بررسی عوامل زمینه ای اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها ، عوامل زمینه ای اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها ، اختلاف و دعوا با خانواده همسر

اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها

 

همه چیز درباره دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها 

متاسفانه خیلی از طلاق ها به دلیل اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها، اتفاق می افتد. شاید این موضوع به ظاهر موضوع بسیار ترسناکی باشد، اما وجود دارد و باید به صورت کاملا جدی به آن ها پرداخته شود.

مقدمه ای درباره دعوای زن و شوهر 

همه ی ما، چه خودمان و چه اطرافیانمان پیش آمده که حداقل برای یک بار هم شده، شاهد اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها باشیم. البته شدت و موجودیت دخالت خانواده ها در زندگی مشترک فرزندان، امروزه به اندازه ی قبل نیست ولی باز هم چیزی است که وجود دارد و متاسفانه می تواند زمینه ساز بسیاری از اختلافات زوجین در زندگی شان باشد.

 

اینکه دخالت از جانب خانواده ی پسر بیشتر انجام می شود یا دختر، موضوعی است که به نحوه ی فرهنگ و رفتار خانواده ها برمی گردد و هیچ معیار یکسانی برای این موضوع نمی توان ارائه داد. 

 

اما تا حالا با خود فکر کرده اید که اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها، معمولا از چه موضوعاتی آغاز می شود و تا کجاها ادامه پیدا می کند؟ اصلا چه می شود که ما بر سر خانواده هایمان با یکدیگر دعوا می کنیم و چه چیزی باعث می شود که این موضوع، مسیر یک زندگی چندین ساله را به سمت طلاق و جدایی بکشاند. 

 

البته حالا که بحث سن و مدت زمان ازدواج به میان آمد، بهتر است خدمت تان عرض کنیم که عموما این اختلافات در سال های اولیه ی زندگی بیشتر مشاهده می شود و اگر به آن پرداخته نشود و به صورت کامل رفع نشود، ممکن است تا مدت ها و سالیان سال، در زندگی زوجین وجود داشته باشد و لحظه به لحظه، صمیمیت بین آن ها را از بین برده و مشکلات جدی را به وجود آورد.

 

در ادامه قصد داریم تا درباره ی یک سری دلایل اولیه برای اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها برایتان صحبت کنیم. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوعات، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید : 

 

دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها, عوامل زمینه ای اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها, اختلاف و دعوا با خانواده همسر

علل دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها

 

دلایل پیدایش اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها

وابستگی بیش از حد به پدر و مادر

این موضوع یک موضوع بسیار شایع در اکثر ازدواج ها می باشد. ببینید، وقتی دو نفر تصمیم می گیرند که با یکدیگر ازدواج کنند، یعنی اینکه تصمیم گرفته اند تا مسئولیت همراهی با یک نفر دیگر برای ساختن یک زندگی و خانواده ی جدید را نیز بر عهده بگیرند. این موضوع در عین زیبایی، کاملا موضوع پیچیده و سختی است و به انعطاف زیادی نیاز دارد.

 

وابستگی زیاد فرزند؛ چه زن و چه مرد به خانواده اش، باعث می شود تا اختلالات بسیار شدیدی در زندگی زناشویی شکل پیدا کند. چرا که وابستگی باعث می شود تا شما دائما با پدر و مادر خود در ارتباط باشید، دائما از مشکلات و مسائلی که در خانه تان رخ می دهد با آن ها صحبت کنید و همین موضوع باعث می شود تا خانواده در جریان ریزترین امور موجود در زندگی تان قرار گیرند و به خودشان اجازه دهند تا در این امور دخالت کنند.

 

این موضوع به شدت می تواند خشم همسرتان را برانگیزد و زمینه را برای بحث و دعوا در زندگی خصوصی فراهم سازد. یادتان باشد که وابستگی بیش از اندازه به پدر و مادر، باعث می شود تا بین همسر و خانواده  یشما حس رقابت ایجاد شود و کار به جایی برسد که شما مجبور شوید که بین همسر و خانواده تان، تنها یک نفر را انتخاب نمایید. 

 

خانواده هایی که از فرزندشان انتظار حل مشکلات شان را دارند

 متاسفانه خیلی از خانواده ها هستند که تا کوچک ترین مشکلی برای شان پیش می آید، از فرزند شان انتظار دارند تا برای حل مشکلات شان پیش قدم شود. این موضوع می تواند تاثیر بسیار بدی در زندگی مشترک زوجین بگذارد.

