چه چیزهایی جلوی پیشرفت زنان در کار را می گیرد؟موانع پیشرفت زنان،پیشرفت زنان در کار،موفقیت زنان

پیشرفت زنان در کار

 

با تغيير و تحولات اجتماعي، گرايش بيشتر زنان و دختران در امر ادامه تحصيل و حتي پيشي گرفتن آن ها در اين زمينه و از طرف ديگر تغيير و تحولات اجتماعي در جامعه و افزايش تجملات و هزينه هاي زندگي و مشكلات اقتصادي، بسياري از زنان را بر آن داشته كه به اشتغال در بيرون از خانه روي آورند.

حتي در نزد بسياري از دختران، گرفتن حق اشتغال يكي از شرایط مهم هنگام عقد به شمار مي رود چرا كه آن ها نگران اين مسئله هستند كه با وارد شدن به زندگي متاهلي استقلال مالي و شغل خود را از دست دهند. همچنين با تغييرات فرهنگي در جامعه و افزايش آگاهی زوجين تعداد فرزندان خانواده ها كاهش يافته و زنان مثل قبل مجبور نيستند تمام وقت خود را صرف به دنيا آوردن و بزرگ كردن فرزندان متعدد و پشت سر هم بكنند و بنابراین ميزان آرامش شان افزايش يافته است و بهتر مي توانند به خودشان و علايق شان توجه نشان دهند.

 

بنابراین به نظر مي رسد كه تمام اين تغيير و تحولات باعث گرديده كه گرايش زنان به اشتغال در بيرون از خانه افزايش يابد به چه دلیل كه اين اشتغال مي تواند حس رضايت مندي آن ها را از زندگي افزايش داده و كمتر حس بیهوده و فرسودگي كنند و همچنين از تحصيلات خود نيز استفاده مؤثر كنند. ولی با تمام اين اوصاف و مزايايي كه اشتغال زنان در بيرون از خانه دارد، اين اشتغال و كاهش حضور زن در منزل همراه با مشكلات و سختي هايي خواهد بود. اين مشكلات پیش از ازدواج دختران كمتر و ناملموس تر و اما شكلهاي ديگري داشته و پس از ازدواج اين مشكلات بيشتر و قابل لمس تر مي گردد.

 

موفقیت زنان را اکثراً به شانس نسبت می‌دهند ، ولی درواقع سخت کوشی و پشتکار و اراده زنان است که آن ها را سرامد حرفه ی خود ميکند :چه هنرمند یا کارآفرین باشند و چه دانشمند یا استاد دانشگاه. حد وسط، هیچ وقت براي زن های موفق معنی ندارد. آن ها دائما در سعی و تلاش هستند و ميدانند موفقیت حقیقی تنها با عبور از محدودیت های نادرست زمانی، فرهنگی و موانع بازدارنده واقعیت پیدا ميکند . پنج عامل جهانی وجود دارد که زنان جوان را، فارغ از ریشه و فرهنگ و سرزمین، براي رسيدن به موفقیت تقویت ميکند . با ما باشید تا در این نوشته با عوامل موفقیت زنان در زندگی اشنا شوید.

 

اشتغال زن در بيرون از خانه مسلما وقت و انرژي بسياري را از وي مي گيرد و بنابراین طبيعي است كه چنين زماني با خستگي رواني و جسمي بيشتري( نسبت به زن خانه‌دار ) در خانه حضور يافته و آن انرژي را كه بايد صرف همسر و فرزندانش كند را نمي تواند بگذارد.

 

- يكي از مسايلي كه سبب مراوده و گفتگوي بيشتر زن و مرد با يكديگر مي شود، مسايل اقتصادي و مالي است. اين در حاليست كه در زنان شاغل به دلیل استقلال مالي، ميزان گفت و گو پيرامون اين مسايل بسيار كاهش يافته و بنابراین مي تواند سبب ايجاد گسل عاطفي ميان زن و مرد گردد.

 

- روی دستاورد های خود تأکید کنید

به گفته هلگسن انتظار برای اینکه سایرین به خودی خود متوجه کار ما بشوند و از آن سپاسگذاری کنند، به جایی نخواهد رسید.

  

وی می‏گوید با اشخاص زيادي برخورد کرده که در خصوص دستاوردهایشان حرف نمی‎زنند. افرادی که به گفته وی معمولاً دو علت براي این کار خود دارند:بعضی‎ها می‎گویند فکر می‏کنم هنگامی که کارم را درست انجام دهم، مردم خودشان باید متوجه شوند. عده‎ای ديگر هم این دلیل را می‏آورند که درصورتی که قرار است براي جلب توجه سایرین مانند یک احمق نفرت‎انگیز رفتار کنم، همین بهتر که کسی متوجه کارم نشود. به اعتقاد هلگسن چنين رویکردی اصلاً نتیجه‎ای براي فرد به دنبال نخواهد داشت.

