چگونه در ایام امتحانات روزه بگیریم و موفق شویم؟همزمانی ماه رمضان با دوره امتحانات, برنامه غذایی دانش آموزان در ماه رمضان

روزه گرفتن در امتحانات 

 

چگونه در ماه رمضان در امتحانات موفق شویم؟

در برخی از سال ها ممکن است ماه رمضان با دوره امتحانات دانش آموزان و دانشجویان همزمان باشد، لذا برای بهره بردن از فواید این ماه و همزمان رسیدن به برنامه درسی لازم است نکاتی رعایت شود تا به بهترین نحو از سلامت بدنی محافظت شود و به وظیفه شرعی هم عمل کرد.

روزه داران به خصوص افرادی که مجبور هستند در این دوران درس هم بخوانند باید به برنامه غذایی خود توجه ویژه داشته باشند، تنوع در مواد غذایی را رعایت کنند تا به فواید جسمانی روزه داری دست یابند.

 

روزه داران باید در فاصله بین افطار تا سحر از ۵ گروه اصلی مواد غذایی شامل؛ نان و غلات، سبزی‌ها، میوه‌ها، شیر و لبنیات، حبوبات، گوشت و مواد پروتئینی، به اندازه کافی استفاده کنند. دانش آموزان و دانشجویان روزه دار باید در برنامه مطالعه ای خود تغییراتی اعمال کنند تا به هدف خودشان برسند، آنها باید درس های سبک تر را قبل از افطار و درس های سنگین را به بعد از افطار موکول کنند تا فشار زیادی به آنها وارد نشود. در ادامه این مطلب بیتوته به ارائه نکاتی برای والدین در رابطه با این موضوع می پردازیم:

 

افزایش کیفیت درس خواندن در ماه رمضان, ماه رمضان و امتحان, روزه گرفتن در ایام امتحانات

روزه گرفتن دانش آموزان

 

ساختن انگیزه: 

والدین می توانند با فرزند خود در رابطه با شدت سختی روزه داری و امتحان دادن صحبت کنند، این کار آنقدرها هم که گمان می کنند سخت نیست و ظلمی در این زمینه در حق او نشده، برای فرزند خود توضیح دهید؛ درس خواندن هم نوعی عبادت محسوب می شود و اگر روزه داری هم به این مسئله اضافه شود بسیار مورد رضایت خدا خواهد بود. می توانید به او پیشنهاد دهید برای ادامه درس خواندن از خدا کمک بخواهد، وضو بگیرد و دعای مطالعه را بخواند تا خدا در این مسیر به ذهن و جسمش توان ببخشد.

 

افزایش کیفیت درس خواندن:

والدین باید این موضوع را بپزیرند که روزه داری می تواند کیفیت درس خواندن را نسبت به حالت عادی کاهش دهد، بنابراین نه افراط کنید و نه تفریط و به فرزند خود کمک کنید تا کیفیت مطالعه خود را بالا ببرد نه کمیت.

 

آهسته و پیوسته:

دانش آموزان باید بدانند واگذار کردن همه مطالب به شب امتحان تنها استرس را برای فرد به همراه می آورد، بنابراین بهتر است مطالب را به شکل دوره ای تکرار کنید تا شب امتحان به مشکل نخورید. والدین باید پیوسته و با کیفیت درس خواندن را به فرزند خود آموزش دهند، در این صورت حجم مطالب کاهش می یابد همین موضوع سبب می شود مقدار انرژی مصرفی برای امتحان و روزه داری کاهش یابد.

 

زمان طلایی برای مطالعه:

نمی توان مشخص کرد بهترین زمان برای مطالعه چه زمانی است، این بازه برای هر فرد کاملا متفاوت است. به طور کلی می توان یک الگو را در نظر گرفت که با آنچه در ذهن داشتید کاملا متفاوت است، در گذشته بر این باور بودند که؛ بهتر است بچه ها شب بخوابند و روزها درس بخوانند.

 

آنچه در این برنامه در نظر گرفته می شود تقسیم ۲۴ ساعت روز به چهار بخش است؛ سحر تا ظهر، ظهر تا افطار، افطار تا نیمه شب و نیمه شب تا سحر. با توجه به شرایطی که بدن در هر کدام از این بخش ها دارد بهترین زمان برای روزه داری و درس خواندن سحر تا ظهر و افطار تا نیمه شب است، از بین این دو مورد سحر تا ظهر پرانرژی تر است و از طرفی اعضای خانواده در این بازه زمانی خواب هستند یا بیرون از خانه می روند در نتیجه بهترین محیط برای درس خواندن محیا است.

 

فاصله ظهر تا افطار بدترین زمان برای درس خواندن روزه دار است. گرمای هوا، کاهش انرژی بازده فعالیت مطالعاتی، ضعف و... توان درس خواندن را به شدت پایین می آورد.

در یک الگوی دیگر که ایده آل دانش آموزانی است که بعد از افطار نیاز به استراحت دارند.

