مراقبت از کامپوزیت دندان (4 نکته ضروری افزایش طول عمر کامپوزیت)مراقبت از کامپوزیت دندان,افزایش طول عمر کامپوزیت

افزایش طول عمر کامپوزیت

 

در صورتی که برای مشکلات دندان خود به دندان پزشک مراجعه کرده باشید، کامپوزیت دندان یکی از مواردی است که بسیار پیشنهاد می‌شود. دلیل این امر عدم تفاوت فاحش آن با دندان‌های سالم و طبیعی دیده شدنشان است. اما مراقبت از این دندان‌ها مهم‌ترین گام در تداوم زیبایی و استحکام آن‌ها بوده و به همین سبب در این مقاله به طور کامل نحوه مراقبت از کامپوزیت دندان را توضیح خواهیم داد. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

 

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

ونیر دندان در واقع نوعی روکش‌ مخصوصی هستند که به رنگ خود دندان بوده (این امکان وجود دارد که رنگ ونیر را خود بیمار انتخاب کند) و برای از بین بردن فاصله بین دندان ها، اصلاح طرح لبخند، تغییر رنگ دندان‌ها، ترمیم شکستگی دندان و اصلاح جزئی و درکل برای زیباتر کردن دندان‌ها بر روی آن‌ها قرار داده می‌شوند. این روکش‌ها بسته به نوع ترمیم دندان‌ها، به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم اعمال می‌شوند.

 

منبع: https://raharadfar.com/veneer/

 

4 گام برای افزایش ماندگاری و مراقبت از کامپوزیت دندان

محافظت از کامپوزیت نه تنها برای حفظ رنگ آن بلکه برای افزایش ماندگاری نیز بسیار حائز اهمیت است. چرا که با استفاده از این کار شما برای چندین سال لبخندی زیبا و جذاب خواهید داشت. در ادامه مهم‌ترین نکات برای نگهداری از کامپوزیت دندان و خصوصاً جلوگیری از زرد شدن‌شان را توضیح خواهیم داد.

 

توجه به مواد غذایی مصرفی 

در صورتی که پس از کامپوزیت دندان با سوال " بعد از کامپوزیت دندان چه بخوریم" مواجه شده‌اید، این قسمت را با دقت مطالعه کنید تا با مواد غذایی که نباید مصرف کنید به طور کامل آشنا شوید!

 

به طور کلی باید از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی سرد یا خیلی گرم، سفت و چسبناک خودداری کنید. چرا که این عوامل می‌توانند سبب آسیب دیدن کامپوزیت دندان شده و در نتیجه ترک‌هایی بر روی آن‌ها به وجود آید. برای مثال غذاها و نوشیدنی‌های گرم یا سرد کامپوزیت را منسبط یا منقبض کرده و سرانجام مشکلات متعددی برایتان به وجود خواهند آورد.

 

یکی دیگر از مواردی که در غذاها باید توجه داشته باشید، به حداقل رساندن مصرف مواد غذایی اعم از چای، شکلات، سس و غیره است. چرا که امکان ایجاد لکه بر روی کامپوزیت در نتیجه مصرف این مواد غذایی بسیار بالا بوده و زیبایی دندان‌هایتان را از بین خواهد برد. شایان ذکر است که روش‌های گوناگون جهت سفید کردن دندان بر روی دندان‌های کامپوزیت شده بی‌تأثیر بوده و در نتیجه نگهداری و مراقبت مهم‌ترین اصل جهت پیشگیری از این مشکل است.

 

مراقبت از کامپوزیت دندان,افزایش طول عمر کامپوزیت

مراقبت از کامپوزیت دندان

 

غذاهای سخت احتمال شکستن کامپوزیت را به میزان زیادی افزایش می‌دهند و به همین خاطر باید از مصرف این گونه مواد غذایی حدالامکان خودداری کنید. همچنین مواد غذایی شیرین و حاوی شکر به دلیل خاصیت چسبندگی خود، احتمال پوسیدگی را به میزان زیادی بالا می‌برند. در نتیجه یکی از موارد مهم در نگهداری و مراقبت از کامپوزیت دندان، توجه به تغذیه خود بوده تا از مشکلات احتمالی اعم از پوسیده شدن و ترک برداشتن کامپوزیت به میزان زیادی جلوگیری شود.

 

رعایت بهداشت دهان و دندان

بدون شک یکی از مهم‌ترین راه های مراقبت از کامپوزیت دندان رعایت بهداشت دهان و دندان است. پس از انجام کامپوزیت حتماً باید هر روز پس از صرف غذا، دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید تا هیچ مواد غذایی در لابه‌لای دندان‌هایتان باقی نماند.