 

موانع پیشرفت زنان،پیشرفت زنان در کار،موفقیت زنان

عوامل مؤثر بر پیشرفت زنان

 

اکنون سؤال این است که چه طور این عادت را تغيير دهیم؟

هلگسن می‏گوید:نقاط قوت خود را پیدا کنید. به عنوان مثال درصورتی که فکر می‏کنید رئیس‎تان متوجه توانایی شما در برقراری رابطه با سایرین نیست، یک بار در هفته برایش ایمیل بفرستید و بطور خلاصه بنویسید با چه کسانی حرف زده‎اید.

 

به گفته هگلسن این شیوه براي زنان خيلي خوب پاسخ داده است.

 

زنان شاغل علاوه بر كار بیرون از منزل ناچارند عمده ترين كارهاي داخل منزل را هم به تنهايي به دوش بكشند. در حاليكه اكثريت مردان يا مهارتهاي مربوط به خانه داري را نياموخته اند و يا همكاري لازم را با همسري كه پا به پاي آن ها در بيرون از خانه مشغول به كار است ندارند. اين مسئله از يك طرف سبب خستگي بيش از حد زن مي شود كه نتيجه آن كاهش توجه و رسيدگي به همسر و فرزندان مي شود و از طرف ديگر مي تواند موجبات اختلاف ميان زن و مرد را پديد آورد.

 

- نه گفتن را یاد بگیرید

هلگسن می‎گوید رفتار هایی که در آغاز یک کار به شما کمک می‏کنند امکان دارد با گذشت

زمان به موانعی در مسیر پیشرفت‎تان تبدیل شوند:درصورتی که مدام به دنبال خشنود کردن سایرین هستید، براي واگذار کردن مسوولیت به سایرین و نه گفتن به آن‎ها کار سختی پیشرو خواهید داشت. با این کار به سایرین اجازه می‎دهید از شما سوءاستفاده کنند، از حد و مرزهایتان عبور کنند و وقت زيادي هم هدر بدهند.

 

چه طور می‎شود جلوی این اتفاق را گرفت؟ هگلسون می‎گوید با قدم‎های کوچک جلو بروید و براي خودتان حد و مرز تعيين کنید:به خودتان بگوید:همین الانش هم مسوولیت های زيادي دارم، بدین ترتیب ماه آينده درصورتی که از من خواستند به یک پروژه تازه بپیوندم یا کار دیگری انجام دهم، پیش از دادن پاسخ مثبت در موردش خوب فکر خواهم کرد. به این فکر می‎کنم که این کار چه سودی برایم دارد و اینکه آیا انجامش واقعا به نفعم است یا نه.

 

مشكل نگهداري و تربيت فرزند( يا فرزندان) است. در بسياري از موارد كار مادر و بچه داري در تضاد يكديگر قرار مي گيرد. برای مثال باتوجه به تعهدات مادر در محل كار و مسئوليتهايي كه وي بر عهده دارد هميشه اين نگراني را دارد كه مي تواند وقت برای فرزندش بگذارد و با وی حرف بزند؟ مي تواند در دستور تربيت وي نقش اصلي و اساسي را داشته باشد؟ و....

 

مسلما اغلب كودكاني كه مادر شاغل دارند در مهد كودك به سر مي برند ولی آيا حقیقتا مهد كودك مي تواند جايگزيني برای مادر باشد؟ كيفيت و روش نگهداری از كودك چطور است؟ از طرف ديگر هزينه يك مهد كودك خوب، از عهده هر پدر و مادري بر نمي آيد. در برخي ديگر از موارد نيز مادر ناچار است برای نگهداري از فرزند خود دست به دامان والدين خود يا والدين همسرش گردد كه خود اين مسئله به مرور مي تواند موجبات مشكلات بيشتر را آماده آورد. برای مانند مشاهده شده كه انتخاب اين مسئله باعث مداخله بيشتر والدين در زندگي زن و شوهر مي گردد و يا آن جنبه خصوصي كه زندگي زناشويي بايد داشته باشد از بين نمي رود چرا كه زن و مرد دائما در تماس مستقيم با والدين خود و همسرشان هستند.

 

- به خودتان اجازه اشتباه بدهید

زنان معمولاً سخت‎تر از مردان با اشتباهات خود کنار می‎آیند و این می‎تواند مانعی جدّي بر سر 

راه پیشرفت کاری‎شان باشد. هگلسن می‎گوید:با این کار در واقع به خودمان ضربه می‏زنیم.

 

وی سفارش می‎کند بجاي این کار به خودتان اندکی استراحت بدهید. بپذیرید که انسان هستید و مانند هرفرد دیگری امکان دارد اشتباه کنید.

 

- از کوچک جلوه دادن خود دست بردارید

هگلسن می‎گوید زنان چه در ظاهر و چه در نحوه بیان خود معمولاً خودشان را کوچک‎تر از آن 

چه هستند جلوه می‏دهند.

 

عذر خواهی، استفاده از جملاتی مانند یک لحظه وقت دارید؟، نشان ندادن قدرت و نداشتن حس وابستگی به جایگاه خود من جمله ویژگی‎های اخلاقی مشترک در بین زنان است.

 

هگلسون می‎گوید:درصورتی که می‎خواهید بعنوان مدیر پذیرفته شوید، باید جایگاه‎تان را مشخص کنید و رفتارتان طوری باشد که سایرین متوجه ارزش ‎ها و توانایی‎های شما بشوند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------