 

شاید برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده باشد که بعد از غذا خوردن توانایی فعالیت جدی ای را ندارید و به یک نوع رخوت و کسالت آنی دچار می شوید. برای این گونه از افراد خوب است بعد از افطار استراحت کنند و گاهی بد نیست مدتی را بخوابند. در صورتی که فرد با شب بیداری مشکلی ندارد؛ بهتر است از نیمه شب تا سحر را درس بخواند، سکوتی که در این بازه زمانی در خانه حاکم است موجب افزایش تمرکز می شود.

 

روزه گرفتن در امتحانات, حکم روزه گرفتن در ایام امتحانات, روزه در فصل امتحانات

روزه در فصل امتحانات

 

انرژی ذخیره کردن:

هرگونه رفت و آمد غیر ضروری را بخصوص در فصول گرم سال فراموش کنید، هوای گرم می تواند به شدت انرژی را پایین آورد بنابراین کلاس فوق العاده، کلاس های غیردرسی، پارک رفتن، مهمانی رفتن و ... بهتر است به زمان دیگری موکول شوند تا حد امکان آنها را تا بعد از ماه رمضان تعطیل کنید تا در زمان مناسب بتوانید آنها را اجرا کنید.

 

خواندن با چشم:

بسیاری از دانش آموزان عادت دارند برای درس خواندن باید راه بروند یا با صدای بلند توضیح دهند که هر دوی این عادات غلط هستند و می توانند مقدار انرژی مصرفی را تا ۲ برابر افزایش دهند، در نتیجه سبب گرسنگی و تشنگی روزه دار در این مدت می شوند. بهترین حالت برای مطالعه نشستن در وضعیت مناسب و با چشم خواندن است که با تکرار و تمرین می تواند ایجاد شود.

 

برنامه غذایی دانش آموزان در ماه رمضان, افزایش کیفیت درس خواندن در ماه رمضان, ماه رمضان و امتحان

روزه داری و امتحان 

 

برنامه غذایی روزه داران در دوران امتحانات:

استفاده از غذاهای سبکی و وعده هایی مانند؛ نان، پنیر، سبزی و گردو، یک لیوان شیر همراه با ۲ تا سه عدد خرما، حلیم بدون روغن توصیه می شود در مقابل غذاهای سرخ کرده و یا چرب را باید از برنامه غذایی حذف کرد. غذاهای سنگین موجب می شود دانش آموزان بعد از افطار نتوانند دروس خود را مطالعه کنند. 

 

استفاده از میوه های تازه یا آب‌ میوه‌های طبیعی در فاصله افطار تا سحر توصیه می شود البته میوه ها مناسب تر هستند، زیرا مقدار زیادی فیبر دارند که می تواند از یبوست جلوگیری کند. از دیگر مواد غذایی توصیه شده می توان به مغز‌های خام مانند بادام، پسته و فندق اشاره کرد که بهتر است در فاصله افطار تا سحر میل شود.

 

افرادی که قصد دارند روزه بگیرند باید به موقع از خواب بیدار شوند تا بتوانند به مقدار مناسب و بدون عجله سحری بخورند، زیرا سحری مهمترین وعده برای روزه داران محسوب می شود.

از آنجا که در این دوران هم باید تمام گروه های مواد غذایی به بدن رسانده شوند؛ بشقاب غذایی باید به چهار قسمت تقسیم شود؛ یک سوم بشقابشان را در وعده سحری به غلات، یک سوم آن را به سالاد و سبزیجات یک سوم مواد پروتئینی و یک سوم هم چربی مفید اختصاص دهند، استفاده از یک کاسه ماست کم چرب کنار بشقاب غذایی ضروری است.

 

روزه گرفتن در امتحانات, حکم روزه گرفتن در ایام امتحانات, روزه در فصل امتحانات

روزه گرفتن در فصل امتحانات

 

ممنوعیات غذایی:

استفاده از غذا‌های فرآوری شده از قبیل؛ سوسیس و کالباس، تن ماهی، کنسروها، انواع ناگت‌ها در ماه رمضان ممنوع است، زیرا این غذاها درصد نمک بالایی دارند و می توانند باعث تشنگی شوند.

 

از مصرف چای و قهوه پررنگ در وعده سحری خودداری کنید، این نوشیدنی ها دارای کافئین هستند که باید از طریق ادرار دفع شوند از این رو می توانند سبب تشنگی در طول روز شوند.

قندهای ساده نظیر؛ زولبیا، بامیه و شیرینی در وعده سحری می تواند قندخون را به سرعت افزایش دهند و به یکباره پایین آورند به همین دلیل فرد احساس گرسنگی می کند.

 

نوشابه های گازدار به دلیل دفع بیشتر آب از بدن می توانند سبب تشنگی روزه دار شوند، از این رو بهتر است از نوشیدنی هایی مانند شربت‌ها آبلیمو و تخم شربتی و خاکشیر در وعده سحری استفاده کند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------