 

بهترین گزینه برای مسواک زدن، استفاده از مسواک نرم به همراه خمیر دندانی ملایم و حاوی فلوراید است. به این ترتیب از کامپوزیت دندان خود به بهترین نحو مراقبت خواهید کرد. همچنین برای اینکه مسواک‌تان به خوبی مواد غذایی باقی مانده را تمیز کند، پیشنهاد می‌شود هر 3 یا 4 ماه یک بار آن را تعویض کنید.

 

یکی دیگر از نکات مهم در مراقبت از دندانهای کامپوزیت شده، نحوه زدن مسواک است. به هیچ وجه به هنگام مسواک زدن عجله نکنید و به خوبی دندان‌هایتان را مسواک بزنید تا تمامی مواد غذایی به خوبی از لابه‌لای دندان‌هایتان پاک شود. البته این کار را با ملایمت انجام دهید تا در آینده با مشکلاتی اعم از رکود لثه (فاصله گرفتن لثه و دندان) مواجه نشوید.

استفاده از نخ دندان را نیز دست کم نگیرید، چرا که به خوبی مواد غذایی باقی مانده در بین لثه‌ها را تمیز کرده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. همانطور که گفته شد، بهتر است هر روز پس از غذا، از نخ دندان استفاده کنید.

 

مراجعه مرتب به دندان پزشک

پیشگیری همواره بهتر از درمان است! برای اینکه در آینده هزینه زیادی جهت رفع مشکلات کامپوزیت خود نکنید، کافیست هر شش ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید. در این صورت اگر مشکلی نیز در کامپوزیت‌هایتان وجود داشته باشد، در سریع‌ترین زمان ممکن رفع خواهد شد.

 

مراقبت از کامپوزیت دندان,افزایش طول عمر کامپوزیت,کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

 

یکی دیگر از دلایل مهم برای مراجعه به دندان پزشک، بررسی کامل دندان‌هایتان است. چرا که هرچقدر هم شما به خوبی از دندان‌های کامپوزیت شده خود مراقبت کنید، ممکن است مواد غذایی به داخل روکش نیز نفوذ کرده و در نتیجه سبب پوسیدگی شوند. برای پیشگیری از این مشکل، بهترین راه مراجعه به دندان پزشک است تا وی به بهترین شکل آن‌ها را تمیز کند.

 

عدم استفاده از محصولات حاوی الکل

یکی دیگر از موارد مهم در مراقبت های بعد از ونیر دندان عدم استفاده از محصولات حاوی الکل است. در صورتی که دهان‌شویه‌تان الکل دارد، سریعاً استفاده از آن را متوقف کنید! چرا که الکل با ایجاد تغییراتی که در ماده سازنده کامپوزیت، احتمال سایش آن را افزایش داده و در نتیجه سریع‌تر خراب می‌شود. همچنین ممکن است برخی از کامپوزیت‌ها در نتیجه برخورد مکرر با الکل، دچار تغییر رنگ شده و لکه دار شوند. بنابراین به هنگام انتخاب دهان‌شویه حتماً ترکیبات آن را به دقت بررسی کنید تا الکل نداشته باشد.

 

جمع بندی نکات نگهداری و مراقبت از کامپوزیت دندان

اگر دندان‌های خود را به تازگی کامپوزیت کرده و مشکل خاصی نداشته باشید، رعایت نکات گفته شده تا حد زیادی زیبایی و استحکام دندان‌های کامپوزیت شده‌تان را برای چندین سال حفظ خواهد کرد. اما در صورتی که بیش از 6 ماه از روی کامپوزیت دندان‌هایتان می‌گذرد، در اولین گام به دندان پزشکی متخصص مراجعه کنید. 

 

یکی از دندان پزشک‌هایی که علاوه‌بر داشتن مهارت بالا، از مواد بسیار باکفیتی استفاده می‌کند خانم دکتر رها رادفر است. ایشان با استفاده از به‌روزترین متدهای دندان پزشکی نه تنها سبب زیبایی دو چندان کامپوزیت‌های شما شده، بلکه ماندگاری آن‌ها را نیز به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهد. خانم دکتر رها رادفر، دندان پزشکی با تجربه بوده و مراجعین ایشان افرادی سرشناس اعم از بازیگران، ورزشکاران و غیره است. بنابراین در صورتی که می‌خواهید خدمات افزایش ماندگاری و زیبایی دندان های کامپوزیت شده‌تان به بهترین شکل انجام شود، به مطب دندان پزشکی خانم دکتر رادفر مراجعه کنید.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------