تاثیر اسب درمانی برای بیماری‌های روانیاسب درمانی ,تاثیر اسب درمانی برای بیماری‌های روانی ,اسب سواری

اسب درمانی

 

درمان به کمک اسب یا اسب درمانی، یکی از روش های جدید در درمان اختلال های روانی است. اسب ها به علت ویژگی اجتماعي و درک احساسات و هیجانات انسانها ، مورد مناسبی براي درمان به شمار میروند . 

هر چند وقت یک بار عده ای یک روش درمانی را بر سر زبان ها می اندازند و ادعا ميکنند که میتواند مؤثر باشد. اسب درمانی مثل موسیقی درمانی یکی از شیوه های بسیار متعددی است که براي بیماران روانی مورد استفاده قرار می گیرد. یک دوره ای موسیقی درمانی مد شده بودو از این روش بعنوان یک شیوه مؤثر درمانی یاد ميشد . بطور کلی موسیقی درمانی، اسب درمانی و... ارامش بخش و تسکین دهنده هستند.

 

کارشناسان، اعتیاد به اینترنت را یک بیماري ميدانند و تلاش های زيادي را براي درمان این بیماري به عمل آورده اند. اخیرا در کره جنوبی، کشوری که یکی از بيش ترین کاربران اینترنت و بالطبع معتادان به آن را دارد، اقدام جالبی براي برخورد با این پدیده انجام گردیده است و آن اسب درمانی معتادان به اینترنت است.» 

 

اسب درمانی ,تاثیر اسب درمانی برای بیماری‌های روانی ,اسب سواری

درمان به کمک اسب

 

سوارکاری اعتماد به نفس  بچه ها را بالا می برد زيرا بچه ها متوجه این امر میشوند که میتوانند تنها افسار حیوان را در اختیار بگیرند و وی را کنترل ميکنند .

 

پژوهش های نشان داده اند با کمک اسب میتوان توجه و تمرکز را بالا برد. اسب حیوان با هوشی است براي پیدا کردن جهت و به عشق دنبال سوارکارش میرود .

 

آن ها با کوچکترین حرکت سوارشان با حس وی هماهنگ میشوند سوارکار نمی تواند هیچ چیز را از اسبش دور کند. اسب ها میتوانند بگویند آیا شما هیجان زده ، عصبی یا شادمان هستید. کودکی که عدم تمرکز دارد هنگامی که سوار اسب ميشود براي کنترل اسب بالاجبار مجبور به جمع کردن حواس ميشود .

 

اسب ها میتوانند بعنوان آیینه ای از حس انسان عمل کنند، آنها همان هیجانات و عواطفی را از خود بروز می‌دهند که از ما دریافت نموده اند . آنها حیواناتی اجتماعي هستند که متعلق به گله و شکارند. به همین علت، احساسات و عواطفی قوی دارند که از آن بعنوان ابزاری براي ماندن در میان گله استفاده ميکنند .

 

اسب درمانی ,تاثیر اسب درمانی برای بیماری‌های روانی ,اسب سواری

اسب درمانی برای بیماران روانی

 

با این که سوارکاری می تواند چالش های خود را داشته باشد، ولی بسياري از اشخاص وقت سپری شده در موقع سوارکاری را ارامش بخش می یابند. موقع سوارکاری شما باید بر روی تمامی مرحله های تمرین توجه کنید و در این حین بطور ناخواسته نگرانی ها و مشکلات روزانه خود را فراموش می کنید.

 

جدا از این، تنها همان حس خوشحالی و ازادی ای که در موقع سوارکاری حس می کنید و لذتی که از آن به دست می آورید، چه از یادگیری یورتمه رفتن و چه از مقام آوردن در مسابقه ها کشوری، بسیار متمایز از هر احساسی است که تابحال حس کرده اید و به نحوه فوق العاده ای سبب کاهش استرس و اضطراب ميشود .

