اقامت کوتاه مدت و بلند مدت ترکیه: مدارک مورد نیاز و نحوه اقداماقامت در ترکیه,اخذ اقامت ترکیه,اخذ اقامت ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اقامت در ترکیه

 

اخذ اقامت ترکیه، مزایای زیادی برای اتباع خارجی به همراه دارد. سرمایه گذاری برای داشتن آینده ای مطمئن، برخورداری از امکانات تحصیلی مناسب‌، دستیابی به بهترین فرصت های شغلی و برخورداری از خدمات درمانی پیشرفته، تنها بخشی از مزایایی هستند که با اخذ اقامت ترکیه، می توان به آنها دسترسی داشت.

 

نحوه اخذ اقامت ترکیه

مزایای اخذ اقامت ترکیه,نحوه اخذ اقامت ترکیه,مهاجرت ترکیه

راهنمای اخذ اقامت در ترکیه

 

مجوز اقامت، مجوزی است که هر تبعه ی خارجی که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در ترکیه را داشته باشد، باید نسبت به اخذ آن اقدام کند. مجوزهای اقامت بسته به اهداف اقامتی مختلف، انواع متفاوتی دارند. شخص متقاضی می‌تواند برای دریافت اقامت تحصیلی، اقامت از طریق اجاره خانه، اقامت از طریق شرکت در دوره‌های زبان ترکی(تومر) و حتی اقامت از طریق ازدواج اقدام کند.

 

به عنوان مثال شهروندان خارجی می‌توانند از طریق ازدواج برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنند، شرط این روش آن است که شخص متقاضی با یکی از شهروندان ترکیه به طور رسمی ازدواج کند. پس از تعیین اینکه کدام نوع مجوز اقامتی برای شما مناسب است، باید درخواست خود را ثبت و مدارک لازم را ارائه کنید.

 

شما می توانید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت رسمی اداره مهاجرت ترکیه برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید. جهت ارائه درخواست، باید در صفحه ی e-residence، گزینه ی “I am applying for a residence permit for the first time” (درخواست مجوز اقامت برای اولین بار) را انتخاب کنید.

 

با انتخاب این گزینه در سایت، فرم درخواستی دریافت خواهید کرد که باید آن را پرینت کرده و با اطلاعات صحیح تکمیل نمایید. بعد از این مرحله، باید تاریخی برای جلسه مصاحبه در اداره کل مهاجرت ترکیه، از طریق همین صفحه ی e-residence تعیین کنید.

 

سپس، با مطالعه ی سربرگ “Documents Required for Obtaining a Residence Permit” (مدارک الزامی جهت اخذ مجوز اقامت)، مدارک الزامی را همراه با فرم درخواست تکمیل و امضا شده، به اداره کل مهاجرت ترکیه ارسال کنید. با ارسال این فرم درخواست، شما به طور قانونی می توانید تا روز مصاحبه، در ترکیه اقامت داشته باشید. نتیجه ی درخواست شما تا حداکثر ۹۰ روز به شما اعلام می شود و مجوز اقامت شما از طریق شرکت پست PTT Cargo ترکیه برایتان ارسال خواهد شد.

 

با ارسال درخواست از طریق سیستم e-residence برای اخذ مجوز اقامت، قرار ملاقاتی با اداره مهاجرت ترکیه تعیین میشود و شما باید در این جلسه، مدارک الزامی مجوز اقامت را ارائه کنید. توجه داشته باشید که مدارک الزامی برای هر نوع مجوز اقامتی متفاوت است. در نتیجه مدارکی که شما ملزم به ارائه آن هستید بسته به نوع اقامتی که برای آن اقدام کرده اید، طبقه بندی شده و متفاوت خواهند بود.

 

اقامت از طریق اجاره خانه

یکی از روش‌های دریافت اقامت ترکیه، اقامت از طریق اجاره خانه است. در این روش شخص متقاضی با ارائه مدارک مربوط به اجاره خانه در ترکیه می‌تواند برای دریافت اقامت کوتاه مدت اقدام کند. در نظر داشته باشید طبق قوانین جدید اقامت کوتاه مدت و یا اقامت از طریق اجاره خانه قابلیت تمدید نداشته و شخص پس از یک سال باید نوع اقامتش را تغییر دهد.

