهداري از لباس‌هاي تيره ‌رنگ و به‌ويژه مشكي‌مان نشان نداده باشيم اما بعد از آشنا شدن با آداب و اصول پوشيدن و نگهداري لباس‌هاي تيره، مطمئنا بهتر از قبل، اين لباس‌ها را در پوشش‌مان به كار مي‌گيريم  و در نگهداري از آن‌ها دقت خواهيم كرد.

 

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری

مواظب رنگ باشيد
درست است كه لباس مشكي در اغلب فرهنگ‌ها براي مراسم عزاداري استفاده مي‌شود اما از آنجا كه يكي از رنگ‌هايي است كه با بيشتر رنگ‌ها تركيب مناسبي مي‌سازد، رنگ پركاربردي است و در بسياري از روزهاي عادي سال نيز اين رنگ در پوشش افراد جامعه ديده مي‌شود.  اين رنگ لباس به‌ويژه از سوي آقايان بسيار مورد‌توجه قرار مي‌گيرد، زيرا به راحتي مي‌توانند با انواع شلوار پارچه‌اي، كتان، جين يا مخمل از تي‌شرت يا پيراهن مشكي‌رنگ استفاده كنند.  اما در اين ميان، يكي از مسائلي كه بايد به آن دقت شود اين است كه لباس‌هاي تيره رنگ و به‌ويژه مشكي‌ به مرور زمان رنگ خود را از دست داده يا در اثر شست ‌و شوي زياد به رنگ طوسي يا سبز تيره متمايل مي‌شوند كه براي كساني كه آراستگي ظاهر براي‌شان مهم است، دقت به اين قضيه اهميت زيادي براي آن‌ها خواهد داشت.  بنابراين با توجه به نزديك شدن به روزهاي عزاداري ماه محرم، بهتر است زودتر دست به كار شده، لباس‌هاي تيره و مشكي را از قفسه‌هاي كمد لباس‌تان بيرون بياوريد و نگاه دوباره‌اي به آن‌ها بيندازيد تا اگر لباس شما نيز رنگ و رو رفته شده بود، وقت كافي براي تهيه لباس مشكي داشته باشيد. همچنين اگر قصد خريد نداريد، مي‌توان تا وقت هست به خشك‌شويي‌ محل مراجعه كرده و با استفاده از رنگ‌هاي مخصوص لباس‌هاي تيره، لباس را به رنگ و شكل روز اولش برگردانيد.

 

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری

كاملا رسمي
ظرافت و زيبايي در كنار سادگي از مهم‌ترين اصول طراحي اين كت و شلوار است. با پوشيدن بلوز مشكي زيركت مي‌توانيد از اين كت و شلوار مجلسي در مراسم عزاداري و محرم استفاده كنيد. همچنين با استفاده از بلوزي رنگي در زيركت، مي‌توانيد اين لباس را در مهماني‌هاي شاد و رسمي استفاده كنيد. معمولا كيف‌هاي مشكي چرم و سايز بزرگ بين بانوان پرطرفدار است. كافي است با در دست داشتن اين كيف مشكي جادار و پوشيدن بوت چرم ساق كوتاه و پاشنه دار، تيپ‌ مجلسي خاص و ساده‌تان را تكميل كنيد.

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری

قدر لباس‌هاي‌تان را بدانيد
مهم‌تر از اين‌كه لباس‌تان چه مارك يا چه مدلي داشته باشد، تميز بودن و آراسته بودن آن است كه ظاهر شما را خوب يا بد نشان مي‌دهد. به‌همين‌دليل، دانستن اصول نگهداري از لباس مي‌تواند علاوه بر اين‌كه عمر لباس را بيشتر مي‌كند، باعث شود لباس‌تان نو، شكيل و مرتب نشان داده شود و زمان بيشتري بتوانيد از آن استفاده كنيد. اگر اين نكته ساده را فراموش كنيد كه هنگام شستن لباس‌هاي مشكي، آن‌ها را از لباس‌هاي سفيد و رنگي جدا كنيد، در پايان فعاليت ماشين لباس‌شويي، شما مي‌مانيد و لباس‌هايي كه ديگر رنگ خودشان را ندارند.

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری
با آب سرد بشوييد
يكي از اصول مهمي كه بايد هنگام شستن لباس مشكي درنظر گرفته شود اين است كه طوري لباس‌تان را بشوييد كه رنگش نرود و به‌اصطلاح بور نشود. يكي از ساده‌ترين كارهايي كه مي‌شود در اين رابطه انجام داد اين است كه هنگام شستن لباس‌هاي مشكي آب سرد را انتخاب كنيد و آن‌ها را با آب گرم نشوييد.
يكي از راه‌هايي كه درگذشته براي ثابت نگه داشتن رنگ لباس‌هاي سياه به كار گرفته مي‌شده، اين بوده است كه از آب اسفناج پخته استفاده مي‌كردند. اين روش هنوز هم كاراست اما با وجود شوينده‌هاي مخصوص لباس مشكي كه امروزه در فروشگاه‌ها پيدا مي‌شود ديگر نيازي نيست به‌خودتان زحمت زيادي بدهيد.