 

چرا که طبیعتا وقتی دو نفر درگیر ساختن یک زندگی و تشکیل خانواده هستند، خواسته و یا ناخواسته، دچار چالش ها و کشمکش های مختلفی هم می شوند و مثلا مشکلات مربوط به شغل، فرزندان، زندگی و غیره، مسائلی هستند که افراد در زندگی دائما با آن ها دست و پنجه نرم می کنند.

 

از این رو وقتی یک خانواده هم مشکلات خودشان را بر دوش فرزندان شان می اندازند، فشار عصبی ناشی از این بار اضافی به شدت در زندگی مشترک شان وارد می شود و می تواند تنش های بسیار زیادی را به وجود آورد. بنابراین سعی کنید تا می توانید، حد و مرز روابط و وظیفه تان را نسبت به خانواده هایتان تعیین کنید تا دچار مشکلات این چنین نشوید.

 

هر چند که مهم ترین عامل در پیدایش چنین مشکلاتی، موارد زمینه ای است که قبل ازدواج نیز کاملا مشهود است. بنابراین سعی کنید تا با استناد بر این موارد، یا مشکل را رفع کنید یا از ازدواج با این افراد که هیچ جوره به ایجاد حد و مرز در زندگی خودشان و خانوادشان راضی نمی شوند، جدا بپرهیزید. 

 

اختلاف زن و شوهر بر سر خانواده ها, دعوا بر سر خانواده ها, علت اختلاف خانواده ها

عوامل زمینه ای اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها

 

تامین مالی از جانب خانواده در ازای در دست گرفتن اختیارات

خیلی از زوج های جوان هستند که در ابتدای شکل گیری زندگی شان با مشکلات مالی بسیار زیادی روبرو می شوند. طبیعتا در این شرایط خیلی از خانواده ها هستند که می توانند کمک های مختلفی را به روش های مختلفی در اختیار فرزند خود قرار دهند و اصلا فرقی نمی کند که این کمک از طرف خانواده خانم باشد یا آقا.

 

تا این قسمت ماجرا، هیچ مشکلی وجود ندارد و طبیعتا در شرایط بحرانی مالی، کمک گرفتن های مالی از خانواده توجیه منطقی دارد. اما خیلی از خانواده ها هستند که در ازای کمک های مالی که از فرزندشان انجام می دهند، انتظار دارند که در خصوصی ترین بخش های زندگی آن ها دخالت کرده و نظرشان را قالب کنند.

 

خوب؛ مشکل و اختلاف از همینجا شروع می شود. مثلا آقایی را تصور کنید که به دلیل بی کار شدن برای مدتی کوتاه، از خانواده ی خود، کمک مالی دریافت می ند و خانواده نیز از او انتظار دارند که آن ها را در جریان ریزترین خرج های زندگی و موارد مختلف زندگی اش، قرار دهد. این موضوع می تواند زمینه را برای دعوا و اختلاف زن و شوهر فراهم کند و مشکلات و مسائل مختلف دیگری را نیز با خود همراه سازد. 

 

دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها, عوامل زمینه ای اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها

دلایل اختلاف و دعوای زن و شوهر بر سر خانواده ها

 

جمع بندی و سخن آخر

این مواردی که ما ذکر کردیم، تنها چند نمونه از مواردی بود که می توانست مشکلات مختلفی را در زندگی زناشویی زوجین ایجاد نماید. مسائل زیادی وجود دارند که می توانند به عنوان یک جرقه در زندگی فرزندان عمل کنند و کل زندگی را به کام شان تلخ نمایند. مواردی مانند رفت و آمد های زیاد، انتظارات عجیب و غریب والدین، رسم و رسوم های عجیب و غریب و هزار و یک موضوع دیگر. 

 

در انتها نیاز است اشاره کنیم که همیشه هم اختلافات از جانب خانواده ها آغاز نمی شود. گاهی خود زن و یا شوهر به دلیل تصورات و تجربه های قدیمی خودشان، به هیچ وجه تمایلی به برقراری ارتباط با خانواده همسرشان را ندارند و همین موضوع می تواند باعث شود تا دعواهای مختلفی سر همین موضوع رخ دهد. یادتان باشد که در صورت بروز اختلاف، ابتدا با یکدیگر منطقی صحبت کنید و سعی کنید یکدیگر را درک نمایید و زمانی که کار به جاهای باریک کشید، حتما از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. 

  

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------