 

مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت کوتاه مدت:

– فرم درخواست

– اصل و فتوکپی گذرنامه

– ۴ قطعه عکس با شرایط بیومتریک

– مدارک دال بر تمکن مالی متناسب با مدت اقامت

– بیمه درمانی

– مدارک مربوط به اجاره خانه در ترکیه

 

مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت دانشجویی:

– فرم درخواست

– اصل و فتوکپی گذرنامه یا مدارک معادل آن

– ۴ قطعه عکس با شرایط بیومتریک

– مدارک دال بر تمکن مالی متناسب با مدت اقامت

– بیمه درمانی

– گواهی تحصیلی فعال

– ارائه مدارک تکمیلی در صورت لزوم

 

اقامت بلند مدت ترکیه

 

اخذ اقامت ترکیه,مزایای اخذ اقامت ترکیه,نحوه اخذ اقامت ترکیه

نحوه ی اقامت در ترکیه

 

طبق اطلاعات ارائه شده در سایت گونش اینوست "شهروندان خارجی می توانند در کشور ترکیه برای خرید خانه اقدام کنند و بدین ترتیب اقامت ترکیه را دریافت کنند." این اقامت برای مدت یک سال اعتبار خواهد داشت و این امکان وجود دارد که هرساله آن را تمدید کنید. همچنین درصورتی که ارزش ملک خریداری شده بیش از ۲۵۰۰۰۰ دلار باشد، می توانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه نیز اقدام نمایید.

 

مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت طولانی مدت :

– فرم درخواست

– اصل و فتوکپی گذرنامه یا مدارک معادل آن

– ۴ قطعه عکس با شرایط بیومتریک

– مدارک دال بر تمکن مالی متناسب با مدت اقامت

– بیمه درمانی

– ارائه اصل سند ممهور مبنی بر عدم دریافت کمک های اجتماعی از موسسات و سازمان‌های دولتی در ۳ سال گذشته.

– ارائه سندی مبنی بر ثبت آدرس محل اقامت در سامانه. این مدرک را میتوان از اداره ثبت احوال دریافت کرد.

– مدارک تکمیلی در صورت لزوم

 

مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت خانوادگی

مدارکی که باید توسط فرد ساکن در ترکیه ارائه شود:

 

– فرم درخواست

– پاسپورت معتبر

– ۴ قطعه عکس با شرایط بیومتریک

– ارائه مدارک تکمیلی در صورت لزوم

– مدارک دال بر تمکن مالی متناسب با مدت اقامت

– بیمه درمانی برای تمامی اعضای خانواده که متقاضی اخذ مجوز اقامت هستند

– گواهی عدم سو پیشینه

– ارائه مدرکی که ثابت کند شما در سامانه ثبت آدرس ثبت نام کرده اید. این مدرک را می توان از اداره ثبت احوال دریافت کرد.

 

مراحل اخذ مجوز اقامت ترکیه

نحوه اخذ مجوز اقامت، یکی از رایج ترین سوالاتی است که ذهن اتباع خارجی تازه به ترکیه آمده را درگیر خود می کند. در نظر داشته باشید که با توجه به نوع اقامتی که برای آن اقدام می‌کنید، شرایط و مدارک مورد نیاز متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال بعضی متقاضیان می‌خواهند با ثبت شرکت در ترکیه برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنند. این افراد باید با توجه به نوع شرکتی که قصد ثبت آن را دارند مدارک لازم را آماده و به اداره مهاجرت ارائه کنند.

 

مراحل اخذ مجوز اقامت ترکیه به شرح زیر می باشد:

۱. برای اخذ مجوز اقامت، فرد متقاضی باید درخواست خود را به ادارات مهاجرت واقع در استانی که در آن اقامت خواهد داشت، ارائه دهد.

 

۲. کارشناسان مجرب اداره مهاجرت به صورت آنلاین به این درخواست ها رسیدگی می کنند.

 

۳. متقاضی، مدارک الزامی را آماده میکند و در تاریخ تعیین شده، این مدارک را به افسر اداره مهاجرت تحویل می دهد.

 

۴. با ارزیابی انجام شده توسط کمیسیون، اگر با درخواست شما موافقت شود، کارت مجوز اقامت شما به آدرس اعلامی شما ارسال می شود.

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------