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری
كمتر بشوييد
اگر به شوينده‌هاي مخصوص لباس‌هاي تيره دسترسي نداشتيد و خواستيد با شوينده‌اي عادي لباس مشكي‌تان را بشوييد، بهتر است از پودر شوينده كمتري به نسبت ساير لباس‌ها استفاده كنيد يا اين‌كه به جاي استفاده از انواع صابون يا پودر، از شامپو استفاده كنيد تا به ثبات رنگ لباس‌تان بيشتر كمك كند و از ماندن آثار سفيد روي آن نيز جلوگيري شود. از آنجا كه لباس‌هاي مشكي ميزان تعريق را بالا مي‌برند و لازم است بيشتر از ساير لباس‌ها شسته شوند، بهتر است حواس‌مان باشد جنس‌هايي را انتخاب كنيم كه پس از شست‌وشو راحت‌تر اتو مي‌شوند.

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری
براي آن‌كه برق نيفتد
نكته ديگري كه درباره لباس‌هاي مشكي بايد در نظر گرفت اين است كه هنگام اتو‌كردن اين لباس‌ها، احتمال برق افتادن آن‌ها در اثر حرارت اتو زياد است. بنابراين بهتر است هنگام اتو كردن، لباس را پشت و رو كرده و آن را از قسمت داخلي اتو كنيد يا اين‌كه هنگام اتو كردن، يك پارچه نازك روي لباس بيندازيد تا لباس‌تان برق نيفتد و رنگ و حالت اصلي خودش را داشته باشد. اين را هم به ياد داشته باشيد كه اگر لباس‌هاي‌تان را در هواي آزاد خشك مي‌كنيد، لباس‌هاي سياه‌تان را خيلي در معرض نور تند و مستقيم آفتاب قرار ندهيد، زيرا باعث خراب شدن رنگ آن‌ها مي‌شود و آن‌ها را بور مي‌كند.

عمر لباس‌هاي‌تان را زياد كنيد
ممكن است براي شما هم پيش آمده باشد كه لباس‌هاي‌تان به‌ويژه شلوار يا چادر مشكي‌ پرز زيادي به‌خودش بگيرد و مايه دردسر شود. براي پيشگيري از چنين حالتي، هنگام شستن لباس‌هاي مشكي از نرم‌كننده استفاده كنيد تا اين ويژگي در آن‌ها از بين‌برود. با توجه به فصل سرما و استفاده از لباس‌ها و به‌ويژه شلوارهايي با جنس مخمل كبريتي، شست‌وشوي آن‌ها نيز اهميت پيدا مي‌كند. براي شستن اين لباس‌ها اگر آن‌ها را پشت و رو كرده و بعد در ماشين لباس‌شويي بيندازيد به طول عمر و ثبات رنگ آن‌ها كمك كرده‌ايد.


چگونه انتخاب‌هاي بهتري داشته باشيم؟
درست است كه مشكي رنگي است كه براي لباس‌هاي مجلسي نيز انتخاب مي‌شود اما در انتخاب لباس مشكي براي مراسم عزاداري، بهتر است كه لباس ساده باشد و زرق و برق و مدل‌هاي عجيب و غريب نداشته باشد.
شايد نتوانيم هنگام تهيه لباس‌هاي مشكي آزادي عمل زيادي در مدل و طرح داشته باشيم اما با دقت در جنس و سايز لباسي كه مي‌خريم مي‌توانيم خريد بهتري داشته باشيم. به‌عنوان مثال استفاده از جنس‌هاي تابستاني در فصل زمستان يا برعكس و پوشيدن لباس‌هاي زياد گشاد يا زياد تنگ حتي در لباس‌هاي تيره رنگ هم به چشم مي‌آيد و نامناسب به‌نظر مي‌رسد.
دقت در رنگ كيف و كفش و به‌ويژه جوراب بسيار مهم است و انتخاب‌ غلط مي‌تواند ظاهر فرد را شلخته و نامناسب جلوه دهد. يكي از مهم‌ترين مواردي كه مي‌توان رعايت كرد اين است كه بهتر است همراه با شلوار مشكي، كفش مشكي انتخاب شود و از آن مهم‌تر اين‌كه هنگام استفاده از شلوار و كفش تيره، از‌ پوشيدن جوراب رنگ روشن به‌ويژه سفيد اجتناب شود.
اغلب در لباس‌هاي مشكي، طيف رنگي مشكي‌ كمرنگ و پررنگ ديده مي‌شود. تا حد امكان بهتر است از لباس‌هاي همرنگ يا نزديك به هم در پوشش استفاده شود كه يكي از لباس‌ها در مقايسه با بقيه اجزاي پوشش، رنگ‌‌ورو رفته و كهنه به‌نظر نرسد.

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری
رسمي و مدرن
استفاده كردن از تلفيق رنگ سفيد و مشكي در لباس رسمي معجزه مي كند. طراحي خاص اين كت و دامن را با كيف و كفش مشكي چرم همراه كنيد. بهتر است براي شست‌و‌شوي اين كت و دامن خودتان دست به كار نشويد و به خشك‌شويي مراجعه كنيد.

نحوه لباس مشکی پوشیدن , لباس عزاداری
يك تير و 2 نشان
با هزينه كمتري مي‌توانيد 2 دست لباس شكيل داشته باشيد. يكي از پر‌طرفدارترين جنس‌هايي كه در دوخت اين كت و دامن استفاده شده،كرپ است. پارچه كرپ در عين  خوش‌فرم ايستادن و شكيل بودن ،پرز به خود نمي‌گيرد.

منبع : bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------