آخرین اخبار سیاست خارجی


ابراهیم رئیسی،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

رئیسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

رئیس‌جمهوری بعد از ظهر جمعه در ادامه برنامه‌های سفر به تاجیکستان در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه ملی این کشور حضور یافت. به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در جمع…

چرایی سکوت جو بایدن در قبال ایران و برجام اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,

 

صادق زیباکلام در آرمان ملى نوشت:برخلاف انــتـــظارات جـــو بايدن رئيس‌جمهور جديد ايالات‌متحده در نخستين سخنراني رسمي خود هيچ سخني پيرامون ايران بيان نکرد. بايدن درباره ايران، برجام يا مذاکرات هسته‌اي سخني نگفت و در عين حال که مي‌دانيم اختلاف‌هاي ايران و آمريکا و به‌خصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران به وجود آمده از مهم‌ترين و دشوارترين مسائل سياست خارجي دولت جديد آمريکاست. با همه اين مسائل جو بايدن سکوت کرد و کلامي درباره ايران به زبان نياورد.

 

اين سکوت مايه شگفتي شد اما يک قدري که با تامل و سعه صدر به سکوت بايدن توجه مي‌کنيم، اتفاقا سکوت او خيلي هم تصميم ناپخته‌اي نبود. چرا که اگر بايدن سخن از نرمش و گفت‌وگو مي‌گفت و شاخه زيتون به سمت ايران مي‌گرفت، مسئولان در اين ايام پشت تريبون حاضر مي‌شدند و در حقيقت از کنار آمدن آمريکا تفسير مي‌شد و اي بسا اين اتفاق باعث سخت‌تر شدن مواضع ايران هم مي‌شد. اگر برعکس او با تندي درباره ايران صحبت کرده بود، در آن صورت اين بار تندروها، ميانه‌روها و ديگران را به باد انتقاد و حمله مي‌گرفتند که مشاهده کرديد هيچ تفاوتي ميان بايدن و ترامپ وجود ندارد و شما همه چشم اميدتان به بايدن بود و حالا ديديد که او ادامه‌دهنده همان سياست‌هاي ترامپ است. 

 

بنابراين هرگونه که بايدن ظاهر مي‌شد، تندروها بهره‌برداري خاص خودشان را مي‌کردند. او کاملا سکوت کرد چرا که مساله پيچيده‌تر شده و نه‌تنها پاي اروپايي‌ها به شکل جدي‌تر به ميان کشيده مي‌شود، بلکه هم فرانسوي‌ها و البته آمريکايي‌ها اعتقاد دارند که عربستان هم مي‌بايستي در مذاکرات آتي شرکت کند. چرا که بدون عربستان و ايران هر توافقي در مورد خاورميانه پايداري لازم نخواهد بود. بنابراين بايدن به حساب خود هوشمندانه عمل مي‌کند و مي‌دانيم که اروپايي‌ها به گونه‌اي جدي درصدد ميانجيگري بين ايران و آمريکا هستند و با توجه به شرايط موجود بايدن نمي‌خواهد که شانسش از بين برود.

 

نکته ديگري که باعث سکوت بايدن شد اين واقعيت است که بايدن نيز مي‌دانست و مي‌داند که دولت روحاني ماه‌هاي آخر خود را سپري مي‌کند و با اين شرايط منتظر است که انتخابات 1400 برگزار شود و همه شواهد و قرائن موجود حکايت از آن دارد که يک چهره ديگري رئيس‌جمهور آينده ايران خواهد بود و بنابراين هرگونه نرمش قهرمانانه يا برجام 1400 در حقيقت با دولت آينده ايران صورت خواهد گرفت. 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------