لطفا خودتان را تنبیه نکنیداحترام به خود

راضی بودن از خود همیشه منفی نیست‎


آیا برای خودتان ارزش خاصی قائل هستید؟ آیا بر توانایی های خود، آگاهی دارید و آنها را شناسایی کرده اید؟ این افکار و احساسات ممکن است مثبت، منفی یا آمیخته ای از این دو حس باشد. به نوعی این احساسات و این افکار میزان احترام شما را به خودتان نشان می دهد.

احترام به خود
راضی بودن از خود همیشه منفی نیست و اگر افراد خود را اصلا قبول نداشته باشند و فقط ضعف های خود را ببینند، درست مثل افراط در رضایت از خود، مانع پیشرفت آنها می شود.
در واقع باید بگوییم خود حرمتی به معنای مثبت اندیشیدن نسبت به خودتان در حالت عمومی و کلی است، ولی اعتماد به نفس، ایمان و اعتقاد داشتن به توانایی هایتان است. به بیانی دیگر احترام به نفس چگونگی دیدگاه شما نسبت به خودتان است، اما اعتماد به نفس چگونگی دیدگاه شما نسبت به توانایی هایتان.

بلندپروازی های سیاه وسفید
همه روزها، نمره ها، اتفاق ها و...سیاه یا سفید نیستند. وقتی وضعیت موجودتان را سیاه بدانید و هیچ كدام از نقطه قوت ها و خوبی های شرایطتان را با ارزش ندانید كم كم رؤیاپردازی ها به سراغتان می آید و برای خودتان هدف های بلندپروازانه غیر واقعی می خواهید. برای اینكه از فواید رضایت از خودی كه تواضع هم به همراه دارد بهره ببرید؛ هدف داشته باشید و با یك برنامه ریزی قدم های زمانبندی شده رسیدن به آن را تعیین كنید.


حال را دست كم نگیرید
مطمئن باشید هیچ كس از همه گذشته خود راضی نیست و گاهی حتی موفق ترین آدم ها هم حسرت گذشته خود را می خورند. اگر به طور وسواسی و ناامیدكننده ای در گذشته خود دائم سیر كنید از حال غافل می شوید و به نوعی به فكر ساختن امروز زندگی خود نباشید، عدم رضایت از خود را تجربه خواهید كرد. آدم هایی كه در حد تعادل از خود راضی اند، شادتر و دوست داشتنی ترند.


با خودتان كنار بیایید
موفق شدن، انرژی می خواهد و اگر دائم در حال تلاش برای تغییر شرایط غیرقابل تغییر خودتان باشید انرژی كم می آورید. رضایت از خود با وجود درگیری های فكری قدیمی و كارهای به زمین مانده جور نیست؛ این بار تلاش كنید تا به خاطر خودتان هم كه شده شرایط خانوادگی، فرهنگ شهر و... را درست بشناسید تا از آن به بعد فرصت زندگی بهتر را پیدا كنید. می توانید وقتی تنهایید با خودتان حرف های منطقی بزنید تا ذهن و قلبتان مثلا كوتاهی قدتان را باور كند. مقایسه، سم خطرناك رضایت از خود است از آن فرار كنید. با سرگرم شدن به یادگیری مهارت های جدید، جایگزینی برای مشغله های منفی ذهن تان پیدا كنید.


غمگینی به سراغ تان نمی آید
اینکه شما احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید خیلی مهم است، چون این حس، قدرت کنترل داشتن بر زندگی تان را به شما می دهد، به شما کمک می کند که از نحوه ارتباط های خود احساس رضایت کنید، به شما اجازه می دهد تا از خودتان انتظارات و توقعات واقع بینانه ای داشته باشید و قدرت دنبال کردن اهداف تان را به شما می دهد. از طرفی دیگر، اینکه احساسات بدی راجع به خودتان داشته باشید، به بدبینی شما نسبت به خودتان و دیگران کمک می کند، اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و سرانجام عملکردی ضعیف، غمگینی و افسردگی را در شما ایجاد می کند.

 

رضایت از خود

احترام به نفس چگونگی دیدگاه شما نسبت به خودتان است‎

 

تکنیک های بهبود خود
انسان هایی که میزان خودحرمتی پایینی دارند زمان و فرصت کافی در زندگی روزمره برای خودشان درنظر نمی گیرند.


بنابراین حداقل روزی ۱۰ دقیقه را برای خود درنظر بگیرید. در این زمان تنها باشید، بنشینید و هیچ کار دیگری انجام ندهید. چشمان خود را ببندید و خود را در ییلاق ها و دشت های سرسبز تصور کنید یا فکر کنید که در کنار دریا هستید، به امواج دریا نگاه کنید و به صدای امواج گوش فرا دهید.


از زمانی که برای خود اختصاص داده اید لذت ببرید، این زمان مخصوص شما و تنهایی شماست و شما لایق آن هستید. بعد از انجام این تمرین خود را بهتر احساس خواهید کرد، پس این زمان را برای خود اختصاص دهید.


۵۰ نکته ازخود بنویسید
اگر شما از کم بودن میزان خودحرمتی خود رنج می برید می توانید این مشکل را در چند هفته حل کنید البته باید پشتکار داشته باشید!


یک کاغذ بردارید و خصوصیت های شخصیتی یا چیزهایی که راجع به خودتان به نظرتان می رسد را یادداشت کنید. حتی می توانید موارد و کارهایی را که اتفاق افتادن آنها باعث خوشحالی شما شده را هم یادداشت کنید.


مثلاً کتابی که به طور اتفاقی خریده اید پرفروش ترین کتاب سال بوده است، یا اینکه در سوپرمارکت به زن سالخورده ای در بردن وسائل اش به قسمت صندوق کمک کرده اید و...

این موارد شاید به نظر شما پیش پا افتاده است ولی هر مورد کوچکی که باعث خوشحالی و رضایت شما از خودتان شود ارزش زیادی در افزایش میزان خوداحترامی شما می شود. زمانی که این ۵۰ مورد را یادداشت کردید این فهرست را در مکانی که همواره در دید شماست قرار بدهید.


شما می توانید هر روز موارد جدید دیگری را هم به این فهرست اضافه کنید.

منابع:همشهری دو صالحی، همشهری آنلاین

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------