 

این که قابلیت این را داشته باشید که از حیوانی بسیار بزرگتر و تنومند تر از خودتان نگهداری کنید و وی را کنترل کنید، تأثير باور نکردنی ای بر روی اعتماد به نفس شما میگذارد و خود به تنهایی هم حس فوق العاده ای به شما ميدهد . همچنين اگر شما با حیوانی با این عظمت و قدرت کار می کنید در حالی که هر کار کوچک شما می تواند بر روی حیوان تأثير بگذارد، بطور ناخواسته در قبال امنیت اسب و اطرافیانتان حس مسوولیت می کنید.

 

اسب سواری نیازمند کسب دانش و مهارت زيادي است که لازمه ی این یادگیری و شناخت با اسب ها و رفتار و فیزیولوژی آن ها، وقت و صبر است. به همین علت اسب سواری مثل بسياري از ورزش های ديگر سبب افزایش صبر و بردباری مي شود.

 

اسب درمانی ,تاثیر اسب درمانی برای بیماری‌های روانی ,اسب سواری

اسب درمانی برای بالا بردن اعتماد به نفس

 

اسب ها، عواطف ديگر اسبهای گله را می فهمند و به آنها جواب می‌دهند . چنانچه یکی از اسبهای گله حس ترس کند سایر آن ها هم خواهند ترسید. به همین ترتیب، این موجودات به عواطف انسانها هم به روشی مشابه جواب می‌دهند ، چنانچه شخصی با عصبانیت به یک اسب نزديک شود، اسب یا با حس خجالت از وی دور ميشود یا متقابلا به وی پرخاشگری خواهد کرد. اسب ابداً احساسات خود را مخفی نمی کند. به دلیل همین خصوصیت، میتواند به انسانها براي بهبود مشکلات روانی شان کمک کند.

 

اسب سواری سبب افزایش تمرکز می شود. مغز شما هم شبیه بدن شما براي تقویت قابلیت های خود احتیاج به تمرین دارد. اگر براي سوارکاری می روید از همان لحظه ای که آغاز به آماده کردن اسب خود براي سواری می شوید تا لحظه ای که در حال پایین آوردن زین از روی اسب خود هستید به تمام جزییات توجه می کنید که این تمرین فوق العاده ای براي مغز به حساب می آید ، ولی چیزی که بیش از همه سبب افزایش تمرکز مي شود تمرکز شما در موقع سوارکاری براي هماهنگ بودن با حرکات اسب است.

 

علاوه بر این تحقيقات نشان داده که یادگیری مداوم در طول زندگی می تواند مانع از دست دادن حافظه شود، و حتی حرفه ای ترین سوارکاران هم میپذیرند که در سوارکاری پیوسته چیزهای جدیدی براي یادگیری وجود دارد .

 

اسب ها حیوانات شگفت انگیزی هستند که به آسانی میتوان با آنها تعامل کرد و به آنان اعتماد داشت. آن ها موجودات آرام و صادقی هستند که قابلیت فریب کاری و دروغگویی را ندارند. یکی از روش های درمانی محبوب براي افرادی که در بچگی مورد بدرفتاری قرار گرفته اند، این است که فرد را در کنار یک اسب بزرگ قرار داده و اجازه دهیم با هم تعامل داشته باشند. در اغلب موارد، این اشخاص به گریه می افتند و جمله ای شبیه به این را ميگويند :" تا اکنون موجود به این بزرگی با من به این مهربانی رفتار نکرده بود". این تجربه ای است که درمان جوها میتوانند آن را به دنیای انساني شان تعمیم دهند.

 

با این وجود برای اینکه این درمان موثر و بدون خطر باشد بایستی به وسیله یک متخصص حرفه ای که در این زمينه اموزش دیده است انجام شود. زمانیکه احساسات و خاطرات ناراحت کننده براي درمان جو یادآوری میشوند ، وجود فرد با تجربه ای که در پردازش این احساسات به فرد کمک کند ضروری است. در واقع آنچه که سبب اثر بخشی و بی خطر بودن این نوع درمان ميشود تخصص شخصی است که در این نوع درمان اموزش دیده است.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------